Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2017 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:59.70

06:02.03

06:05.69

06:10.75

06:13.89

06:13.97

06:16.10

06:21.64

1st           Shore - Bow: F.O.K. Ellis, 2: M. Argent, 3: T.M. Anderson, 4: Z.J. Kosovich, 5: O.H. Mackay, 6: P.P. Bevan, 7: J.A. Kench, Str: T.J. Galloway, Cox: B. Booker, Coach: D.T. Jennings

2nd          St Ignatius - Bow: L.P. Thomas, 2: R. J. Costello, 3: W. S. Burns, 4: D. M. Johnston, 5: B. J Sullivan, 6: J. J. McGuiness, 7: Z. T Noble, Str: L. B. Rossi, Cox: J. A Bryant, Coaches: M. Doyle, A. Gannon

3rd          St Josephs - Bow: A.J. Patrielli, 2: L.J. O'Malley, 3: J.C. Walker, 4: J.J. Rath, 5: T.C. Flower, 6: W.J. O'Shannessy, 7: W.J. Darling, Str: L.J. Champley, Cox: S.J. Nicholas, Coach: M. Lane

4th          Scots - Bow: J.T. Message, 2: N.J.F. McGeoch, 3: F.J. Kilby, 4: Z.J. Ball, 5: C.J. Moore, 6: J.G. Williams, 7: O.B.W. Mentink, Str: M.J. Zylstra, Cox: J.W.I. Paterson, Coach: R.D. Williams

5th          Newington - Bow: R.J. Sear, 2: M.J. Knox, 3: L.R. Janson, 4: L.A. Roncolato, 5: A.M. Potter, 6: A.L. Nichol, 7: F.N. Kearns, Str: H.O. Crouch, Cox: C.S. Nicholas, 

6th          Kings - Bow: C.W. Pittman, 2: L.J. Ringrose, 3: A.C. Stacy, 4: B.J. Stewart, 5: H.A. Mackenzie-Wood, 6: A.J. Allen, 7: A.C. Nicholls, Str: J.D.A. McDonald, Cox: T.J. Weston, Coach: A.B. Cox

7th          Grammar - Bow: J.P. Yoon, 2: S.F. Graham, 3: L.J. Hempton, 4: H.N. Bruce, 5: M.S. Vogliotti, 6: C.A. Bartlett, 7: W.H. Batt, Str: S. Myles, Cox: A.D. King, Coaches: J. Stride, M. Smith

8th          Sydney Boys High - Bow: T. X. Li, 2: A. J. Leung, 3: O. B. Gao, 4: S. A. Merrick, 5: M. E. Whittaker, 6: L. A. Li, 7: A. J. Fox, Str: J. N. Ralph, Cox: D. P. Sanjoyo, Coaches: E. S. Shackcloth-Bertine, S. Comninos


Year 10 Third Eight

06:45.76

06:49.42

06:57.68

06:59.25

07:01.36

07:12.36

07:33.12

1st           St Ignatius - Bow: L. G. Stocks, 2: M. J. Simmon, 3: F. D. McDonald, 4: J. G. Wotherspoon, 5: H. C. O'Mally, 6: C. A. O'Donnell, 7: F. D. Regan, Str: W. J. Dimoff, Cox: R. J. Burke, Coach: S. De Angelis

2nd          St Josephs - Bow: W.K. Dalton, 2: M.J. Neilson, 3: F. Calabro, 4: A.J. Lunn, 5: S.J. Browne, 6: J.P. Gentile, 7: A.B. Dermody, Str: G.A. Scarf, Cox: M.J. Cullen, Coaches: J. Quinn, G. Davis

3rd          Newington - Bow: S.C. Hulks, 2: N. Yule, 3: E.J. O'Connor, 4: A. Hassan, 5: C.N. Fotopoulos, 6: L.H. Rennie, 7: B.M. Salmon, Str: C.D. Stefani, Cox: T.R. Wadland, 

4th          Scots - Bow: H.C. Roberts, 2: L.J. Cameron, 3: L.J. Robinson, 4: J.A. Veron, 5: O.N. Stuart, 6: M.M.R. Commander, 7: B.J. Hooker, Str: N.V. Campbell, Cox: J.A. Rose, Coach: K. Houston

5th          Shore - Bow: J.L. Taylor, 2: R.D. Salter, 3: A.J.P. Hoffman, 4: W. Erby, 5: A.I.G. Greig, 6: J.K. Kellahan, 7: W.A. Bellotti, Str: F.W. Beaney, Cox: N. McIntyre, Coaches: A. Tinworth, J. Beever

6th          Kings - Bow: Q.B. Trang, 2: R.J. Bloxham, 3: O.M. Passilier, 4: N.A. Coulton, 5: L.R. Stanford, 6: T.J. Wickham, 7: W.J.Z. Gribble, Str: H.T.J. Doering, Cox: F.J.G. Friend, Coach: B.D. Richards

7th          Sydney Boys High - Bow: A. Ji, 2: D. Wu, 3: R. Mudaliar, 4: A. Li, 5: A. Jessup, 6: M. Huh, 7: K. Lin, Str: A. NG, Cox: L. Flint, Coaches: A. Low, L. Hine, J. Johnson


Year 10 Fourth Eight

07:05.65

07:16.75

07:29.28

1st           Shore - Bow: D. Low, 2: R. Heaney, 3: N. Halliday, 4: M. Lillyman, 5: W. Roland-Smith, 6: A. Colman, 7: H. McMullen, Str: C. Gregson, Cox: J. Richardson, Coach: H. Lane-Fox

2nd          Newington - Bow: O.R. Linden-Smith, 2: L.W.W. Dorrell, 3: M.B. Gigg, 4: S. Lemoto, 5: B.C. Rose, 6: Z. F. McGeechan, 7: W.T. Creighton, Str: N.V. Court, Cox: Z.J. Leung, 

3rd          Scots - Bow: F.A.F. Dunsmore, 2: M.T. Maquirang, 3: B.A. Thomas, 4: S.R. Horton, 5: M.S. Ward, 6: L.S.V. Teen, 7: M.L. Phillips, Str: H.O. Clyne, Cox: L.A. Medland, Coach: T.B. Starkey


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:00.61

06:07.55

06:08.99

06:15.86

06:19.14

06:24.37

06:25.07

06:32.31

1st           Shore - Bow: J. Gresham, 2: J.P. Hunt, 3: S.T.D. Martin, 4: T.H. Bakker, 5: Z.M. Carboni, 6: L.J.A. Stevenson, 7: M.T. Grave, Str: T.A. Woodworth, Cox: H.M. Keenan, Coach: B.K. Jenkins

2nd          Scots - Bow: N.A.E. Trotter, 2: H.R. Spillane, 3: A.A. Meades, 4: E.J. McDonald, 5: J. Mahoney, 6: C.A. Zylstra, 7: N.J. Jenkinson, Str: L.J. Masters, Cox: J.C.J. Lloyd, Coach: D.R. Neuhaus

3rd          St Josephs - Bow: M.R. Blackmore-Cram, 2: L.T.M. Morath, 3: B.A. Lunn, 4: J.H. Negline-Smyth, 5: S.T. Abbey, 6: O.R. Dermody, 7: C.C. Urm, Str: A.M. Bhindi, Cox: C.W. Nicholas, Coach: T.R. Minifie

4th          Newington - Bow: T.S. Blessington, 2: J.F. Smith, 3: R.J. Vaughan, 4: J.P. Darwin, 5: A.A. Martin, 6: M.T. Della Marta, 7: T.J. Langford, Str: H.S. Stathis, Cox: C.A. Thomas, 

5th          St Ignatius - Bow: S. E. Holmes, 2: S. D. Gillies, 3: R. L. O'Brien, 4: M. L. Bickersteth, 5: A. C. Pugh, 6: H. W Graham, 7: S. B. Rigney, Str: M. A. Bird, Cox: P. R. Mainsbridge, Coach: P. Wawn

6th          Kings - Bow: D.E.J. Page, 2: L.R. Connors, 3: J.W.R. Staley, 4: C. Cooke, 5: H.L. Mac Smith, 6: A.J.L. Gall, 7: B.T.A. Hughes, Str: H.J.N. Weston, Cox: A.T.A. Snaith, Coach: N.R.M. Garratt

7th          Grammar - Bow: J.V. Armitage, 2: L.B. Poier, 3: N.W. Ward, 4: L.Y. Febbo, 5: A.P. Sakelariou, 6: H.D. Pierce, 7: J.E. Taleb, Str: J. .Zafiropoulos, Cox: A.W. Schaffer, Coach: J. Russell

8th          Sydney Boys High - Bow: T. Xu, 2: A. H. Chan, 3: B. J. R. Kwan, 4: S. Zhang, 5: J. Y. Zhang, 6: L. M. Han, 7: W. Widyatamaka, Str: A. B. Heriajnto, Cox: J. Feng, Coaches: S. Comninos, E. Shackcloth-Bertinetti


Third Eight

06:45.09

06:46.53

06:49.92

06:52.19

06:54.64

07:06.56

07:14.80

07:58.06

1st           Grammar - Bow: M.C. Agiotis, 2: H.M. Bradley, 3: J.J. Furlan, 4: E.M. Pridgen, 5: L.J. McIntyre, 6: J.W.S. Trimmer, 7: S.A. Myers, Str: A. Ng, Cox: D.R. Mekertichian, Coach: P. Stroud

2nd          Newington - Bow: F.R. Finlayson, 2: P.C. Kosmas, 3: L.J. Fisher, 4: M.V. Marchese, 5: P. Kaloterakis, 6: C. Icanovski, 7: F.J. Thompson, Str: A.J. Powell, Cox: J.S. Ly, 

3rd          St Josephs 1 - Bow: B.S. McMorrow, 2: J.T. Den, 3: O.J. O'Kane, 4: D.D. Chinnappa, 5: T.C.C. Shanks-Anderson, 6: P.R. Heilman, 7: J.A. Castaldi, Str: S.H. Glover, Cox: B.P. Horsley, Coach: K.C. MacRae

4th          Scots - Bow: L.J. Borham, 2: N.J. Wright, 3: L. Crossley, 4: S.F. Galetto, 5: T.P. Negus, 6: A.K. Aitken, 7: J.M. Hunter, Str: H.A. Todd, Cox: H.A. Norburn, Coaches: J. Cody, P. Koster

5th          St Ignatius 1 - Bow: M. T. Calderan, 2: J. Gallardo, 3: S. Phillips, 4: J. D. Herschel, 5: J. A. Calderan, 6: E. I. Miller, 7: L. D. Hulme, Str: M. W. Russell, Cox: F. Antonelli, Coaches: J. De Angelis, T. Huttary

6th          Kings - Bow: K.J. Takemoto, 2: N.A.K. Patel, 3: W.H. Grant, 4: H.P.R. Inwood, 5: N.P. Heanly, 6: H.H. Coupland, 7: T.N. Sampson, Str: J.T.P. Bell, Cox: M.S.B. Cooke, Coach: T.S. Moore

7th          St Ignatius 2 - Bow: E. G. Pagliaro, 2: A. D. McGrath, 3: J. K. Priest, 4: W. T. Hancock, 5: H. A. Tate, 6: S. Byrne, 7: S. M. Moloney, Str: D. J. Freidman, Cox: J. M. Fitzgibbon, Coaches: L. O'Brien, T. G. Huttary

8th          St Josephs 2 - Bow: J.J. Whineray, 2: C.P. Lawler, 3: B.G. Farmilo, 4: L.J. Flannery, 5: B.P. Webb, 6: F.G. Gibson, 7: F.X. Chow, Str: J.M. Zambelli, Cox: T.M. Basha, Coach: D. McDonald


First Four

Yaralla Cup

06:46.79

06:55.26

06:55.72

06:55.98

07:02.14

07:04.09

07:09.23

07:26.99

1st           Shore - Bow: O.D. Fielke, 2: M.R.C. Durham, 3: J.R. Martin, Str: A.M. Humphris, Cox: P.A. Bloore, Coach: G.O. Uebergang

2nd          St Josephs - Bow: G.H. Hiatt, 2: A.G. Elliot, 3: T.I.J. Roberts, Str: B.P. Timmins, Cox: M.Z. MacRae, Coach: G. Deacon

3rd          The Armidale School - Bow: S.W.M. Hughes, 2: M.D. Baldock, 3: S.R. Scott, Str: S.R.T. Cannington, Cox: H.K.S. Hughes, Coach: W.R. Caldwell

4th          St Ignatius - Bow: H. P. Dillon, 2: S. L. Salter, 3: O. G. Johnson, Str: L. G. Anderson, Cox: P. D. Casey, Coach: D. Dillon

5th          Scots - Bow: M.A. Moore, 2: J.E. Forbes, 3: T.A. Broinowski, Str: J.A. MacLennan, Cox: W.B.J. Walker, 

6th          Kings - Bow: H.K. Sylvester, 2: W.J. Sylvester, 3: J.S. Harris, Str: T.A. Field, Cox: C.E.S. Davey, Coach: G.R. Morgan

7th          Newington - Bow: O.J. Sheldrick, 2: H.J.L. Johnson, 3: J.W. Bowd, Str: S.M.C. Graham, Cox: A. Gobran, 

8th          Sydney Boys High - Bow: D Lalwani, 2: K. Shivakumaarun, 3: K. Jin, Str: E. Qi, Cox: J. Wei, Coaches: A. Chilton, A. Low


Second Four

Allan Callaway Trophy

06:49.86

06:54.18

06:54.81

07:00.95

07:09.78

07:11.00

07:12.97

1st           Shore - Bow: C.A. Lee, 2: J.J. Hondros, 3: T.E. Burrow, Str: D.P.T. Elmslie, Cox: J.D. Singer, Coach: G.O. Uebergang

2nd          Kings - Bow: A.J. Jackson, 2: A.D.F. Wood, 3: G.D.N. Grinham, Str: G.P. Lefebvre, Cox: H.W. Gubbins, Coach: G.R. Morgan

3rd          Scots - Bow: C.J.B. Taylor, 2: B.A.B. Taylor, 3: S.C. Martin, Str: A.D. St John, Cox: W.J. Wright, 

4th          St Josephs - Bow: W.P. Burke, 2: M.B. Corrigan, 3: M.J. Campbell, Str: T.W. Small, Cox: T.A. Morrell, Coach: G. Deacon

5th          The Armidale School - Bow: N.J. Makeham, 2: D.M. Lethbridge, 3: B.H. Louis, Str: S.G. Wright, Cox: H.J. Hine, Coach: A. Rainnie

6th          Newington - Bow: J.S. Payne, 2: A.J. Brown, 3: D. Nigro, Str: A. Gillespie-Penny, Cox: B.J. Dewhurst, 

7th          St Ignatius - Bow: J. A. McLaughlin, 2: Z. M. Marshall, 3: L. A. Menzies, Str: C. J. Gill, Cox: A. Afianos, Coach: D. Dillon


Third Four

Father Gartlan Trophy

06:53.78

07:06.12

07:06.25

07:12.70

07:13.01

07:32.41

07:42.47

1st           Shore - Bow: W.H. Andrews, 2: L.J. Cozzi, 3: D.T. Fredericks, Str: F.T.T. Blake, Cox: C.J. Purbrick, Coaches: G.P. Stewart, N. Collins

2nd          St Ignatius - Bow: J. G. Newey, 2: H. D. Brock, 3: F. M. Grady, Str: J. R. Hogan, Cox: L. J. Fish, Coaches: S. Glascott, W. Raven

3rd          Kings - Bow: C.A. Begg, 2: Z.L. George, 3: J.H. Prell, Str: T.B. Ramsay, Cox: J.N. Vertzayias, Coach: C.C. Quitzau

4th          Scots - Bow: J.D. Chenoweth, 2: J.S. Thompson, 3: T.G. Watkin, Str: T.C. Hodgson, Cox: J. Rush, Coach: S.R. Johnston

5th          St Josephs - Bow: N.J. Radford, 2: L.A.A. Harper-Ross, 3: M.A. Courtney, Str: X.J. Ryan, Cox: J.L. Ridal, Coach: C. James

6th          The Armidale School - Bow: S.W. Warton, 2: H.P. Worsley, 3: A.D. Russell-Thomas, Str: J.P. Murphy, Cox: S.A. George, Coach: B. Swan

7th          Newington - Bow: R.P. Miletto, 2: D. Baykitch, 3: S.A.C. Mills, Str: R.D. Gigg, Cox: M.G. Dadd


Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:12.11

07:16.47

07:21.82

07:26.05

07:32.42

07:38.90

1st           Kings - Bow: R.D. Leahy, 2: H.J. Bamford, 3: J.R. Taylor, Str: T.G.W. Walsh, Cox: H.D. Collins, Coach: C.C. Quitzau

2nd          Newington - Bow: S. Danks, 2: S.R. Maley, 3: C.S. Dreves, Str: J.R. Sullivan, Cox: R.M.J. Dive, 

3rd          Shore - Bow: J.P. Doyle, 2: S.T. Broadley, 3: H.R. Molinari, Str: H.J. Sedgwick, Cox: S. Zhang, Coaches: G.P. Stewart, N. Collins

4th          Scots - Bow: R.T. Ali, 2: C.W. Burns, 3: H.C. Brouwers, Str: S. Parks, Cox: D.J. Bullock, Coach: S.R. Johnston

5th          St Ignatius - Bow: J. P. Masson, 2: A. R. Siokos, 3: J. A Siokos, Str: M. J. Elbourne, Cox: T. E. Lee, Coaches: S. Glascott, W. Raven

6th          St Josephs - Bow: J.S. Langfield, 2: H.J. Powell, 3: E.P. Goldman, Str: F.M. Monaghan, Cox: S. Bell, Coach: C. James


Year 10 First Eight

06:23.60

06:25.96

06:26.10

06:26.60

06:28.74

06:28.83

06:49.22

06:54.56

1st           Kings - Bow: J.B.L. Gavin, 2: H.A. Watts, 3: W.J.E. Dugan, 4: N.A.S. Jones, 5: I.R. Munro, 6: T.H.M. Jarvis, 7: W. Fulton-Kennedy, Str: F.C.N. Weston, Cox: C.B.E. Parsons, Coaches: J.W. Wallington, S.E. Edwards

2nd          St Ignatius - Bow: H. P. Ryan, 2: G. J. Clark, 3: J. A. Rooney, 4: R. C. Wheelhouse, 5: L. J. Doust, 6: S. R. Kenderes, 7: A. H. Collins, Str: C. J. Clinton, Cox: J. T. Debus, Coach: S. Halsall

3rd          Scots - Bow: B.J. Zucchiatti, 2: B.C. Sanders, 3: T.M. Aveyard, 4: J.J. Brial, 5: M.W. Rush, 6: H.J. Moore, 7: M.T. Emery, Str: R.J. Batho, Cox: F.M. Rowlands, Coach: M.J. Probert

4th          Shore - Bow: B.G.P. Xifaras, 2: M.R.B. Pearce, 3: H.D.T. Elmslie, 4: B.C.D. Henchman, 5: H.J. Ohlsson, 6: N.K.G. Thurgarland, 7: A.L. Bogatez, Str: D.B.C. Dight, Cox: N.I.M. Leijer, Coach: J.S. Wickenden

5th          Newington - Bow: S.W.M. Latham, 2: S.J. Boland, 3: M.J. Parhash, 4: O.R. Lynch, 5: A.J. Wood, 6: A.W.E. Webster, 7: H.R. Janson, Str: F.S. Tainsh, Cox: J.E. Khu, 

6th          St Josephs - Bow: J.J. Visalli, 2: R.J. Matchett, 3: L.E. Saar, 4: J.R. Hewitt, 5: E.M. Simpson, 6: L.J. Easton, 7: L.P. O'Shannessy, Str: N.A. Rath, Cox: J.C. Lewis, Coaches: R.A. Shirlaw, A.P. Boyd

7th          Grammar - Bow: A.A. Ball, 2: T.R. Quin, 3: H. Gaspar, 4: S. Mentzines, 5: A.M. Danta, 6: H.T. Ashley, 7: B.D. Ringrose, Str: D.H. Palmerlee, Cox: Y.J. Thai, Coach: P. Barr

8th          Sydney Boys High - Bow: A. Ow, 2: C. Ta, 3: R. Wu, 4: J. Yu, 5: J. Parsons, 6: J. Appleton, 7: L. Ye, Str: R. Chong, Cox: C. Jin, Coach: L. Hine


Year 10 Second Eight

06:36.12

06:37.96

06:41.35

06:41.82

06:43.73

06:53.72

06:59.86

1st           Shore - Bow: L.F. Phillips, 2: S.W. Duckworth, 3: D.T. Williams, 4: W.G.N. Martin, 5: S.W. Perryman, 6: B.R.D. Shilling, 7: D.M. Irving, Str: J.J. Malcolm, Cox: N.M.D. Dunlop, Coach: W.B. Pienaar

2nd          St Ignatius - Bow: M. S. Norton, 2: T. I. Tucker, 3: J. A. Steel, 4: T. D. Benson, 5: W. H. Metcalfe, 6: J. Rose-Cummins, 7: J. J. Fish, Str: J. J. Carter, Cox: D. R. McGrath, Coach: C. Gorman

3rd          Kings - Bow: C.J. Farrington, 2: J.K. Thomas, 3: T.P.F. Nivison, 4: M.H.J. Clarke, 5: C.G. Monroe, 6: E.J.E. Miller, 7: L.P. Thierry, Str: J.B. Usher, Cox: H.R. Dakin, Coach: J.M. Moore

4th          Scots - Bow: A.R. Bradfield, 2: L.J. Mahoney, 3: X.H. Lefebvre, 4: J.M. Walker, 5: A.J.J. Crawford, 6: A.A.E. Swan, 7: B.T. Wade, Str: H.A. Walker, Cox: D.J. Farquhar, Coach: J.R. Swan

5th          St Josephs - Bow: M.E. O'Malley, 2: H.C. Skinner, 3: N.T. Mirow, 4: L.D. Ryan, 5: A.M. Houston, 6: M.C. Voulgaris, 7: P.B. Bingham, Str: N.H. Jackson, Cox: J.N. Power, Coaches: J. Reading, L. Dankbaar

6th          Newington - Bow: A.C. Freiburg, 2: H.J.D. Taylor, 3: F.A. Rose, 4: T.M. Sutton, 5: B.L. Parker, 6: L.O. Harvey, 7: N.A. Stevens, Str: R.E. Tran-Huynh, Cox: J.E. Huw, 

7th          Sydney Boys High - Bow: N. Shao, 2: T. Schanzer, 3: A. Thevathasan, 4: M. Le, 5: D. Tsai, 6: E. Dorahy, 7: M. Borscz, Str: J. Zhou, Cox: K. Karanjia, Coach: J. Johnson

< previous 2016

> next 2018

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management