Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

1934 NSW AAGPS Head of the River

G.P.S Regatta. Sydney Grammar School Wins Head of River Title. (Sydney Morning Herald, 23 Apr 1934)

After a terrific struggle, under boisterous conditions, Sydney Grammar School won the Schools’ Championship Eights at the Great Public Schools’ regatta on the Parramatta River on Saturday from Sydney Church of England Grammar School. Sydney Grammar School also won the race for First Four, Sydney Church of England Grammar School being successful in the Second Fours.

The strong westerly breeze and rough water made conditions very unpleasant for the competitors, and it was a tribute to the watermanship of the crews that they negotiated the course without swamping.

It was one of the worst days which can be recalled on which the Great Public Schools’ regatta has been held.

 

Senior 1st Eight

Major Rennie Trophy

7:38.50

2 lengths

1st           Sydney Church of England Grammar – Bow: J.N. Sevler, 2: J. Creagh, 3: G.G. Seagoe, 4: L.W. Middleton, 5: R.O. Marshall, 6: D.I. Baggett, 7: W.G. Thomas, Str: J.R. Burrell, Cox: B.G. Broadbent, Cch: L.C. Robson

2nd          Sydney Grammar School – Bow: S.J. Player, 2: L.E. McDonnell, 3: J. Bodham-Whetham, 4: C.A. Muller, 5: M.G. Arnold, 6: J.F.C. Close, 7: R.A. Kearney, Str: S.E. Finlay, Cox: R. Crichton-Brown, Cch: A.N. Finaly

3rd          Sydney High School – Bow: J. Weeks, 2: K.W. Gallie, 3: C. Wood, 4: A.R. Callaway, 5: M.T. Wood, 6: R. Clark, 7: J.L. Wall, Str: A. Lander, Cox: N.D. Dunnett, Cch: G.E. Hancock

4th          The Scots College – Bow: I.R. Hood, 2: H.J. Ingham, 3: J.A.C. Kelly, 4: J.L.D. McKay, 5: D.A. Campbell, 6: J.C. Lane, 7: R.D.F. Williams, Str: A.W. McIntosh, Cox: B.G. Clarke, Cch: R.A. Ashburner


Senior 1st Four

Yaralla Cup

6:03.00

½ length

4 lengths

1st           Sydney Grammar School – Bow: J.C. McLachlan, 2: E.M. McCulloch, 3: D. Hyman, Str: E.H.R. Deck, Cox: J.B. Winning, Cch: A.T. Stewart

2nd          Sydney High School – Bow: F. Ferris, 2: U. Solomon, 3: W. Stevenson, Str: F. Crocker, Cox: R. Ryan, Cch: W.E. Livingstone

3rd          The Scots College – Bow: W.H. Cumming, 2: R.K. Gordon, 3: G. Sears, Str: D.P. Pagan, Cox: J.S. Olsen, Cch: L.W.F. Webster

4th          St. Ignatius’ College – Bow: H.V. Tully, 2: F.J. Smith, 3: E.M. Robinson, Str: T.V. Coyle, Cox: J.M. Hunter, Cch: S. Raper


Senior 2nd Four

5:47

5 lengths

1st           Sydney Church of England Grammar – Bow: S.H. Welsh, 2: G.G. Hyles, 3: J.G. Marsh, Str: R.A. Pedlingham, Cox: C.S. Spain, Cch: E.M. Jones

2nd          The Scots College – Bow: J. Grey, 2: N.C. Smith, 3: B. Low, Str: J.W. Brav, Cox: W. Kerr, Cch: L.W.F. Webster, J.D. Butcher

3rd          Sydney Grammar School – Bow: A. Taylor, 2: N. Lamrock, 3: C.F. Read, Str: V.E. Clarke, Cox: D. Clarke, Cch: A.T. Stewart, C.E. Street

4th          Sydney High School – Bow: R. Ashdown, 2: S. Maxwell, 3: C. Wallace, Str: W. Marr, Cox: D. Henderson, Cch: F.M. Nichols

< previous 1933

> next 1935

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management