Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2001 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

5:47.44

5:53.10

5:56.37

5:58.21

6:03.37

6:08.70

6:16.27

6:22.20

1st           King’s School – Bow: White, 2: Vining, 3: Miller, 4: Hudson, 5: Ryan, 6: Maiden, 7: Whalan, Str: Loch, Cox: Unknown

2nd          Sydney Grammar – Bow: Viquerat, 2: Joseph, 3: Wilson, 4: Frecklington, 5: Waler, 6: Allsop, 7: Yabsley, Str: Harris, Cox: Unknown

3rd          St Ignatius’ College – Bow: Bolster, 2: Friedrich, 3: Tancred, 4: Sheridan, 5: Goldsmith, 6: Meagher, 7: Gay, Str: Stormon, Cox: Unknown

4th          Shore School – Bow: Barnett, 2: Hamblett, 3: Hammond, 4: Roper, 5: Moore, 6: Uren, 7: King, Str: Gay, Cox: Unknown

5th          Newington College – Bow: Lazarou, 2: Richards, 3: Jenkins, 4: Pekin-Stores, 5: Valli, 6: Joyce, 7: Harris, Str: Page, Cox: Unknown

6th          St Joseph’s College – Bow: Gerathy, 2: Wilson, 3: Gubbay, 4: Domensino, 5: Williams, 6: McCutcheon, 7: Dorney, Str: Martin, Cox: Unknown

7th          Scots College – Bow: Croasdaile, 2: Nash, 3: McNamara, 4: Clyne, 5: Newton, 6: Aldridge, 7: Cullen, Str: Allen, Cox: Unknown

8th          Sydney Boys High – Bow: Beaver, 2: Kilburn-Watt, 3: Laurie, 4: Lonsdale, 6: Ramsey, 6: Glass, 7: Barris, Str: Armstrong, Cox: Unknown


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

5:57.73

5:59.74

6:03.99

6:10.11

6:11.42

6:16.68

6:22.94

6:28.15

1st           King’s School – Bow: White, 2: Carter, 3: Caldwell, 4: Onus, 5: Bush, 6: Yorston. 7: Horwitz-Rourke, Str: Wilcox, Cox: Unknown

2nd          Shore School – Bow: Hill, 2: Keatinge, 3: Wirth, 4: Westgarth, 5: Arnott, 6: Uebergang, 7: Marshall, Str: Short, Cox: Unknown

3rd          Newington College – Bow: Shaw, 2: Baddeley, 3: Kamper, 4: Evans, 5: McLachlan, 6: Parsons, 7: Wood, Str: Bertinetti, Cox: Unknown

4th          St Ignatius’ College – Bow: Hooper, 2: McLaren, 3: Giblin, 4: Campbell, 5: Shanahan, 6: Porta, 7: Freeman, Str: Parker, Cox: Unknown

5th          Sydney Grammar – Bow: Barnes, 2: Grosman, 3: Connors, 4:: Manolios, 5: Joseph, 6: Bacon, 7: Enestrom, Str: McCauley, Cox: Unknown

6th          St Joseph’s College – Bow: Williams, 2: O’Connell, 3: Marstella, 4: Forrester, 5: Azar, 6: Rayner, 7: Ormsby, Str: Garvey, Cox: Unknown

7th          Sydney Boys High – Bow: Bush, 2: Fagan, 3: Crofts, 4: Barbouttis, 5: Goozeff, 6: Gencur, 7: Leung, Str: Farrington, Cox: Unknown

8th          Scots College – Bow: Lloyd-Jones, 2: Addison, 3: Stocker, 4: Webb, 5: McDougall, 6: Wyatt, 7: Forrest, Str: Waters, Cox: Unknown


Third Eight

6:40.79

6:56.50

7:06.93

7:11.72

1st           Shore – Bow: Cahill, 2: Harris, 3: Crothers, 4: Tasker, 5: Frew, 6: Dreverman, 7: Storey, Str: Wallace, Cox: Unknown

2nd          St Ignatius’ College – Bow: Simpson, 2: Lewis, 3: Smyth, 4: Hartman, 5: Gaugg, 6: Lawson, 7: McKay, Str: Hannelly, Cox: Unknown

3rd          St Joseph’s College – Bow: Dorran, 2: Turner, 3: Tynan-Davey, 4: Gill, 5: McDonald, 6: O’Connor, 7: Gain, Str: Caruso, Cox: Unknown

4th          Sydney Grammar – Bow: Roze, 2: Napier, 3: Buckley, 4: Malanos, 5: Beaumont, 6: Fraser, 7: Keeble, Str: Ryan, Cox: Unknown


First Four

Yaralla Cup

6:50.53

6:53.42

6:54.82

6:57.01

7:01.39

7:01.64

7:15.22

7:21.93

1st           King’s School – Bow: Lau, 2: Knight-Gregson, 3: Minter, Str: Dowling-Brown, Cox: Unknown

2nd          St Ignatius’ College – Bow: Joseph, 2: Campbell, 3: Brownrigg, Str: Hill, Cox: Unknown

3rd          Sydney Grammar – Bow: Hart, 2: Serventi, 3: Jeffery, Str: Edelman, Cox: Unknown

4th          Newington College – Bow: Jaffray, 2: Tomasetti, 3: Macarousnas, Str: Fenton, Cox: Unknown

5th          St Joseph’s College – Bow: Honeybrook, 2: Deery, 3: Hietbrink, Str: Quigley, Cox: Unknown

6th          Shore School – Bow: Dunn, 2: Studdy, 3: Coates, Str: Lark, Cox: Unknown

7th          Sydney Boys High – Bow: Raikham, 2: Talbot, 3: Hill, Str: Davidson

8th          Scots College – Bow: Paynter, 2: Birdsall, 3: Gait-Smith, Str: Merrick, Cox: Unknown


Second Four

Allan Callaway Trophy

6:53.90

7:01.28

7:02.08

7:07.67

7:10.83

7:16.94

7:22.61

7:39.16

1st           St Ignatius’ College – Bow: O’Brien, 2: Payten, 3: Nola, Str: Dennis, Cox: Unknown

2nd          Shore School – Bow: Hewlett, 2: Dixon, 3: Biffin, Str: Clark, Cox: Unknown

3rd          Sydney Grammar – Bow: Adendorf, 2: Rappell, 3: Steinberg, Str: Tong, Cox: Unknown

4th          Newington College – Bow: Slack, 2: Roser, 3: Voss, Str: Jonas, Cox: Unknown

5th          King’s School – Bow: Hughes, 2: Mattiske, 3: Mathers, Str: Polkinghorne, Cox: Unknown

6th          St Joseph’s College – Bow: Black, 2: Bartlett, 3: Jones, Str: Maude, Cox: Unknown

7th          Sydney Boys High – Bow: Kailis, 2: McIvor, 3: Jools, Str: Lau, Cox: Unknown

8th          Scots College – Bow: Dawson, 2: Haferkemp, 3: Dowling, Str: Scott, Cox: Unknown


Third Four

Father Gartlan Trophy

6:58.69

7:06.63

7:09.11

7:10.05

7:29.10

7:35.85

7:50.22

1st           Shore School - Bow: Polkinghorne, 2: Bunting, 3: Bateman, Str: Dreverman, Cox: Unknown

2nd          St Ignatius’ College – Bow: Scott, 2: Meiklejohn, 3: Webster, Str: Wall, Cox: Unknown

3rd          Sydney Grammar – Bow: Moxon, 2: Dennis, 3: Lyon, Str: Leary, Cox: Unknown

4th          Sydney Grammar – Bow: Virgona, 2: Kwok, 3: Schweizer, Str: Sykes, Cox: Unknown

5th          King’s School – Bow: Payne, 2: Berges-Davidson, 3: Greentree, Str: Kershaw, Cox: Unknown

6th          Newington College – Bow: Carroll, 2: Caterson, 3: Keller, Str: Roche

7th          Sydney Boys High – Bow: Paul, 2: Panning, 3: Kaldor, Str: Allies, Cox: Unknown

8th          Scots College – Bow: Harris, 2: O’Brien, 3: Chtchegolev, Str: Harris, Cox: Unknown


Fourth Four

Penrith City Council Cup

7:05.73

7:14.31

7:16.03

7:20.18

7:29.43

7:41.78

1st           St Joseph’s College – Bow: Barbaro, 2: Carbone, 3: Freeman, Str: Wawn, Cox: Unknown

2nd          Shore School – Bow: Naill, 2: Chambers, 3: Parker, Str: Copeman, Cox: Unknown

3rd          St Ignatius’ College – Bow: Sinclair, 2: Biscoe, 3: Berry, Str: Hassall, Cox: Unknown

4th          Sydney Grammar – Bow: Banks, 2: Conigrave, 3: Gregory, Str: Campbell, Cox: Unknown

5th          King’s School – Bow: Best, 2: Smith, 3: Kirk, Str: Murray, Cox: Unknown

6th          Sydney Boys High – Bow: Edelstein, 2: Ghezelbash, 3: Jagadeeswaran, Str: Guerry, Cox: Unknown


Year 10 First Eight

6:21.09

6:24.96

6:26.12

6:26.68

6:27.21

6:27.59

6:31.69

6:42.72

1st           Newington College – Bow: McGinn, 2: Davis, 3: Dimarco, 4: Patterson, 5: Thomas, 6: Hughes-Jones, 7: Field, Str: Lazarou, Cox: Unknown

2nd          Sydney Grammar – Bow: Francis, 2: Berger, 3: Swan, 4: Sproats, 5: Gilkes, 6: Clare, 7: Farrugia, Str: Nikoladis, Cox: Unknown

3rd          St Ignatius’ College – Bow: Ryan, 2: Ryan, 3: O’Halloran, 4: Cullen, 5: Walsh, 6: Delaney, 7: Roche, Str: Cutcliffe, Cox: Unknown

4th          Shore School – Bow: Studdy, 2: Williams, 3: McNeil, 4: Copeman, 5: Bain, 6: Allen, 7: Van Schalwik, Str: Stanley, Cox: Unknown

5th          King’s School – Bow: Shannon, 2: Cary, 3: Rogers, 4: Arnull-Almond, 5: Archibald, 6: Gunthorpe, 7: Evans, Str: Hosking, Cox: Unknown

6th          Sydney Boys High – Bow: Hooi, 2: Charalambous, 3: Feldman, 4: Campbell, 5: Vuong, 6: Zhou, 7: Edmeades, Str: Simpson, Cox: Unknown

7th          St Joseph’s College – Bow: Mannix, 2: Buchtmann, 3: Luppino, 4: Frost, 5: Neuhaus, 6: Morgan, 7: Overton, Str: Domensino, Cox: Unknown

8th          Scots College – Bow: Mather, 2: Pearlman, 3: Pratt, 4: Alfred, 5: Koeck, 6: Giddings, 7: Albrecht, Str: Davidson, Cox: Unknown


Year 10 Second Eight

6:33.72

6:38.25

6:41.60

6:45.42

6:46.69

6:48.36

7:01.67

1st           Shore School – Bow: Noble, 2: R. Woods, 3: Hankins, 4: Arthur, 5: Mawter, 6: Harris, 7: Stanistreet, Str: Russell-Cook, Cox: Unknown

2nd          Sydney Grammar – Bow: Yabsley, 2: Miura, 3: Tanner, 4: Georges, 5: Sherry, 6: Bray, 7: Song, Str: Brezniak, Cox: Unknown

3rd          St Ignatius’ College – Bow: Flower, 2: Molkentin, 3: Harris, 4: Ferguson, 5: Cuschieri, 6: Patterson, 7: Meagher, Str: Curtis, Cox: Unknown

4th          St Joseph’s College – Bow: Gilbert, 2: Peacock, 3: O’Dwyer, 4: Villella, 5: Mannix, 6: O’Connor, 7: Blight, Str: O’Reilly, Cox: Unknown

5th          King’s School – Bow: Hughes, 2: Shannon, 3: Newsome, 4: Opperman, 5: Gwinn, 6: Inglis, 7: Kennedy, Str: Robers, Cox: Unknown

6th          Newington College – Bow: Webster, 2: Dale, 3: Carson, 4: Swift, 5: Louden, 6: Pickering, 7: Felice, Str: Stockton, Cox: Unknown

7th          Sydney Boys High – Bow: Lee, 2: Solomon, 3: Wrighter, 4: Olshansky, 5: Forster, 6: Nairn, 7: Walder, Str: Louie, Cox: Unknown

< previous 2000

> next 2002

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management