Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2011 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:55.72

05:57.63

05:58.42

05:58.70

06:00.75

06:07.93

06:10.69

06:27.84

1st           Grammar - Bow: A.C.E. Begg, 2: B.E. Carroll, 3: L.C. Pullar, 4: M.D.M. Della Marta, 5: P.C. Adams, 6: R.J. Glover, 7: R.L. Morris, Str: J.T. Ditmarsch, Cox: C.J.B. Iredale, Coaches: M.J.A. Smith, S. Stewart

2nd          Shore - Bow: M.A.R. Rae, 2: Z.H. Bengtsson, 3: J.K. Robson, 4: H.T.C. Logan, 5: J.K. Grave, 6: R.Z.T. Van Hagen, 7: J.E.C. Montgomery, Str: A.D. Creer, Cox: G.J. Francis, Coach: D.T. Jennings

3rd          Newington - Bow: J.J. Pennington, 2: J.P. Mackenzie, 3: J.P. Coyle, 4: S.T. Towers, 5: L.L. Hine, 6: J.R. Van Der Vegt, 7: M.W. Stanistreet, Str: O.E. Pryor Lees, Cox: A.G. Bagby, Coaches: S.C. Pennington, M.D. Morgan

4th          St Ignatius - Bow: T.P. Weston, 2: S.G. Tibbertsma, 3: J.M. Donald, 4: D.L. O'Malley-Jones, 5: S.J. Dutaillis, 6: S.W. Robertson, 7: B.A. Wainwright, Str: H.J. Davidson, Cox: D.R. Clark, Coach: C. Williams

5th          Scots - Bow: W.P. Arkins, 2: W.G. Georgantis, 3: M.J. Shaw, 4: J.H. Watson, 5: H.A.J. Foxton, 6: B.J. Edwards, 7: R.H.E. McMullin, Str: A.H. Rae, Cox: F. Gourlas, Coaches: R. Williams, D. Noonan

6th          St Josephs - Bow: C. O'Gorman, 2: T. Bartlett, 3: S. Clarke, 4: T. Bingham, 5: A. Rainnie, 6: D. Roden, 7: J. Guilfoyle, Str: J. Hargraves, Cox: E. Shaw, Coach: B. Richardson

7th          Kings - Bow: E.O. Leahy, 2: A.J.B. Stevens, 3: A.J. Sharp, 4: N.J.H. Greentree, 5: S.J. Cornwell, 6: P.J. Koster, 7: S.K. Hollard, Str: J.E.A. Holcombe, Cox: S.E. Trayhurn, Coach: T. Courtney

8th          Sydney Boys High - Bow: A. Purcal, 2: R. Caetano, 3: D. Andrews, 4: T. Montanaro, 5: M. Jones, 6: I. Eveleigh, 7: B. Wilcox, Str: J. Petrie, Cox: D. Tam, Coach: O. Wilson


Year 10 Third Eight

06:37.38

06:40.64

06:41.68

06:44.69

06:58.89

06:59.67

1st           Kings - Bow: M.M. Bartholomew, 2: N.A. Fulton-Kennedy, 3: T.J. Harris, 4: N.J. Brown, 5: J.H. Ridge, 6: J.J.R.M. Cook, 7: J.M. Stubbs, Str: B. He, Cox: M.T. Nash, Coach: H. Cranney

2nd          St Ignatius - Bow: T.J.T. Horsley, 2: W.T. Bellew, 3: S.R. Clinton, 4: A. Vipond, 5: S.P. Drennan, 6: O.Z.J. Dean, 7: J.J. Carroll, Str: T.P. O'Brien, Cox: D.B. Riddell, Coaches: N. Peppitt, M. Flannery

3rd          St Josephs - Bow: H.G. Redwin, 2: H.H. Armstrong, 3: J.S. Bokeyar, 4: L.E.R. Rush, 5: A.R. Maurici, 6: S.P. Dillon, 7: L.N. Mount, Str: C.R. Madder, Cox: N. Eberl, Coach: S. Walker

4th          Scots - Bow: W.J. Carver, 2: H.G. Dunbar, 3: S. Givindan, 4: H. C. Licence, 5: M.B. Harrison, 6: J.A. Carden-Thomas, 7: O.L. Carr, Str: M.J. Hughson, Cox: E.P. Hopkins, Coach: J. Reardon

5th          Newington - Bow: R.N. Mackellar, 2: W.S. Makeig, 3: M. Piroddi, 4: S.J. Burns, 5: L. Kontogiorgis, 6: J. Horne, 7: J.K. Whyman, Str: J.J. Hetherington, Cox: L.H. Wayland, Coach: J. Johnson

6th          Shore - Bow: W.A.G. Gillespie, 2: E.J. Quant, 3: J.P. Macken, 4: J.D. Squires, 5: R.M. York, 6: L.A. Taylor, 7: E.A. Prideaux, Str: A.A. Robertson, Cox: W.H. Spiller, Coach: J.M.H. Alpe


Year 10 Fourth Eight

06:49.24

06:49.93

06:50.64

06:59.57

07:05.65

07:10.93

1st           St Ignatius 1 - Bow: A.D.R. Dillon, 2: D.G.P. Jones, 3: T.M. Aney, 4: B.P. Murray, 5: N.S. Cameron, 6: J.T. Ryan, 7: A. L Hutchinson, Str: H.M. Gaynor, Cox: C. Furtado, Coaches: P. Walker, D. Dillon

2nd          Kings 1 - Bow: S.A. Connor, 2: A.R. Pye, 3: J.P. Temm, 4: B.J. Heffernan, 5: G.H.A. Murray, 6: O.I. Pope, 7: E.M.S. Gordon, Str: P.D. Prell, Cox: Z.A. Cox, Coach: H. Thomas

3rd          St Ignatius 2 - Bow: J.A. Sintras, 2: S. Frawley, 3: S.J. Fitzpatrick, 4: S.J.A. Ward, 5: M.J.P. Dillon, 6: T.S. Stevenson, 7: H. McKinn, Str: D.J. Weber, Cox: D.M. Tighe, Coaches: P. Brogan, S. Gavan

4th          St Josephs - Bow: N.G. Serafin, 2: N.W. Findlay, 3: S.C. Turner, 4: W.S. Sykes, 5: H.D. Hogan, 6: J.D. Hardy, 7: N.A. Graham, Str: R.E.K. Schwager, Cox: G.Q. Quirk, Coaches: M.J.W. Devlin, T.C. Cullen

5th          Kings 2 - Bow: J.B. MacSmith, 2: R.P. Davis, 3: A.C. Stanford, 4: M.J.W. Harris, 5: A.R. Eldridge, 6: H.J. Morgan, 7: H.S. McGuiness, Str: A.R.F. Simson, Cox: P.W. Harris, Coach: E. Miller

6th          Scots - Bow: W.H. Horton, 2: M.J. Lloyd, 3: T.W. Barker, 4: L.A. Zisis, 5: C.P. Watkin, 6: F.F. Banks, 7: E.D. Huang, Str: J.S. Matouk, Cox: W.W.N. Nicholas, Coaches: S. Perrie, A. Muston


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:05.99

06:09.31

06:10.92

06:15.34

06:16.10

06:18.61

06:21.05

06:44.26

1st           Newington - Bow: J.D. Gilfedder, 2: O.D. Thompson, 3: L.S. Gardner, 4: W.S. Whyman, 5: G.W. Williams, 6: J.L. Moate, 7: M.E. Baldwin, Str: J.R. Snowden, Cox: J.E. Spira, Coach: S. Handley

2nd          St Ignatius - Bow: A.T. Welsby, 2: X.L. May, 3: S.C. Shiell, 4: J.W. Druce, 5: J.W. Drury, 6: J.A. Robertson, 7: L.I. Meagher, Str: J.D. Bird, Cox: J.T. Jones, Coach: J. Busteed

3rd          Scots - Bow: H.T. Burrell, 2: H.A. Farquhar, 3: H.C.T.F. Lees, 4: J.P. Cody, 5: J.I. Holyman, 6: S.S. Newton, 7: A.P. Mann, Str: H.R. Boileau, Cox: L.K. Garner, Coach: O. Zuk

4th          Shore - Bow: H.S. Stevenson, 2: D.J.M. Harlow, 3: H.G. McLeod, 4: O.B. McDonald, 5: L.L.P. Spencer, 6: N.A. Fletcher, 7: N.W. Clifton, Str: A.J. Chadwick, Cox: H.C.B. Morrison, Coach: P.J. Murphy

5th          Grammar - Bow: C.J. Graf, 2: C.P. Rock, 3: E.T. Atkins, 4: D.F. Ryan, 5: T.D. Conimos, 6: J.G. Levy, 7: A.L. Mitchell, Str: P.T. Barratt, Cox: A.J.F.F. Taylor, Coach: K. Mackney

6th          Kings - Bow: S.P. Ainsworth, 2: H.G. Randell, 3: J.H. Davies, 4: N.S. Troost, 5: M.R. Bruce, 6: M.J. Ferris, 7: M.I. Cameron, Str: H.A. Cooke, Cox: D.W.M. Allen, Coach: C. Quitzau

7th          St Josephs - Bow: P.A. Ritter, 2: J.O. Dressler-Smith, 3: H.B. Mathers, 4: T.L. Murphy, 5: J.B. Quinn, 6: H.R. Elliot, 7: P.H. Moser, Str: J.W. Hegerty, Cox: V.E. Salinos, Coaches: J. Reading, T. Tindale

8th          Sydney Boys High - Bow: S. Martin, 2: D. Gorey, 3: I. Bonch-Osmolovskiy, 4: G. De Nigris, 5: T. Gollan, 6: A. Liao, 7: E. Ovadia, Str: K. Fang, Cox: P. Tran, Coach: S. Merom


Third Eight

06:37.89

06:56.43

06:56.62

06:59.73

07:03.41

07:21.53

1st           Kings - Bow: L.P. Cassidy, 2: H.C.P. Martin, 3: B.A.J. Pratt, 4: T.R. Brodie, 5: J.O. Larkin, 6: N.M. Weal, 7: Z.J. Holt, Str: H.E. Salter, Cox: H.C. Robertson, Coach: D.C. Milne

2nd          Scots - Bow: F. Frost, 2: A. Mirzikinian, 3: T.D.H. Dobson, 4: C.R. Neal, 5: J.L. Tidswell, 6: W.J. Khun, 7: M.J.R. Spurway, Str: J.M. Richmond, Cox: S.W. Yeo, Coach: T. Mathers

3rd          St Ignatius - Bow: Z.G. Prentice, 2: A. Potts, 3: B.S. Gibson, 4: W.F. Hunter, 5: F.T.J. Dowling, 6: A.D. Fabbro, 7: J.W. Brandling, Str: M.J. Chegwyn, Cox: M. Peres, Coaches: N. Kirkwood, H. Delaney, B. Donovan

4th          St Josephs - Bow: J.J. Callaughan, 2: T.J. Hunt, 3: B.D. Follington, 4: M.J. Gardiner, 5: E.N. Dudly, 6: J. Spork, 7: A.N. Raumer, Str: D.P. Duggan, Cox: M. Dane, Coach: T. Quilty

5th          Shore - Bow: R.P. Pettaras, 2: E.C. Morling, 3: C.M. Long, 4: T.D. Bobby, 5: A.L. Thomson, 6: W.E. Tinkler, 7: M.S. Oakes, Str: D.J. Watson, Cox: J.M. Wardell, Coach: M.A. Chapman

6th          Grammar - Bow: H.A. Kirk, 2: J.A. Hoppe-Smith, 3: O.G. Alexander, 4: M.M. Hale, 5: A. Rickert, 6: H.C.J. Page, 7: A.M. Stacey, Str: A.G. Palfreeman, Cox: A. Hook, Coach: E. Saloman


First Four

Yaralla Cup

06:49.49

06:54.30

06:56.83

07:05.58

07:15.57

07:16.93

07:19.66

1st           Kings - Bow: F.J. Maslin, 2: F.B. Lee-Warner, 3: H.F.F. Roydhouse, Str: T.J. Johnston, Cox: N.J. White, Coach: M. Cooper

2nd          Shore - Bow: N.J. Gittoes, 2: M.J. Alderson, 3: J.P.W. Rickard, Str: M. Hardwick - Morris, Cox: C.A. Cavill, Coach: G.O. Uebergang

3rd          Scots - Bow: D.M. Capp, 2: D.C. Herden, 3: W.R. Archer, Str: I.J. Joseph, Cox: D.R. Proudford, Coaches: A. Williams, C. Bligh

4th          St Ignatius - Bow: E.P. Shiell, 2: J.F. Brooks, 3: J.W. Garing, Str: M.R. Meagher, Cox: H.S.C. Thompson, Coaches: C. Rowe, D. Backhouse

5th          St Josephs - Bow: D.J. Ryan, 2: D.A. Mullane, 3: B.N. Sandell, Str: A.A. Bryant, Cox: T.F. Ackery, Coach: D. Bellamy

6th          Grammar - Bow: K. Healy, 2: H. Chen, 3: Y.M. Van Uden, Str: A. Whol, Cox: J.G. Andersen, Coach: A. Phillips

7th          Newington - Bow: A.J.W. McDonald, 2: J.H. Stilp, 3: H.D. Bloom, Str: J.M. Mitchell, Cox: A.S.J. Dive, Coach: M. Rockell


Second Four

Allan Callaway Trophy

07:01.16

07:01.52

07:06.34

07:07.32

07:08.88

07:09.87

07:20.93

1st           Kings - Bow: S.J. Pye, 2: L.J. Camp, 3: J.S.S. McMahon, Str: A.W.C. Baggaley, Cox: T.J.B. Hudson, Coach: M. Cooper

2nd          Shore - Bow: N.A. Cavenagh, 2: T.J. McGregor, 3: N.P. Conolly, Str: D.J. McMahon, Cox: M.A. Brewer, Coach: G.O. Uebergang

3rd          Grammar - Bow: G. Zhang, 2: L.F.D. Carrier, 3: I. Matchett, Str: S.D.W. Carroll, Cox: T. Enderby, Coach: G. Gardiner

4th          St Ignatius - Bow: J.S. De Angelis, 2: H.A. McGrath, 3: S.W. Redden, Str: A.T. Kenny, Cox: J.P. Baine, Coaches: C. Rowe, D. Backhouse

5th          St Josephs - Bow: T.K. Oliver, 2: N.M. Rhodes, 3: J.L. Canturi, Str: Z.J. Guilfoyle, Cox: J.S. Allan, Coach: D. Bellamy

6th          Scots - Bow: M. Keogh, 2: J.B. Robertson, 3: M.K. Santifort, Str: A.H. Renwick, Cox: C.B. Meller, Coaches: A. Williams, E. Paulsen

7th          Newington - Bow: G.J. Beever, 2: A.R. Jack, 3: B.L. Kovanis, Str: N.J. Xenos, Cox: P.M. Rousenel, Coach: D. Claydon


Third Four

Father Gartlan Trophy

07:01.64

07:02.79

07:08.48

07:11.24

07:12.67

07:17.31

08:04.11

1st           Scots - Bow: E.W. Duncan, 2: J.C. Meller, 3: N.D.K. Robins, Str: N.J. Stotz, Cox: W.G.L. Foxton, Coaches: S. Donelley, B. Weir

2nd          St Josephs - Bow: M.R. Thomas, 2: S.D. McAllan, 3: M.J. Hall, Str: D.J. Picone, Cox: N.L. Hwang, Coach: K. Macrae

3rd          Shore - Bow: B.B. Madgwick, 2: W.C. Clarke, 3: P.G. Mitchell, Str: T.J.B. Cook, Cox: W.T. Baldwin, Coach: G.P. Stewart

4th          Kings - Bow: H.B. Bartholomew, 2: I.K. Paver, 3: T.E.M. Simson, Str: A.G.T. Simpson, Cox: K.L.J. Callaghan, Coaches: T. Harley, M. Cooper

5th          St Ignatius - Bow: D.M. Bullock, 2: M.A. Marshall, 3: O.J.C. Hickey, Str: A.D. Millar, Cox: N.S. Hugh, Coaches: D. Sheehan, C. Rowe

6th          Grammar - Bow: N.M. Vogel, 2: S.A. Mahendran, 3: M.R.P. Harris, Str: R.G.D. Edwards, Cox: R. Juneja, Coach: D. Roberts

7th          Newington - Bow: J.T.M. Hiley, 2: J.S. Horne, 3: R. Tuihalangingie, Str: H.P. McGlone, Cox: M. Thomas McGrath, Coaches: C. Lloyd Jones, B. Gill


Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:04.88

07:10.78

07:14.94

07:15.92

07:23.13

07:30.29

08:21.19

1st           Kings - Bow: C.H. Mackay, 2: J.H. Bliss, 3: J.M. Moore, Str: A.J. Mills, Cox: M.J. Wearn, Coach: C. Abraham

2nd          Shore - Bow: P.J. Ivancic, 2: G.J.A. Beniac, 3: A.S. Bernerius, Str: A.R. Purnell, Cox: S.W.Y. Harrington, Coach: G.P. Stewart

3rd          Scots - Bow: D.D.N. Walker, 2: E.G. Kennedy, 3: B.R. Sive, Str: G.W. Keeping, Cox: M.D. Jones, Coaches: S. Donnelley, B. Weir

4th          Grammar - Bow: A.R.L. Selbie, 2: R.D.G. Chretin, 3: J.M. Rock, Str: A.A. Yip, Cox: D.G. Vallance, Coach: J. Russell

5th          St Ignatius - Bow: A.D. Martin, 2: W.J. Florance, 3: J.S. Herschderfer, Str: R.J. Caldwell, Cox: J. Carlton, Coaches: D. Sheehan, C. Rowe

6th          St Josephs - Bow: S.R. Picone, 2: W.P. McMannus, 3: J.W. Viant, Str: J.T. Talbot, Cox: P.T. Callaughan, Coach: K. Macrae

7th          Newington - Bow: M.T.L. Hassett, 2: A.E. Sears, 3: G. Mancuso, Str: J.D. Way, Cox: E. Gibson, Coaches: C. Lloyd Jones, B. Gill


Year 10 First Eight

06:17.83

06:26.56

06:26.79

06:27.66

06:29.09

06:29.94

06:37.35

07:10.63

1st           Kings - Bow: S.R. Munro, 2: O.B. Harradine, 3: H.J. Friend-Ngui, 4: W.P. Taylor, 5: J.M. McCalman, 6: J.C.H. Greentree, 7: H.O. Jones, Str: R.B. Black, Cox: A.R. McCrabb, Coach: E. Yorston

2nd          Newington - Bow: H.B. Hunt, 2: A. Zhao, 3: R.W. Hunt, 4: J.F. Groom, 5: Z.D. Robertson, 6: S.P. Hardy, 7: C.S. Peruch, Str: S.F. Evans, Cox: W. Thompson, Coaches: S. Evans, M. Bennett

3rd          St Ignatius - Bow: S.P. Mete, 2: S.M. Meagher, 3: M.D. Brooks, 4: N.D. Meagher, 5: T. Masi, 6: D.P. Bowie, 7: W.A. Thackray, Str: J.S. Bicknell, Cox: H. Gallagher, Coaches: P. Cahill, R. Clarke

4th          Scots - Bow: J.M. Guilfoyle, 2: S.R. Johnston, 3: T.J. Robertson, 4: W.H. Shannon, 5: L.W. Mullins, 6: A.C. Crichton, 7: A. Urquhart, Str: M.G. Boustred, Cox: B.H. Doyle, Coaches: M. Dwyer, A. Harrigan

5th          Shore - Bow: A.J.W. Nelson, 2: J.A. Riley, 3: A.C. Holmes A Court, 4: N.A. Horwitz, 5: M.A. Brinker, 6: R.N. Goodrich, 7: A.R. Cooke, Str: T.L. Williamson, Cox: A.E.P. Tinworth, Coach: G.C. Shrosbree

6th          St Josephs - Bow: J.D. Courts, 2: P.R. Curtin, 3: C.N. Watts, 4: M.K. Kidd, 5: C.H. Patterson, 6: T.W. Jenkins, 7: N. Hanigan, Str: B.J. Gosper, Cox: C.J.C. Edwards, Coach: B.R. Anthony Boyd

7th          Grammar - Bow: C. McDougall Monk, 2: D.J. White, 3: R.J. Tucker, 4: A. Khadra, 5: C.G. Burns, 6: D.C. Glover, 7: N.M. Krempff, Str: M. Burrows, Cox: T.G. Adkins, Coach: P.S. Stroud

8th          Sydney Boys High - Bow: K. Li, 2: N. Tang, 3: D. Keogh, 4: R. Tran, 5: E. Li, 6: A. Chan, 7: A. Pereira, Str: J. Wang, Cox: A. Xing, Coach: M. Estens


Year 10 Second Eight

06:26.16

06:30.70

06:33.12

06:35.34

06:35.46

06:39.30

06:44.95

07:42.71

1st           Kings - Bow: R.A. Simmons, 2: J.C. Murphy, 3: T.G.H. Bucknell, 4: D.R.H. MacIntyre, 5: O.M.P. Bird, 6: W.M. Pattinson, 7: H.F. Walkerden, Str: H.G. Rowe, Cox: J.W.T. Dobrow, Coach: D. Neuhaus

2nd          St Ignatius - Bow: T.P. Flannery, 2: A.M. Graham, 3: T.A.B. Molloy, 4: G.C. Lee, 5: J.E. Harrington, 6: T.P. Cavanagh, 7: D.C. Cistulli, Str: M. Stuart, Cox: M. Weekes, Coaches: P. Cahill, R. Clarke

3rd          St Josephs - Bow: P.J. Hughes, 2: C.A. Goldie, 3: N.R. Pennisi, 4: L.J. Deans, 5: M.A. Sandell, 6: W.J. Brindle, 7: A.T. McRae, Str: D.P. Lewis, Cox: X.H. Hazard, Coach: R. Britt

4th          Newington - Bow: J. Tsaousidis, 2: T.S. Fleming, 3: T. Tang, 4: L.A. Strong, 5: A.I. Perich, 6: E.D. Pollitt, 7: N.G. Kakaroubas, Str: Z.T. Scott, Cox: S.E. Wayland, Coach: T. Christian

5th          Scots - Bow: J.D. Carr, 2: C.A. Reilly, 3: T. Cleaver, 4: M. Boddington, 5: D.J. Robertson, 6: A. Sorenson, 7: B. Jeavons-Fellows, Str: T.P. Lowry, Cox: C.A. Brown, Coach: A. Burrell

6th          Grammar - Bow: H. Robinson, 2: Y. Economou, 3: L.C. Sullivan, 4: A.M. Foster, 5: H. MacDermott-Opeskin, 6: A.R. Cimen, 7: L.C. Phillips, Str: G.W. Crouch, Cox: P.D. Henning, Coach: P.F.D. Dignan

7th          Shore - Bow: A.R.W. Thomson, 2: Z.Y. Chang, 3: J.W. Winton, 4: J. Booker, 5: T.J. Kensell, 6: A.C. Ledgerwood, 7: I.M. Wilkinson, Str: O.H. Friedmann, Cox: T.S. Hawkins, Coach: A.A.R. Conolly

8th          Sydney Boys High - Bow: B. Guan, 2: R. Yi, 3: A. Zhang, 4: S. Comninos, 5: T. Collier, 6: J. Lu, 7: P. Chen, Str: K. Pan, Cox: A. Chau, Coach: J. Banh

< previous 2010

> next 2012

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management