Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2012 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:48.44

05:51.51

05:57.36

05:57.36

06:00.03

06:02.31

06:03.13

06:16.04

1st           Shore - Bow: A.R. Purnell, 2: J.A. Riley, 3: M.A. Brinker, 4: L.L.P. Spencer, 5: N.A. Horwitz, 6: J.P.W. Rickard, 7: D.J. McMahon, Str: A.R. Cooke, Cox: A.E.P. Tinworth, Coach: D.T. Jennings

2nd          Scots - Bow: A.P. Mann, 2: I.J. Joseph, 3: J.I. Holyman, 4: M.J. Shaw, 5: E.G. Kennedy, 6: W.P. Arkins, 7: A.C. Urquhart, Str: M.G. Boustred, Cox: S.R. Payne, Coaches: R.D. Williams, S. Huxley

3rd          Grammar - Bow: C.J. Graf, 2: D.C. Glover, 3: A.L. Mitchell, 4: A.A. Yip, 5: I.A. Matchett, 6: R.G.D. Edwards, 7: L.C. Pullar, Str: L.F.D. Carrier, Cox: C.J.B. Iredale, Coaches: M.J.A. Smith, S. Stewart

3rd          Newington - Bow: L.S. Gardner, 2: J.R. Van Der Vegt, 3: P.J. Coyle, 4: S.T. Towers, 5: J.L. Moate, 6: O.E. Pryor Lees, 7: M.W.J. Stanistreet, Str: S.P. Hardy, Cox: A.G. Bagby, Coaches: S. Pennington, S. Evans

5th          Kings - Bow: C.H. Mackay, 2: R.B. Black, 3: J.H. Davies, 4: H.G. Randell, 5: H.O. Jones, 6: A.W.C. Baggaley, 7: T.R. Brodie, Str: J.M. Moore, Cox: T.J.B. Hudson, Coaches: T.P. Courtney, E. Yorston

6th          St Josephs - Bow: H. R Elliot, 2: E. N Dudlet, 3: C. N Watts, 4: M. K Kidd, 5: N. Hanigan, 6: A. F Rainnie, 7: T. J Murphy, Str: S. W Clarke, Cox: E. C Shaw, Coach: B. Richardson

7th          St Ignatius - Bow: A.D. Millar, 2: X.L. May, 3: M.R. Meagher, 4: J.S. Bicknell, 5: J.A. Robertson, 6: J.D. Bird, 7: S.C. Shiell, Str: A.T. Welsby, Cox: J.T. Jones, Coaches: C. Williams, C. Rowe

8th          Sydney Boys High - Bow: N. Tang, 2: S. Comninos, 3: A. Purcal, 4: G. De Nigris, 5: D. Andrews, 6: T. Montanaro, 7: M. Jones, Str: B. Wilcox, Cox: D. Tam, Coach: A. Henning


Year 10 Third Eight

06:33.54

06:37.02

06:51.60

07:00.41

07:09.74

07:14.67

07:26.13

1st           Shore - Bow: H.J. Wrench, 2: R.P. King, 3: D.J. Bantli, 4: J.A. Beniac, 5: Z.K. Kosovich, 6: A.B. Nettleton, 7: B.F. Hollebon, Str: M.J.M. Dowsett, Cox: E.C. Gorddard, Coaches: N.R. Collins, J.M.H. Alpe

2nd          St Josephs - Bow: M. W Psaltis, 2: M. T Behan, 3: J. C Hookham, 4: W. X McDonnell, 5: T. B Steinthal, 6: M. P Cutler, 7: H. J Cleary, Str: N. J Illy, Cox: B. B Travers, Coach: T. Cullen

3rd          St Ignatius - Bow: J.F. O'Brien, 2: C.C. Gorman, 3: A.J. Peppitt, 4: P.M. Weston, 5: J.T. Rudd, 6: J.J. Perko-Bennett, 7: J.S. Broxom, Str: V.J. Woodward, Cox: B.A. McManus, Coaches: N. Kirkwood, C. Roarty

4th          Kings - Bow: C.H. Stockl, 2: A.C. Pickrell, 3: J.E. King, 4: C.J. Ridley, 5: H.J. Eldridge, 6: B.D. Peterie, 7: L.H.T. Coleman, Str: D.I. MacQueen, Cox: A.H. Oldman, Coach: S.J. Middleton

5th          Scots - Bow: M.C. Hinds, 2: W.A. Adams, 3: L.J. Terbutt, 4: T.E. Rudolph, 5: I.F. MacLennan, 6: M.D. Cowley, 7: S.D. Wright, Str: T.B. Starkey, Cox: P.S. Matouk, Coach: M.J. Shannon

6th          Newington - Bow: T.J. Morgan, 2: M.J. Morrison, 3: B.M. Rosenstrauss, 4: M. Sikiotos, 5: S.A. Law, 6: J.J. Norman, 7: R.G. Palmer, Str: A.P. Prevedoros, Cox: N.J. Dean, Coaches: J. Johnson, H. Goodall

7th          Sydney Boys High - Bow: D. Tran, 2: P. Choi, 3: B. Vu, 4: R. Tan, 5: K. Liu, 6: S. Saleh, 7: B. Guan, Str: A. Tran, Cox: S. Cheung, Coach: A. Webster


Year 10 Fourth Eight

06:34.87

06:36.05

06:59.40

07:05.99

07:17.33

07:19.42

1st           St Josephs 1 - Bow: M. I Dane, 2: C. J Dow, 3: W. J Brown, 4: J. F Canturi, 5: A. A Guilfoyle, 6: M. P O'Neill, 7: C. S Waldren, Str: I. A Ronthal, Cox: D. J Redden, Coach: M. Hart

2nd          Shore - Bow: R. Maeda, 2: T.W.H. Windsor, 3: C.E. Hanbury Brown, 4: T.A. Westwood, 5: J.J. Preece, 6: S.J. Keir, 7: J.R. Perry, Str: T.H. Southwick, Cox: G.P. Nagle, Coaches: H.T. Playfair, J.M.H. Alpe

3rd          St Josephs 2 - Bow: C. K Kilgariff, 2: S. L Scarlett, 3: T. J Mcgrath, 4: L. J Cuter, 5: H. R Dressler-Smith, 6: T. J Warwick, 7: R. M O'Keefe, Str: C. M James, Cox: J. Rhodes, Coach: S. Walker

4th          Kings 1 - Bow: T.K. David, 2: S.J. Black, 3: F.R. Boydell, 4: J.J. Pittman, 5: J.F. O'Neill, 6: T.J. Simpson, 7: J.E. Coore, Str: J.C. Battcock, Cox: A.P.W. Paradice, Coach: H.W.E. Thomas

5th          St Ignatius - Bow: N.S. Mayer, 2: D.B. Murphy, 3: J.E. Stillone, 4: S.R. Lenehen, 5: B.T. Bolger, 6: C.G. Beatty, 7: M.B. Garrow, Str: T.G. Gunning, Cox: J.C. Cowley, Coaches: P. Brogan, A. Lee

6th          Kings 2 - Bow: A.G.N. Weston, 2: M.W.R. Board, 3: H.P. Manning, 4: L.A.R. Gregory, 5: J.D. Saling, 6: Z.N. Pauline, 7: E.J. Wright, Str: G.B. Philip, Cox: J.S. Jagla, Coach: H.R. Miller


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:00.26

06:03.19

06:05.60

06:09.07

06:09.50

06:10.47

06:16.48

06:42.10

1st           Shore - Bow: T.J.B. Cook, 2: A.J.W. Nelson, 3: R.N. Goodrich, 4: D. Van Camp, 5: A.C. Holmes A Court, 6: N.W. Clifton, 7: D.J.M. Harlow, Str: A.S. Bernerius, Cox: H.C.B. Morrison, Coach: J.P. Baker

2nd          St Josephs - Bow: J. B Quinn, 2: P. A Ritter, 3: J. O Dressler-Smith, 4: D. A Mullane, 5: C. H Patterson, 6: T. W Jenkins, 7: M. R Thomas, Str: C. M O'Gorman, Cox: J. S Allan, Coach: M. Doyle

3rd          Scots - Bow: M.J.R. Spurway, 2: J.D. Carr, 3: B.R. Sive, 4: T.J. Robertson, 5: W.R. Archer, 6: M.K. Santifort, 7: M. Keogh, Str: G.W. Keeping, Cox: W.G.L. Foxton, Coaches: M.W. Dwyer, J.N. Reardon

4th          Newington - Bow: N.J. Xenos, 2: E.W. Pollitt, 3: S.J. Burns, 4: J.A.F. Groom, 5: T.D. Cominos, 6: G.J. Beever, 7: Z.D. Robertson, Str: J.D. Gilfedder, Cox: J.E. Spira, Coaches: S. Evans, S. Peruch

5th          Kings - Bow: W.P. Taylor, 2: H.G. Rowe, 3: J.S.S. McMahon, 4: F.B. Lee-Warner, 5: L.J. Camp, 6: J.C.H. Greentree, 7: S.P. Ainsworth, Str: J.E.A. Holcombe, Cox: H.C. Robertson, Coaches: D.R. Neuhaus, A.J. Williams

6th          St Ignatius - Bow: S.P. Drennan, 2: T.P. Flannery, 3: J.S. De Angelis, 4: E.P. Shiell, 5: J.E. Harrington, 6: J.F. Brooks, 7: W.A. Thackray, Str: M.M. Stuart, Cox: H.S. Thompson, Coaches: J. Busteed, C. Rowe

7th          Grammar - Bow: M.Z. Burrows, 2: G.W. Crouch, 3: A.R.L. Selbie, 4: J.M. Rock, 5: C.G. Burns, 6: R.J. Tucker, 7: M.R.P. Harris, Str: C. McDougall, Cox: A.J.F.F. Taylor, Coach: K. Mackney

8th          Sydney Boys High - Bow: M. Hughes, 2: S. Phillis, 3: R. Tran, 4: K. Li, 5: A. Chan, 6: D. Keogh, 7: K. Pan, Str: A. Pereira, Cox: A. Xing, Coach: M. Estens


Third Eight

06:18.77

06:37.88

06:39.65

06:39.74

06:54.02

07:22.15

1st           Kings 1 - Bow: N.J. White, 2: N.A. Fulton-Kennedy, 3: A.R. Pye, 4: R.A. Simmons, 5: J.R. Garrels, 6: J.J.R.M. Cook, 7: O.M.P. Bird, Str: Z.J. Holt, Cox: A.H. Helps, Coach: M.J.W. Devlin

2nd          St Ignatius - Bow: T. Stevenson, 2: S.A. Ward, 3: C.J. Meehan, 4: S.J. Bell, 5: B.P. Murray, 6: D.G. Jones, 7: T.J. Horsley, Str: G.C. Lee, Cox: D.M. Tighe, Coaches: M. O'Sullivan, S. Fitzpatrick

3rd          Kings 2 - Bow: E.M. Crouch, 2: C.A. Friend, 3: O.W.P. Martin, 4: B.J. Heffernan, 5: T.J. Busch, 6: O.I. Pope, 7: L.C. Beattie, Str: J.O. Larkin, Cox: J.E. Hassett, Coach: S.G. Kensit

4th          Scots - Bow: M.J. Klumper, 2: A.W. O'Connel, 3: S.P. Tabuatamata, 4: T.W. Barker, 5: T.J. Cleaver, 6: H.G. Dunbar, 7: H.A. Locke, Str: H.T. Dickson, Cox: H. Abu-Isnineh, Coach: J.P. Cody

5th          St Josephs - Bow: T. J Ackery, 2: J. P Ryan, 3: L. A Mullins, 4: B. L Pedley, 5: L. E R Rush, 6: A. W McGrath, 7: J. Spork, Str: A. J O'Neill, Cox: T. R Flitcroft, Coach: T. Quilty

6th          Grammar - Bow: T.A.C. Zwar, 2: W.M.S. Brennan, 3: L. Bray, 4: B. Wynn -Taylor, 5: J. Anderson, 6: B.D.E. Zwart, 7: P.J. Hunter, Str: R. Juneja, Cox: R. Kennett, Coach: J. Pullar


First Four

Yaralla Cup

06:44.93

06:49.11

06:51.27

06:51.90

06:58.37

07:02.81

07:16.17

1st           Scots - Bow: W.H. Shannon, 2: M.B. Boddington, 3: S.R. Johnston, Str: E.W. Duncan, Cox: C.B. Meller, Coach: J.G. Ryan

2nd          Kings - Bow: T.G.H. Bucknell, 2: J.M. McCalman, 3: O.B. Harradine, Str: S.R. Munro, Cox: Z.A. Cox, Coach: M.M.K. Cooper

3rd          Shore - Bow: W.E. Tinkler, 2: T.L. Williamson, 3: A.L. Thomson, Str: M. Hardwick-Morris, Cox: C.A. Cavill, Coach: G.O. Uebergang

4th          St Ignatius - Bow: S.M. Meagher, 2: H.A. McGrath, 3: D.C. Cistulli, Str: T.P. Cavanagh, Cox: E.C. Saines, Coaches: D. Sheehan, T. Bowditch

5th          Newington - Bow: J.J. Hetherington, 2: L.A. Strong, 3: T.W.P. Tang, Str: H.B. Hunt, Cox: S.E. Wayland, Coach: M. Rockell

6th          St Josephs - Bow: A. T Mcrae, 2: B. J Gosper, 3: D. J Picone, Str: J. S Bokeyar, Cox: G. N Davis, Coach: R. Britt

7th          Grammar - Bow: H. Robinson, 2: A.G. Palfreeman, 3: N.M. Krempff, Str: A.M. Khadra, Cox: T.G. Adkins, Coach: P. Stroud


Second Four

Allan Callaway Trophy

06:50.47

06:55.02

07:00.90

07:04.06

07:08.07

07:11.29

07:22.74

1st           Kings - Bow: H.J. Friend-Ngui, 2: D.R.H. Mcintyre, 3: J.H. Bliss, Str: H.F. Walkerden, Cox: M.T. Nash, Coach: M.M.K. Cooper

2nd          St Ignatius - Bow: M.D. Brooks, 2: M.A. Marshall, 3: T.C. Masi, Str: O.J. Hickey, Cox: H.J. Gallagher, Coaches: D. Sheehan, T. Bowditch

3rd          Scots - Bow: M.B. Harriosn, 2: J.A. Carden-Thomas, 3: D.J. Robertson, Str: M.J. Hughson, Cox: C.W. Jeavons-Fellows, Coach: J.G. Ryan

4th          Newington - Bow: T.S. Fleming, 2: Z.T. Scott, 3: W.B. Thompson, Str: J.K. Whyman, Cox: P.M. Rouesnel, Coach: M. Rockell

5th          St Josephs - Bow: L. N Mount, 2: M. A Sandell, 3: J. D Hardy, Str: D. P Lewis, Cox: V. E Salinos, Coach: R. Britt

6th          Shore - Bow: D.J. Watson, 2: M.S. Oakes, 3: N.G. Kaplan, Str: G.J.A. Beniac, Cox: S.W.Y. Harrington, Coach: G.O. Uebergang

7th          Grammar - Bow: J.A. Hoppe-Smith, 2: D.J. White, 3: L.C. Phillips, Str: A.R. Cimen, Cox: T. Enderby, Coach: G. Gardiner


Third Four

Father Gartlan Trophy

06:59.09

07:04.65

07:11.27

07:14.00

07:17.74

07:18.41

07:24.09

07:35.07

1st           Kings - Bow: N.M. Weal, 2: J.M. Stubbs, 3: G.H.A. Murray, Str: J.P. Temm, Cox: A.W. Robertson, Coach: O.J. Pennington

2nd          St Ignatius - Bow: M.J. Dillon, 2: J.S. Herscherderfer, 3: H.A. McKinn, Str: B.T. Bellew, Cox: M.R. Weekes, Coaches: D. Dillon, L. Hunting

3rd          The Armidale School - Bow: H. McKinnon, 2: T. Sewell, 3: J. Kennelly, Str: H. Grant, Cox: S. Carmichael, Coach: W. Caldwell

4th          St Josephs - Bow: P. J Hughes, 2: M. P Thompson, 3: L. J Deans, Str: S. C Turner, Cox: H. J Bateman, Coach: K. MacRae

5th          Newington - Bow: J. Tsaousidis, 2: R.N. Mackellar, 3: M. Piroddi, Str: N.G. Kakaroubas, Cox: D.R. Gilchrist, Coach: C. Lloyd Jones

6th          Scots - Bow: O.L. Carr, 2: J.L.P. Wright, 3: C.A. Reilly, Str: L.W. Mullins, Cox: J. Priest, Coach: C.D. Morgan

7th          Grammar - Bow: M.M. Hale, 2: J. Haig, 3: K.H. Healy, Str: Y. Economou, Cox: M. Mandorla, Coach: J. Russell

8th          Shore - Bow: R.P. Pettaras, 2: J. Booker, 3: S.J. Carwardine, Str: W.A.G. Gillespie, Cox: W.T. Baldwin, Coach: G.P. Stewart


Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:06.22

07:10.51

07:18.64

07:20.62

07:25.28

07:33.85

07:43.03

1st           Kings - Bow: L.J. Cassidy, 2: I.K. Paver, 3: B.A.J. Pratt, Str: H.E. Salter, Cox: R.A. Doering, Coach: O.J. Pennington

2nd          St Ignatius - Bow: N.C. Kilpatrick, 2: D.M. Bullock, 3: T.M. Aney, Str: T.M. Molloy, Cox: D.B. Riddell, Coaches: D. Dillon, L. Hunting

3rd          Grammar - Bow: D.G. Vallance, 2: H.C.J. Page, 3: A.R. Rickert, Str: A.M. Foster, Cox: P.D.I. Henning, Coach: J. Russell

4th          St Josephs - Bow: K. D Lo, 2: C. L Fusco, 3: W. P McManus, Str: N. G Serafin, Cox: H. J Mcevoy, Coach: K. MacRae

5th          Scots - Bow: C.P. Watkin, 2: F.F. Banks, 3: H.S. Duddy, Str: J. Matouk, Cox: A.T. Kring, Coach: C.D. Morgan

6th          Newington - Bow: A.S.J. Dive, 2: J. Horne, 3: J.R. Snowden, Str: J.H. Stilp, Cox: C.G. Fraser, Coach: D. Budd

7th          Shore - Bow: A.A.S. Parker, 2: J.P. Macken, 3: J.H. Lee, Str: B.W. Dembecki, Cox: C.J.N. Creer, Coach: G.P. Stewart


Year 10 First Eight

06:13.11

06:18.03

06:21.60

06:27.41

06:29.21

06:31.53

06:36.20

06:56.42

1st           Shore - Bow: S.J. Eaton, 2: J.S.A. Woodhill, 3: S.F.N. Horsley, 4: J.R. Samuels, 5: P.J. Olver, 6: R.C. Wells, 7: D.P. Boakes, Str: P.D.S. Haskard, Cox: N.S. Roberts, Coach: P.J. Murphy

2nd          Newington - Bow: N.A. Edwards, 2: F.W. Leckie, 3: E.G. Carlile, 4: H.B. Bertinetti, 5: . Sullivan, 6: K.A. Stathis, 7: M.C. Atkins, Str: A.P. Achjian, Cox: J.R. Fleming, Coach: N. Wainman

3rd          St Josephs - Bow: H. G Courts, 2: T. A McCutcheon, 3: J. S Ell, 4: J. A Finnane, 5: N. W Rainnie, 6: L. T Phillips, 7: B. J Quinn, Str: C. O Hanigan, Cox: N. L Hwang, Coach: A. Boyd

4th          St Ignatius - Bow: A.M. O'Malley-Jones, 2: M.J. Ritchie, 3: N.G. Ryan, 4: Z.B. Simpson, 5: L.A. Hugh-Jones, 6: B.M. Freeman, 7: N.J. Foster, Str: J.I. Hayson, Cox: T.A. Morgan, Coaches: P. Cahill, C. Roarty

5th          Kings - Bow: C.O. Anderson, 2: W.T.A. Mitton, 3: L.R. Sharp, 4: A.J. Hall, 5: D.R. Ballantyne, 6: H.M. Taylor, 7: T.S. Moore, Str: J.L. O'Neil, Cox: J.P. Lee, Coach: C. Quitzau

6th          Scots - Bow: H.J. Moss, 2: S.H. Paul, 3: H.J. Robertson, 4: T.J. Deer, 5: B.W. Swan, 6: A.M. Sorenson, 7: J.M. Guilfoyle, Str: B.A. Jeavons-Fellows, Cox: B.H. Doyle, Coaches: A.A.R. Burrell, A.C. Pearson

7th          Grammar - Bow: J.J. Oosthuizen, 2: A.J. Aslan, 3: H.L. Jameson, 4: S. Arya, 5: O.C. Fawkes, 6: J.A. Holley, 7: S.M. Khadra, Str: J.C. Fermanis, Cox: J.F.S. Pacino, Coach: P.F. Dignan

8th          Sydney Boys High - Bow: B. Kong, 2: E. Ou, 3: R. Yi, 4: S. Lin, 5: A. Zhang, 6: B. Xie, 7: C. Wang, Str: R. Fang, Cox: K. Liu, Coach: S. Merom


Year 10 Second Eight

06:21.04

06:24.77

06:33.87

06:36.01

06:37.42

06:38.85

06:52.67

07:05.07

1st           Shore - Bow: L.A. Hunter, 2: O.J. Kraefft, 3: L.A.B. Wotton, 4: Z.K. Dragan, 5: T.R. Holman, 6: T.A. Jackson, 7: T.R. Scott, Str: L.R. Moore, Cox: C.R. Taylor, Coach: C.N. Girdlestone

2nd          St Josephs - Bow: J. K Mcauliffe, 2: K. L Bates, 3: R. Hoferek, 4: S. B Knight, 5: N. L Leaver, 6: W. J Canning, 7: R. T Voulgaris, Str: J. W Mumby, Cox: N. Eberl, Coach: J. Reading

3rd          St Ignatius - Bow: X.F. Lochtenberg, 2: L.D. Moran, 3: I.J. Woodward, 4: N.J. Glascott, 5: D.F. Killpatrick, 6: O.A. Kobler, 7: T.F. Collins, Str: M.S. O'Brien, Cox: J.C. Gibson, Coaches: N. Peppitt, C. Roarty

4th          Scots - Bow: J.R. Swan, 2: T.C. Mitchell, 3: H.D. Adamson, 4: H.E. Licence, 5: W.J.C. Carver, 6: J.A.K. Kilby, 7: T.H. Wallace, Str: G.J. McCalman, Cox: E.P. Hopkins, Coach: S.S. Perrie

5th          Newington - Bow: R.D.T. McDonald, 2: T.M. Van der Velde, 3: Y.M. Van Gelder, 4: A.W. Waters, 5: N.N. Burgmann, 6: C.T. Hine, 7: J.P. Foley, Str: T.A. Boers, Cox: Z.T. Kelly, Coach: T. Christian

6th          Kings - Bow: N.B. Peper, 2: J.A. Bakin, 3: C.S.R. Thomas, 4: J.A. Milson, 5: H.D. Head, 6: G.E. Lehmann, 7: C.J. Mullen, Str: M.J.N.R. Paspaley, Cox: M.J. Creighton, Coaches: H.M. Cranney, S.M. Hosking

7th          Grammar - Bow: C.T. Payne, 2: E. Cohen Stoddart, 3: J.W. Welch, 4: M.A. Kaplan, 5: M.A. Townsend, 6: N.A.C. Abel, 7: K. Zhou, Str: T.J. Molloy, Cox: B. Lichtman, Coach: H. McLeod

8th          Sydney Boys High - Bow: K. Lau, 2: C. Chen, 3: P. Sim, 4: B. Zhou, 5: T. Du, 6: D. Duong, 7: J. Pham, Str: A. Rong, Cox: T. Fong, Coach: G. Deacon

< previous 2011

> next 2013

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management