Scroll To Top
History of AAGPS Head of the River Rowing Regatta

2016 NSW AAGPS Head of the River

 

Head of the River

Major Rennie Trophy

05:55.76

05:58.14

06:00.88

06:02.47

06:03.39

06:07.48

06:10.41

06:17.28

1st           Shore - Bow: O.L. Hall, 2: M.L. Eaton, 3: J.A. Kench, 4: O.H. Mackay, 5: T.R.G. Barnes, 6: C. Boltman, 7: R. Boltman, Str: P.P. Bevan, Cox: N.R.W. Richards, Coach: D.T. Jennings

2nd          St Ignatius - Bow: B. Sullivan, 2: J. Hewat, 3: A. Smith, 4: T. Hugh-Jones, 5: D. Walsh, 6: L. Rossi, 7: O. Thorne, Str: J. Carlson, Cox: E. Miller, Coach: M. Doyle

3rd          St Josephs - Bow: O.J. Skinner, 2: H.J. Kemp, 3: S.L. Phillips, 4: J.J. Rath, 5: J.N. Brown, 6: W.J. O'Shannessy, 7: L.P. Miles, Str: J.J. O'Brien, Cox: C.W. Nicholas, Coach: M. Lane

4th          Scots - Bow: M.J.H. Grant, 2: E.H. Stweart, 3: D.G. Morgan, 4: C.J. Moore, 5: C.B. Butler, 6: G.E.F. Finlayson, 7: F.J. Kilby, Str: J. Skuse, Cox: J.C.J. Lloyd, Coach: K. Thomas

5th          Newington - Bow: F. N. Kearns, 2: A. W. Goodman, 3: C. G. Thomas, 4: D. R. D. Gilchrist, 5: L. R. Janson, 6: C. Horne, 7: W. N. Kearns, Str: S. J. Gilfedder, Cox: A. O. Chilton, Coach: R. Wearne

6th          Kings - Bow: J.K. Crampton, 2: J.D.A. McDonald, 3: S.A. Miller, 4: H.A. MacKenzie-Wood, 5: A.J. Allen, 6: J.P. Denton, 7: A.E. Macintyre, Str: J.P.R. MacKenzie-Wood, Cox: T.N. Sampson, Coach: A.B. Cox

7th          Grammar - Bow: W.H. Batt, 2: S.F. Graham, 3: R. Whitewolfe, 4: C.A. Bartlett, 5: M.S. Vogliotti, 6: O.P. Schwartz, 7: R.W. Sanders, Str: M.W.R. Glanville, Cox: T.H. Livingstone, Coaches: M.J. Smith, L. Carter

8th          Sydney Boys High - Bow: T. Li, 2: D. Huynh, 3: M. Whittaker, 4: F. Wang, 5: M. Blackall, 6: J. Merlo, 7: J. Katafono, Str: W. Zhang, Cox: D. Xu, Coaches: B. Crockford, S. Comninos


Year 10 Third Eight

06:32.78

06:37.65

06:44.99

06:51.30

06:55.24

06:56.66

07:15.06

1st           St Josephs - Bow: S.P. Doherty, 2: N.J. Radford, 3: F.M. Monaghan, 4: G.H. Hiatt, 5: L.A. Harper-Ross, 6: L.M. Zauner, 7: W.P. Burke, Str: T.C.C. Shanks-Anderson, Cox: J.C. Hannon, Coach: J. Quinn

2nd          Shore - Bow: F.T.T. Blake, 2: T.E. Burrow, 3: D.T. Fredricks, 4: W.J. Douglas, 5: R.H. Stanton, 6: D.S. Jackson, 7: J.B. Vincent, Str: D.M. Cooke, Cox: J.P. Dethridge, Coaches: J.R. Robson, T. Jackson

3rd          Scots - Bow: M.W. Rush, 2: H.A. Walker, 3: H.C. Brouwers, 4: M.M. Howell, 5: C.J. Taylor, 6: G.K. Matthews, 7: B.A. Taylor, Str: N.J. Wright, Cox: M.T. Maquirang, Coach: K. Brodie

4th          Kings - Bow: Z.D. Grenfell, 2: H.H. Coupland, 3: H. Li, 4: H.P.R. Inwood, 5: A.H.N. Tucker, 6: J.N.L. Manchee, 7: W.T.M. Lukabyo, Str: B.W. Cox, Cox: S.D. Lawson, Coach: W.D. Donnelley

5th          Newington - Bow: D. Nigro, 2: H. R. Janson, 3: O. R. Lynch, 4: R. P. Miletto, 5: C. S. Dreves, 6: J. S. Payne, 7: N. A. Stevens, Str: F. S. Tainsh, Cox: M. G. Dadd, Coaches: D. Cameron, T. Christian

6th          St Ignatius - Bow: J. McLaughlin, 2: L. Brooks, 3: M. Hutchinson, 4: M. Calderan, 5: F. Stannard, 6: N. Hancock, 7: M. Elbourne, Str: H. Duczmal, Cox: P. Tynan, Coach: I. Brooks

7th          Grammar - Bow: M. Agiotis, 2: E.M. Pridgen, 3: J. Sim, 4: O.J. Finlayson, 5: R. Palumbo, 6: P.W. Hummel, 7: L.E. Bailey, Str: W.P. Rogut, Cox: T.W. Delbridge, Coach: J. Pullar


Year 10 Fourth Eight

06:56.29

06:59.99

07:00.63

07:18.20

07:46.59

1st           Scots 1 - Bow: T.G. Watkin, 2: A.H. Smith, 3: S.C. Martin, 4: C.W. Burns, 5: A.D. St John, 6: A.A.E. Swan, 7: O.T. Oayda, Str: T. Hodgson, Cox: M.S. Ward, Coach: J. Greentree

2nd          St Josephs 2 - Bow: M. Berkery, 2: J.M. Zambelli, 3: S.C. Bell, 4: J.L.R. Williams, 5: J.S. Issa, 6: P. Heilman, 7: O.J. O'Kane, Str: L.T.M. Morath, Cox: B.P.J. Horsley, Coach: P. Curtin

3rd          St Josephs 1 - Bow: J.S. Langfield, 2: W.T. Parnaby, 3: E.P. Goldman, 4: S.H. Glover, 5: N.H. Roberts, 6: L.R. James, 7: J.T. McConnell, Str: D.M. Harvey, Cox: T.X. Morrell, Coach: J. Bokeyar

4th          St Ignatius - Bow: A. Adamo, 2: H. Rocks, 3: R. Housego, 4: P. Nadin, 5: P. Law, 6: B. Crawford, 7: T. Ingram, Str: P. Fuccilli, Cox: T. Lee, Coach: M. Meagher

5th          Scots 2 - Bow: O.N. Stuart, 2: F.C. Manley, 3: A.R. Bradfield, 4: J.M. Dryden, 5: W.S. Green, 6: B.J. Hooker, 7: B.T. Wade, Str: M.M.G. Commander, Cox: S.R. Horton, Coach: J. Cody


Second Eight

LC Robson Memorial Trophy

06:03.27

06:12.77

06:13.56

06:14.17

06:17.78

06:29.80

06:40.85

1st           Shore - Bow: H.M. Snodgrass, 2: H.R. Mactier, 3: M.D. Sinclair, 4: C.G.A. Devadason, 5: F.O.K. Ellis, 6: E.F. Bragg, 7: H.J.B. Waterworth, Str: T.M. Baker, Cox: T.E. Morrison, Coach: B.K. Jenkins

2nd          St Josephs - Bow: J.J. Flannery, 2: J.C. Walker, 3: J.C. Kochanowicz, 4: A.J. Patrielli, 5: L.J. Champley, 6: J.C. Da Silva, 7: L.J. O'Malley, Str: D.J. McElroy-O'Connell, Cox: S.J. Nicholas, Coach: T.T. Wehr-Candler

3rd          St Ignatius - Bow: A. Pugh, 2: M. Bird, 3: C. Gundy, 4: L. Anderson, 5: R. Costello, 6: J. D'Arcy, 7: J. Ghiazza, Str: F. Brooks, Cox: W. Ringler, Coach: P. Wawn

4th          Scots - Bow: J.T. Message, 2: J.K. Mahoney, 3: J. Stanley, 4: N.J.F. McGeoch, 5: L.C. Hird, 6: A.W.H. Thomson, 7: J.A. Maclennan, Str: C.W. Jeavons-Fellows, Cox: J.W.I. Paterson, Coach: P.J. Koster

5th          Newington - Bow: T. J. Langford, 2: H. S. Stathis, 3: T. M. Wiersma, 4: C. Maini, 5: H. G. D. Burton, 6: A. L. Nichol, 7: H. W. Duvall, Str: T. H. Serhon, Cox: J. L. Lewin, Coach: N. Wainman

6th          Kings - Bow: W.M.P. Douglass, 2: J.A. Barlow, 3: H. Fulton-Kennedy, 4: C.W. Pittman, 5: C.T. Steele-Park, 6: A.J. Robertson, 7: C.I. McCarthy, Str: M.T. Orpen, Cox: C.B. Nettleton, Coach: S.M. Hosking

7th          Grammar - Bow: A.J. Ng, 2: L.J. McIntyre, 3: S.A. Myers, 4: F.W. Wade, 5: S. Cass, 6: H.N. Bruce, 7: J.P. Yoon, Str: M.S. Shields, Cox: A.D. King, Coach: K.I. Mackney


Third Eight

06:38.74

06:40.93

06:53.03

07:16.59

07:30.78

1st           Shore - Bow: B.J. Fawcett, 2: A.D. Priestley, 3: J.L. Carwardine, 4: S.D.J. Mazay, 5: M.K. Houston, 6: C. Groth, 7: C.A. Lee, Str: H.H.L. Walker, Cox: S. Zhang, Coach: J.D. Beever

2nd          St Josephs - Bow: S.L. Tosello, 2: B.P. Timmins, 3: R.J. Mulhall, 4: M.P. Tassell, 5: M.D. Callus, 6: J.K. Bourchier, 7: M.H. Swanenberg, Str: H.J. Powell, Cox: M.T. Smith, Coach: K. MacRae

3rd          St Ignatius 1 - Bow: H. Brock, 2: J. Calderan, 3: M. Russell, 4: W. Hancock, 5: M. Pannozzo, 6: J. Priest, 7: T. Traill, Str: W. Duggan, Cox: D. Quinn, Coach: J. DeAngelis

4th          Scots - Bow: L.J. Boreham, 2: J.R. Best, 3: L.L.P. Simpson, 4: C.J. Tuck, 5: C.Y. Lim, 6: O.G. Benjamin, 7: T.P. Negus, Str: M.J. Dalley, Cox: J.R.G. Howard, Coaches: H. Kamp, H. McDonald

5th          St Ignatius 2 - Bow: C. Fraser, 2: C. Cusack, 3: H. Brogan, 4: A. Croston, 5: E. Byrne, 6: A. McGrath, 7: L. Hulme, Str: J. Herschel, Cox: W. Collins, Coach: P. Brogan


First Four

Yaralla Cup

06:54.09

06:57.88

06:58.53

06:58.88

07:02.07

07:07.32

07:18.03

07:34.33

1st           Shore - Bow: J.H.R. Myers, 2: A.M. Morrison, 3: A.M. Humphris, Str: Z.J. Kosovich, Cox: B. Booker, Coach: G.O. Uebergang

2nd          Newington - Bow: J. W. Ford, 2: J. H. R. Smith, 3: I. H. Patterson, Str: M. J. McKay, Cox: P. J. Ioannou, Coach: E. Bertinetti

3rd          St Ignatius - Bow: D. Fish, 2: L. Thomas, 3: J. Allsopp, Str: S. Rigney, Cox: P. Casey, Coach: D. Dillon

4th          St Josephs - Bow: T.C. Flower, 2: D.P. Munro, 3: S.T. Abbey, Str: L.P. Castaldi, Cox: M.J. Lytwyn, Coach: G. Deacon

5th          Kings - Bow: H.J. Bamford, 2: A.J.L. Gall, 3: H.T. Wheelhouse, Str: T.D. Collins, Cox: J.T.P. Bell, Coaches: S.W. Huxley, J.L. Huxley

6th          Scots - Bow: B.P. Joseph, 2: O. Yencken, 3: J.K. Mahoney, Str: J.S. Thompson, Cox: A.T. Kring, Coaches: S. Luker, W. Arkins

7th          The Armidale School - Bow: A. Lloyd, 2: J. Kingham, 3: S. Scott, Str: G. Rodgers, Cox: S. Carmichael, Coach: B. Swan

8th          Sydney Boys High - Bow: S. Zheng, 2: K. Shivakumaarun, 3: A. Leung, Str: R. Yuan, Cox: J. Feng, Coaches: B. Crockford, S. Comninos


Second Four

Allan Callaway Trophy

06:55.83

07:01.33

07:04.45

07:11.30

07:14.61

07:17.97

07:26.41

1st           Shore - Bow: R.J.R. Johnstone, 2: H.K. Walker, 3: N.J. Perry, Str: A.S. Pryde, Cox: L.H. Stuart, Coach: G.O. Uebergang

2nd          Kings - Bow: T.A. Denny, 2: T.A. Field, 3: B.T.A. Hughes, Str: L.J. Ringrose, Cox: C.E.S. Davey, Coaches: J.L. Huxley, S.W. Huxley

3rd          St Josephs - Bow: J.R. Henry, 2: P.J. Cusack, 3: W.J. Freudenstein, Str: J.G. Voulgaris, Cox: J. Ridal, Coach: G. Deacon

4th          St Ignatius - Bow: D. Johnston, 2: S. Salter, 3: T. Beaumont, Str: O. Johnson, Cox: P. Mainsbridge, Coach: D. Dillon

5th          Newington - Bow: S. A. C. Mills, 2: M. J. Knox, 3: R. D. Gigg, Str: J. F. Smith, Cox: C. A. Thomas, Coach: C. Szasz

6th          Scots - Bow: S.F. Galetto, 2: J.P. Agnew, 3: L. Crossley, Str: A.A. Meades, Cox: W.B.J. Walker, Coaches: S. Luker, W. Arkins

7th          The Armidale School - Bow: M. Baldock, 2: C. Holcombe, 3: W. Brissett, Str: C. Grant, Cox: H. Hughes, Coach: W. Caldwell


Third Four

Father Gartlan Trophy

06:55.74

06:57.97

07:01.66

07:12.11

07:21.82

07:37.35

1st           Shore - Bow: H.E. Macdiarmid, 2: L.J.A. Stevenson, 3: O.D. Fielke, Str: T.H. Bakker, Cox: P.A. Bloore, Coaches: G.P. Stewart, N. Collins

2nd          St Ignatius - Bow: J. Newey, 2: S. Newey, 3: C. Dimoff, Str: O. Harris, Cox: A. Afianos, Coaches: S. Glascott, W. Raven

3rd          St Josephs - Bow: W.J. Darling, 2: A.G. Elliot, 3: C.J. Paterson, Str: N.V. Robins, Cox: J.E. Kearns, Coach: T. Dankbaar

4th          Kings - Bow: A.D.F. Wood, 2: W.J. Sylvester, 3: D.E.J. Page, Str: H.J.N. Weston, Cox: S.O. Cook, Coach: C.Q. Quitzau

5th          Scots - Bow: C.P. Webb, 2: A. Stanley, 3: M.P. Duck, Str: J.N. Brunner, Cox: E.C. Chung, Coaches: W. Arkins, S. Gordon

6th          The Armidale School - Bow: S. Hughes, 2: J. Murphy, 3: S. Jackson-Bolton, Str: H. Maxwell, Cox: N. Taylor, Coach: R. West


Fourth Four

Penrith City Council Cup

06:58.85

07:09.60

07:20.09

07:26.09

07:28.14

1st           Shore - Bow: B.H. Jefferson, 2: J.M. Kotecha, 3: J.P. Hunt, Str: M.T. Grave, Cox: J.D. Singer, Coaches: G.P. Stewart, N. Collins

2nd          St Josephs - Bow: T.W. Small, 2: J.D. Pacey, 3: L.C. Trescott, Str: N.J. Jansen, Cox: M.Z. MacRae, Coach: T. Dankbaar

3rd          St Ignatius - Bow: C. Gill, 2: F. Grady, 3: M. Cistulli, Str: J. Masson, Cox: W. Polich, Coaches: S. Glascott, W. Raven

4th          Scots - Bow: N.S. Hudson, 2: R.C. Mundell, 3: S. Parks, Str: J.P. Priest, Cox: H.A. Norburn, Coaches: W. Arkins, S. Gordon

5th          Kings - Bow: N.P. Heanly, 2: L.Q.R. Liao, 3: H.A.R. Holcombe, Str: C. Cooke, Cox: Z.J. O'Shea, Coach: G.R. Morgan


Year 10 First Eight

06:08.90

06:14.44

06:16.25

06:18.48

06:19.98

06:37.63

06:38.08

06:40.58

1st           Shore - Bow: J. Jackson, 2: Z.M. Carboni, 3: S.T.D. Martin, 4: M.R.C. Durham, 5: M. Argent, 6: T.J. Galloway, 7: T.M. Anderson, Str: T.A. Woodworth, Cox: H.M. Keenan, Coaches: G.M. Bates, D. Grimm

2nd          Kings - Bow: B.J. Stewart, 2: G.D.N. Grinham, 3: J.H. Baldwin, 4: A.C. Nicholls, 5: H.L. Mac Smith, 6: L.R. Connors, 7: J.S. Harris, Str: G.P. Lefebvre, Cox: A.T.A. Snaith, Coach: P.R. Curtin

3rd          Scots - Bow: M.A. Moore, 2: H.J. Moore, 3: E.J. Mcdonald, 4: N.A.E. Trotter, 5: L.J. Masters, 6: Z.J. Ball, 7: J.G. Williams, Str: C.A. Zylstra, Cox: J.A. Griffiths, Coaches: R. Williams, S. Johsnton

4th          St Ignatius - Bow: S. Holmes, 2: Z. Marshall, 3: J. Hogan, 4: S. Gillies, 5: R. O'Brien, 6: H. Graham, 7: Z. Noble, Str: L. Menzies, Cox: C. Noonan, Coach: S. Halsall

5th          St Josephs - Bow: M.R. Cram, 2: L.P. Voulgaris, 3: R.N. Champley, 4: M.A. Courtney, 5: O.R. Dermody, 6: M.B. Corrigan, 7: A.M. Bhindi, Str: C.C. Urm, Cox: J.T. Den, Coach: A. Boyd

6th          Newington - Bow: O. J. Sheldrick, 2: T. S. Blessington, 3: R. J. Vaughan, 4: M. T. Della Marta, 5: S. M. C. Graham, 6: L. A. Roncolato, 7: A. A. Martin, Str: J. P. Darwin, Cox: T. J. Cheetham, Coach: T. Christian

7th          Sydney Boys High - Bow: L. Han, 2: J. Wei, 3: R. Zheng, 4: J. Ralph, 5: J. Zhang, 6: L. Li, 7: C. So, Str: T. Trent, Cox: D. Sanjoyo, Coaches: A. Low, A. Chan, K. Fang

8th          Grammar - Bow: J.E. Taleb, 2: L.B. Poier, 3: C.J. Lee, 4: L.Y. Febbo, 5: L. Hempton, 6: H.D. Pierce, 7: J. Zafiropoulos, Str: S. Myles, Cox: D.R. Mekertician, Coach: J. Russell


Year 10 Second Eight

06:20.81

06:23.71

06:26.37

06:28.20

06:31.48

06:51.25

06:56.47

07:00.50

1st           Shore - Bow: W.H. Andrews, 2: F.L. Ambler, 3: L.J. Cozzi, 4: D.P.T. Elmslie, 5: T.S. Hislop, 6: W.A.J. Richardson, 7: H.R. Molinari, Str: A.W.F. Fisher, Cox: C.J. Purbrick, Coach: J.S. Wickenden

2nd          St Ignatius - Bow: H. Dillon, 2: M. Luvio, 3: J. Siokos, 4: N. Luvio, 5: S. Johnston, 6: M. Moore, 7: W. Burns, Str: E. Thompson, Cox: P. Conaghan, Coach: H. Delaney

3rd          St Josephs - Bow: X.J.R. Ryan, 2: V.B. Creagh, 3: B.A. Lunn, 4: J.H. Negline-Smyth, 5: M.J. Campbell, 6: L.J. Cassar, 7: T.I.J. Roberts, Str: T.J. Nicholls, Cox: J.C. Lewis, Coaches: J. Reading, L. Dankbaar

4th          Scots - Bow: M.T. Emery, 2: N.J. Jenkinson, 3: J.M. Hunter, 4: J.E. Forbes, 5: H. Spillane, 6: T.A. Broinowski, 7: J.D. Chenoweth, Str: J.M. Walker, Cox: W.J. Wright, Coaches: M. Shaw, A. Purnell

5th          Kings - Bow: H.K. Sylvester, 2: R.D. Leahy, 3: S.W. Lock, 4: J.W.R. Staley, 5: T.G.W. Walsh, 6: T.B. Ramsay, 7: O.J. Mitchell, Str: C.A. Begg, Cox: T.J. Weston, Coach: J.P. Moore

6th          Grammar - Bow: J.V. Lee, 2: H.M. Bradley, 3: J.J. Furlan, 4: M.J. Comino, 5: A.P. Sackelariou, 6: J.N. Zimmerman, 7: J.V. Armitage, Str: N.W. Ward, Cox: T.W. Delbridge, Coach: K. Major

7th          Sydney Boys High - Bow: K. Nguyen, 2: E. Qi, 3: K. Jin, 4: D. Lalwani, 5: B. Kwan, 6: T. Widyatamaka, 7: B. Herijanto, Str: T. Xu, Cox: J. Sun, Coaches: A. Low, A. Chan

8th          Newington - Bow: A. J. Brown, 2: J. K. Edwards, 3: S. Danks, 4: D. Baykitch, 5: H. S. L. Johnson, 6: D. A. W. Fowler, 7: J. W. Bowd, Str: A. Gillespie-Penny, Cox: A. Gobran, Coaches: T. Christian, H. Goodall

< previous 2015

> next 2017

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management