Scroll To Top
History of the Queensland GPS Head of the River rowing regatta

2005 QLD GPS Head of the River

The 83rd boys Head of the River was conducted on Saturday 26th March 2005 at Lake Wivenhoe, Queensland. 

Coached by his father, Jack Greenland, who stroked the winning Churchie crew in 2005, completed three generations of Greenland contributions to Anglican Church Grammar School Rowing Club in the GPS Head of the River.

Ben Greenland stroked the 1941 crew to win the Head of the River. His son, Bruce who coached the 2005 crew, did not row at school, had an outstanding club career after leaving school and coached Churchie for over 18 years. Bruce's son sam (1st VIII 2002 and 2003) and Jack continued the family tradition.

As far as can be determined, Bruce and Jack hold a unique place in GPS rowing (certainly in the era of racing in Eights), as the only father and son (coach and oarsman) combination to win the O’Connor Cup for any School. 

In 2005, following the Head of the River victory, Churchie’s Rugby 1st XV won their premiership undefeated. This was the first time this Rowing/Rugby double had been achieved by the school since 1963 and only the third (1939, 1963 and 2005) time the double had been achieved in the Schools’ history. In 1939 John Mactaggart and Stuart Parkinson won the dual premierships; in 1963 Bruce Schmidt and Wally Noble were members of the VIII and 1st XV; and in 2005 George King-Scott and Jason Hardie enjoyed both victories.

 

Boys Open First Eight

The O'Connor Cup

Distance: 1800 Metres

Winning Time: 5:15.00

1st Anglican Church Grammar School - Bow: William Newstead, 2: George King-Scott, 3: Daniel Pitt, 4: Hugo Struss, 5: Jason Hardie, 6: Robert Lewis-Swann, 7: Alexander Groeneveld, Str: Jack Greenland, Cox: Mark Alexander, Coaches: Barnaby Eaton & Bruce Greenland  

2nd The Southport School

3rd St. Joseph's College, Gregory Terrace - Bow: Kieran McAuliffe, 2: Henry Churchill, 3: Michael Bryan, 4: Daniel Wolter, 5: Timothy Deery, 6: Patrick Toomey, 7: Thomas Anderson, Str: Jonathon Camphin, Cox: Brendan McGrath, Coaches: John Rynne & Matthew Toon 

Victorious Churchie First Crew

3rd Place: Gregory Terrace First VII


Boys Open Second Eight

Distance: 1800 Metres

Winning Time: 5:30.00

1st Anglican Church Grammar School 

2nd Brisbane Boys' College

3rd Brisbane State High School 

4th Gregory Terrace - Bow: Douglas Higginson, 2: Paul Burns, 3: Ryhs Jones, 4: Marcus See, 5: Jason Gillig, 6: Christopher George, 7: Julian O'Rourke, Str: Thomas Kirby, Cox: Thomas Sweep, Coaches: Simon Daly & Luke Bertini


Boys Open Third Eight

Distance: 1800 Metres

Winning Time: 5:40.00

1st Gregory Terrace - Bow: Timothy Wilson, 2: James Pollock, 3: Nathan Bynne, 4: Jean-Paul Baudet, 5: Matthew Marden, 6: Luke Stark, 7: Thomas Underwood, Str: Richard Nagle, Cox: Dean Sandaver, Coach: Neal Macrossan 

2nd Brisbane Boys' College

3rd Anglican Church Grammar School 

Head of the River Champions: Gregory Terrace 3rd VIII


Boys Open Fourth Eight

Distance: 1800 Metres

Winning Time: 6:47.00

1st Brisbane Boys' College

2nd Gregory Terrace - Bow: Elliott Whitton, 2: Patrick Danaher, 3: Martin Gofton, 4: Fraser Clinton, 5: Rowan Webb, 6: Dunacan Zajdlewicz, 7: Matthew Ballam, Str: Philip Kowalski, Cox: Andrew Britz, Coach: Ben Butler 

3rd Brisbane Grammar School 


Boys Under 16 First Eight

Distance: 1800 Metres

Winning Time: 5:28.00 

1st Anglican Church Grammar School 

2nd The Southport School 

3rd Brisbane Boys' College

4th Gregory Terrace - Bow: Morgan Tiernan, 2: Jack Sparksman, 3: Christopher Camphin, 4: Alexander Hipgrave, 5: Philip Braban, 6: Christopher Fatinos, 7: Andrew Pyke, Str: Patrick Ritchie, Cox: Spiro Karydas, Coaches: Josh Beckwith & Tom Collins 


Boys Under 16 Second Eight

Distance: 1800 Metres

Winning Time: 5:38.00

1st Gregory Terrace - Bow: Andrew Hurley, 2: Regan Gallagher, 3: Daniel North, 4: Carl Cosgrave, 5: Brendan Mitchell, 6: Matthew Tuck, 7: Richard Fox, Str: Nathan Boyd, Cox: Corey Triffett, Coaches: Grant Ciocarell & Nick Braban 

2nd Anglican Church Grammar School 

3rd Brisbane Boys' College

Winning Crew: Gregory Terrace Under 16 2nd Eight 


Boys Under 16 Third Eight

Distance: 1800 Metres

Winning Time: 5:57.00

1st Anglican Church Grammar School 

2nd Brisbane Grammar School

3rd Gregory Terrace - Bow: Julian Martinez, 2: Brendan Josey, 3: Robert McDowall, 4: Gordan Owens, 5: Lachlan Poiner, 6: Matthew Hasking, 7: Patrick Bridges, Str: Victor Neep, Cox: Nicholas Conaghan, Coaches: Paul Raven & Simon Martin 



Boys Under 16 Fourth & Fifth Eight

Distance: 1800 Metres

Winning Time: 6:09.00

1st Anglican Church Grammar School 

2nd Gregory Terrace (4th Crew) - Bow: Matthew Gill, 2: Rohan Gallagher, 3: Antony De Simone, 4: Ben Steward, 5: Fraser Stevenson, 6: Michael O'Brien, 7: Robert Calvisi, Str: Alexander Bell, Coach: Michael Sparksman 

3rd Gregory Terrace (5th Crew) - Bow: Jed Robusto, 2: Maxim O'Brien, 3: Nicholas Nielsen, 4: Nicholas Britz, 5: James Tarrant, 6: Joshua Richards, 7: Lachlan Gassman, Str: Alexander Barry, Cox: Travis McKenna, Coaches: Alex Thompson, Chris Bowes & Andreas George 



Boys Under 15 First Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 4:40.00

1st Brisbane Grammar School 

2nd Brisbane State High School 

3rd The Southport School 

Other Participating Crews:

6th Gregory Terrace - Bow: William Perrins, 2: Benjamin Cook, 3: Dylan Nagle, Str: Adrian Smith, Cox: Gavin McLean, Coach: Warwick Marden

  


Boys Under 15 Second Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 4:40.00


1st Brisbane State High School 

2nd Brisbane Grammar School 

3rd The Southport School 

Other Participating Crews:

6th Gregory Terrace - Bow: Christopher Windsor, 2: Thomas Pyke, 3: John Colwell, Str: Robert Fogarty, Cox: Dominic How, Coaches: Jane Hurley & Damian Wright  


Boys Under 15 Third Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:08.00


1st Anglican Church Grammar School 

2nd Brisbane Boys' College

3rd Brisbane State High School 

4th Gregory Terrace - Bow: Elliott Price, 2: Nicholas Tierney, 3: Brian Funder, Str: James Blair-Swannel, Cox: Ross Connolly, Coaches: Mitch Spowart & Damian Wright 


Boys Under 15 Fourth Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:57.00

1st Brisbane Grammar School 

2nd Gregory Terrace - Bow: Alexander Clern, 2: Rory Crittenden, 3: Sam Gorey, Str: Mark Cox, Cox: Rowan Conaghan, Coaches: Paul O'Leary & Sean Quinn 

3rd Brisbane Boys College 


Boys Under 15 Fifth Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:10.00

1st Brisbane Boys' College

2nd Anglican Church Grammar School 

3rd Brisbane Grammar School 

Other Participating Crews:

6th Gregory Terrace - Bow: Benjamin McDonald, 2: Nicholas Noys, 3: Daniel Harrison, Str: Robert Stewart, Cox: Nicholas Allen-Ducat, Coaches: Geoff Galt & Brad Garratt, Coaches: D. Davidson & Nick Marden 


Boys Under 15 Sixth Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:10.00

1st Brisbane State High School 

2nd Brisbane Boys' College

3rd Anglican Church Grammar School 

Other Participating Crews

7th Gregory Terrace - Bow: Oscar Clark-Ryan, 2: Andrew Morrissey, 3: Jack Einicke, Str: Matthew Smith, Cox: Logan Moore, Coaches: Geoff Galt & Brad Garratt



Boys Under 15 Seventh Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:09.00

1st Gregory Terrace - Bow: Thomas Blasurcyk, 2: Myles Chadwick, 3: Ben Hutchins, Str: William Collins, Cox: Charles Donne, Coach: Ben Winkle 

2nd The Southport School 

3rd Brisbane Boys' College


Boys Under 15 Eighth Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:46.00

1st The Southport School 

2nd Gregory Terrace - Bow: David Cole, 2: Nicholas Pincus, 3: Anthony Brownlie-Smith, Str: Zachary O'Lagly, Cox: Gavin McLean, Coach: Ben Winkle 

3rd Brisbane State High School 


Boys Under 15 Ninth Four

Distance: 1000 Metres

Winning Time: 4:59.00

1st Gregory Terrace (9th Crew) - Bow: Patrick Moroney, 2: Alexander Nyst, 3: Xavier Chadwick, Str: Benjamin McDonald, Cox: Dominc Howe 

2nd The Southport School (9th Crew)

3rd The Southport School (10th Crew)

Other Participating Crews:

5th Gregory Terrace (10th) - Bow: Christopher Barnett, 2: Paul McDonnell, 3: Christopher Windsor, Str: Thomas De Clara, Cox: Gavin McLean


Sources

Page 1-30, Churchie Rowing by Peter Jell, Published by Anglican Church Grammar School 

Page 91, The Sunday Mail, Sunday 13th March 2005 Edition https://archive.org/details/screen-shot-2021-02-23-at-7.36.07-pm

Page 120-126, St. Joseph's College, Gregory Terrace 2005 Newsletter https://media.digistormhosting.com.au/sjgt-au-qld-91-oldboys/documents/2005_web.pdf?mtime=20190427132647


< previous 2004

> next 2006

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management