Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2014 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:53.01

05:57.95

06:01.08

06:01.52

06:06.50

06:09.62

06:10.82

06:38.86

1st           Shore - Bow: P.D.S. Haskard, 2: T.R. Scott, 3: T.A. Jackson, 4: D.P. Boakes, 5: T.R.G. Barnes, 6: Z.K. Kosovich, 7: R.C. Wells, Str: S.F.N. Horsley, Cox: E.C. Gorddard, Coach: D.T. Jennings

2nd          St Josephs - Bow: N.W. Rainnie, 2: B.J. Quinn, 3: W.J. O'Connell, 4: H.A. McDonald, 5: R. Hoferek, 6: J.C. Hookham, 7: H.G. Courts, Str: J.W. Mumby, Cox: W.M. O'Leary, Coaches: M. Doyle, A. Gannon

3rd          Scots - Bow: T.J. Deer, 2: A.M. Sorenson, 3: B.W. Cobcroft, 4: J.M. Guilfoyle, 5: B.W. Swan, 6: M.D. Cowley, 7: H.A. Kamp, Str: T.B. Starkey, Cox: B.H. Doyle, Coaches: R.D. Williams, S.J. Stewart

4th          St Ignatius - Bow: C.J. Campbell, 2: T.F. Collins, 3: L.A. Hugh-Jones, 4: Z.B. Simpson, 5: M.B. Greene, 6: M.J. Ritchie, 7: C.B. Rossi, Str: J.I. Hayson, Cox: T.A. Morgan, Coach: C.N. Rowe

5th          Kings - Bow: J.J. Pittman, 2: W.S. Jones, 3: T.S. Moore, 4: A.J. Hall, 5: A.J. Krainovic, 6: J.F. O'Neill, 7: J.L. O'Neil, Str: J.C. Richards, Cox: M.J. Creighton, Coaches: T.P. Courtney, N. Purnell

6th          Grammar - Bow: O.C. Fawkes, 2: J.A. Holley, 3: T..A. Payne, 4: M.E. Bishop, 5: S.A. Schwartz, 6: L.B. John, 7: S.J. Lawerence, Str: D.J. O'Malley, Cox: A.I. Holman, Coaches: M.J.A. Smith, T. O'Hanlan

7th          Newington - Bow: E.B. Treloar, 2: P.W. Graham, 3: A.P. Achjian, 4: M.C. Atkins, 5: H.B. Bertinetti, 6: C.D. Mannix, 7: F.W. Leckie, Str: A.G. Sullivan, Cox: J.R. Fleming, Coaches: B. Richardson, N. Wainman

8th          Sydney Boys High - Bow: J.G. Tinker, 2: J.A. Maloof, 3: J.E. Nixon, 4: Y.D. Luo, 5: S.A. Musgrove, 6: S.G. Comninos, 7: R. Fang, Str: S.M. Noronha, Cox: K. Liu, Coach: S. Hoadley


Year 10 Third Eight

06:30.00

06:33.36

06:47.31

06:48.46

06:53.37

07:04.74

1st           St Ignatius - Bow: A.T. Smith, 2: M.T. Drew, 3: H.P. Wakeling, 4: F.J. Campbell, 5: D.E. Schillert, 6: H.T. Goodman, 7: O.A. Millar, Str: C.M. Gundy, Cox: M.D. Rocca, Coach: N. Peppitt

2nd          St Josephs - Bow: C.S. Doyle, 2: J.P. Young, 3: J.G. Parfitt, 4: Z.S. Banu-Lawrence, 5: S.L. Phillips, 6: C.J. Paterson, 7: H.K.G. Pearce, Str: C.J. Doherty, Cox: J.L. Ridal, Coach: D. Crombie

3rd          Newington - Bow: T.R.T. Bland, 2: C.R. Tran, 3: I.S. Lewis, 4: D.B. Cordeschi, 5: C.P. York, 6: I.H. Patterson, 7: J.W. Ford, Str: T.J. Naayen, Cox: R.M.J. Dive, Coach: J. Johnson

4th          Kings - Bow: C.N. Olsen, 2: Z.L. Williams, 3: H.J.W. Treloar, 4: M.K. McCann, 5: H.A.P. Wood, 6: L.F. Macdonald, 7: D.D. Collins, Str: H.C. Southwell, Cox: Z.J. O'Shea, Coach: W.S. Donnelley

5th          Shore - Bow: R.J.R. Johnston, 2: H.E. Macdiarmid, 3: T.M. Baker, 4: J.E. Nicholas, 5: A.K. Neale, 6: R.B. Suttor, 7: J.W.G. Herron, Str: H.K. Walker, Cox: A.L. Bucich, Coach: N.R. Collins

6th          Scots - Bow: A. Dihm, 2: J. Brunner, 3: M. Zylstra, 4: C. Webb, 5: B. Joseph, 6: L. Hird, 7: M. Dalley, Str: J. Message, Cox: G. Matthews, Coach: P. Adams


Year 10 Fourth Eight

06:55.23

06:57.39

07:08.44

07:14.03

1st           St Josephs 1 - Bow: A.M. Crotti, 2: A.R. Dodd, 3: A.P. Goldie, 4: C.M. O'Grady, 5: L.P. Castaldi, 6: A.W. Vivers, 7: M.J.B. Sullivan, Str: L.O. Hanigan, Cox: Y.C. Law, Coaches: T. Murphy, C. O'Gorman

2nd          St Ignatius - Bow: O.G. Humphreys, 2: D.V. Adamo, 3: M.P. Halse, 4: S.C. Stretton, 5: H.J. Cornish-Martin, 6: M.J. Barrett, 7: D.D. Lee, Str: T.O. Hugh-Jones, Cox: H.E. Mansour, Coach: D. Meagher

3rd          Kings - Bow: G.L. van den Berg, 2: O.N. Lock, 3: L.C. Hipperson, 4: A.J. Law, 5: D.C. Murdoch, 6: H.M.R. Cadell, 7: D.A. Lombardi, Str: E.J. Pattinson, Cox: T.L. Chan, Coaches: S.E. Edwards, P.J. Wearne

4th          St Josephs 2 - Bow: L.K. Fogarty, 2: L.W. McMahon, 3: T.M. Melo, 4: D.E. Anderson, 5: J.R. Henry, 6: J.G. Davies, 7: M.H. Calleja, Str: M.P. Tassell, Cox: C.A. Simpson, Coach: J. Quinn


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:05.62

06:07.43

06:16.17

06:16.17

06:18.40

06:25.15

06:27.54

07:00.55

1st           Shore - Bow: S.J. Eaton, 2: J. Gillespie, 3: J.A. Doust, 4: J.R. Samuels, 5: S.J. Keir, 6: A.J.W. Kenny, 7: C.R. Wheatley, Str: L.A.B. Wotton, Cox: A.D. Collison, Coach: J.P. Baker

2nd          St Josephs - Bow: E.L. King, 2: H.J. Lawler, 3: N.L. Leaver, 4: J.A. Finnane, 5: J.S. Ell, 6: C.O. Hanigan, 7: M.R. Britt, Str: M.K. Curtin, Cox: G.N. Davis, Coach: K. Thomas

3rd          St Ignatius - Bow: N.J. Glascott, 2: D.J. Lester, 3: J.R. Scott, 4: X.A. Fitzpatrick, 5: S.J. De Angelis, 6: C.V. Moran, 7: D.E. Murray, Str: J.S. Benson, Cox: C.P. Debus, Coach: D. Sheehan

3rd          Scots - Bow: C.B. Wrigley, 2: M.C. Hinds, 3: M.J. Dale, 4: I.F. Maclennan, 5: J.A.K. Kilby, 6: T.F. Strang, 7: J.R. Swan, Str: B.A. Jeavons-Fellows, Cox: J.P. Priest, Coaches: J.A. Stewart, E. Boyce

5th          Kings - Bow: J.J. Chadwick, 2: B.D. Peterie, 3: M.A. Campbell, 4: S.J. Black, 5: C.P. Pulford, 6: H.D. Head, 7: M.D. Penna, Str: W.M. Cario, Cox: T.N. Sampson, Coach: J.W. Wallington

6th          Grammar - Bow: T.J. Molloy, 2: A.W. Svehla, 3: A.W. Chambers, 4: L.S. Crawford, 5: C.T. Payne, 6: D.J.O. McInnes, 7: S.M. Khadra, Str: J.C. Fermanis, Cox: W.R. Guthlenben, Coach: K. Mackney

7th          Newington - Bow: E.G. Carlile, 2: C.T. Hine, 3: W.S. Hogan, 4: H.B. Moate, 5: P.D. Cominos, 6: B.S.A. Wickett, 7: J.A. Tiftis, Str: T.M. Van der Velde, Cox: S.E. Wayland, Coach: N. Wainman

8th          Sydney Boys High - Bow: C. Mao, 2: T.Y. Fong, 3: T.J. Medley, 4: J.S. Davis, 5: N. Song, 6: L. Huyen, 7: J. Li, Str: J. Tan, Cox: G. Han-McEvoy, Coach: P. Radhakrishran


Third Eight

06:42.20

06:43.51

06:49.83

06:49.85

06:55.73

1st           St Josephs - Bow: O.M. Sumsky, 2: A.M. Laing, 3: L. Ellis-Roberts, 4: S.C. Harris, 5: J.C.A. Rhodes, 6: M.P. Walker, 7: C.S. Waldren, Str: C.T. Smith, Cox: H.J. McEvoy, Coach: K. MacRae

2nd          Shore - Bow: M.G. Brooke, 2: W.J. Collard, 3: R. Maeda, 4: A.W. Keddie, 5: T.R. Holman, 6: B.R. Smith, 7: T.A. Westwood, Str: D.J. Bantli, Cox: H.H.L. Walker, Coach: G.M. Bates

3rd          Scots - Bow: E.J. Casey, 2: W.C. Boustred, 3: A.J.D. Porter, 4: V.P.D. Carse, 5: W.A. Adams, 6: P.S. Matouk, 7: J.L. Harrison, Str: T. Berrell, Cox: E.G. Fletcher, Coach: H. Foxton

4th          Kings - Bow: E.L. Gross, 2: A.J. Robertson, 3: H.G. Lefebvre, 4: A.W. Robertson, 5: A.J. Peake, 6: S.J.R. Atkinson, 7: J.Y. Mok, Str: S.J. Morgan, Cox: P. Janchaem, Coach: S.G. Kensit

5th          St Ignatius - Bow: D.A. Rennie, 2: H.M. O'Connor, 3: S.R. Flately, 4: O.A, 5: Kobler, 6: J.R. Wilcox, 7: C.T. Redden, Str: S. Nowlan-Full, A.J. Peppitt, Coach: D.R. Dillon


First Four

Yaralla Cup

06:56.74

07:01.54

07:04.53

07:05.67

07:12.75

07:12.85

07:14.10

07:14.93

07:50.44

1st           Shore - Bow: L.A. Hunter, 2: H.J. Tuit, 3: J.L. Jackson, Str: I.P.H. Pockney, Cox: T.E. Morrison, Coach: G.O. Uebergang

2nd          Kings - Bow: J.G. Brighton, 2: D.L. Poletto, 3: J.D. Saling, Str: W.J.A. Biles, Cox: C.W. Moore, Coach: M.M.K. Cooper

3rd          Grammar - Bow: W.J. Batt, 2: B.J. de Zwart, 3: S.A. Janssen, Str: C.J. Milne, Cox: H.C.P. Fair, Coach: P. Stroud

4th          Scots - Bow: M.R. Murray, 2: J.M. Sedgman, 3: L.J. Terbutt, Str: H.J. Moss, Cox: A.T. Kring, Coach: A. Burrell

5th          Newington - Bow: Y.M. Van Gelder, 2: A. Flack, 3: N. Shliapnikoff, Str: C. Clifford, Cox: A.O. Chilton, Coaches: E. Bertinetti, L. Hine

6th          St Josephs - Bow: R.D. Lawler, 2: C.J. Fazzari, 3: R.T. Voulgaris, Str: A.A. Guilfoyle, Cox: H.J. Bateman, Coach: O. Wilson

7th          The Armidale School - Bow: B.P. Broster, 2: D.W. Allen, 3: B.J. Mulligan, Str: H.C. Lloyd, Cox: D.M. Lethbridge, Coaches: W. Caldwell, H. Bawden

8th          St Ignatius - Bow: B.J. Baggott, 2: A. O'Malley-Jones, 3: A.J. Armistead, Str: V.J. Woodward, Cox: B.A. McManus, Coaches: S.S. Halsall, L. Carter

9th          Sydney Boys High - Bow: A. Qi, 2: A. Rong, 3: D. Tran, Str: L.D. Hoad, Cox: A. Leung, Coach: I. Eveleigh


Second Four

Allan Callaway Trophy

07:01.19

07:11.37

07:12.68

07:13.31

07:20.07

07:27.16

07:28.08

08:43.20

1st           Shore - Bow: H.S. Basil-Jones, 2: O.J. Kraefft, 3: J.J.A. Vinzenz, Str: T.M. Scambler, Cox: A.J. Brasher, Coach: G.O. Uebergang

2nd          St Josephs - Bow: T.J. McGrath, 2: P.J. Courtney, 3: N.J. Illy, Str: M.T. Behan, Cox: L.W. Willoughby, Coach: O. Wilson

3rd          Kings - Bow: T.G. Adams, 2: T.J. Simpson, 3: A.C. Pickrell, Str: J.C. Battcock, Cox: H.W. Ricardo, Coach: M.M.K. Cooper

4th          Scots - Bow: T.H. Wallace, 2: O.R. Lane, 3: H.J. Robertson, Str: G. Shannon, Cox: T.F. Meller, Coach: A. Burrell

5th          St Ignatius - Bow: D.F. Tynan, 2: J.N. Fish, 3: T.M. Guihot, Str: M.R. Weeks, Cox: M.A. Gaynor, Coaches: S.S. Halsall, L. Carter

6th          Grammar - Bow: W.P. Hicks, 2: P.N. Lonergan, 3: K. Zhou, Str: D.C. Fulton, Cox: P.J. Wan, Coach: J. Russell

7th          Newington - Bow: J.L. Gallo, 2: T.J. Morgan, 3: R. Wilson, Str: Z.N. Stevens, Cox: T.J. Cheetham, Coaches: L. Hine, E. Bertinetti

8th          Sydney Boys High - Bow: S.R. Benjamin, 2: V. Oh, 3: B.R. Ling, Str: C. Ketkeo, Cox: R. Lim, Coaches: G. Deacon, A. Low


Third Four

Father Gartlan Trophy

07:02.27

07:03.18

07:14.15

07:17.99

07:22.61

07:31.38

07:36.20

07:49.51

1st           Scots - Bow: N.M. Lloyd, 2: T.C. Mitchell, 3: J.R. Gavin, Str: W.G.L. Foxton, Cox: O.G. Benjamin, Coach: J. Masella

2nd          St Ignatius - Bow: L.D. Moran, 2: L.B. Cooksey, 3: T.G. Gunning, Str: W. Manton, Cox: P.D. Casey, Coaches: S. Glascott, N. Fish

3rd          Shore - Bow: W.R.A. Hodge, 2: A.J.K. Paton, 3: F.R.P. Adams, Str: B.R. Hawkins, Cox: J.B. Frankland, Coach: C.N. Girdlestone

4th          St Josephs - Bow: D.B. Kerr, 2: T.E. Murray, 3: L.P. Ropati-Ofahengaue, Str: M.I. Icely, Cox: B.S. Ticehurst, Coach: M. Devlin

5th          Kings - Bow: M.H. Anschau, 2: G.E. Lehmann, 3: M.N. Bojanic, Str: H.B. Cameron, Cox: A.H. Oldman, Coach: C.C. Quitzau

6th          The Armidale School - Bow: A.R. Tullie, 2: N.J. Murray, 3: S.D. Jackson-Bolton, Str: B.C. MacDougall, Cox: H.K. Hughes, Coaches: W. Caldwell, H. Bawden

7th          Grammar - Bow: A.G. Rizkalla, 2: T. Haig, 3: E.A. Patete, Str: H.T. Barlow, Cox: T.H. Livingstone, Coach: J. Pullar

8th          Newington - Bow: J.M. Owens, 2: E.A.M. Tuckerman, 3: J.I. Sharrem, Str: K.J. Savvas, Cox: J.S. Ly


Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:04.53

07:06.34

07:14.97

07:20.97

07:29.60

1st           St Josephs - Bow: P.D. McTaggart, 2: J.P. Mullany, 3: B.T. Morrison, Str: M.R. Powell, Cox: M. Kralic, Coach: M. Devlin

2nd          St Ignatius - Bow: L.A. Ingham, 2: A.R. Meagher, 3: E.P. Johnson, Str: M.R. Phelps, Cox: H.C. Brogan, Coaches: S. Glascott, N. Fish

3rd          Scots - Bow: E.P. Hopkins, 2: H.F. Breen, 3: A. Dordoy, Str: S.D. Wright, Cox: H. Black, Coach: J. Masella

4th          Shore - Bow: N.J. Dunlop, 2: B.R.S. Kennedy, 3: H.C. Finlay, Str: J.C. Bamford, Cox: W.J. Purbrick, Coach: G.P. Stewart

5th          Kings - Bow: L.H. Shanahan, 2: R.A. Doering, 3: J.Z.Z. Lim, Str: J.D. Lee-Warner, Cox: T.D. Collins, Coach: J.M.A. Danos


Year 10 First Eight

06:19.70

06:23.84

06:28.40

06:28.62

06:31.61

06:37.92

06:42.29

06:43.27

1st           Kings - Bow: A.E. Macintyre, 2: R.C. Millar, 3: J.P. Denton, 4: S.A. Miller, 5: C.T. Steele-Park, 6: M.T. Orpen, 7: J.K. Crampton, Str: J.P.R. MacKenzie-Wood, Cox: C.B. Nettleton, Coaches: A.B. Cox, G.P. Millar

2nd          Shore - Bow: H.J.B. Waterworth, 2: H.M. Snodgrass, 3: T.A. Holt, 4: C.G.A. Devadason, 5: A.M. Morrison, 6: C. Boltman, 7: O.L. Hall, Str: M.L. Eaton, Cox: N.R.W. Richards, Coach: P.J. Murphy

3rd          St Ignatius - Bow: R.A. Zammit, 2: J.P. Hewat, 3: J.B. Pirina, 4: M.S. Fenn, 5: A.W. Johnson, 6: H.F. Weston, 7: D.R. Walsh, Str: J.D. Carlson, Cox: W.T. Ringler, Coach: O. Zuk

4th          Newington - Bow: C.M. Bruce, 2: C. Horne, 3: M.J. McKay, 4: A.W. Goodman, 5: S.J. Gilfedder, 6: H.W. Duvall, 7: T.H. Serhon, Str: D.R.D. Gilchrist, Cox: P.J. Ioannou, Coach: S. Pennington

5th          St Josephs - Bow: J.C. Da Silva, 2: Y.K. Jaffer-Williams, 3: W.M. Bayfield, 4: L.W. Holley, 5: L.P.K. Miles, 6: H.J. Kemp, 7: J.J. O'Brien, Str: D.J. McElroy-O'Connell, Cox: A.C. Quirk, Coach: A. Boyd

6th          Scots - Bow: C. Jeavons-Fellows, 2: H. Drayton, 3: D. Morgan, 4: E. Stewart, 5: J. Skuse, 6: M. Grant, 7: O. Rich, Str: M. Hammond, Cox: M. Duck, Coach: S. Luker

7th          Grammar - Bow: R.W. Sanders, 2: N. Cass, 3: B. Whitewolfe, 4: O.P. Schwartz, 5: L.R. Burrows, 6: S. Cass, 7: F. James, Str: M.W.R. Glanville, Cox: R. Kennett, Coach: A. Phillips

8th          Sydney Boys High - Bow: W. Chen, 2: W.Y. Zhang, 3: E. Belokoptov, 4: J.W. Forday, 5: J. Qiu, 6: J.I. Katafono, 7: K. Fan, Str: O.W. Lethbridge, Cox: D.A. Xu, Coach: G. Deacon


Year 10 Second Eight

06:28.32

06:31.57

06:35.25

06:36.44

06:40.39

06:49.17

06:57.84

07:06.89

1st           St Josephs - Bow: J.A. Smyth, 2: T.S. Gursel, 3: N.J. Grigoriadis, 4: J.C. Kochanowicz, 5: D.P. Munro, 6: J.G. Voulgaris, 7: J.J. Flannery, Str: N.V. Robins, Cox: L.M. Kimber, Coach: J. Reading

2nd          Kings - Bow: J.A. Barlow, 2: H. Fulton-Kennedy, 3: S.B. Mac Smith, 4: H.T. Wheelhouse, 5: S.L. Anese, 6: H.J. David, 7: W.M.P. Douglass, Str: C.I. McCarthy, Cox: W.J. Wallace, Coach: S.N. Tong

3rd          St Ignatius - Bow: N.A. Firth, 2: A.M. Brassel, 3: D.J. Fish, 4: D.W. Ryan, 5: B.S. Smith, 6: S.D. Newey, 7: M.A. Cistulli, Str: F.N. Brooks, Cox: J.L. D'Arcy, Coaches: P. Cahill, T. Bertrand

4th          Newington - Bow: A.C. Miller, 2: A.M. Bruce, 3: W.N. Kearns, 4: C. Maini, 5: H.G.D. Burton, 6: C.G. Thomas, 7: W.H. Naayen, Str: L.R. Cameron, Cox: T.V. Harding, Coach: T. Christian

5th          Shore - Bow: H.R. Mactier, 2: T.W. Oldham, 3: J.H.R. Meyers, 4: E.F. Bragg, 5: C.A. Salter, 6: D.R. Hedley, 7: N.J. Perry, Str: J. Kotecha, Cox: W.C.M. Gorddard, Coach: J. Wickenden

6th          Scots - Bow: H. Abu-Isnineh, 2: J. Agnew, 3: O. Yencken, 4: T. Creer, 5: C. Butler, 6: R. Mundell, 7: A. Thomson, Str: A. Stanley, Cox: H. O'Neill, Coach: B.J. Edwards

7th          Grammar - Bow: M.A. Taurian, 2: B. Aquilina, 3: L.Y. Ogawa, 4: A.J.L. McAdam, 5: N.A.T. Carruthers, 6: N.Z. Sonderlund, 7: C.J. McMillian, Str: M.S. Shields, Cox: J.R. Hardiman, Coach: J. Levy

8th          Sydney Boys High - Bow: M. Blackall, 2: R. Yuan, 3: J. Merlo, 4: J. Lu, 5: T. Dong, 6: R.R. Pachon, 7: R. Ding, Str: D. T. Lim, Cox: J.Q. Chen, Coach: A. Low

< previous 2013

> next 2015

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management