Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2018 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:57.77

05:58.83

06:04.92

06:08.67

06:11.81

06:16.98

06:20.92

06:25.92

1st           St Ignatius - Bow: T.D. Benson, 2: Z.T. Noble, 3: S.D. Gillies, 4: L.J. Doust, 5: W.S. Burns, 6: H.P. Ryan, 7: R.L. O'Brien, Str: H.W. Graham, Cox: D.R. McGrath, Coaches: M. Doyle, A. Gannon

2nd          Shore - Bow: S.T. Martin, 2: T.A. Woodworth, 3: F.T.T. Blake, 4: M.R.C. Durham, 5: J.R. Martin, 6: Z.M. Carboni, 7: T.J. Galloway, Str: T.M. Anderson, Cox: H.M. Keenan, Coach: D.T. Jennings

3rd          St Josephs - Bow: L. T. M. Morath, 2: T. Roberts, 3: J. H. Negline-Smyth, 4: O. R. Dermody, 5: M. R. Blackmore-Cram, 6: B. A. Lunn, 7: A. M. Bhindi, Str: N. A. Rath, Cox: J. C. Lewis, Coach: R. Tong

4th          Scots - Bow: M. A Moore, 2: L. J Masters, 3: Z. J Ball, 4: J. E Forbes, 5: T. M Aveyard, 6: C. A Zylstra, 7: N. J Jenkinson, Str: R. J Batho, Cox: J. C J Lloyd, Coaches: R. D Williams, P. J Koster

5th          Kings - Bow: H.K. Sylvester, 2: A.C. Stacy, 3: G.D.N. Grinham, 4: A.R.G. McClean, 5: J.R. Taylor, 6: B.J. Stewart, 7: H.L. Mac Smith, Str: A.C. Nicholls, Cox: T.J. Weston, Coaches: A.B. Cox, A.J.S. Field

6th          Newington - Bow: T.S. Blessington, 2: F.S. Tainsh, 3: H.R. Janson, 4: M.T. Della Marta, 5: A.M. Potter, 6: L.A. Roncolato, 7: A.J. Wood, Str: H.O. Crouch, Cox: C.S. Nicholas, Coach: R. Wearne

7th          Grammar - Bow: J. Taleb, 2: L.B. Poier, 3: N. Ward, 4: H.H. Moran, 5: B.D. Ringrose, 6: H.T. Palmerlee, 7: A.P. Sackelariou, Str: L.J. Hempton, Cox: D.R. Mekertichian, Coach: J. Russell

8th          Sydney Boys High - Bow: T.R.J. Trent, 2: C. Ta, 3: J.T. Appleton, 4: C.J. So, 5: L. Li, 6: J.N.A. Ralph, 7: S.A. Merrick, Str: A.J. Fox, Cox: G.H. Su, Coach: G. Deacon


Year 10 Third Eight

06:32.02

06:38.57

06:53.40

07:00.84

07:16.33

07:25.64

1st           Shore - Bow: B.L. Maybury, 2: O.H. Leslie, 3: C.D. Clift, 4: L.H. Brammal, 5: E.G.M. Barron, 6: J.S.A. Kalantar, 7: R.H. Elvy, Str: H.M.J. Wilson, Cox: J.N. McCloskey, Coach: Z. Kosovich

2nd          St Josephs - Bow: J. E. Noye, 2: T. P. Heilman, 3: B. W. Wallace, 4: N. H. Crawford, 5: J. M. McCauley, 6: M. R. Fiore, 7: J. F. Watts, Str: H. W. Ridal, Cox: H. R. Bowden, Coaches: A. Mitchell, J. Bokeyar

3rd          Grammar - Bow: F.S.F. Penny, 2: C.P. Delaney, 3: F.M. Fisher, 4: A.R. Davies, 5: R.D. Wilder, 6: T.A. Hoffman, 7: S.F. Merrimen, Str: D.P.T. Cooney, Cox: O.J.R.G. Sholl, Coach: C. Iredale

4th          Newington - Bow: J.M. Scott, 2: L.A. Stefanovic, 3: S.M. Lydon, 4: F.A. Rose, 5: H.E. Lund, 6: A.C. Willington, 7: J.W. Carr, Str: T.J.E. McCoubrie, Cox: Z.J. Harrison, Coach: J. Powell

5th          St Ignatius - Bow: C. Duff, 2: D. Coates, 3: E. Lenehan, 4: A. Swan, 5: L. Croll, 6: H. Stannard, 7: T. Thackray, Str: W. Polich, Cox: L. Wilcox, Coach: S. De Angelis

6th          Scots - Bow: W. G Wills, 2: J. J Davis, 3: S. J Kroon, 4: S. R Underhill, 5: Z. Jaques, 6: K. F Leong, 7: E. C Cheung, Str: C. W Rich, Cox: N. J Sheridan, Coach: B. Doyle


Year 10 Fourth Eight

06:52.82

06:58.19

1st           Shore - Bow: J.D. Edlington, 2: J.J. Lam, 3: L.W. Young, 4: O.J. Fox, 5: J.T. Clarke, 6: J.J.C. Knight, 7: W.A.F. Wallace, Str: H.R. Robinson, Cox: A.J. Mah-Chut, Coaches: J. Kench, T. Bakker

2nd          St Josephs - Bow: A. N. Kearns, 2: A Ledingham, 3: M. J. Arragon, 4: D. N. Adams, 5: B. A. Searle, 6: S. G. Hodge, 7: S. C. Melki, Str: M. R. Lloyd, Cox: T. J. Woo, Coach: J. Flannery


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:09.06

06:10.64

06:14.94

06:17.85

06:18.66

06:32.05

06:36.00

06:37.53

1st           Shore - Bow: J.J. Malcolm, 2: B.G.P. Xifaras, 3: A.T.J. Hoffmann, 4: A.L. Bogatez, 5: J. Gresham, 6: D.T. Fredericks, 7: M.R.D. Pearce, Str: H.D.T. Elmslie, Cox: J.D. Singer, Coach: B.K. Jenkins

2nd          Scots - Bow: M. T Emery, 2: A. D St John, 3: H. R Spillane, 4: B. C Sanders, 5: E. J McDonald, 6: N. A E Trotter, 7: S. C Martin, Str: J. J Brial, Cox: W. Wright, Coach: M. J Probert

3rd          Newington - Bow: A.A. Martin, 2: H.J.L. Johnson, 3: H.J. Gibson, 4: J.W. Bowd, 5: R.J. Vaughan, 6: S.M.C. Graham, 7: R.J. Sear, Str: A.W.E. Webster, Cox: T.R. Wadland, Coach: K. Thomas

4th          St Ignatius - Bow: H.P. Dillon, 2: J.A. McLaughlin, 3: J.A. Siokos, 4: S.E. Holmes, 5: C.J. Clinton, 6: G.J. Clark, 7: J.A. Rooney, Str: L.A. Menzies, Cox: J.T. Debus, Coach: P. Wawn

5th          St Josephs - Bow: R. J. Matchett, 2: L. J. Easton, 3: M. B. Corrigan, 4: C Urm, 5: N. T. Mirow, 6: N. J. Radford, 7: H. C. Skinner, Str: J. R. Hewitt, Cox: M. Z. MacRae, Coach: C. James

6th          Kings - Bow: W. Fulton-Kennedy, 2: L.R. Connors, 3: J.S. Harris, 4: C.A. Begg, 5: W.T.M. Lukabyo, 6: T.B. Ramsay, 7: J.W.R. Staley, Str: F.C.N. Weston, Cox: A.T.A. Snaith, Coach: G.R. Morgan

7th          Sydney Boys High - Bow: A.B. Herijanto, 2: L.Y. Ye, 3: R. Wu, 4: W. Widyatamka, 5: J. Meng, 6: M. Han, 7: K. Jin, Str: R. Chong, Cox: D. Sanjoya, Coach: S. Comninos

8th          Grammar - Bow: E.M. Pridgen, 2: T. Quin, 3: H.B. John, 4: S.J.H. Carl, 5: E.C. Proutt, 6: H.D. Pierce, 7: J.V. Armitage, Str: H.T. Ashley, Cox: Y.J. Thai, Coach: P. Stroud


Third Eight

06:50.70

07:02.26

07:03.18

07:09.88

1st           St Josephs 1 - Bow: F. X. Chow, 2: L. J. Flannery, 3: E. P. Goldman, 4: A. J. Lunn, 5: L. E. Saar, 6: T. C. C. Shanks-Anderson, 7: J. A. Castaldi, Str: P. R. Heilman, Cox: K. F. Hogan, Coach: K. C. MacRae

2nd          St Ignatius - Bow: E.G. Pagliaro, 2: L.G. Stocks, 3: J.P. McDermott, 4: W.D. Simpson-Docker, 5: A.R. Siokos, 6: P.R. Mainsbridge, 7: F.D. McDonald, Str: M.J. Simmon, Cox: F.G. Antonelli, Coaches: J. De Angelis, R. Costello, T. Huttary

3rd          St Josephs 2 - Bow: F. T. Stackpool, 2: M. Langford, 3: J. Clark, 4: S. J. Browne, 5: J. T. Den, 6: F. Calabro, 7: O. J. O'Kane, Str: L. J. Andrews, Cox: H. Arthur, Coach: J. Mumby

4th          Newington - Bow: N.V. Court, 2: J.C. Ratborne, 3: O.R. Linden-Smith, 4: D. Baykitch, 5: M.B. Gigg, 6: S.N. Lemoto, 7: J. Wilkins, Str: J.K. Edwards, Cox: D. Kumar, Coach: L. Munns-Conry


First Four

Yaralla Cup

06:54.95

06:57.06

07:03.72

07:05.77

07:08.32

07:13.02

07:19.30

07:48.41

1st           Shore - Bow: J.P. Doyle, 2: A.W.F. Fisher, 3: L.J. Cozzi, Str: B.R.D. Shilling, Cox: N.I.M. Leijer, Coach: G.O. Uebergang

2nd          St Ignatius - Bow: J.J. Carter, 2: S.R. Kenderes, 3: R.C. Wheelhouse, Str: J.R. Hogan, Cox: T.E. Lee, Coaches: S. Huxley, J. Huxley

3rd          Kings - Bow: H.A. Watts, 2: R.D. Leahy, 3: T.H.M. Jarvis, Str: N.A.S. Jones, Cox: M.S.B. Cooke, Coach: J.J.R.M. Cook

4th          St Josephs - Bow: J. J. Visali, 2: L. D. Ryan, 3: M. J. Campbell, Str: G. H. Hiatt, Cox: B. P. Horsley, Coach: B. Wyllie

5th          The Armidale School - Bow: J.M. Jones, 2: D.M. Lethbridge, 3: N.J. Makeham, Str: B.H. Louis, Cox: A. Rhoades, Coach: A.F. Rainnie

6th          Scots - Bow: B. A B Taylor, 2: C. J B Taylor, 3: T. A Broinowski, Str: H. A Walker, Cox: W. D J Walker, Coach: S. M Hosking

7th          Newington - Bow: S.J. Boland, 2: A. Gillespie-Penny, 3: J.S. Payne, Str: J.P. Darwin, Cox: J.E. Khu, Coach: E. Shackloth-Bertinetti

8th          Sydney Boys High - Bow: D. Lalwani, 2: J.C. Yu, 3: R. Zheng, Str: T. Schanzer, Cox: D. Tsai, Coaches: M. McCrea, D. Xu


Second Four

Allan Callaway Trophy

06:57.69

06:58.34

07:00.48

07:03.29

07:10.29

07:13.30

07:40.89

07:52.35

1st           St Ignatius - Bow: A.H. Collins, 2: L.J. Thackray, 3: S. Byrne, Str: C.A. O'Donnell, Cox: L.J. Fish, Coaches: S. Huxley, J. Huxley

2nd          St Josephs - Bow: A. Y. Ward, 2: A. M. Houston, 3: N. H. Jackson, Str: D. D. Chinnappa, Cox: H. Den, Coach: B. Wyllie

3rd          Scots - Bow: R. J Redman, 2: H. C Roberts, 3: B. T Wade, Str: N. V Campbell, Cox: W. W Warner, Coach: S. M Hosking

4th          Shore - Bow: D.M. Irving, 2: D.B.C. Dight, 3: J.R.B. Elliot, Str: S.W. Duckworth, Cox: C.J. Purbrick, Coach: G.O. Uebergang

5th          Kings - Bow: J.B.L. Gavan, 2: C.J. Farrington, 3: I.R. Munro, Str: T.J. Wickham, Cox: C.B.E. Parsons, Coach: J.J.R.M. Cook

6th          Newington - Bow: D. Nigro, 2: N.A. Stevens, 3: G.T. Webster, Str: A.J. Brown, Cox: B.J. Dewhurst, Coach: E. Shackloth-Bertinetti

7th          The Armidale School - Bow: H.K.S. Hughes, 2: A.D. Russell-Thomas, 3: Luke Rorke, Str: J.B. Sewell, Cox: H.W.A. Pitman, Coach: B. Swan

8th          Sydney Boys High - Bow: S. Li, 2: N. Shao, 3: O. Gao, Str: J. Wei, Cox: A. Lim, Coach: W. Zhang


Third Four

Father Gartlan Trophy

07:10.13

07:12.17

07:13.64

07:14.02

07:19.98

07:25.77

07:49.60

1st           St Josephs - Bow: M. P. Cusack, 2: F. M. Monaghan, 3: X. J. Ryan, Str: M. A. Courtney, Cox: H. M. Worrell, Coach: J. Reading

2nd          Scots - Bow: J. M W Walker, 2: L. J Mahoney, 3: L. J Robinson, Str: G. K Mathews, Cox: J. R Rush, Coach: S. R Johnston

3rd          Shore - Bow: J.K. Kellahan, 2: L.F. Phillips, 3: W.G.N. Martin, Str: H.J. McMullen, Cox: N.M.D. Dunlop, Coaches: G. Stewart, N. Collins

4th          Newington - Bow: S. Danks, 2: O.R. Lynch, 3: B.A. Sortwell, Str: C.T. Hinrichsen, Cox: J.P.C. Francis, Coach: E. Shackloth-Bertinetti

5th          St Ignatius - Bow: E.I. Miller, 2: T.I. Tucker, 3: J.A. Steel, Str: J. Rose-Cummins, Cox: W.I. Brooks, Coach: D. Dillon

6th          Kings - Bow: M.H.J. Clarke, 2: F.J.G. Friend, 3: C.G. Monroe, Str: W.J.Z. Gribble, Cox: D.M. Jackson, Coach: H.F. Walkerden

7th          The Armidale School - Bow: W.H.T. Swales, 2: L.T.R. Oates, 3: B.I.S. Hamparsum, Str: T.L. Markerink, Cox: M.E. Pinnock, Coach: W.R. Caldwell


Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:09.47

07:23.99

07:25.54

07:28.91

07:33.61

07:52.13

1st           St Ignatius - Bow: W.H. Metcalfe, 2: H.C. O'Mally, 3: F.D. Regan, Str: J.V. Bradshaw, Cox: C.P. Pace, Coach: D. Dillon

2nd          St Josephs - Bow: M. C. Voulgaris, 2: M. T. Smith, 3: J. H. Barry, Str: L. P. O'Shannessy, Cox: K. C. Hartley, Coach: J. Reading

3rd          Scots - Bow: M. S Ward, 2: O. W Fergusson, 3: A. R Bradfield, Str: N. W Wright, Cox: S. L Lloyd, Coach: S. R Johnston

4th          Shore - Bow: N.S. Halliday, 2: H.J. Smallcombe, 3: S.W. Perryman, Str: F.W. Beaney, Cox: A.R. Peterson, Coaches: G. Stewart, N. Collins

5th          Kings - Bow: W.H. Grant, 2: H.H. Coupland, 3: D.T. Buddo, Str: H.T.J. Doering, Cox: A. Wickham, Coach: H.F. Walkerden

6th          Newington - Bow: M.J. Parhash, 2: R.P. Miletto, 3: B.L. Parker, Str: M. Natoli-Wright, Cox: J. Potkonjak, Coaches: E. Shackloth-Bertinetti, H. Goodall


Year 10 First Eight

06:22.55

06:24.23

06:29.70

06:32.06

06:36.98

06:42.33

06:45.35

07:00.01

1st           Kings - Bow: R.C. Taylor, 2: A.J. Massey, 3: T.J. Whalan, 4: C.T. Rutledge, 5: A.T.M. Arnott, 6: B.D. Irving, 7: L.H. Roach, Str: M.H. Von Appen, Cox: J.N. Vertzayias, Coaches: H.G. Randell, S.E. Edwards

2nd          Shore - Bow: D.T. Glendinning, 2: B.P. Sinclair, 3: F.G.M. Hancock, 4: O.H.M. Chapman, 5: A.J. Myerscough, 6: W.T. Austin, 7: J.P. Atkinson, Str: J.R. McArdle, Cox: N.D.A. McIntyre, Coach: J. Wickenden

3rd          Scots - Bow: B. Coe, 2: J. G Charlesworth, 3: F. S Squillace, 4: T. E Hart, 5: A. K Aitken, 6: H. A Todd, 7: D. J Hansen, Str: C. M Mundell, Cox: J. R Ulcoq, Coach: J. M Campbell

4th          St Ignatius - Bow: T. Lacey, 2: M. Macey, 3: N. Power, 4: N. O'Rourke, 5: E. Fleming, 6: D. Bird, 7: S. Phillip, Str: R. Pascuzzo-Bowditch, Cox: N. Bunis, Coaches: D. Noonan, D. Mathews

5th          St Josephs - Bow: H.G. Curtin, 2: M. N. Davis, 3: M. W. Purtle, 4: A. B. Websdale, 5: H. G. D. Campbell, 6: B. R. Kearney, 7: S. M. Greer, Str: A. J. Moloney, Cox: X. C. Horton, Coaches: B.R. A. P. Boyd, M. Lane

6th          Grammar - Bow: R.M. Lum, 2: B.H. Gayst, 3: J.J. Kim, 4: C.A. Latham, 5: R.S. Gibson, 6: M.G. Wait, 7: T.J.W. Green, Str: J.Z.H.U. He, Cox: A.J. Evans, Coach: M. Smith

7th          Newington - Bow: J.W. Williams, 2: E.J. O'Connor, 3: C.D. Stefani, 4: L.O. Harvey, 5: A.C. Freiburg, 6: C.N. Fotopoulos, 7: N. Yule, Str: S.W.M. Latham, Cox: Z.J. Leung, Coach: D. Cameron

8th          Sydney Boys High - Bow: J. Tran, 2: K.J. Meng, 3: E. Kwan, 4: F. Cao, 5: A.W. Henningham, 6: E. Yoon, 7: L. D'Mello, Str: A. Ji, Cox: T. Shi, Coach: T. Fong


Year 10 Second Eight

06:37.87

06:43.32

06:49.29

06:49.58

06:51.06

06:55.22

06:59.38

07:22.01

1st           Shore - Bow: W.J.H. Delaney, 2: C.A. Murray, 3: H.S. Kendrick-Little, 4: J.C. Faddy, 5: W.A.J. Hofman, 6: H.K.R. Nielsen, 7: M.J. Madgwick, Str: T.M. Odell, Cox: M.A. Bartlet, Coach: W. Pienaar

2nd          St Josephs - Bow: H. W. Hyde, 2: J. J. Porter, 3: A. R. Davidson, 4: L. A. Cesta, 5: O. J. J. Scott, 6: H. D. Lumb, 7: M. D. Jarjoura, Str: T. M. Barrett, Cox: S. R. Graham, Coach: S. Clarke

3rd          Grammar - Bow: A.R. Guest, 2: K.A. Jahromi, 3: H.B. Brumpton, 4: W.J. Holt, 5: D. Sinden, 6: L.R.D. Bartlett, 7: H.J. Blackwell, Str: H.J. Molloy, Cox: A.T. MacNamara, Coach: M. Jenkins

4th          St Ignatius - Bow: D. Marshall, 2: R. Egan, 3: D. O'Brien, 4: T. Mercer, 5: A. Whiteing, 6: H. Martin, 7: C. Rossi, Str: T. Jewell, Cox: J. Fitzgibbon, Coach: C. Gorman

5th          Scots - Bow: W.D. Barber, 2: D. Slater, 3: J. N W Cobcroft, 4: J. E Scott, 5: J. R Van Der Donk, 6: N. J Wiggan, 7: H. S Hinckfuss, Str: J. C Mitchell, Cox: J. B Caesar, Coach: R. A Shirlaw

6th          Newington - Bow: S.C. Hulks, 2: T.A. Blessington, 3: A. Hassan, 4: B.M. Salmon, 5: L.H. Rennie, 6: W.T. Creighton, 7: M. Harrison, Str: S.C. Lowe-Griffiths, Cox: L.J. Maxwell, Coach: T. Christian

7th          Kings - Bow: H.W. Gubbins, 2: A. Negro, 3: E.J. Morgan, 4: M.G. Malouf, 5: C.D. Sinclair, 6: Z. Jeremiah, 7: W.R. Boag, Str: Z.E. Lee, Cox: C.H.L. Gilder, Coaches: J.M. Moore, T.S. Moore

8th          Sydney Boys High - Bow: M. Ye, 2: J.J. Whittaker, 3: K. Lam, 4: S. Meng, 5: S. Vaidya, 6: K.N. Chan, 7: A.P. Jessup, Str: W. Wang, Cox: X. Liu, Coach: A. Chan

< previous 2017

> next 2019

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management