Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2006 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

06:15.20

06:18.06

06:20.78

06:21.50

06:22.30

06:30.32

06:36.25

06:46.27

1st           The King’s School - Bow: J.H. Farthing, 2: A.S. Berzins, 3: H.J. Mander, 4: J.S. Greentree, 5: S.M. Hosking, 6: J.T. Rea, 7: E.I. White, Str: C.N. Girdlestone, Cox: J.R. Harvey, Coach: Dr. A. Randell

2nd          St Joseph’s College - Bow: M.J. Dwyer, 2: A.W. Wilson, 3: K.J. Thomas, 4: E.J. McGroder, 5: S.B. Behan, 6: D.F. Lussick, 7: M.J. Edstein, Str: T.M. Quilty, Cox: E.M. Clarke, Coaches: M. Morgan, S. Handley

3rd          St Ignatius' College - Bow: L.J. Hunting, 2: C.J. Larkin, 3: M.C. May, 4: P.P. Matthews, 5: D.P. McDuling, 6: A.M. Cullen, 7: P.C. McCabe, Str: T.E. Meagher, Cox: J. Nigem, Coaches: C. Rowe, D. Roberts

4th          Shore School - Bow: R.J. Taylor, 2: B.D. Hamblett, 3: J.G. Kerr, 4: T.D. Mathers, 5: G.H.O. Whitehead, 6: H.A. Little, 7: J.D. Goswell, Str: J.H. Denning, Cox: A.J. Nunn, Coach: N. Lloyd

5th          Newington College - Bow: J.H. Jackson, 2: D.T. Felice, 3: J.G. Hammond, 4: T.J. Osmond, 5: J.H. Terrett, 6: R.A. Boers, 7: K.A. Spencer, Str: S.D. Raven, Cox: A.T. Cloake, Coaches: S. Pennington, S. Huxley

6th          Sydney Grammar - Bow: C.C. Budd, 2: P.G.F. Frazis, 3: P.A. Robinson, 4: W.C. Moor, 5: J.M. Brown, 6: H.D.L. Hawkins, 7: S.E. Gray, Str: S.J.L. Waller, Cox: D. Pinczewksi, Coach: K. Regan

7th          The Scots College - Bow: T.F. Slobodnik, 2: T.S. Sampson, 3: A.J. Nash, 4: R.S. Edwards, 5: J.E. Murdoch, 6: G.A. Quigley, 7: J.P. Massy-Greene, Str: D.J. Starke, Cox: M.C.S. Brown, Coach: A. Young

8th          Sydney High School - Bow: T.M. Hurrell, 2: B.J. Angell, 3: J.F. Tiedgen, 4: A.A.J. Farrow-Palmer, 5: S.J. Gribble, 6: A.Z. Szabo, 7: A.N. Pham, Str: A.D. Cunningham, Cox: A.Y.X. Huang, Coaches: M. Prater, D. Luscombe


Year 10 Third Eight

07:33.67

07:37.38

07:43.13

07:51.12

07:54.79

07:55.19

07:55.30

1st           Shore School 1 - Bow: T.J. Dickin, 2: J.D. Strang, 3: S.A. Londish, 4: A.F. Stevenson, 5: A.F. Sladden, 6: L.C.B. Austin, 7: J.S. Twyble, Str: O.J. Husselbee, Cox: J.T. Skinner, Coach: Dr. M.A. Cassidy

2nd          The King’s School - Bow: H.C. Pye, 2: A.L.G. Ford, 3: H.K.E. Stephenson, 4: G.R. Lee-Warner, 5: T.M. Mills, 6: R.W.A. Tierney, 7: B.E. Funes, Str: J.R.S impson, Cox: C.M. Anstey-Odonell, Coach: E. Arthurs

3rd          St Joseph’s College - Bow: R.L. Macourt, 2: E.D. Mullany, 3: M.R. Yore, 4: M.D. MacLeod, 5: T.L. Rookyard, 6: N.J. Gibson, 7: A.R.A. Major, Str: J.O. Turrin, Cox: P.J. Mulhearn, Coach: P. Wawn

4th          Shore School 2 - Bow: C.W. Copping, 2: N.J. Watt, 3: W.J. Low, 4: T.E. Kelly, 5: C.E. Begg, 6: A.S. Morris, 7: L.C. Smidmore, Str: J.A. Raleigh, Cox: S.T. Buttenshaw, Coach: A.M. Wilmott

5th          Scots - Bow: S. McManamey, 2: J. Petrie, 3: G. Hunt, 4: B. Wilks, 5: O. Stuart, 6: R. Quigley, 7: S. White, Str: R. Faraguna, Cox: A. Burrel, 

6th          St Ignatius' College - Bow: A. Roberts, 2: S. Koch, 3: T. Helmich, 4: H. Checkley, 5: M. Dixon, 6: D. Joseph, 7: J. Donohue, Str: J. Aitchison, Cox: A. Wing, Coaches: P. Brogan, B. Wainwright

7th          Sydney Grammar - Bow: E.R. Morgan, 2: N.S.N. Green, 3: T.J. Graham, 4: N.P. Handelsman, 5: A. Schonell, 6: M.P. Jenkins, 7: R.W. Hansen, Str: A. Dinihan, Cox: O.A.J. Blinn, Coach: N. Atkin


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:25.24

06:29.28

06:34.76

06:39.79

06:49.90

07:00.76

07:10.08

07:21.11

1st           The King’s School - Bow: N.J. Phipps, 2: E.G. Woodgate, 3: H.J. Irvine, 4: L.J. Carter, 5: T.J. Green, 6: W.G. Gilbert, 7: W.J.B. Roydhouse, Str: H.M. Lee-Warner, Cox: J.D.J. White, Coach: M. Smith

2nd          St Joseph’s College - Bow: M.D. Vaughan, 2: J.A. Boardman, 3: J.R. Towns, 4: G.A. O'Loughlin, 5: P.A. Mahoney, 6: O. Gresham, 7: M.H. Eather, Str: T.J. O'Hara, Cox: X.S. Mancini, Coaches: J. Reading, S. Handley

3rd          Shore School - Bow: M.G.G. Drury, 2: J.R. Dixon, 3: T.J. Fisher, 4: R.J.B. Loosli, 5: A.E. Brown, 6: M.C. Robertson, 7: A.M.O. Gower, Str: C.D. Slessar, Cox: J.G. Robinson, Coach: D. Jennings

4th          St Ignatius' College - Bow: E.C Rowe, 2: M.B Booyar-Rybak, 3: R.J Carter, 4: B.D Donovan, 5: D.A Ryan, 6: D.P Mair, 7: B.J Egan, Str: A.M Lynch, Cox: P.J Perry, Coach: M. Lane

5th          Newington College - Bow: T.N.L. Webster, 2: T.H. Aldous, 3: N.C. Roach, 4: R.A. Piet, 5: N.J. Wiadrowski, 6: J.P. Healy, 7: T.J. Dirkis, Str: C.J. Nikolaidis, Cox: S.J. Bird, Coaches: R. Walker, G. Christian

6th          Sydney Grammar - Bow: R.W. Lapsley, 2: J.R. Patchett, 3: R.J. Webb, 4: A.N. Danos, 5: A.M. Wilson, 6: O.W.E. Lunney, 7: J.J. Hillman, Str: A.N. Kalfas, Cox: M.J.D. Grimes, Coach: J. Colville

7th          The Scots College - Bow: M. Campbell, 2: S.J. Brown, 3: N.G. Papanikolaou, 4: S.D. Weir, 5: J.D.R. Purtle, 6: I.J.J. Scott, 7: A.W. Tout, Str: S.J. Kelly, Cox: T.G. Gale, Coach: P. Hardcastle

8th          Sydney High School - Bow: A.L. Shuttleworth, 2: H.Q. Song, 3: K. Lee, 4: E.A. Louie, 5: J.J. Mackay, 6: D.J.H. Kim, 7: C. Shao, Str: T.D. Linegar, Cox: J. Phu, Coaches: O. Wilson, D. Luscombe


Third Eight

06:54.92

06:57.89

07:13.23

07:28.14

07:37.42

1st          The King’s School 1 - Bow: C.C. Gibbons, 2: J.A. Ellis, 3: A.I. Barber, 4: W.F. Bligh, 5: J.D. Ellice-Flint, 6: E.B. Miller, 7: A.J. Heron, Str: J.P. Heffernan, Cox: L.H.M. Wong, Coaches: P. Marshall, J. Robertson

2nd        St Joseph’s College 1 - Bow: D.J. Crombie, 2: M.C. Merrick, 3: W.J. Porter, 4: T.S. Johnston, 5: K.J. Summers, 6: J.R. Croke, 7: G.W. Onus, Str: A.D.R. Madden, Cox: T.B. Armstrong, Coach: G.J. Miller

3rd         St Joseph’s College 2 - Bow: L.C. Hallinan, 2: M.J. Logan, 3: M.W. Tucker, 4: M.J.F. Pollard, 5: T.G. Brunskill, 6: A.P. Ferguson, 7: D.J. Barry, Str: L.A. Harris, Cox: T. Williams, Coaches: S. Walker, Sr C. McDonald SM

4th         The King’s School 2 - Bow: T.J. Moule, 2: N.J. Mcgrath, 3: P.H. Woolett, 4: D.A.R. Nott, 5: H.J. Street, 6: L.M. Cosgrove, 7: P.W. Pope, Str: J.L.E. Fletcher, Cox: R.G. Casey, Coaches: P. Marshall, J. Robertson

5th         Sydney Grammar - Bow: M. Goldstein, 2: I. Ni, 3: C. White, 4: P. Lau, 5: A. Yamin, 6: J.A. Nash, 7: H.C. Bilinsky, Str: M.G.F. Frazis, Cox: J.A. Contos, Coach: A. Nikoladis


First Four

Yaralla Cup

07:33.48

07:37.19

07:43.31

07:43.70

07:53.36

07:56.12

08:12.51

08:52.63

1st           The King’s School - Bow: H.C. Moxham, 2: H.F. Williams, 3: W.R.P. Beak, Str: C.O. Bligh, Cox: A.E. Downes, Coach: J. Tyree

2nd          St Joseph’s College - Bow: W.D. Lyons, 2: J.E. McMahon, 3: D.L. Armstrong, Str: S.J. McOwan, Cox: P.T. Murphy, Coaches: Br. A. Boyd, J. Bowes

3rd          Shore School - Bow: M.W.C. Fairbairn, 2: W.P. Berner, 3: P.M. Graham, Str: H.M. Shepherd, Cox: N.R.H. Hann, Coach: G. Uebergang

4th          Sydney Grammar - Bow: D.J. Sykes, 2: T. Cartmill, 3: A.D. Campbell, Str: E. De Carvalho, Cox: F. Cotter, Coach: G. Green

5th          St Ignatius' College - Bow: N.J. Harrington, 2: P.R Curtin, 3: P.M. Levins, Str: R.J. Hogan, Cox: T.A. Forrest, Coaches: J. Busteed, Dr. M. McGlynn

6th          Newington College - Bow: A.S. Amos, 2: S.D. Rooke, 3: M.J. Chalmers, Str: T.G. Popple, Cox: M.H. White, Coaches: R. Tredinnick, M. Evans

7th          The Scots College - Bow: C.G.M. Mapstone, 2: T.S. Gait-Smith, 3: A.G. Kekatos, Str: K.R. Grut, Cox: N.D. Carden-Thomas, Coach: C. Muller

8th          Sydney High School - Bow: J. Freiman, 2: W. Zhang, 3: Y.Z. Guo, Str: G. Wang, Cox: J. Banh, Coach: T. Glass


Second Four

Allan Callaway Trophy

07:22.68

07:27.95

07:32.83

07:36.43

07:47.17

08:00.19

08:17.57

08:35.24

1st           The King’s School - Bow: E.E. Paulsen, 2: A.R. Firkins, 3: H.M. Cranney, Str: W. Hickey, Cox: T.R. Reid, Coach: J. Tyree

2nd          Shore School - Bow: T.M. Frazer, 2: J.E. Robertson, 3: E.D. Barling, Str: C.R. Rubenach, Cox: J.M.R. Garnett, Coach: G. Uebergang

3rd          St Joseph’s College - Bow: J.R. Reuter-Town, 2: J.E. Elfverson, 3: A.J. Cassidy, Str: C.S. Handford, Cox: J. Piper, Coach: Br. A. Boyd

4th          St Ignatius' College - Bow: J.S. Bolster, 2: M.G Wells, 3: P.C McNamara, Str: M. Villani, Cox: K.T Kelly, Coaches: J. Busteed, Dr. M. McGlynn

5th          Sydney Grammar - Bow: N.M. Malouf, 2: E.I. Cartwright, 3: N.P.W. Frost, Str: J.M. Wall, Cox: J.H.C. Palmer, Coach: G. Green

6th          Newington College - Bow: T.R. MacKellar, 2: P.M. Rooney, 3: J. Jun, Str: A.A.M. Allen, Cox: A.B. Riley, Coaches: R. Tredinnick, M. Evans

7th          The Scots College - Bow: M.R. Goff, 2: S.M. Cochrane, 3: A.S. McDonald, Str: B.I. Jones, Cox: A.A. Harrigan, Coach: A. Matthews

8th          Sydney High School - Bow: A.I. Leung, 2: P. Malek, 3: F.F. Jin, Str: E. Wu, Cox: J.K. Park, Coach: A. Forsyth


Third Four

Father Gartlan Trophy

07:29.23

07:33.62

07:38.06

07:39.60

08:15.85

08:21.66

08:51.41

1st          St Ignatius' College - Bow: C.E. Smith, 2: D.E. Ryan, 3: C.D. Arkell, Str: D.C.B. Venuti, Cox: C. Taylor, Coach: S. Newnham

2nd        Shore School - Bow: J.R. Wilson, 2: M.P.F. Daniell, 3: R.E. Davis, Str: J.T. Downing, Cox: N.C. Ridout, Coach: P. Coates

3rd         The King’s School - Bow: H.O. Boyd-Jones, 2: S.W. Crouch, 3: J.W. Scott, Str: T.I.L. Rea, Cox: C.R. Horman, Coaches: M. Small, S. Wood

4th         St Joseph’s College - Bow: D.J.D. Shepherd, 2: P.A.L. Hartigan, 3: P.A. Hodgetts, Str: D.J. Evans, Cox: M.J.W. Devlin, Coach: K. MacRae

5th         Sydney Grammar - Bow: H.W. Ainge Allen, 2: M.J.G. Watson, 3: A. Belessis, Str: D.J. Carter, Cox: D.B. Iredale, Coach: B. Napier

6th         Newington College - Bow: C.J. Park, 2: M.E. Soul, 3: D.W. Johns, Str: M. Sutton, Cox: E. Faraos, Coach: H. Pennington

7th         Sydney High School - Bow: C. Lopes, 2: R.D. Nguyen, 3: N.A. Levanic, Str: Q.J.Q. Yang, Cox: K.R. Chen, Coach: K. Kruszelnicki


Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:33.21

07:38.18

07:41.16

07:52.81

08:38.07

09:03.54

1st           Shore School - Bow: Z.C. Muysken, 2: J.G. McKew, 3: N.D.A. Playfair, Str: T.L. Ledgerwood, Cox: F.J. Harker-Mortlock, Coach: P. Coates

2nd          The King’s School - Bow: A.I. Barber, 2: M.I. Templeman, 3: W.R. Nielson, Str: H.W. Moses, Cox: R.J.R. Andersen, Coaches: S. Wood, M. Small

3rd          St Ignatius' College - Bow: S.J.L Whiteway, 2: K.M Bellemore, 3: C.P. Malouf, Str: J.B. Wainwright, Cox: B.H. Cameron, Coach: S. Newnham

4th          St Joseph’s College - Bow: T.A. Woods, 2: J.D. Bernadi, 3: M.E. Bokeyar, Str: T.E. Coupland, Cox: J.C. Schwager, Coach: K. MacRae

5th          Sydney Grammar - Bow: J.J.H. Humphreys, 2: C.R. Pammer, 3: G. Hatziplis-Photios, Str: G.T. Simos, Cox: C.V.B. Crew, Coach: B. Napier

6th          Newington College - Bow: S.N. Hermann, 2: R. Rando, 3: T.E. Champion, Str: E.C. Whiteman, Cox: J.C. Moffitt


Year 10 First Eight

06:33.30

06:42.32

06:51.14

06:53.02

06:55.55

07:05.31

07:09.89

07:19.85

1st           Shore School - Bow: C.D. Hale, 2: M.A. Chapman, 3: T.B. Tisch, 4: M.B. Bushell, 5: W.H. Drabble, 6: M.C. Waters, 7: N.R. Purnell, Str: R.E. Barraclough, Cox: C.K. Prior, Coaches: K. St Heaps, C.P. Thompson

2nd          The King’s School - Bow: G.A. Hanigan, 2: J.M. Danos, 3: D.W.L. Mcgeoch, 4: N.J.B. Wolley, 5: O.G. Archibald, 6: T.R. Harley, 7: E.J. Bowman, Str: A.J. Mccutcheon, Cox: D.J. Norton, Coach: M. Dwyer

3rd          Newington College - Bow: B.A. Felice, 2: S.F. Odgers, 3: C.J. Garth, 4: S.R. Stockton, 5: J.T. Boers, 6: C.R. Jarvis, 7: A.P. Treloar, Str: B.D. Raven, Cox: D.J. Budd, Coaches: P. Robertson, R. Xenos

4th          Sydney Grammar - Bow: H.T. Kluger, 2: B.J.I. Celermajer, 3: K.J.G. Gann, 4: D.J. Forbes, 5: E.L. Saloman, 6: M.F. Dignan, 7: J.D.B. Bickmore-Hutt, Str: A.P. Wong, Cox: R. Freedman, Coach: J. Russell

5th          St Joseph’s College - Bow: D.P. Mulligan, 2: M.J. O'Connor, 3: S.T. Byrne, 4: J.T. Ball, 5: D.J. McGlinchey, 6: H.D. Smith, 7: M.J. Hannaford, Str: D.M. Kane, Cox: S.O. Carter, Coach: M. Hegerty

6th          Sydney High School - Bow: B.R. Pfull, 2: J.N. Livingston, 3: S. Merom, 4: D. Vien, 5: N.M. Ridges, 6: R.Z. Chen, 7: D.M.K. O'Keefe, Str: K. Na, Cox: G.J. Deacon, Coaches: G. Barris, C. Barris

7th          The Scots College - Bow: C.D. Endersbee, 2: M.H. Logan, 3: C.J. Scoines, 4: T.C. Arkins, 5: T.A. Veron, 6: S.S. Scoines, 7: J.H. Waller, Str: M.J.I. Kellaway, Cox: N.J. O’sullivan, Coach: B. Weir

8th          St Ignatius' College - Bow: L. Polfanders, 2: J. Freeman, 3: S. Lloyd, 4: T. Kertesz, 5: J. Noonan, 6: W. Murray, 7: J. Masi, Str: J. Kelly, Cox: N.J Bannister, Coach: R. Graham


Year 10 Second Eight

06:55.32

07:10.95

07:13.71

07:14.58

07:14.78

07:19.58

07:33.57

07:37.79

1st           Shore School - Bow: A.E. Austin, 2: M.T. Hannibal, 3: G.R. Duddy, 4: A.J. Copeman, 5: E.M. Kindred, 6: A.H. Lloyd, 7: R.E. Hudson, Str: S.M. Jackson, Cox: T.R. Minifie, Coach: M.J. Ticehurst

2nd          The King’s School - Bow: A.M. Robertson, 2: J. Bruderlin, 3: W.J.G. Hannam, 4: M.D. Harris, 5: W.M. Michell, 6: A.P. Last, 7: K.B. Quinan, Str: W.H. Vincent, Cox: C.J. Edwards, Coach: T. Arthurs

3rd          St Joseph’s College - Bow: J.M. Doherty, 2: H.C. Prentice, 3: J.P. Kalazich, 4: L.J. Tate, 5: J.A. Tilse, 6: W.R. Tams, 7: S.J. Laing, Str: J.G. Wilson, Cox: C.J. Hasler, Coach: D. Hietbrink

4th          St Ignatius' College - Bow: L. Rushton, 2: L. Richter, 3: J. Hunt, 4: J. McManus, 5: N. Callaway, 6: D. Barclay, 7: C. Mushan, Str: J. Fleming, Cox: J. Mort, Coach: A. Harris

5th          Sydney Grammar - Bow: E.G. Marinos, 2: J.G.W. Williams, 3: D.B. Manser, 4: M.D.C. Simonian, 5: A.J. Levi, 6: D.J. Deutch, 7: N. Norris, Str: J.H. Turner, Cox: J.C. Ellis, Coach: P. Dignan

6th          Newington College - Bow: T. Triant, 2: N.J. Mackenzie, 3: T.R. Widmer, 4: P.A. Gyurasits, 5: D.R. Shaw, 6: A.R. Schulz, 7: K.J. Schmidt, Str: H.J. Bunyan, Cox: D.C. Claydon, Coaches: D. Scott, K. Mackney

7th          The Scots College - Bow: J.V. Blomfield, 2: D.S. Pooley, 3: R.J.A. Faraguna, 4: J.A. Keeping, 5: C.T.F. O'Neill, 6: E.J. Thompson, 7: J.P. Irvine, Str: M.J. Conkey, Cox: A.R. Hill, Coach: T. Buckland-Kerr

8th          Sydney High School - Bow: L. Boikov, 2: H.G. Reid, 3: B.C. Palau, 4: I. Nadkarni, 5: T. Joo, 6: J. Hui, 7: W. Lee, Str: K.S. Ahmed, Cox: T.C. Molloy, Coaches: G. Barris, C. Barris

< previous 2005

> next 2007

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management