Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2002 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

5:58.80

5:59.19

6:04.21

6:04.75

6:09.46

6:15.24

6:24.17

6:28.38

1st           King’s School – Bow: Polkinghorne, 2: White, 3: Boyce, 4: Caldwell, 5: Greentree, 6: Mathers, 7: Ryan, Str: Horwitz-Rourke, Cox: Bell

2nd          St Ignatius’ College – Bow: Brownrigg, 2: Tancred, 3: Roche, 4: Meiklejohn, 5: Friedrich, 6: Campbell, 7: Sheridan, Str: Gay, Cox: Edmonds

3rd          St Joseph’s College – Bow: Buchtmann, 2: Hietbrink, 3: Quigley, 4: Dennis, 5: McCutcheon, 6: Dorney, 7: Rayner, Str: Wilson, Cox: Simpson

4th          Shore School – Bow: Schalkwik, 2: Barnett, 3: Copeman, 4: Allen, 5: Uren, 6: Westgarth, 7: King, Str: Roper, Cox: Duesbury

5th          Newington College – Bow: Pekin-Stores, 2: Parsons, 3: Harris, 4: Hughes-Jones, 5: Kamper, 6: McLachlan, 7: Wood, Str: Richards, Cox: Scalmer

6th          Sydney Grammar – Bow: Serventi, 2: Clare, 3: Gilkes, 4: Edelman, 5: Joseph, 6: Bacon, 7: Steinberg, Str: Nikolaidis, Cox: Monaghan

7th          Scots College – Bow: Jones, 2: Alfred, 3: Cullen, 4: McDougall, 5: Allen, 6: Webb, 7: Clyne, Str: Nash, Cox: Anderson

8th          Sydney High School – Bow: Simpson, 2: Laurie, 3: Campbell, 4: Kailis, 5: Lonsdale, 6: Saucis, 7: Zhou, Str: Edmeades, Cox: Ayalon


Year 10 Third Eight

6:44.97

6:53.93

7:03.77

7:18.53

7:22.02

7:25.88

7:31.79

1st           Shore – Bow: McCarthy, 2: Slessar, 3: Davidson, 4: Roper, 5: Carr, 6: Biffin, 7: Alison, Str: Campbell, Cox: Sevier

2nd          Shore – Bow: Schmidt, 2: Keatinge, 3: Hunt, 4: Crennan, 5: Andrews, 6: Townsend, 7: Lee, Str: Campbell, Cox: Richards

3rd          St Ignatius’ College – Bow: O’Donnell, 2: Hassall, 3: Friend, 4: Hartman, 5: Herliky, 6: Carney, 7: Hotson, Str: Giblin, Cox: Norris

4th          St Joseph’s College – Bow: Morton, 2: Whitehead, 3: O’Sullivan, 4: Peterson, 5: Taumoepeau, 6: Phelps, 7: Dixon, Str: Thomas, Cox: Muratore

5th          Sydney Grammar – Bow: Diniham, 2: McGlinn, 3: Napier, 4: Gregory, 5: McGee-Collett, 6: Lee, 7: Nobbs, Str: Slatem, Cox: Romanow

6th          Scots College – Bow: Head, 2: Gelbart, 3: House, 4: Thistleton, 5: Davies, 6: Greig, 7: Smith, Str: Stewart, Cox: Parker

7th          St Ignatius’ College – Bow: Maginn, 2: Stillone, 3: Brogan, 4: Dwyer, 5: Simson, 6: Retter, 7: Gorman, Str: Parmeter, Cox: Lowe


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

6:07.27

6:11.07

6:11.99

6:12.03

6:15.04

6:23.25

6:28.50

6:32.56

1st           St Joseph’s College – Bow: Williams, 2: Moxon, 3: Ormsby, 4: Lyon, 5: Davies, 6: Gatti, 7: Garvey, Str: Wawn, Cox: Sillivan

2nd          St Ignatius’ College – Bow: O’Brien, 2: Joseph, 3: Walsh, 4: Ryan, 5: McLaren, 6: O’Halloran, 7: Cutcliffe, Str: Webster, Cox: Simpson

3rd          Shore – Bow: Coates, 2: Stanley, 3: Williams, 4: Arthur, 5: Wirth, 6: Lark, 7: Hill, Str: Studdy, Cox: Hudson

4th          Newington College – Bow: Lazarou, 2: Macarounas, 3: Pickering, 4: Jonas, 5: Dimarco, 6: Thomas, 7: Patterson, Str: Shaw, Cox: Champion

5th          King’s School – Bow: Evans, 2: Newsom, 3: Hughes, 4: Gunthorpe, 5: Cary, 6: Ponting, 7: Rogers, Str: Hosking, Cox: Atkins

6th          Sydney Grammar – Bow: Rappell, 2: Bray, 3: Sherry, 4: Farrugia, 5: Sproats, 6: Jeffery, 7: Schweizer, Str: Manolios, Cox: Ross-Smith

7th          Sydney High School – Bow: Nairn, 2: Louie, 3: Vuong, 4: Charalambous, 5: Jools, 6: Raikham, 7: Hooi, Str: Talbot, Cox: Tam

8th          Scots College – Bow: Gait-Smith, 2: Davidson, 3: Hills, 4: Wyatt, 5: Crasdaile, 6: Giddings, 7: Scott, Str: McNamara, Cox: Head


Third Eight

6:33.70

6:35.57

6:43.00

6:45.15

6:56.92

7:06.36

1st           St Joseph’s College – Bow: Nobbs, 2: Villella, 3: Macleod, 4: Peacock, 5: Pye, 6: Toohey, 7: Dorron, Str: Reilly, Cox: Bova

2nd          Shore – Bow: Montgomery, 2: Daymond, 3: Harris, 4: Wilson, 5: Jones, 6: Noble, 7: Woods, Str: Morris, Cox: Shirlaw

3rd          St Ignatius’ College – Bow: Hannelly, 2: McDonald, 3: Harding, 4: Cuschieri, 5: Jarvis, 6: Patterson, 7: Smyth, Str: Ferguson, Cox: Cassegrain

4th          Sydney Grammar – Bow: Potter, 2: Malanos, 3: Wall, 4: Buckley, 5: Tanner, 6: Meares, 7: Keeble, Str: Pollock, Cox: Cottam

5th          King’s School – Bow: Leslie, 2: Hickey, 3: Moses, 4: Minns, 5: Krajcik, 6: Slattery, 7: Parisi, Str: Clapham, Cox: Cook

6th          Newington College – Bow: Rist, 2: Gavalas, 3: Lycakis, 4: Jacobs, 5: Lewis, 6: Schulz, 7: Voss, Str: Mabeka, Cox: Smith


First Four

Yaralla Cup

6:51.55

6:56.18

6:57.52

6:57.64

7:02.84

7:03.58

7:05.08

7:16.98

1st           King’s School – Bow: Kershaw, 2: Hankin, 3: Rogers, Str: Gwinn, Cox: Williams

2nd          St Joseph’s College – Bow: Bartlett, 2: Terry, 3: O’Dwyer, Str: Carbone, Cox: Irvin

3rd          St Ignatius’ College – Bow: Cheney, 2: Delaney, 3: Wall, Str: Cullen, Cox: King

4th          Sydney Grammar – Bow: Tong, 2: Gregory, 3: Sykes, Str: Hart, Cox: Brent

5th          Newington College – Bow: McGinn, 2: Swift, 3: Field, Str: Davis, Cox: Daven

6th          Shore – Bow: Studdy, 2: Parker, 3: Dixon, Str: Clark, Cox: Lister

7th          Scots College – Bow: Pearlman, 2: Lloyd Jones, 3: Albrecht, Str: Bryant, Cox: Ross

8th          Sydney High School – Bow: Walder, 2: Lee, 3: Feldman, Str: Wilson, Cox: Carter


Second Four

Allan Callaway Trophy

7:00.66

7:03.43

7:04.14

7:07.71

7:10.55

7:10.60

7:27.49

7:40.76

1st           St Ignatius’ College – Bow: Curtis, 2: Meagher, 3: Ryan, Str: Flower, Cox: Shanahan

2nd          King’s School – Bow: Besr, 2: Inglis, 3: Archibald, Str: Arnull-Almond, Cox: Shannon

3rd          Sydney Grammar – Bow: Swan, 2: Berger, 3: Kwok, Str: James, Cox: Atkinson

4th          St Joseph’s College – Bow: Tynan-Davey, 2: Neuhaus, 3: Overton, Str: Domensino, Cox: McWhirter

5th          Newington College – Bow: Mallam, 2: Caterson, 3: Roser, Str: Tomasetti, Cox: Amos

6th          Shore – Bow: Mawter, 2: Bain, 3: McNeil, Str: Russell-Cook, Cox: Dalgliesh

7th          Scots College – Bow: Paynter, 2: Pratt, 3: Mather, Str: Garnock, Cox: Robinson

8th          Sydney High School – Bow: Dzarir, 2: Paul, 3: Allies, Str: Wrighter, Cox: Hunt


Third Four

Father Gartlan Trophy

6:57.98

7:02.06

7:04.67

7:06.88

7:09.16

7:19.23

7:23.24

7:45.72

1st           St Ignatius’ College – Bow: Berry, 2: Flynn, 3: Barratt, Str: Sinclair, Cox: Marsh

2nd          Shore – Bow: Tasker, 2: Crothers, 3: Niall, Str: Copeman, Cox: Kitching

3rd          Sydney Grammar – Bow: Miura, 2: Virgona, 3: Conigrave, Str: Brezniak, Cox: Coles

4th          St Joseph’s College – Bow: Barbaro, 2: Freeman, 3: Barnett, Str: Morgan, Cox: Davis

5th          King’s School – Bow: Fairbairn, 2: Opperman, 3: Whitney, Str: Murray, Cox: White

6th          Newington College – Bow: Webster, 2: Chrissimos, 3: Louden, Str: Felice, Cox: Barker

7th          Scots College – Bow: Koeck, 2: Merrick, 3: Dawson, Str: Snow, Cox: Colton

8th          Sydney High School – Bow: Renkert, 2: Kim, 3: Hay, Str: Olshansky, Cox: Solomon


Fourth Four

Penrith City Council Cup

6:58.95

7:03.37

7:09.03

7:09.56

7:19.76

7:22.58

7:36.71

1st           St Ignatius’ College – Bow: McKay, 2: Harris, 3: Killham, Str: Molkentin, Cox: Fisher

2nd          Shore – Bow: Low, 2: Fletcher, 3: Matthews, Str: Stanistreet, Cox: Jones

3rd          Sydney Grammar – Bow: Banks, 2: Francis, 3: Roze, Str: Ryan, Cox: Aston-Jones

4th          St Joseph’s College – Bow: O’Connor, 2: Hardy, 3: Blight, Str: O’Connor, Cox: Bond

5th          King’s School – Bow: Laurie, 2: Holcombe, 3: Hammond, Str: Moule, Cox: Chisholm

6th          Newington College – Bow: Dale, 2: Carson, 3: Terrey, Str: Mitrevski, Cox: Moore

7th          Scots College – Bow: Aldre-Traynor, 2: Ringland, 3: Funnell, Str: Taggart, Cox: Tzaneros


Year 10 First Eight

6:20.46

6:27.66

6:32.20

6:32.80

6:36.42

6:39.13

6:50.38

6:56.51

1st           Shore – Bow: Alexander, 2: Bourke, 3: Knight, 4: Holt, 5: Thompson, 6: Currie, 7: Paske, Str: Chambers, Cox: Cooper

2nd          St Joseph’s College – Bow: Gely, 2: Quigley, 3: Hammond, 4: Medcraft, 5: Williams, 6: Simshauser, 7: Crombie, Str: Dankbaar, Cox: Caruso

3rd          Scots College – Bow: Matthews, 2: Remond, 3: Day, 4: Kerr, 5: Stanford, 6: Dowling, 7: Cambell, Str: Hastie, Cox: Clyne

4th          Sydney Grammar – Bow: Draper, 2: banks, 3: Moffat, 4: Emmett, 5: Kehlet, 6: Johnson, 7: Voet, Str: King, Cox: Patterson

5th          King’s School – Bow: Davidson, 2: Estens, 3: Holland, 4: Baillieu, 5: Stephenson, 6: Denison, 7: McIntosh, Str: Bush, Cox: Paradice

6th          St Ignatius’ College – Bow: Perry, 2: Cahill, 3: Hegarty, 4: Stalley, 5: Jones, 6: Joseph, 7: Lulic, Str: Chapman, Cox: Dodd

7th          Sydney High School – Bow: Girdler, 2: Pang, 3: Hoare, 4: Gerofi, 5: Ren, 6: Conway, 7: Hoare, Str: Bennett, Cox: Van

8th          Newington College – Bow: Lai, 2: Kougious, 3: Martin, 4: Johnson, 5: Thomas, 6: Spencer, 7: Widmer, Str: Xenos, Cox: Priest


Year 10 Second Eight

6:31.56

6:41.61

6:50.03

6:50.64

6:58.75

7:04.00

7:04.70

7:22.24

1st           Shore – Bow: Chapman-Smith, 2: Wilmott, 3: Schalkwik, 4: Lightfoot, 5: Brezny, 6: Kenny, 7: Lee, Str: Baker, Cox: Armstrong

2nd          St Ignatius’ College – Bow: Riordan, 2: Turner, 3: Fay, 4: Smith, 5: Plokstys, 6: Kenny, 7: Spencer, Str: Ferguson, Cox: McMonnies

3rd          St Joseph’s College – Bow: Carbone, 2: Ferrari, 3: Biddle, 4: Scott-Fell, 5: Zealand-Doyle, 6: Wright, 7: Gill, Str: Afeaki, Cox: O’Hanlon

4th          Scots College – Bow: Allante, 2: Solomon, 3: Brown, 4: Morice, 5: Stewart, 6: Sunde, 7: Blackwood-Angus, Str: Lloyd-Jones, Cox: Scandrett

5th          Sydney Grammar – Bow: Lam, 2: Woodward, 3: Hollands, 4: Birch, 5: Hansen, 6: Wziontek, 7: Myers, Str: Hawkins, Cox: Tierney

6th          Newington College – Bow: Thompson, 2: Mottee, 3: Kasif, 4: Babich, 5: Ringland, 6: Caterson, 7: Skennar, Str: Worthington, Cox: Ericson

7th          King’s School – Bow: Dunhill, 2: Marriott, 3: Torrance, 4: Hacon, 5: Brunton, 6: Slennett, 7: Palfreeman, Str: Archibald, Cox: Dugan

8th          Sydney High School – Bow: Bowey, 2: Shen Xin, 3: Taaffe, 4: Jacques, 5: Ly, 6: Mitchell, Str: Glass, Str: Tan, Cox: Zhang

< previous 2001

> next 2003

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management