Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2015 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:54.22

05:56.82

06:01.80

06:02.10

06:04.97

06:07.16

06:15.74

06:22.98

1st           St Josephs - Bow: R.D. Lawler, 2: M.K. Curtin, 3: P.G. Hannaford, 4: J.J. O'Brien, 5: M.R. Britt, 6: E.L. King, 7: W.J. O'Connell, Str: H.A. McDonald, Cox: L.W. Willoughby, Coach: M. Lane

2nd          Scots - Bow: C.B. Wrigley, 2: T.F. Strang, 3: M.R. Murray, 4: M.J. Dale, 5: B.W. Cobcroft, 6: G.E.F. Finlayson, 7: H.A. Kamp, Str: T.B. Starkey, Cox: B.H. Doyle, Coaches: R. Williams, S. Stewart

3rd          Shore - Bow: O.L. Hall, 2: M.L. Eaton, 3: B.R. Hawkins, 4: I.P.H. Pockney, 5: T.R.G. Barnes, 6: C. Boltman, 7: C.R. Wheatley, Str: A.J.W. Kenny, Cox: N.R.W. Richards, Coach: D.T. Jennings

4th          St Ignatius - Bow: D. R. Walsh, 2: J. S. Benson, 3: C. B. Rossi, 4: L. B. Rossi, 5: M. B. Greene, 6: J. R. Scott, 7: D. E. Murray, Str: J. P. Hewat, Cox: C. P. Debus, Coach: D. Sheehan

5th          Newington - Bow: C. Horne, 2: E.B. Treloar, 3: P.D. Cominos, 4: S.J. Gilfedder, 5: B.S.A. Wickett, 6: C.D. Mannix, 7: D.R.D. Gilchrist, Str: A.G. Sullivan, Cox: J.L. Lewin, Coach: A. Harrison

6th          Grammar - Bow: D.J. O, 2: Malley, 3: M.W.R. Glanville, 4: M.E. Bishop, 5: D.J.O. McInnes, 6: T.A. Payne, 7: O.P. Schwartz, Str: S.A. Schwartz, L.B. John, Coaches: M.J.A. Smith, J. Stride

7th          Kings - Bow: J.P.R. MacKenzie-Wood, 2: M.A. Campbell, 3: J.K. Crampton, 4: J.P. Denton, 5: J.G. Brighton, 6: C.P. Pulford, 7: A.J. Krainovic, Str: J.C. Richards, Cox: T.N. Sampson, Coach: T.P. Courtney

8th          Sydney Boys High - Bow: K. Fan, 2: T. Luo, 3: W.Y. Zhang, 4: J. Li, 5: O.W. Lethbridge, 6: J.I. Katafono, 7: S.A. Musgrove, Str: J.G. Tinker, Cox: D. Xu, Coach: B. Crockford


Year 10 Third Eight

06:42.95

06:56.72

07:01.31

07:03.78

07:23.23

07:28.57

1st           Kings - Bow: A.D.F. Wood, 2: L.J. Ringrose, 3: L.E.B. Grant, 4: A.R. Macdonald, 5: H.J. Bamford, 6: H.T. Wertheimer, 7: N.P. Sutherland, Str: J.H. Prell, Cox: S.O. Cook, Coaches: W. Donnelley, J.D. Beever

2nd          Scots - Bow: S. Gaffney, 2: J.N.J. Fitzgerald, 3: L.J. Crossley, 4: J.A. Maclennan, 5: J.L. Egan, 6: S. Parks, 7: A.D. Robertson, Str: N.S. Hudson, Cox: W.B.J. Walker, Coach: J. Cody

3rd          St Josephs - Bow: A.T. Porter, 2: P.B. Dalton, 3: S.L. Tostello, 4: A.J. Rice, 5: B.P. Timmins, 6: L.O. Williams, 7: J.C. Walker, Str: H.J. Powell, Cox: T.A. Morrell, Coach: J. Quinn

4th          Shore - Bow: J.K. Robinson, 2: C.A. Lee, 3: J.L. Carwardine, 4: C. Groth, 5: S.D.J. Mazay, 6: H.L.J. Poole, 7: M.K. Houston, Str: M.T. Grave, Cox: P.A. Bloore, Coach: J.M. Briggs

5th          St Ignatius - Bow: A. D. McGrath, 2: J. A. Calderan, 3: O. Smith, 4: W. T Hancock, 5: J. D. Herschel, 6: J. Y. Thatcher, 7: T. D. Trail, Str: J. K. Priest, Cox: George Sherwood, Coaches: N. J. J. Peppitt, J. De Angelis

6th          Newington - Bow: C.A. Thomas, 2: D.P. Charlton, 3: A.A. Doulougeris, 4: W.R. Cassimatis, 5: R.D. Gigg, 6: C. Icanovski, 7: T.E. Davids, Str: S.A.C. Mills, Cox: R.G. Watkins, Coaches: K. Schmidt, T. Christian


Year 10 Fourth Eight

07:06.75

07:07.27

07:13.58

1st           St Josephs - Bow: N.P. Scolari, 2: T.P. Puckeridge, 3: W.J. Darling, 4: J.P. McHugh, 5: W.J. Fruedenstein, 6: M.L. Beynon, 7: N.S. Kelly, Str: T.A. Sullivan, Cox: B.J. Rogers, Coach: J. Allan

2nd          Scots - Bow: L.J. Rodwell, 2: O.G. BenJamin, 3: L.J. Boreham, 4: B.A. Taylor, 5: H.H.S. Spillane, 6: J.D. Chenoweth, 7: S.C. Martin, Str: M.M. Howell, Cox: L.L.P. Simpson, Coaches: E. Foxton, A. Urquhart

3rd          Kings - Bow: N.A. Prassopoulos, 2: W.M.D. Home, 3: C.J. Hughes, 4: B. Gardner, 5: N.P. Heanly, 6: M.F. Jagla, 7: B.V. Hole, Str: C. Cooke, Cox: T.J. Cruikshank, Coaches: S.E. Edwards, P.J. Wearne


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:06.13

06:09.91

06:10.73

06:10.73

06:14.83

06:16.65

06:30.27

06:52.35

1st           Scots - Bow: M.J.H. Grant, 2: A.P. Stanley, 3: D.G. Morgan, 4: G.M. Bundock, 5: C.B. Butler, 6: M.B. Hammond, 7: N.M. Llyod, Str: J.F. Skuse, Cox: J.P. Priest, Coach: K. Thomas

2nd          Shore - Bow: C.G.A. Devadason, 2: H.R. Mactier, 3: H.M. Snodgrass, 4: J.L. Jackson, 5: T.M. Scambler, 6: H.S. Basil Jones, 7: H.J. Tuit, Str: H.J.B. Waterworth, Cox: T.E. Morrison, Coach: B.K. Jenkins

3rd          Newington - Bow: M.J. McKay, 2: Z.N. Stevens, 3: J.I. Sharrem, 4: A.W. Goodman, 5: T.H. Serhon, 6: J.A. Tiftis, 7: W.H. Naayen, Str: T.J. Naayen, Cox: A.O. Chilton, Coaches: J. Chapman, R. Wearne

3rd          St Ignatius - Bow: D. J. Fish, 2: L. B. Cooksey, 3: B. S. Smith, 4: A. T. Smith, 5: D.F. Tynan, 6: C. M. Gundy, 7: S. J. De Angelis, Str: J. D. Carlson, Cox: W. T. Ringler, Coach: R. Richards

5th          St Josephs - Bow: N.J. Andrews, 2: M.R. Icely, 3: S.L. Phillips, 4: D.J. McElroy-O'Connell, 5: L.P.K. Miles, 6: H.J. Lawler, 7: L. Ellis-Roberts, Str: M.R. Powell, Cox: B.S. Ticehurst, Coach: S.A.P. Cook

6th          Kings - Bow: W.M.P. Douglass, 2: A.J. Robertson, 3: R.R.L. Pattinson, 4: M.T. Orpen, 5: S.A. Miller, 6: A.E. Macintyre, 7: C.T. Steele-Park, Str: H.T. Wheelhouse, Cox: C.B. Nettleton, Coach: J.W. Wallington

7th          Grammar - Bow: A. Chambers, 2: A.W. Svehla, 3: R.W. Sanders, 4: W.J. Batt, 5: W.P. Hick, 6: L.S. Crawford, 7: S.A. Janssen, Str: C.J. Milne, Cox: H.T. Barlow, Coach: K.I. Mackney

8th          Sydney Boys High - Bow: J.O. Merlo, 2: R. Yuan, 3: D. Huynh, 4: E. Belokopytov, 5: R.R. Pachon, 6: J. Lu, 7: M.L. Blackall, Str: J. Qiu, Cox: J. Chen, Coach: D. Tam


Third Eight

06:54.45

06:58.86

06:59.23

1st           St Josephs - Bow: J.R. Henry, 2: O.M. Sumsky, 3: H.P. Lindsay, 4: A.M. Laing, 5: C.J. Patterson, 6: L.P. Castaldi, 7: Z.S. Banu-Lawrence, Str: J.A. Smyth, Cox: K.Y. Law, Coach: K. MacRae

2nd          Shore - Bow: W.J. Purbrick, 2: H.E. MacDiarmid, 3: O.C. Luff, 4: N.J. Dunlop, 5: A.W. Keddie, 6: T.W. Oldham, 7: J.W.G. Herron, Str: J.E. Nicholas, Cox: O.G. Dethridge, Coach: J. Francis

3rd          Kings - Bow: A.J. Peake, 2: T.I.R. Alder, 3: S.J. Atkinson, 4: H.J. Bell, 5: A.H. Helps, 6: J.A. Townley, 7: H.J.N. Weston, Str: H.A.R. Holcombe, Cox: T.L. Chan, Coach: T.D. Rayner


First Four

Yaralla Cup

06:48.30

06:48.41

06:52.65

06:53.75

07:00.99

07:03.10

07:03.43

07:17.32

1st           St Josephs - Bow: B.T. Morrison, 2: H.J. Kemp, 3: P.J. Courtney, Str: M.P. Walker, Cox: M.T. Kralic, Coach: G.J. Deacon

2nd          Shore - Bow: S.C. Parker, 2: M.J. Swain, 3: J.C. Bamford, Str: T.M. Baker, Cox: A.J. Brasher, Coach: G.O. Uebergang

3rd          Scots - Bow: O.R. Lane, 2: A.J.D. Porter, 3: G.B.C. Miller, Str: C.W. Jeavons-Fellows, Cox: A.T. Kring, Coaches: S. Luker, J. Masella

4th          Newington - Bow: H.G.D. Burton, 2: N. Shliapnikoff, 3: C.G. Thomas, Str: C. Clifford, Cox: C.L. Fredericks, Coaches: D. Cameron, E. Bertinetti

5th          St Ignatius - Bow: R. A. Zammit, 2: D. D. Lee, 3: J. L. D'Arcy, Str: T. O. Hugh-Jones, Cox: E. I. Miller, Coaches: N. Fish, W. Raven

6th          Kings - Bow: H.J. David, 2: S.L. Anese, 3: M.N. Bojanic, Str: J.D. Lee-Warner, Cox: H.W. Ricardo, Coach: M.M.K. Cooper

7th          The Armidale School - Bow: D.W. Allen, 2: B.C. MacDougall, 3: L.J. Apps, Str: D.E. Williams, Cox: J.R. Berry, Coaches: W.R. Caldwell, E.J. Morgan

8th          Grammar - Bow: C.J. McMillian, 2: A.G. Rizkalla, 3: M. Taurian, Str: E.H. Patete, Cox: T.H. Livingstone, Coach: J. Russell


Second Four

Allan Callaway Trophy

06:55.22

06:59.61

07:01.00

07:05.49

07:11.80

07:14.91

07:16.03

07:24.66

1st           St Josephs - Bow: J.F.A. Spooner, 2: D.P. Munro, 3: J.J. Flannery, Str: P.D. McTaggart, Cox: S.J. Nicholas, Coach: G.J. Deacon

2nd          Shore - Bow: N.J. Perry, 2: J.H.R. Meyers, 3: A.M. Morrison, Str: E.F. Bragg, Cox: J.B. Frankland, Coach: G.O. Uebergang

3rd          Newington - Bow: J.W. Ford, 2: J. Gallo, 3: W.N. Kearns, Str: T.M. Wiersma, Cox: T. J. Cheetham, Coaches: E. Bertinetti, C. Szaza

4th          Kings - Bow: J.A. Barlow, 2: C.N. Olsen, 3: T.L. Graham, Str: A.J. Law, Cox: M.M. Cha, Coach: M.M.K. Cooper

5th          Scots - Bow: E.J. Casey, 2: W.G. Foxton, 3: L.C. Hird, Str: J.N. Brunner, Cox: J.C.J. Lloyd, Coaches: S. Luker, J. Masella

6th          Grammar - Bow: M.S. Shields, 2: B. Whitewolfe, 3: N. Cass, Str: S. Cass, Cox: P.J. Wan, Coach: J. Russell

7th          The Armidale School - Bow: G.R. Rodgers, 2: W.T. Raleigh, 3: H.D. Wright, Str: L.G. Erskine-Smith, Cox: H.K. Hughes, Coaches: W.R. Caldwell, E.J. Morgan

8th          St Ignatius - Bow: L. A. Ingham, 2: A. M. Brassel, 3: F. J. Campbell, Str: D. W. Ryan, Cox: P. D. Casey, Coaches: N. Fish, W. Raven


Third Four

Father Gartlan Trophy

06:59.67

07:01.64

07:06.79

07:12.25

07:19.14

07:19.60

07:31.19

1st           Shore - Bow: H.J. Sheehan, 2: J. Kotecha, 3: T.W. King, Str: H.K. Walker, Cox: L.H. Stuart, Coaches: G.P. Stewart, N. Collins

2nd          St Josephs - Bow: D.B. Kerr, 2: J.P. Mullany, 3: J.C. DaSilva, Str: N.V. Robins, Cox: C.W. Nicholas, Coach: M.J.W. Devlin

3rd          Kings - Bow: R.A. Doering, 2: H.J.W. Treloar, 3: H.A.P. Wood, Str: C.I. McCarthy, Cox: H.T.J. Doering, Coach: C.C. Quitzau

4th          St Ignatius - Bow: W. Manton, 2: H. T. Goodman, 3: O. A. Millar, Str: S. D. Newey, Cox: D. Quinn, Coaches: D. Dillon, S. Halsall

5th          The Armidale School - Bow: W.A. Brissett, 2: E.B. Howard, 3: J.D.L. Kingham, Str: A.D. Lloyd, Cox: H.J. Hine, Coaches: W.R. Caldwell, E.J. Morgan

6th          Scots - Bow: H.F. Breen, 2: G.P.C. Shannon, 3: G.P. Feros, Str: A.W.H. Thomson, Cox: T.F. Meller, Coaches: J. Masella, K. Brodie

7th          Newington - Bow: A.M. Bruce, 2: C.D. York, 3: R. Kovanis, Str: I.H. Patterson, Cox: J.R. McSwiggan, Coaches: L. Hine, C. Szaza


Fourth Four

Penrith City Council Cup

07:08.24

07:10.39

07:15.63

07:34.18

07:35.95

07:45.24

1st           Shore - Bow: R.J.R. Johnston, 2: C.A. Salter, 3: A.K. Neale, Str: F.R.P. Adams, Cox: H.H.L. Walker, Coaches: G.P. Stewart, N. Collins

2nd          St Josephs - Bow: J.G. Davis, 2: J.G. Voulgaris, 3: J.C. Kochanowicz, Str: T.S. Gursel, Cox: J. Ridal, Coach: M.J.W. Devlin

3rd          St Ignatius - Bow: H. P. Wakeling, 2: M. T. Drew, 3: O. Thorne, Str: A. R. Meagher, Cox: H. C. Brogan, Coaches: D. Dillon, S. Halsall

4th          Kings - Bow: D.A. Lombardi, 2: J.Z.Z. Lim, 3: L.Q.R. Liao, Str: M.K. McCann, Cox: Z.J. O'Shea, Coach: J.M.A. Danos

5th          Scots - Bow: M.P. Duck, 2: J.P. Agnew, 3: C.P. Webb, Str: F.A. Bell, Cox: H.G.F. O'Neill, Coaches: J. Masella, S. Johnson

6th          Newington - Bow: T.R.T. Bland, 2: C.R. Tran-Huynh, 3: R. Wilson, Str: H.W. Duvall, Cox: T.V. Harding, Coaches: L. Hine, C. Szasz


Year 10 First Eight

06:13.69

06:18.66

06:24.27

06:27.47

06:30.06

06:40.55

06:44.19

07:01.83

1st           Shore - Bow: R. Boltman, 2: M.D. Sinclair, 3: F.O.K. Ellis, 4: Z.J. Kosovich, 5: O.H. Mackay, 6: A.M. Humphris, 7: J.A. Kench, Str: P. Bevan, Cox: B. Booker, Coaches: G.M. Bates, D. Grimm

2nd          St Josephs - Bow: A.J. Patrielli, 2: L.J. Champley, 3: J.W. Quinn, 4: J.J. Rath, 5: J.N. Brown, 6: S.T. Abbey, 7: O.J. Skinner, Str: W.J. O'Shannessy, Cox: M. Berkery, Coaches: A. Boyd, T.T. Wehr-Candler

3rd          Kings - Bow: T.D. Collins, 2: C.W. Pittman, 3: A.J.L. Gall, 4: B.D. Selig, 5: H.A. MacKenzie-Wood, 6: A.J. Allen, 7: C.J. Loh, Str: J.D.A. McDonald, Cox: C.E.S. Davey, Coaches: A.B. Cox, G.P. Millar

4th          Scots - Bow: D.W. Breen, 2: A.A. Meades, 3: N.J.F. McGeoch, 4: G.B. Shakesheff, 5: N.L. Bours, 6: O.B.W. Mentink, 7: F.J. Kilby, Str: C.J. Moore, Cox: J.W.I. Paterson, Coach: P.J. Koster

5th          St Ignatius - Bow: A. C. Pugh, 2: M. A. Bird, 3: R. J. Costello, 4: A. D. Garraway, 5: T. J. Beaumont, 6: J. A. Ghiazza, 7: S. B. Rigney, Str: J. J. McGuiness, Cox: M. W. Russell, Coach: L. Sedgman

6th          Newington - Bow: L.J. Fisher, 2: A.L. Nichol, 3: F.J. Thompson, 4: M.J. Knox, 5: A. Volovelsky, 6: L.R. Janson, 7: J.E. De Lacy, Str: T.J. Langford, Cox: M.G.L. Bencsik, Coach: M. Campbell

7th          Grammar - Bow: T.T. Chadwick, 2: F.W. Wade, 3: W.H. Batt, 4: L.J. McIntyre, 5: M.S. Vogliotti, 6: S.F. Graham, 7: J.P. Yoon, Str: C.A. Bartlett, Cox: A.W. Schaffer, Coaches: J. Stride, J. Pullar

8th          Sydney Boys High - Bow: T.X. Li, 2: S. Wei, 3: C.J. Fisher, 4: T. Mehndiratta, 5: E.J. May, 6: M.E. Whittaker, 7: R. Yi, Str: T.J. Weng, Cox: J. Feng, Coaches: H. Schilling, A. Low


Year 10 Second Eight

06:28.28

06:32.46

06:40.09

06:41.38

06:48.79

06:51.05

07:12.74

07:13.37

1st           St Josephs - Bow: L.T. O'Malley, 2: T.C. Flower, 3: A.G. Elliot, 4: L.T. Davidson, 5: N.J. Jansen, 6: B.R. Clements, 7: P.J.A. Cusack, Str: J.D.P. Pacey, Cox: S.M. Koford, Coach: J.D.P. Reading

2nd          Shore - Bow: O.D. Fielke, 2: L.J.A. Stevenson, 3: B.H. Jefferson, 4: M.J. Burrows, 5: J.J. Hondros, 6: J.P. Hunt, 7: A.D. Priestley, Str: T.H. Bakker, Cox: B.T. Muston, Coach: J.S. Wickenden

3rd          Kings - Bow: T.A. Denny, 2: J.C. Reid, 3: A.J. Jackson, 4: T.A. Field, 5: D.E.J. Page, 6: J.R. Groutsis, 7: W.J. Sylvester, Str: L.W. Oslington, Cox: J.T.P. Bell, Coaches: S.R.R. Hubbard, J.N. Reardon

4th          Scots - Bow: J. A. Stanley, 2: O. J. Brouwers, 3: B.P. Joseph, 4: S.F. Galetto, 5: M.J. Zylstra, 6: J.T. Message, 7: J.K. Mahoney, Str: J.J. Carrigan, Cox: H.J.S. Jones, Coach: H. Foxton

5th          Newington - Bow: J.R. Sullivan, 2: P. Kaloterakis, 3: S.R. Maley, 4: H.S. Stathis, 5: H.B. Mellor, 6: M.V. Marchese, 7: P.C. Kosmas, Str: A.J. Powell, Cox: G. Litsas, Coaches: T. Christian, K. Schmidt

6th          St Ignatius - Bow: C. J. Gill, 2: C. Langford, 3: J. Pulvirenti, 4: W. P. Duggan, 5: O. C. Harris, 6: C. H. Dimoff, 7: J. P. Masson, Str: L. G. Anderson, Cox: N. A. Stillone, Coach: P. Cahill

7th          Grammar - Bow: E. Aslan, 2: T.E.H. Ryan, 3: J.W.S. Trimmer, 4: T.O.B. Keir, 5: H.N. Bruce, 6: S.A. Myers, 7: A. Ng, Str: A.G.H. Lai, Cox: A.D. King, Coach: P.W. Barr

8th          Sydney Boys High - Bow: A.T. Chow, 2: K.J. Zhong, 3: J. Sung, 4: N. Sun, 5: K. Shivakumaarun, 6: S. Zheng, 7: J. Gao, Str: F. Wang, Cox: T.J. McGrath, Coaches: H. Schilling, A. Low

< previous 2014

> next 2016

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management