Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2019 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:56.38

05:56.89

05:57.72

06:00.95

06:01.46

06:09.69

06:15.50

06:30.66

1st Shore - Bow: D.T. Glendinning, 2: S. Duckworth, 3: F.G.M. Hancock, 4: B.P. Sinclair, 5: A.T.J. Hoffmann, 6: M.R.D. Pearce, 7: H.D.T. Elmslie, Str: W.T. Austin, Cox: N.I.M. Leijer, Coach: David T. Jennings

2nd Kings - Bow: W. Fulton-Kennedy, 2: F.C.N. Weston, 3: A.T.M. Arnott, 4: T.H.M. Jarvis, 5: A.C. Stacy, 6: A.R.G. McClean, 7: L.H. Roach, Str: M.H. Von Appen, Cox: A. Wickham, Coaches: J.L. Huxley, A.G. Randell, S.W. Huxley

3rd St Josephs  - Bow: H.G. Curtin, 2: N.H. Jackson, 3: R.J. Matchett, 4: J.M. McCauley, 5: N.T. Mirow, 6: J.R. Hewitt, 7: H.C. Skinner, Str: N.A. Rath, Cox: J.C. Lewis, Coaches: R. Tong, C.N. Rowe

4th Scots  - Bow: F.S. Squillace, 2: C.M. Mundell, 3: J.R. Van Der Donk, 4: M.W. Rush, 5: T.M. Aveyard, 6: D.J. Hansen, 7: B.C. Sanders, Str: H.A. Todd, Cox: J.A. Rose, Coach: Jason Baker

5th St Ignatius  - Bow: J. P. McDermott, 2: R. C. Wheelhouse, 3: L. J. Doust, 4: D. J. Bird, 5: S. R. Kenderes, 6: J. V. Bradshaw, 7: H. P. Ryan, Str: G. J. Clark, Cox: D. R. McGrath, Coaches: M. Doyle, A. Gannon

6th Newington - Bow: S.C. Lowe-Griffiths, 2: S.J. Boland, 3: E.J. O'Connor, 4: A.C. Freiburg, 5: H.R. Janson, 6: A.J. Wood, 7: A.W.E. Webster, Str: F.S. Tainsh, Cox: T.R. Wadland, Coach: E. Shackloth-Bertinetti

7th Grammar - Bow: T.R. Quin, 2: H.T. Ashley, 3: H.H. Moran, 4: H.J. Blackwell, 5: R.S. Gibson, 6: B.D. Ringrose, 7: D.H. Palmerlee, Str: T.J.W. Green, Cox: Y.J. Thai, Coach: J. Russell

8th Sydney Boys High - Bow: A.P. Jessup, 2: A.J. Ji, 3: A.W. Henningham, 4: C. Ta, 5: L.Y. Ye, 6: R. Chong, 7: L. D'Mello, Str: J.T. Appleton, Cox: D.C. Tsai, Coach: G. Deacon


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:02.60

06:05.36

06:06.89

06:07.91

06:12.69

06:14.71

06:14.78

06:48.28

1st Shore - Bow: J.J. Malcolm, 2: B.G.P. Xifaras, 3: A.T.J. Hoffmann, 4: A.L. Bogatez, 5: J. Gresham, 6: D.T. Fredericks, 7: M.R.D. Pearce, Str: H.D.T. Elmslie, Cox: J.D. Singer, Coach: B.K. Jenkins

2nd Scots - Bow: M. T Emery, 2: A. D St John, 3: H. R Spillane, 4: B. C Sanders, 5: E. J McDonald, 6: N. A E Trotter, 7: S. C Martin, Str: J. J Brial, Cox: W. Wright, Coach: M. J Probert

3rd Newington - Bow: A.A. Martin, 2: H.J.L. Johnson, 3: H.J. Gibson, 4: J.W. Bowd, 5: R.J. Vaughan, 6: S.M.C. Graham, 7: R.J. Sear, Str: A.W.E. Webster, Cox: T.R. Wadland, Coach: K. Thomas

4th St Ignatius - Bow: H.P. Dillon, 2: J.A. McLaughlin, 3: J.A. Siokos, 4: S.E. Holmes, 5: C.J. Clinton, 6: G.J. Clark, 7: J.A. Rooney, Str: L.A. Menzies, Cox: J.T. Debus, Coach: P. Wawn

5th St Josephs - Bow: R. J. Matchett, 2: L. J. Easton, 3: M. B. Corrigan, 4: C Urm, 5: N. T. Mirow, 6: N. J. Radford, 7: H. C. Skinner, Str: J. R. Hewitt, Cox: M. Z. MacRae, Coach: C. James

6th Kings - Bow: W. Fulton-Kennedy, 2: L.R. Connors, 3: J.S. Harris, 4: C.A. Begg, 5: W.T.M. Lukabyo, 6: T.B. Ramsay, 7: J.W.R. Staley, Str: F.C.N. Weston, Cox: A.T.A. Snaith, Coach: G.R. Morgan

7th Sydney Boys High - Bow: A.B. Herijanto, 2: L.Y. Ye, 3: R. Wu, 4: W. Widyatamka, 5: J. Meng, 6: M. Han, 7: K. Jin, Str: R. Chong, Cox: D. Sanjoya, Coach: S. Comninos

8th Grammar - Bow: E.M. Pridgen, 2: T. Quin, 3: H.B. John, 4: S.J.H. Carl, 5: E.C. Proutt, 6: H.D. Pierce, 7: J.V. Armitage, Str: H.T. Ashley, Cox: Y.J. Thai, Coach: P. Stroud


Third Eight

06:28.32

06:36.34

06:47.43

06:59.38

1st Shore - Bow: J. Lam, 2: N. Solterbeck, 3: M. Madgwick, 4: O. Crookes, 5: E. Barron, 6: O. Fox, 7: R. Elvy, Str: J. Faddy, Cox: N. McIntyre, Coach: J.A. Kench

2nd St Ignatius 1 - Bow: R. J. Burke, 2: M. I. Petchell, 3: F. D. McDonald, 4: T. D. Cubis, 5: T. A. Thackray, 6: D. M. O'Brien, 7: M. J. Simmon, Str: T. A.Lacey, Cox: L. S. Vecchio, Coaches: D. Hogan, O. Harradine

3rd St Josephs - Bow: M.J. Cullen, 2: B.I. Tan, 3: N.A. Munsie, 4: M.J. Arragon, 5: C.M. Harbrow, 6: Z.H. Clemm, 7: M.Z. McRae, Str: S.G. Hodge, Cox: O.W. Crawford, Coach: K.C. McRae

4th St Ignatius 2 - Bow: A. S. Whiteing, 2: P. J. Grant, 3: J. Lucas, 4: K. A. Jahromi, 5: C. J. Peacock, 6: W. J. Polich, 7: L. G. Stocks, Str: H. R. Stannard, Cox: D. O. Sullivan, Coaches: D. Hogan, O. Harradine


First Four

Yaralla Cup

06:41.63

06:41.88

06:47.05

06:47.38

06:51.91

06:56.91

07:00.88

07:01.46

1st St Ignatius - Bow: F. D. Regan, 2: M. S. Macey, 3: W. H. Metcalfe, Str: R. L. Pascuzzo-Bowditch, Cox: N. E. Bunis, Coach: R. Wearne

2nd Shore - Bow: J.S.A. Kalantar, 2: W.A.J. Hofman, 3: H.J. Smallcombe, Str: H.K.R. Nielson, Cox: M.A. Bartlet, Coach: G.O. Uebergang

3rd Newington - Bow: S.C. Hulks, 2: Z.F. McGeechan, 3: M.B. Gigg, Str: C.N. Fotopoulos, Cox: J.E. Khu, Coach: J. Bokeyar

4th St Josephs - Bow: M.R. Fiore, 2: S.M. Greer, 3: M.W. Purtle, Str: A.J. Moloney, Cox: B.P. Horsley, Coach: B.K. Wyllie

5th Scots - Bow: J.G. Charlesworth, 2: N.V. Campbell, 3: W.D. Barber, Str: R.J. Redman, Cox: J.R. Ulcoq, Coach: J. Stride

6th Kings - Bow: M.G. Malouf, 2: W.J.Z. Gribble, 3: C.G. Monroe, Str: W.J.E. Dugan, Cox: Z.N. Harris, Coach: J.J.R.M. Cook

7th The Armidale School - Bow: S. Etheridge, 2: O.N. Rogers, 3: J.M. Jones, Str: J.B. Sewell, Cox: H.W.A. Pitman, Coach: W. Caldwell

8th Grammar - Bow: A.R. Guest, 2: H.D. Sinden, 3: S.J.H. Carl, Str: W.J. Holt, Cox: A.J. Evans, Coach: P. Stroud


Second Four

Allan Callaway Trophy

06:49.97

06:53.87

06:54.10

06:57.75

06:58.14

07:11.63

07:12.28

07:29.47

08:03.23

1st St Ignatius - Bow: J. A. Steel, 2: R. N. Egan, 3: S. R. Phillip, Str: H. C. O'Mally, Cox: C. P. Pace, Coach: R. Wearne

2nd Shore - Bow: J.K. Kellahan, 2: N.S. Halliday, 3: W.G.N. Martin, Str: C.A. Murray, Cox: A.R. Peterson, Coach: G.O. Uebergang

3rd Kings - Bow: I.R. Munro, 2: J.H. Verman, 3: Z.E. Lee, Str: A.J. Massey, Cox: W.D. Collins, Coach: J.J.R.M. Cook

4th Scots - Bow: H.S. Hinckfuss, 2: J.M. Walker, 3: A.R. Bradfield, Str: W. Walker, Cox: D.J. Bullock, Coach: B. Clarke

5th Newington - Bow: A.C. Willington, 2: L.H. Rennie, 3: J.J.W. Carr, Str: O.C. Linden-Smith, Cox: L.J. Maxwell, Coach: J. Bokeyar

6th The Armidale School - Bow: J.B. Moore, 2: J.S. Sewell, 3: J.H. O'Brien, Str: R.L. Taylor, Cox: L. Etheridge, Coach: B. MacDougall

7th St Josephs - Bow: J.E. Noye, 2: H.W. Ridal, 3: A.B. Websdale, Str: M.C. Voulgaris, Cox: K.C.B. Hartley, Coach: B.K. Wyllie

8th Grammar - Bow: C.A. Latham, 2: H.B. Brumpton, 3: C.P. Delaney, Str: D.P.T. Cooney, Cox: A.T. MacNamara, Coach: K. Mackney

9th Sydney Boys High - Bow: G. Ichhponani, 2: L. Goff, 3: W. Chen, Str: R. Mudaliar, Cox: J. Huang, Coach: A. Chan


Third Four

Father Gartlan Trophy

07:00.27

07:04.89

07:11.45

07:13.02

07:16.13

07:19.20

07:20.91

07:26.62

08:07.18

1st Shore - Bow: H.S. Kendrick-Little, 2: J.D. Edlington, 3: C.D. Clift, Str: H.R. Robinson, Cox: J.N. McClosky, Coaches: G.P. Stewart, N.C. Collins

2nd St Ignatius - Bow: P. R. Mainsbridge, 2: C. B. Rossi, 3: D. G. Marshall, Str: T. S. Jewell, Cox: W. I. Brooks, Coach: D. Dillon

3rd St Josephs - Bow: H.J. Reynolds, 2: J.D.F. Watts, 3: T.P. Heliman, Str: M.W. Langford, Cox: G.C. Lucarelli, Coaches: G. N. Davis, J.A. Reading

4th Newington - Bow: J.M. Scott, 2: A. Hassan, 3: H.E. Lund, Str: S.N. Lemoto, Cox: Z.J. Harrison

5th Kings - Bow: L.M. Orr, 2: E.K. Busch, 3: C.B.E. Parsons, Str: H.T.J. Doering, Cox: A.W. Prideaux, Coach: S.C.R. Luker

6th The Armidale School - Bow: L.D. Cotterell, 2: J.P. Baker, 3: O.D. Kearney, Str: L.T.R. Oates, Cox: B. Garcia, Coach: S. Butterworth

7th Scots - Bow: E.C. Cheung, 2: M.S. Ward, 3: L. Teen, Str: J.C. Mitchell, Cox: H.A. Norburn, Coach: B. Clarke

8th Grammar - Bow: A.S. Agnew, 2: J.S. Delbridge, 3: A. Abela, Str: F.S.F. Penny, Cox: R.M. Lum, Coach: K. Major


Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:06.00

07:15.95

07:17.66

07:56.34

08:06.06

1st Shore - Bow: S.W. Perryman, 2: T.J. Cruikshank, 3: H.M.J. Wilson, Str: J.J.C. Knight, Cox: A.E. Robinson, Coaches: G.P. Stewart, N.C. Collins

2nd St Ignatius - Bow: J. Rose-Cummins, 2: E. C. Fleming, 3: T. D. Acton, Str: A. N. Swan, Cox: L. G. Wilcox, Coach: D. Dillon

3rd St Josephs - Bow: A.F. Ledingham, 2: A.J. Lunn, 3: L.A. Cesta, Str: D.N. Adams, Cox: P.J. Grundy, Coaches: J.A. Reading, G. N.Davis

4th Scots - Bow: L.J. Cameron, 2: B.J. Hooker, 3: L.J. Mahoney, Str: H.C. Roberts, Cox: D.J. Farquar, Coach: A. Smith

5th Sydney Boys High - Bow: T. Wan, 2: R. Oh, 3: H.M. Nguyen, Str: S. Li, Cox: A. Loke, Coach: A. Chan


Year 10 First Eight

06:13.21

06:16.19

06:16.30

06:18.70

06:18.94

06:21.28

06:24.64

07:01.82

1st Shore - Bow: H.H.E. Collins, 2: J.K. Walker, 3: H.A. Hunter, 4: M.Z. Deutsch, 5: N.J. Donoghue, 6: B.R. Brunker, 7: C.A. Boyd, Str: T.J. Livingston, Cox: O. Wilson, Coaches: P.J. Koster, J.S. Wickenden

2nd Grammar - Bow: S.G. O'Connell, 2: B.J. Wheen, 3: H.M. Wilson, 4: M.C. Campbell, 5: N.A. Wenzel, 6: G.T. Summerhayes, 7: H.A.E. Gayst, Str: J.B.G. Hervir, Cox: J.M.T. Ho, Coach: A. Phillips

3rd Scots - Bow: L.J. Maittani, 2: H. Murfet, 3: T.S. Manson, 4: O.D. Black, 5: J. Fredricson, 6: J.A. Campbell, 7: T.R. Scott, Str: D.O. Campbell, Cox: H.R. Hart, Coach: M. Campbell

4th Newington - Bow: C.J. Latham, 2: J.W. Callanan, 3: J.B. Purkis, 4: W.C. Stormont, 5: K.A. Kovarik, 6: L.G. Burkitt-Doyle, 7: H.P. Hobbs, Str: S.B. Bristow, Cox: B.J. Dewhurst, Coach: R. Hobbs

5th St Ignatius - Bow: T. T. Walker, 2: C. H. Jewell, 3: H. R. Evans, 4: F. N. Connors, 5: M. A. Thompson, 6: S. R Harrop, 7: P. W. Johnston, Str: R. J. Hogan, Cox: M. S. Watkins, Coaches: D. Mathews, D. Noonan

6th St Josephs - Bow: K.L. Paterson, 2: T.M. Bensley, 3: H.J. Moore, 4: H.J. Agar, 5: S.A. Hughes, 6: R.M. Zauner, 7: J.N.B. Phillips, Str: R.J.E. Murphy, Cox: X.C. Horton, Coach: J.A. Hanley

7th Kings - Bow: D.J. Leahy, 2: N.R. Horne, 3: C.G. Stanford, 4: M.D. Wright, 5: N.C. Bradford, 6: A.R. Wallace, 7: S. Obradovic, Str: H.D. Gillies, Cox: L.C. Cleave, Coaches: H.G. Randell, T. Rev. S.E. Edwards

8th Sydney Boys High - Bow: H. Wu, 2: A.J. Wong, 3: J.L. Nonis, 4: P.Y. Feng, 5: M. Marathe, 6: J. Dar, 7: D. Zheng, Str: T.V.A. Brcic, Cox: N. Giang, Coaches: T. Fong, D. Xu


Year 10 Second Eight

06:22.80

06:24.72

06:27.47

06:31.37

06:39.59

06:43.22

06:45.94

07:28.84

1st Shore - Bow: M.H. Derbidge, 2: L.G. Colquhoun-Thomson, 3: T.C. Perez, 4: N.J. Le Maitre, 5: C.C.T. Dight, 6: W.C.J. McRae, 7: H.M. White, Str: A.M. Lyne, Cox: J.H.P. Smith, Coaches: W.J. Pienaar, J.S. Wickenden

2nd St Josephs - Bow: S.A. Crawshaw, 2: G.S.S. Daley, 3: M.M. McCullough, 4: X.G.B. Phillips, 5: I.N. Dermody, 6: H.J. Mead, 7: J.J. McDonald, Str: N.J. Costigan, Cox: S.R. Graham, Coach: J.S. Allan

3rd St Ignatius - Bow: H. D. Kerr, 2: S. G. Bellew, 3: O.T. Carr, 4: M.L. Bambagiotti, 5: N. B. Boyer, 6: R. T. Collins, 7: A. N. Fine, Str: M. J. McKelvey, Cox: P. M. Frewen, Coach: T. Cavanagh

4th Newington - Bow: J.J. Davison, 2: H.W. L'Orange, 3: H.G.J. Beissel, 4: A.J. Page, 5: M.C. Sheppard, 6: H.B. Jones, 7: S.F. Sullivan, Str: D.W.S. Doust, Cox: J. Potkonjak, Coaches: A. Nichol, N. Wainman, A. Potter

5th Grammar - Bow: W.X. Hannelly, 2: J.H. Sproats, 3: T.J. Bae, 4: J.L. Morton, 5: J.A.F. Penny, 6: H.R.C. Mather, 7: I.S. Mesimeris, Str: J.G. Harvey, Cox: C.B. Sackelariou, Coach: L. Crawford

6th Kings - Bow: E.J. Nicholas, 2: T.A.S. Gilmore, 3: Z.J. Ullah, 4: R.S. Wilsenach, 5: F.O.I. Daugherty, 6: O.C.W. Lennox, 7: K.A. James, Str: L.W. Waugh, Cox: D.R. McLachlan, Coach: M.T. Orpen

7th Scots - Bow: C.W. Corcoran, 2: A. Tresidder, 3: W.M. Nourse, 4: W.J. Kelly, 5: J.A. Brann, 6: S.H. McKid, 7: J.D. Garufi, Str: M. Atkinson, Cox: T.J. Bullock, Coaches: E.D. Woodgate, S. Gordon

8th Sydney Boys High - Bow: N. Cheng, 2: L. Chai, 3: L. Wu, 4: K. Chen, 5: G. Win, 6: A. Avramenko, 7: L.H.P. Withrington, Str: A.T. Nguyen, Cox: N. Lu, Coaches: D. Xu, T. Fong


Year 10 Third Eight

06:32.88

06:40.02

06:47.18

07:12.59

07:35.18

1st St Josephs - Bow: S.L. Hannan, 2: M.J. Wynne, 3: O.D. Ortolani, 4: J.O. Arthur, 5: M.A. Renshaw, 6: H.C. Parnaby, 7: D.F. Grimmond, Str: J.A. Smith, Cox: J.T. Cridland, Coach: B.R. A.P.Boyd

2nd Shore - Bow: G.I.F. Gregg, 2: B.J. Brewer, 3: A.J. Yaffe, 4: F.P. Oxenham, 5: T.E. Arrand, 6: L.A. Buchanan-Reeks, 7: H.A. Loxton, Str: A.J. O'Shea, Cox: J. Gordon, Coaches: H.S. Basil-Jones, J.S. Wickenden

3rd St Ignatius - Bow: J. P. Johnston, 2: T. C. O'Meara, 3: L. J. Bridger, 4: P. G. Egger, 5: Y. Garg, 6: W. M. Granger, 7: D. W. Keoghan, Str: W. J. Wright, Cox: H. G. Matthews, Coach: R. Costello

4th Scots - Bow: W. Ingham, 2: L.G. Gu, 3: C.W. Rich, 4: H. Bennet, 5: J.W. McPhee, 6: W.L. Jenkins, 7: F.M. Rowlands, Str: F. Finlayson, Cox: A.A. Low

5th Grammar - Bow: A.S. Levy, 2: N.E. Iatrou, 3: E. Alliker, 4: M.J. Cree, 5: S.M.G. Goldsack, 6: R. Alonso, 7: D.L. Dyer, Str: E.R. Meade, Cox: A.A. Hastings, Coach: R. Riedig


Year 10 Fourth Eight

06:48.08

07:01.45

1st St Josephs - Bow: S.J. Taber, 2: H.P. Taylor, 3: W.D. Tarlinton, 4: J.R. Daly, 5: J.T. Powell, 6: E.M. Symons, 7: H.M. Worrell, Str: A.X. Smith, Cox: J.J. Chau, Coach: J.J. Flannery

2nd Shore - Bow: H.J. Rickward, 2: J.M. Walker, 3: C. Marshall, 4: J.Y. Houstone, 5: C.R. Elvy, 6: A.A. Knapman, 7: L.W. Herron, Str: J.K. Henshaw, Cox: E.Y. Joel, Coach: T.H. Bakker

< previous 2018

> next 2020

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management