Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2009 NSW AAGPS Head of the River

Summary and comments of this event will follow.

 

 


Organising Committee and Officials

Organising Committee:

Starter:

Umpire:

Judge:

Timekeeper:


Race Results

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:58.82

06:02.59

06:04.25

06:05.48

06:06.70

06:08.91

06:09.78

06:33.97

1st           Shore - Bow: A.M. Irving, 2: S.R. Ellice- Flint, 3: L.J. Beatty, 4: A.E.C. Macgregor, 5: T.A. Gunton, 6: P.D.A. Blacklaw, 7: H.T. Playfair, Str: L.J.K. Snelson, Cox: J.M.H. Alpe, Coach: D.T. Jennings

2nd          Scots - Bow: A.A.R. Burrell, 2: R.A. Quigley, 3: G.L. Brown, 4: L.D.T. Weir, 5: J.N. Reardon, 6: A.J. Wright, 7: W.J. Tressider, Str: G.S. Hunt, Cox: A.A. Harrigan, Coaches: R. Williams, M. Ryan

3rd          St Ignatius - Bow: N.A. Kirkwood, 2: W.H. Hunting, 3: J.E. Molloy, 4: H.A.S. Mitchell, 5: T.M. Bowditch, 6: E.J. Ridgeway, 7: A.D. Remond, Str: S.C. Gillespie, Cox: W.F. Raven, Coaches: J. Baker, D. Noonan, D. Rodger

4th          Grammar - Bow: W.J. Slattery, 2: T.M. McLintock, 3: J.A. Reynolds, 4: J.F. Egan, 5: J.E. Pullar, 6: J.W. Goddard, 7: J.L. Chadwick, Str: J.R. Medway, Cox: T.S. Iredale, Coaches: M. Smith, R. Richards

5th          Kings - Bow: S.R.R. Hubbard, 2: H.R. Miller, 3: L.J. Girling-Butler, 4: M.E. Martin, 5: C.D. Boyce, 6: C.D. Cunningham-Reid, 7: H.J.R. Thomson, Str: H.G. Cranney, Cox: S. Kensit, Coaches: D.R. A.G. Randell, J.L. Tyree

6th          St Josephs - Bow: N.T. Deans, 2: D.A. McDonald, 3: P.M. De Mattia, 4: J.D. Taylor, 5: J.P. O'Connor, 6: T.J. Sandral, 7: M.F. Carbone, Str: S.A. Turrin, Cox: D.L.D. Cooke, Coaches: D. Mitchelmore, G. Bates

7th          Newington - Bow: T.H. Patterson, 2: N.C. Grogin, 3: H.E. Roach, 4: H.C.M. Stanistreet, 5: P.D. Mckenzie, 6: M.D. Wherry, 7: J.H. Richards, Str: D. Crockford, Cox: D. Claydon, Coaches: S.C. Pennington, S. Loch

8th          Sydney Boys High - Bow: V. Boulavine, 2: C.J. Chen, 3: D.E. Edgtton, 4: J.T. Wachsmann, 5: S. Merom, 6: M.D. Ling, 7: J.B. Whiting, Str: N.M. Ridges, Cox: P.J. Desmond, Coach: O. Wilson

First Four

Yaralla Cup

06:50.80

06:58.66

07:00.13

07:00.55

07:06.51

07:08.00

07:16.28

07:22.87

1st           Shore - Bow: S.D. Chapman, 2: A.G. Thomas, 3: M.J. Bernerius, Str: C.S. Hodge, Cox: B.J. Gowing, Coach: G.O. Uebergang

2nd          St Ignatius - Bow: M.J. Samaha, 2: O.S. White, 3: E.D. White, Str: W.E. Newnham, Cox: M. Marshall, Coaches: D. Rodger, S. Newnham

3rd          St Josephs - Bow: R.L. Volk, 2: S.C. Baker, 3: J.A.J. McDonogh, Str: P.L. Toohey, Cox: O.C. Coorey, Coach: K. Macrae

4th          Kings - Bow: P.R. Ridge, 2: C.D.M. McMahon, 3: W.A.W. McGeoch, Str: S.B. Kershaw, Cox: H.A.B. White, Coach: A. Williams

5th          Scots - Bow: M.J. Shannon, 2: A.M. Hamilton, 3: O.M. Connell, Str: J.M. Girdis, Cox: E.R. Hawthorne, Coaches: B. Weir, S. Donnelley

6th          Grammar - Bow: R.I. Traill, 2: B.M.D. Heenan, 3: F.G.S. Robinson, Str: T.D.B. Grimes, Cox: J.A. Graf, Coach: K. Mackney

7th          Newington - Bow: T.S. Harmon, 2: N.J.P. Wheatley, 3: A.M.J. Dovgan, Str: N.J. Demetriou, Cox: N.A. Sadowsky, Coach: R. Tredinnick

8th          Sydney Boys High - Bow: J.A. Eriksson, 2: M.A. Kite, 3: T.O. Peters, Str: A. Lazarou, Cox: H.T. Schilling, Coach: Y. Doran

Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

05:58.05

06:11.30

06:13.50

06:15.60

06:22.01

06:24.52

06:24.89

06:26.61

1st           Shore - Bow: J.A. Thomas, 2: W.L. Spiers, 3: A.J.H. Knight, 4: T.A. Jensen, 5: W.D. Torode, 6: N.R. Wheatley, 7: A.D. Harris, Str: H.D. Frazer, Cox: T.R. Minifie, Coach: M. Doyle

2nd          Kings - Bow: M. Szucki, 2: A. Casey, 3: H. Thomas, 4: W. Beaumont, 5: H. Healy, 6: T. Quatermaine, 7: C. Harris, Str: S. Nicholson, Cox: F. Strang, Coach: C. Quitzau

3rd          Newington - Bow: H.C. Lee, 2: A.B. Riley, 3: E.J. Younan, 4: L.L. Bunyan, 5: J.D. Rea, 6: T.J. Handley, 7: M.H. Johnston, Str: H.R. Goodwin, Cox: D. Budd, Coaches: S. Handley, R. Xenos

4th          St Ignatius - Bow: H.A. Davison, 2: A.J. Manna, 3: B.J. Dale, 4: A.R. Inglis, 5: E.J.A. Davidson, 6: T.L. Mangan, 7: R.M.R. Pechey, Str: J.0. Watt, Cox: C.A. Riordan, Coaches: J. Busteed, D. Rodger

5th          St Josephs - Bow: T.C. Cullen, 2: A.M. Gely, 3: T.W. Hill, 4: M.J. Khoury, 5: A.P. Canturi, 6: J.W.B. Renshaw, 7: J.T. Drewett, Str: C.R. McKern, Cox: V.E. Salinos, Coach: P. Wawn

6th          Sydney Boys High - Bow: D. Chen, 2: M.P.O. Ambrose, 3: N.A. Street, 4: S.P. Binns, 5: J.T. Musgrove, 6: J. Nguyen, 7: A. Belokopytov, Str: A. Blomberg, Cox: G.J. Deacon, Coach: J. Gerofi

7th          Grammar - Bow: J.M.H. White, 2: S.D.M. Thomson, 3: L. Brookman, 4: R.R.C. Selbie, 5: M.M. Brown, 6: A.J.H. Hannam, 7: H.W. McDougall-Monk, Str: M.R.G. Self, Cox: S.D.M. Audas, Coaches: S. stewart, G. Stewart

8th          Scots - Bow: S.R. Frechtling, 2: M. Tzaneros, 3: H.A. Hosegood, 4: A.W. Muston, 5: J.D. Hunt, 6: S.W. White, 7: J.Y. Crowe, Str: S.S. Perrie, Cox: T.G. Gale, Coaches: S. Hoadley, O. Zuk

Second Four

Allan Callaway Trophy

06:52.40

07:00.56

07:00.79

07:03.08

07:11.92

07:15.18

07:17.96

07:39.92

1st           Shore - Bow: D.W.W. Olley, 2: H.O. Cropley, 3: C.L. Jones, Str: A.G.L. Brunsdon, Cox: M.J. Russo, Coach: G.O. Uebergang

2nd          Scots - Bow: R.M. Curr, 2: W.J. Clark, 3: J.W. Adams, Str: S.P. Taylor, Cox: M. Marcobello, Coaches: B. Weir, S. Donnelley

3rd          St Ignatius - Bow: J.W. Allen, 2: S.D. Brennan, 3: J.I. Thompson, Str: P.A. May, Cox: O.J. Woods, Coaches: D. Rodger, S. Newnham

4th          Kings - Bow: R.J.T. Taylor, 2: H. Swan, 3: S. Pizzardi, Str: S. Henderson, Cox: C.J. Harrison, Coach: O. Archibald

5th          St Josephs - Bow: P.J. Armstrong, 2: A.F. Curran, 3: R.J. Hughes, Str: M.J. Johnston, Cox: K.P. Macourt, Coach: K. Macrae

6th          Newington - Bow: E. Eruni-Bennett, 2: A.S. Vlahos, 3: O.E. Pryor Lees, Str: J.R. Van Der Vegt, Cox: A.G. Bagby, Coaches: N.P. Wainman, J. Canning

7th          Grammar - Bow: C.E. Taylor, 2: W.P. Riddell, 3: T.J. Kneebone, Str: I. Craig, Cox: A.R.L. Selbie, Coach: K. Mackney

8th          Sydney Boys High - Bow: W. Santucci, 2: A.K.M. Low, 3: J.J.H. Lee, Str: B. Li, Cox: P.M. Tran, Coach: T. Glass

Third Eight

06:36.84

06:45.55

06:51.95

07:07.78

07:19.08

1st           Kings - Bow: D. Ferkins, 2: T. MacSmith, 3: J. Camp, 4: C. Johnston, 5: Z. Schmidt, 6: H. Dowling, 7: S. Ketchum, Str: A. MacAlpine, Cox: A. McCrabb, Coaches: T. Harley, S. Walter

2nd          St Josephs 1 - Bow: J.W. Schwager, 2: S.A. Donlon, 3: M.W. Robinson, 4: J.N. Sammut, 5: T. Birtwhistle, 6: M. J. Livesley, 7: R.A. Coveny, Str: J.G.M. Taylor, Cox: N.M.A. Rhodes, Coach: G. Miller

3rd          Grammar - Bow: B.W. Haire, 2: J.E.H. Burton, 3: C. Sherry, 4: D.R. McQuinn, 5: H.A. Kirk, 6: S.J.B. Ball, 7: J.A.R. Finch, Str: H.W. Sturgess, Cox: A.L. Ma, Coach: A. Kalfas

4th          Scots - Bow: M. Keogh, 2: G. Gourlas, 3: J.C. Le, 4: T.L. Enriquez, 5: K.D. McKenzie, 6: E.W. Duncan, 7: J.I. Holyman, Str: I.J. Joseph, Cox: G. Roslan, Coaches: W. Gilbert, W. Hickey

5th          St Josephs 2 - Bow: N.V. Giles, 2: S.A. Maher, 3: J. Lam, 4: H.G. Davies, 5: J. Stevens, 6: L.M. Abbey, 7: D.J. Rushton, Str: E.J. Reinoso, Cox: A.T. Lorden, Coach: J. Quigley

Third Four

Father Gartlan Trophy

06:58.48

07:01.12

07:10.87

07:11.83

07:15.09

07:16.21

07:46.41

07:51.12

1st           Kings - Bow: H.J.F. McMahon, 2: O.S. Blaxland, 3: G.E.E. Allen, Str: A.D. Clark, Cox: S.E. Trayhurn, Coach: M. Cooper

2nd          St Ignatius - Bow: H.M. Lawless, 2: M.C. Donnellan, 3: A.J. Moore, Str: D.C. Brooks, Cox: M.J.T. Egger, Coaches: C. Williams, D. Rodger

3rd          Scots - Bow: F.B. Ettelson, 2: R.B. Boddington, 3: S.G. Mayman, Str: J.A. Taylor, Cox: F. Gourlas, Coach: A. Matthews

4th          St Josephs - Bow: P.J. Negline-Smyth, 2: E.V. Turnbull, 3: M.V. Dillon, Str: S.W. Bartlett, Cox: A.H. Schwager, Coach: M. Hegerty

5th          Grammar - Bow: M. Lai, 2: P.L. Wilcox, 3: B. Johnson, Str: I. Arya, Cox: C.J.B. Iredale, Coach: J. Russell

6th          Shore - Bow: J.C.M. Cowper, 2: C.W.M. Clydesdale, 3: S.M. Friend, Str: A.H.K. Buckley, Cox: H.O. Duff, Coach: M.J. Ticehurst

7th          Newington - Bow: J.G. Haralambous, 2: N.P. Tang, 3: J. Tsaousidis, Str: O. Lapstun, Cox: T.D. Cameron, Coaches: R.I. Tredinnick, M. Rockell

8th          Sydney Boys High - Bow: A.W. Saunders, 2: A.K.P. Banh, 3: N.P. Nguyen, Str: P. Baweja, Cox: E. Wong, Coach: T. Mittelheuser

Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:05.98

07:10.01

07:13.45

07:19.38

07:25.55

07:30.43

08:23.68

1st           Kings - Bow: A.J. Cadell, 2: D.J.R. Simpson, 3: J.C. Webster, Str: T.J. Gilder, Cox: T.G. McKinnon, Coach: M. Cooper

2nd          St Ignatius - Bow: N.J. Millar, 2: H.W. Delaney, 3: P. Enright, Str: R. Newey, Cox: J.T. Jones, Coaches: C. Williams, D. Rodger

3rd          Shore - Bow: C.M. Zele, 2: R.B. Douglas, 3: R.J. Hession, Str: N.M. Doyle, Cox: A. Todd, Coach: M.J. Ticehurst

4th          Grammar - Bow: J.A. Milne, 2: M.P. Cunningham, 3: T.C. Philips, Str: D.P.S. Nicholson, Cox: H.A. Kirk, Coach: J. Russell

5th          St Josephs - Bow: M.C. Plummer, 2: P.J.S. Reuter-Town, 3: J.R. Separovich, Str: H.J. Shepherd, Cox: W.B. Downes, Coach: M. Hegerty

6th          Scots - Bow: J.P. Horwitz, 2: J.M. Masella, 3: W.S. Donnelley, Str: A.T. Gavel, Cox: F.E. Frost, Coach: C. Bligh

7th          Sydney Boys High - Bow: P. Radhakrishnan, 2: T.Y. Li, 3: S.W.S. Kim, Str: H. Lu, Cox: B.T.Y. Jian, Coach: T. Mittelheuser

Year 10 First Eight

06:12.07

06:13.91

06:17.36

06:20.13

06:20.59

06:21.00

06:24.21

06:49.84

1st           Grammar - Bow: A.C.E. Begg, 2: M.T. Della Marta, 3: B.P. Carroll, 4: S. Abu-Sharifa, 5: R.L. Morris, 6: P.C. Adams, 7: P.H. Jameson, Str: J.T. Ditmarsch, Cox: H. Wallace, Coaches: M. Smith, S. Szcurowski

2nd          Shore - Bow: T.C. Chapple, 2: J. Montgomery, 3: R. Van Hagen, 4: A.D. Creer, 5: O.J. Neville, 6: H. Logan, 7: M.A. Rae, Str: Z.B. Bengtsson, Cox: J.G. Francis, Coach: R.A. Shirlaw

3rd          Kings - Bow: A. Sharp, 2: H. Hall, 3: E. Leahy, 4: M. Ferris, 5: M. Cameron, 6: N. Greentree, 7: J. Murray, Str: P. Koster, Cox: K. Callaghan, Coach: E.D. Yorston

4th          Newington - Bow: G.L. Williams, 2: J.J. Pennington, 3: V.T. Salman, 4: L.S. Carlile, 5: L.L. Hine, 6: C.T. Vlahos, 7: M.E. Baldwin, Str: J. Mackenzie, Cox: G. Spiroglou, Coaches: M.D. Morgan, G.J. Christian

5th          Scots - Bow: J.P. Cody, 2: R.H.E. McMullen, 3: A.H. Rae, 4: F.L. van de Laak, 5: B.J. Edwards, 6: M.J. Shaw, 7: H.C. Lees, Str: H.T. Burrell, Cox: L.K. Garner, Coach: M.W.J. Dwyer

6th          St Josephs - Bow: P.H. Moser, 2: D.T.T. Picone, 3: D. Roden, 4: T.M. Bartlett, 5: J. Hargreaves, 6: H.B. Mathers, 7: T.J. Bingham, Str: N.J. Hall, Cox: J.P. Norman, Coaches: J. Reading, D. Mitchelmore

7th          St Ignatius - Bow: H.J. Davidson, 2: J.W. Druce, 3: S.G. Tibbertsma, 4: J.W. Drury, 5: D.L. O'Malley-Jones, 6: S.J. Dutaillis, 7: J.M. Donald, Str: B.A. Wainright, Cox: D.R. Clarke, Coaches: J. Brennan, R. Curtin

8th          Sydney Boys High - Bow: J.B. Petrie, 2: C.T.A. Liao, 3: E.J. Ovadia, 4: R.J. Caetano, 5: L.J. Lu, 6: W. Stefanidis, 7: K. Fang, Str: T.J. Gollan, Cox: A. Chung, Coaches: C.W. Barris, D. Vien

Year 10 Second Eight

06:27.25

06:27.49

06:33.20

06:33.89

06:34.45

06:36.86

06:43.43

07:12.04

1st           Kings - Bow: J. Matthews, 2: M. Bruce, 3: H. Roydhouse, 4: H. Bartholomew, 5: C. Fehn-Jeffery, 6: C. Brister, 7: H. Cooke, Str: W. Harrowell, Cox: L. Packham, Coach: J. Ferris

2nd          Scots - Bow: G.A. Scott, 2: H.R. Boileau, 3: S.B. Fleeting, 4: J.M. Richmond, 5: M.P. Frechtling, 6: S.S. Newton, 7: D.M. Capp, Str: J.H. Watson, Cox: M.D. Jones, Coach: E. Paulsen

3rd          St Ignatius - Bow: P.J. Veyret, 2: A.J. McCaffrey, 3: R.J. Caldwell, 4: T.P. Weston, 5: R.A. Barnes, 6: S.J. Robertson, 7: P.M. Still, Str: A.W.S. Ball, Cox: L.V. De Lorenzo, Coach: R. Clark

4th          St Josephs - Bow: A. Calvetti, 2: J. Guilfoyle, 3: G. Farrell, 4: M.S. Edwards, 5: K.G. Hudd, 6: B.J. McIntyre, 7: T. Oliver, Str: J.W. Hegerty, Cox: J.J. Callaughan, Coach: B.R. A. Boyd

5th          Grammar - Bow: A. Wohl, 2: W.P.R. Sullivan, 3: C.P. Rock, 4: D.M. Ireace, 5: J.A. Forster, 6: P.T. Barratt, 7: R..J. Glover, Str: E.T. Atkins, Cox: J.D. Anderson, Coach: P. Dignan

6th          Newington - Bow: G. Mancuso, 2: B.W. Kovanis, 3: H. Jordan, 4: O. D. Thompson, 5: T.G. Vrachnas, 6: N.J. Roye, 7: J.T. Hiley, Str: H.P. McGlone, Cox: B. Buckingham-Jones, Coaches: T. Christian, J. Chapman

7th          Shore - Bow: H.J.B. Ellis, 2: N.P.C. Conolly, 3: E.W. Macky, 4: T.J. MacGregor, 5: A.T. Lyne, 6: H.G. Macleod, 7: N.E. Allen, Str: A.J. Chadwick, Cox: M.C. Culey, Coach: P. Coates

8th          Sydney Boys High - Bow: D.P. Nguyen, 2: D.D.H. Kim, 3: I. Bonch-Osmolovskiy, 4: D.J. Gorey, 5: A. Gaffney, 6: I.W. Eveliegh, 7: S.T. Martin, Str: R. Zhai, Cox: F.H.H. Lin, Coaches: J. MacKay, A. Pham

Year 10 Third Eight

06:29.49

06:38.01

06:42.21

06:43.75

06:46.59

07:08.15

07:16.73

1st           Kings - Bow: H. Williams, 2: A. Mills, 3: A. Stephens, 4: N. Troost, 5: J. Norton, 6: T. Johnston, 7: H. Hoskins, Str: S. Pye, Cox: S. Sheppard, Coach: J. Ryan

2nd          St Ignatius - Bow: L.M. Munro, 2: P.K. Bullen, 3: C.J. Scerri, 4: N.R. Smith, 5: D.T. Lloyd, 6: J.R. Barclay, 7: J.A. Fitzpatrick, Str: L.I. Meagher, Cox: S.J. Gaynor, Coaches: G. Taylor, B. Wainwright

3rd          Newington - Bow: P.C. Adrianakos, 2: J.S. Horne, 3: H.D. Bloom, 4: D.T. Hauptman, 5: O.H. Cawsey, 6: J.M. Mitchell, 7: P.A. Gargoulakis, Str: M.T. Hassett, Cox: H. MacMillan, Coach: J.M. Johnson

4th          Shore - Bow: N.A. Cavenagh, 2: J.K. Grave, 3: T.B. Quant, 4: B.B. Kiss, 5: E.W. Jeon, 6: D.W.B. Mitchell, 7: J.M. Carwardine, Str: M.J. Alderson, Cox: C.D. French, Coach: M. Cassidy

5th          Scots - Bow: J.C. Meller, 2: E.C. Mulcahy, 3: W.G. Georgantis, 4: H.A. Farquhar, 5: A.G. King, 6: J.B. Robertson, 7: J.M. Cox, Str: J.W. Hedley, Cox: L.A. Regan, Coach: H. Williams

6th          Grammar - Bow: C.A. Mazzochi, 2: G.W.M. Napier, 3: P.J. Kirby, 4: D.F. Ryan, 5: B.A. Kirk, 6: D. Madanayake, 7: A.G. Ryan, Str: T. Immidi, Cox: A.T.R. Brown, Coach: R.Y. Kellett

7th          St Josephs - Bow: J.A.W. Carey, 2: D. Kim, 3: M. Gardiner, 4: D.P. Duggan, 5: J.W. Viant, 6: C.D. Travers, 7: S.S.H. McAllan, Str: M.G. Burke, Cox: J.T.N. Talbot, Coach: T. Hart

Year 10 Fourth Eight

06:43.51

06:48.66

06:57.05

07:00.98

07:09.88

07:13.83

07:20.69

1st           St Ignatius 1 - Bow: I.H. Lane, 2: M.A. Gunnis, 3: P.W. Hooper, 4: S.P. O'Brien, 5: S.P. Heley-Wright, 6: A.T. Kenny, 7: S.J. Kilpatrick, Str: J.W. Crosby, Cox: N.A. Prugue, Coaches: P. Brogan, R. Kerr

2nd          Kings 1 - Bow: H. Stockl, 2: L. Ridley, 3: T. Simson, 4: H. Collins, 5: A. Vilimaa, 6: A. Simpson, 7: J. Maslin, Str: C. McInnes, Cox: T. Hudson, Coach: J. Green

3rd          Shore - Bow: H.S.S. Stevenson, 2: T.J.C. Chancellor, 3: J.G. Miller, 4: R.Z.W. Miller, 5: O.R. Cropley, 6: J.R. Lehman, 7: W.C. Clark, Str: M.J. Smith, Cox: H.C.B. Morrison, Coach: P. Coates

4th          Scots - Bow: N.J. Stotz, 2: T.D. Last, 3: N.D.K. Robins, 4: A.H. Renwick, 5: H. HopemMurray, 6: G.J. Murdoch, 7: A.L. Stephens, Str: P.J. Musumeci, Cox: S.R. Payne, Coach: J. Waller

5th          St Ignatius 2 - Bow: A.L. Groch, 2: E.L.T. Conroy, 3: A.D. Martin, 4: Z.G. Prentice, 5: R.C. Walsh, 6: B.W. Pritchard, 7: J.R. Peterson, Str: L.J. O'Mara, Cox: D. Bullock, Coaches: N. Peppitt, P. Brogan

6th          Newington - Bow: C.J. Clarke, 2: A.J. McDonald, 3: L. Roslin, 4: W.S. Whyman, 5: H.G.F. Groom, 6: J. Farag, 7: J.B. Palmer, Str: R. Amos, Cox: S. Iravani, Coach: J. Lloyd Green

7th          Kings 2 - Bow: K. Greig, 2: T. Rochford, 3: M. Ellis, 4: L. Innis, 5: H. Dunne, 6: J. Wenban, 7: J. Beever, Str: S. Thomson, Cox: J. Dobrow, Coach: M. Roddy

< previous 2008

> next 2010

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management