Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2013 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:55.46

05:57.50

05:58.75

05:59.78

06:02.07

06:02.30

06:07.39

06:44.00

1st           Shore - Bow: A.C. Holmes A Court, 2: S.F.N. Horsley, 3: R.C. Wells, 4: J.A. Riley, 5: M.A. Brinker, 6: D.P. Boakes, 7: N.A. Horwitz, Str: A.J.W. Nelson, Cox: A.E.P. Tinworth, Coach: D.T. Jennings

2nd          St Josephs - Bow: H.G. Courts, 2: N.M. Hanigan, 3: C.H. Patterson, 4: P.R. Curtin, 5: C.N. Watts, 6: T.W. Jenkins, 7: M.K. Kidd, Str: J.W. Mumby, Cox: H.E. Dowding, Coaches: M. Doyle, K. Thomas

3rd          Kings - Bow: H.G. Rowe, 2: J.M. Stubbs, 3: T.G.H. Bucknell, 4: S.R. Munro, 5: J.J.R.M. Cook, 6: J.C.H. Greentree, 7: W.P. Taylor, Str: R.B. Black, Cox: H.C. Robertson, Coaches: T.P. Courtney, M.L. Estens

4th          St Ignatius - Bow: J.I. Hayson, 2: M.D. Brooks, 3: M.M. Stuart, 4: J.E. Harrington, 5: J.S. Bicknell, 6: S.P. Drennan, 7: D.C. Cistulli, Str: W.A. Thackray, Cox: H.J. Gallagher, Coaches: C. Williams, D. Noonan

5th          Scots - Bow: W.H. Shannon, 2: S.R. Johnston, 3: A.C. Urquhart, 4: A.M. Sorenson, 5: B.W. Swan, 6: M.G. Boustred, 7: T.J. Deer, Str: B.A. Jeavons-Fellows, Cox: D.R. Proudford, Coaches: S. Huxley, R. Williams

6th          Newington - Bow: M.C. Atkins, 2: F.W. Leckie, 3: A.G. Sullivan, 4: R.W. Hunt, 5: A.I. Perich, 6: S.P. Hardy, 7: Z.D. Robertson, Str: A.P. Achjian, Cox: J.R. Fleming, Coach: B. Richardson

7th          Grammar - Bow: O.C. Fawkes, 2: J.C. Fermanis, 3: C.G. Burns, 4: J.A. Holley, 5: C.M.C. Dougall-Monk, 6: R.J. Tucker, 7: S.M. Khadra, Str: D.C. Glover, Cox: C.J.B. Iredale, Coaches: M.J.A. Smith, J. Stewart

8th          Sydney Boys High - Bow: K. Pan, 2: R. Fang, 3: R. Tran, 4: A. Chan, 5: D. Keogh, 6: S. Comninos, 7: A. Pereira, Str: N. Tang, Cox: D. Tam, Coach: G. Barris


Year 10 Third Eight

06:35.47

06:39.51

06:40.39

06:44.56

06:51.17

07:11.45

1st           Shore - Bow: B.J. Reader, 2: G.W. Wheatley, 3: F.A. Bragg, 4: B.R. Smith, 5: C.G. Kongats, 6: A.G. Drinan, 7: J.O. Halliwell, Str: F.R.P. Adams, Cox: J.B. Frankland, Coaches: N. Collins, J.M.H. Alpe

2nd          Kings - Bow: C.D.R. Foote, 2: H.A.P. Wood, 3: R.R.M. Rushton, 4: T.L. Graham, 5: T.G. Adams, 6: J.D.A. Olsson, 7: M.N. Bojanic, Str: H.J. Morgan, Cox: S.J. Morgan, Coach: W. Donnelley

3rd          St Josephs - Bow: B.C. Williams, 2: S.C. Harris, 3: B.T. Morrison, 4: L.P. Ropati-Ofaengaue, 5: L.E. Roberts, 6: N.V. Kovacs, 7: D.V. Amasi, Str: M.R. Powell, Cox: L.W. Willoughby, Coach: D. Crombie

4th          St Ignatius - Bow: D.F. Tynan, 2: N.H. Madden, 3: J.J. O'Brien, 4: M.R. Phelps, 5: E.P. Johnson, 6: M.C. Long, 7: W.T. Glascott, Str: M.R. Weeks, Cox: H. Mansour, Coaches: P. Walker, S. Newnham

5th          Scots - Bow: E.J. Casey, 2: H.M. Solterbeck, 3: E.P. Hopkins, 4: A.J. Porter, 5: M.J. Dale, 6: P.S. Matouk, 7: J.L. Harrison, Str: V.P.D. Carse, Cox: H.A.S. Black, Coaches: B. Sive, A. Matthews, S. Perrie

6th          Grammar - Bow: H. Barlow, 2: A.G. Rizkalla, 3: B.O. McClymont, 4: T.V. Moshirian, 5: E.A.C. Cimen, 6: S.J. Ireland, 7: N.E.P. Collings, Str: W.H. Hicks, Cox: H.C.P. Fair, Coach: J. Pullar


Year 10 Fourth Eight

06:46.09

06:55.46

06:59.36

07:11.35

07:14.70

07:32.90

1st           Shore - Bow: M.K.T. Lovell, 2: W.J. Collard, 3: J.H. Pullar, 4: W.R.A. Hodge, 5: H.E.W. Roberts, 6: T.W.A. Hall, 7: H.S. Basil Jones, Str: N.J. Dunlop, Cox: J.A.H. O'Neill, Coach: Z. Bengtsson

2nd          St Josephs - Bow: P.D. McTaggart, 2: E.I. Ryan, 3: E.N. Nnlbandian, 4: M.P. Walker, 5: B.S. Sutherland, 6: I.W. Warfield, 7: N.J. Sunderland, Str: D.V. Maurici, Cox: R.M. Lyne, Coaches: C. O'Gorman, T. Murphy

3rd          St Ignatius 1 - Bow: A.H. McDonald, 2: J.R. Wilcox, 3: L.B. Cooksey, 4: S.D. Eaton, 5: G.E. O'Connell, 6: S.N. Nowlan-Full, 7: W.J. Goldsworthy, Str: A.R. Meagher, Cox: T.J. Marshall, Coach: N. Fish

4th          Scots - Bow: A.B. Dordoy, 2: W.C. Boustred, 3: K.F. Koroka, 4: R.C. Mundell, 5: G.P. Feros, 6: C.H. Mcilroy, 7: E.H. Stewart, Str: E.P.A. Pegler, Cox: S.O. James, Coaches: H. Foxton, A. Matthews

5th          St Ignatius 2 - Bow: A.H. Bolster, 2: T. Worner, 3: H. Cahill, 4: R. Jaquette, 5: J.F. O'Connor, 6: W. Manton, 7: A.F. McCabe, Str: M. Hayson, Cox: J. Ainsworth, Coach: D. Meagher

6th          St Ignatius 3 - Bow: C.J. Jabbour, 2: C. Randazzo, 3: S. Hogan, 4: M. Bell, 5: B. Mackeness, 6: S.R. Martin, 7: C. Furtado, Str: H.M. O'Connor, Cox: J. Cashman, Coaches: P. Brogan, E.D. Maxwell


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:01.32

06:06.08

06:12.74

06:14.04

06:14.50

06:24.79

06:37.20

07:05.85

1st           St Josephs - Bow: L.N. Mount, 2: J.S. Bokeyar, 3: N.W. Rainnie, 4: J.A. Finnane, 5: D.P. Lewis, 6: J.D. Hardy, 7: B.J. Quinn, Str: J.C. Hookham, Cox: G.N. Davis, Coach: K. Thomas

2nd          Shore - Bow: T.L. Williamson, 2: S.J. Eaton, 3: Z.K. Dragan, 4: T.R. Scott, 5: T.A. Jackson, 6: A.R. Cooke, 7: N.G. Kaplan, Str: P.D.S. Haskard, Cox: E.C. Gorddard, Coach: J.P. Baker

3rd          Scots - Bow: M.B. Harrison, 2: J.M. Guilfoyle, 3: D.J.B. Robertson, 4: J.A. Carden-Thomas, 5: L.J. Terbutt, 6: T.J. Robertson, 7: J.J. David, Str: M.J.M. Hughson, Cox: C.W. Jeavons-Fellows, Coaches: S. Stewart, E. Boyce

4th          St Ignatius - Bow: T.P. Flannery, 2: S.M. Meagher, 3: Z.B. Simpson, 4: M.J. Ritchie, 5: L.A. Hugh-Jones, 6: B.T. Bellew, 7: T. Masi, Str: T.P. Cavanagh, Cox: T.A. Morgan, Coach: D. Sheehan

5th          Kings - Bow: J.P. Temm, 2: O.M.P. Bird, 3: H.J. Friend-Ngui, 4: D.R.H. Macintyre, 5: G.H.A. Murray, 6: H.F. Walkerden, 7: O.B. Harradine, Str: O.W.P. Martin, Cox: Z.A. Cox, Coach: C.C. Quitzau

6th          Newington - Bow: P.W. Graham, 2: H.B. Hunt, 3: T.S. Fleming, 4: H. Zhao, 5: H.B. Bertinetti, 6: C.S. Peruch, 7: E.W. Pollitt, Str: T.P. Tang, Cox: S.E. Wayland, Coach: C. Holliday

7th          Grammar - Bow: T.J. Molloy, 2: A.M. Khadra, 3: W.M.S. Brennan, 4: C.T. Payne, 5: A.J. Aslan, 6: J. Haig, 7: B.J.D.E. Zwart, Str: K. Zhou, Cox: T.E. Enderby, Coach: K. Mackney

8th          Sydney Boys High - Bow: T. Fong, 2: D. Chandradas, 3: C. Ketkeo, 4: A. Qi, 5: S. Saleh, 6: D. Duong, 7: D. Tran, Str: B. Vu, Cox: L. Chen, Coach: B. Crockford


Third Eight

06:40.20

06:44.83

06:53.16

06:58.66

07:03.84

07:14.53

1st           Kings 1 - Bow: T.J.B. Hudson, 2: A.C. Pickrell, 3: B.G. Simpson, 4: T.J. Simpson, 5: S.J. Black, 6: B.D. Peterie, 7: E.M. Crouch, Str: J.C. Battcock, Cox: A.H. Helps, Coach: S.G. Kensit

2nd          St Josephs - Bow: J.C.A. Rhodes, 2: M.T. Behan, 3: H.D. Hogan, 4: T.J. McGrath, 5: L.E.R. Rush, 6: W.J. Canning, 7: P.J. Hughes, Str: C.S. Waldren, Cox: P.X. Lovell-Davis, Coach: T. Quilty

3rd          Newington - Bow: J.P. Horne, 2: J. Tsaousidis, 3: M. Kirtley, 4: B.M. Rosenstrauss, 5: A.W. Waters, 6: N.N. Burgmann, 7: C.T. Hine, Str: N.G. Kakaroubas, Cox: T.V. Harding, Coach: M. Bennett

4th          St Ignatius - Bow: C.G. Beatty, 2: T.S. Stevenson, 3: S.J. Fitzpatrick, 4: D.B. Riddell, 5: B.J. Baggott, 6: A.J. Peppitt, 7: J.J. O'Brien, Str: J.N. Fish, Cox: P.D. Casey, Coaches: D. Dillon, N. Unsworth, C. Redden

5th          Scots - Bow: C.B. Meller, 2: T.W. Barker, 3: J.F. Skuse, 4: S.R. Payne, 5: W.A. Adams, 6: M.J. Klumper, 7: C.P. Watkin, Str: J. Matouk, Cox: M. Duck, Coach: J. Massela

6th          Kings 2 - Bow: J. Mok, 2: M.W.R. Board, 3: L.H. Shanahan, 4: J.C.A. Butterworth, 5: J.D. Reid, 6: R.A. Doering, 7: J.Z.Z. Lim, Str: J.B. Mac Smith, Cox: L.H.T. Coleman, Coach: S.J. Middleton


First Four

Yaralla Cup

06:49.26

06:55.33

06:58.45

06:59.19

07:04.19

07:12.57

07:18.37

07:37.11

07:45.21

1st           Shore - Bow: L.A. Hunter, 2: L.R. Moore, 3: Z.K. Kosovich, Str: J.R. Samuels, Cox: G.P. Nagle, Coach: G.O. Uebergang

2nd          Kings - Bow: J.J. Chadwick, 2: A.R. Pye, 3: N.A. Fulton-Kennedy, Str: C.A. Friend, Cox: M.J. Creighton, Coach: M.M.K. Cooper

3rd          Newington - Bow: J.J. Hetherington, 2: S.F. Evans, 3: J.F. Groom, Str: W.B. Thompson, Cox: C.G.S. Young, Coach: S. Evans

4th          St Ignatius - Bow: C.J. Campbell, 2: A.M. Graham, 3: A.M. O'Malley-Jones, Str: G.C. Lee, Cox: D.M. Tighe, Coaches: J. Busteed, S. Halsall

5th          St Josephs - Bow: M.A. Sandell, 2: J.S. Ell, 3: N.L. Leaver, Str: R. Hoferek, Cox: T.R. Flitcroft, Coach: R. Britt

6th          Scots - Bow: C.A. Reilly, 2: O.L. Carr, 3: M.C. Hinds, Str: J.D. Carr, Cox: J.P. Priest, Coach: G. Towey

7th          The Armidale School - Bow: T.A. Gordon, 2: B. J. Mulligan, 3: H.C. Lloyd, Str: T.T. May, Cox: S.D. Jackson-Bolton, Coaches: W. Caldwell, A. Cadell

8th          Grammar - Bow: L.P. Gunther, 2: J.H. Mohr, 3: C. Leroy, Str: S. Arya, Cox: B. Lichtman, Coach: J. Russell

9th          Sydney Boys High - Bow: J. Zhang, 2: S. Noronha, 3: E. Lee, Str: J. Leo, Cox: K. Liu, Coach: P. Radhakrishnan


Second Four

Allan Callaway Trophy

06:58.12

07:00.27

07:05.17

07:07.97

07:12.32

07:17.05

07:34.46

08:06.44

1st           Shore - Bow: L.A.B. Wotton, 2: S.J. Carwardine, 3: D.J. Bantli, Str: T.A. Westwood, Cox: W.J. Purbrick, Coach: G.O. Uebergang

2nd          St Josephs - Bow: J.D. Courts, 2: B.J. Gosper, 3: A.T. McRae, Str: C.J. Fusco, Cox: H.J. Bateman, Coach: R. Britt

3rd          Kings - Bow: T.J. Harris, 2: T.S. Moore, 3: J.R. Garrels, Str: J.L. O'Neil, Cox: H.W. Ricardo, Coach: M.M.K. Cooper

4th          Scots - Bow: J.R. Swan, 2: H.J. Moss, 3: M.D. Cowley, Str: H.J. Duddy, Cox: A.T. Kring, Coach: H. Horwitz-Rourke

5th          St Ignatius - Bow: M.J. Dillon, 2: D.G. Jones, 3: H.A. McKinn, Str: D.P. Bowie, Cox: B.A. McManus, Coaches: J. Busteed, S. Halsall

6th          Newington - Bow: Z.T. Scott, 2: C.G. Salomon, 3: L.A. Strong, Str: A.S.J. Dive, Cox: W. Anderson, Coach: M. Rockell

7th          The Armidale School - Bow: B.P.O. Broster, 2: L.A. McCormick, 3: C.A. Scott, Str: A.R. Clift, Cox: S.A. Carmichael, Coaches: A. Cadell, W. Caldwell

8th          Grammar - Bow: D.C. Fulton, 2: M. Kaplan, 3: R. Juneja, Str: E.C.O.HEN. Stoddart, Cox: C.J. McArthur, Coach: J. Russell


Third Four

Father Gartlan Trophy

07:00.56

07:03.10

07:08.10

07:14.24

07:16.40

07:17.72

1st           Kings - Bow: O.T.R. Ridge, 2: C.H. Stockl, 3: J.F. O'Neill, Str: A.J. Hall, Cox: A.H. Oldman, Coach: J.W. Wallington

2nd          Scots - Bow: F.F. Banks, 2: H.J. Robertson, 3: I.F. MacLennan, Str: J.A.K. Kilby, Cox: J.M. Patterson, Coach: A. Burrell

3rd          Shore - Bow: J.A. Beniac, 2: H.J. Wrench, 3: S.J. Keir, Str: T.R. Holman, Cox: A.J. Brasher, Coach: G.P. Stewart

4th          Newington - Bow: Y.M. Van Gelder, 2: T.M. Van Der Velde, 3: R.N. Mackellar, Str: E.G. Carlile, Cox: J.S. Ly, Coach: M. Rockell

5th          St Josephs - Bow: O.J. Sykes, 2: S.C. Turner, 3: A.A. Guilfoyle, Str: N.G. Serafin, Cox: O.M. Sumsky, Coach: K. MacRae

6th          St Ignatius - Bow: I.J. Woodward, 2: N.G. Ryan, 3: O.A. Kobler, Str: N.J. Glascott, Cox: T.M. Garnsey, Coaches: R. Glendenning, S. Glascott


Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:09.01

07:15.83

07:16.99

07:17.10

07:20.67

07:21.06

1st           Kings - Bow: L.R. Sharp, 2: W.M. Pattinson, 3: H.D. Head, Str: J.J. Pittman, Cox: C.W. Moore, Coach: J.W. Wallington

2nd          Newington - Bow: R.D.T. McDonald, 2: J.P.F. Foley, 3: M.A.C. Serhon, Str: S.J. Kennewell, Cox: T.J. Gannan, Coach: C. Lloyd Jones

3rd          Scots - Bow: S.D. Wright, 2: T.C. Mitchell, 3: T.H. Wallace, Str: T.E. Rudolf, Cox: T.F. Meller, Coaches: P. Koster, F. Cross

4th          Shore - Bow: O.J. Kraefft, 2: B.W. Dembecki, 3: J.A. Doust, Str: J.R. Perry, Cox: W.C.M. Gorddard, Coach: G.P. Stewart

5th          St Ignatius - Bow: L.V. Moran, 2: T.F. Collins, 3: A.D. Dillon, Str: V.J. Woodward, Cox: M. Gaynor, Coaches: R. Glendenning, S. Glascott

6th          St Josephs - Bow: N.J. Illy, 2: K.L. Bates, 3: R.T. Voulgaris, Str: C.O. Hanigan, Cox: H.J. McEvoy, Coach: K. MacRae


Year 10 First Eight

06:12.15

06:13.25

06:20.17

06:21.07

06:25.86

06:32.14

06:35.15

06:55.16

1st           Shore - Bow: C.R. Wheatley, 2: J.W. Gillespie, 3: J.P.W. McGarry, 4: I.P.H. Pockney, 5: J.E.J. Tildesley, 6: T.R.G. Barnes, 7: Z.R. Grenenger, Str: A.J.W. Kenny, Cox: A.D. Collison, Coach: P.J. Murphy

2nd          Grammar - Bow: A.J. Chambers, 2: S.J. Lawerence, 3: S.A. Schwartz, 4: A.W. Svehla, 5: T.A. Payne, 6: D.J.O. McInnes, 7: D.J. O'Malley, Str: L.B. John, Cox: W.R. Guthleben, Coach: G. Gardiner

3rd          Kings - Bow: M.A. Campbell, 2: W.J.A. Biles, 3: W.S. Jones, 4: J.G. Brighton, 5: J.C. Richards, 6: N.J. Stubbs, 7: M.D. Penna, Str: A.J. Krainovic, Cox: C.J. Burke, Coaches: C.A. King, S.W. Bluzmanis

4th          St Josephs - Bow: D.B. Kerr, 2: T.L. Clark, 3: C.J. Fazzari, 4: E.L. King, 5: M.R. Britt, 6: H.A. McDonld, 7: W.J. O'Connell, Str: P.G. Hannaford, Cox: W.M. O'Leary, Coach: A. Boyd

5th          St Ignatius - Bow: C.V. Moran, 2: X.A. Fitzpatrick, 3: N.F. Croston, 4: M.B. Greene, 5: D.K. Baron-Hay, 6: J.R. Scott, 7: C.B. Rossi, Str: J.S. Benson, Cox: C.P. Debus, Coaches: P. Cahill, C. Roarty

6th          Scots - Bow: G.M. Bundock, 2: M. Murray, 3: N.B. Zylstra, 4: T.B. Starkey, 5: B.W. Cobcroft, 6: H.A. Kamp, 7: T.F. Strang, Str: G.P. Shannon, Cox: B.H. Doyle, Coach: M. Pearce

7th          Newington - Bow: G.R.T. Squires, 2: C. Clifford, 3: R. Kovanis, 4: J.A. Tiftis, 5: C.D. Mannix, 6: H.B. Moate, 7: K.J. Savvas, Str: E.B. Treloar, Cox: J. Sharrem, Coaches: T. Christian, N. Wainman

8th          Sydney Boys High - Bow: J. Li, 2: J. Nixon, 3: L. Huyen, 4: J. Maloof, 5: S. Musgrove, 6: J. Tan, 7: J. Tinker, Str: T. Luo, Cox: G. Han-McEvoy, Coach: O. Wilson


Year 10 Second Eight

06:23.04

06:27.23

06:30.91

06:34.76

06:39.33

06:47.84

07:08.81

07:11.64

1st           St Josephs - Bow: A.D. Polly, 2: H.J. Lawler, 3: T.B. Horton, 4: T.E. Murray, 5: M.J. Small, 6: C.T. Smith, 7: N. Andrews, Str: M.K. Curtin, Cox: B.S. Ticehurst, Coach: J. Reading

2nd          Shore - Bow: M.J. Swain, 2: J.L. Jackson, 3: H.J. Tuit, 4: T.M. Scambler, 5: J.J.A. Vinzenz, 6: J.W. Sinclair, 7: J.F. Doyle, Str: T.W. Robson, Cox: T.E. Morrison, Coach: C.N. Girdlestone

3rd          Kings - Bow: O.A. Keane, 2: B.J. Archibald, 3: W.M. Cario, 4: F.J. Ryan, 5: M.H. Anschau, 6: S.H. Croker, 7: H.B. Cameron, Str: D.L. Poletto, Cox: W.T.C. Hall, Coach: M.J.W. Devlin

4th          St Ignatius - Bow: B.D. Johnston, 2: A.N. Thomas, 3: B.D. Faull, 4: A.J. Armistead, 5: T.M. Guihot, 6: D.E. Murray, 7: S.J. De Angelis, Str: D.J. Lester, Cox: L.M. O'Brien, Coach: N. Peppitt

5th          Grammar - Bow: E. Patete, 2: P.N. Lonergan, 3: S.A. Janssen, 4: W.J. Batt, 5: L. Lee, 6: L.S. Crawford, 7: M. Bishop, Str: C.J. Milne, Cox: A.I. Holman, Coach: P. Stroud

6th          Scots - Bow: J.D. Vaughan, 2: W.G.L. Foxton, 3: J.R. Gavin, 4: H.F. Breen, 5: C.B. Wrigley, 6: T.J. Berrell, 7: N.M. Lloyd, Str: J.C.B. Bours, Cox: Z.A. Albert, Coaches: J. Cody, S. Perrie

7th          Sydney Boys High - Bow: E. Le, 2: B. Mo, 3: J. Davis, 4: B. Jiang, 5: N. Song, 6: P. Mai, 7: S. Ngo, Str: M. Chan, Cox: K. Chambers, Coach: G. Deacon

8th          Newington - Bow: W.N. Kearns, 2: B.S.A. Wickett, 3: J.G. Ford, 4: N.S. Shliapnikoff, 5: Z.N. Stevens, 6: P.D. Cominos, 7: R.C. Smith, Str: J.B. Hosking, Cox: A.O. Chliton, Coach: K. Schmidt

< previous 2012

> next 2014

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management