Scroll To Top
History of the Queensland GPS Head of the River rowing regatta

2001 QLD GPS Head of the River

The 79th boys Head of the River was conducted on  Saturday 24th March 2001 at Lake Wivenhoe, Queensland. 

The Bow seat in the third placed Churchie crew in the O'Connor Cup, Micheal Davis was the fifth Davis brother to represent the school in the First VIIIs Head of the River contest between 1991 and 2001. Simon Davis in 1991, Joshua Davis in 1992 and 1993, Cameron Davis in 1995, Peter Davis in 1998 and 1999 and Michael Davis in 2001. 


 

Organising Committee:

Great Public Schools Association 


Boys Open First Eight

The O'Connor Cup

Distance: 2000 Metres 

Winning Time: 5:59.00

1st Brisbane Grammar School - Bow: Nigel Johnson, 2: Edward Annand, 3: Thor Harrison, 4: Ryan McLeod, 5: Cameron Adam, 6: Michael Hogan, 7: Gordon Lusink, Str: Kurt Johnson, Cox: Blair Hammond, Coaches: Tim Conrad & Gary Merritt

2nd The Southport School 

3rd Anglican Church Grammar School - Bow: M. Davis, 2: J. Wilson, 3: D. Lewis, 4: A. Avetisoff, 5: D. Hoare, 6: C. Higgins, 7: B. Hoyes, Str: D. Pitt, Cox: H. Walsh, Coach: P. J. Tierney

4th Brisbane Boys' College

5th Gregory Terrace - Bow: Paul Barber, 2: Michael Larkins, 3: Thomas Hall, 4: Nicholas Braban, 5: Kieran Mulligan, 6: David Houston, 7: Sean Rowe, Str: Benjamin Butler, Cox: Patrick Kelly, Coach: Mr. John Bowes 

6th Brisbane State High School 

Page 127, The Sunday Mail, Sunday March 25th 2001 Edition

Alex Avetisoff, the four seat of the 2001 Anglican Church Grammar School, represented Queensland in the 2003 Noel F. Wilkinson Youth VIII Trophy. Avetisoff went on to compete for Queensland in the 2003 and 2004 Australian Rowing Championships in the Under 23 Coxed Four and Under 23 VIII repectively. 


Boys Open Second Eight

Distance: 2000 Metres

Winning Time: 6:14.00

1st St. Joseph's College, Gregory Terrace - Bow: Robert Poiner, 2: Alexander Pradella, 3: Michael Denham, 4: Thomas Vanderloos, 5: Michael Maguire, 6: Kevin Twomey, 7: Thomas Collins, Str: David Hanson, Cox: Stephen Cornell, Coaches: Mr. Matthew Toon & Mr. Josh Beckwith 

2nd Brisbane Grammar School 

3rd The Southport School 

4th Anglican Church Grammar School 

5th Brisbane Boys' College

6th Brisbane State High School 


Winning Crew:  Gregory Terrace Open Second VIII

Boys Open Third Eight

Distance: 2000 Metres

Winning Time: 6:22.00

1st Gregory Terrace - Bow: Dino Vekic, 2: Hylton Miller, 3: Benjamin Keane, 4: Andrew Hodge, 5: James Richards, 6: Andrew Stack, 7: Simon Sponza, Str: Brendan Perry, Cox: Sean Graham, Coach: Mr. Daniel Gardiner

2nd Brisbane Grammar School 

3rd Anglican Church Grammar School

4th Brisbane Grammar School 

5th The Southport School 

6th Brisbane State High School 

Winning Crew: Gregory Terrace Open Third Eight 


Boys Open Fourth Eight

Distance: 2000 Metres

Winning Time: 6:55.00

1st Gregory Terrace - Bow: Jeffrey Tanner, 2: Thomas Toro, 3: Nicholas Farry, 4: Jarad Smith, 5: Geoffrey Cremin, 6: James Watson, 7: Conor Power, Str: Brendan Perry, Cox: Joshua Richards, Coach: Mr. Nick Crimmins

2nd Brisbane Grammar School

3rd Anglican Church Grammar School

4th Brisbane Boys' College

5th The Southport School 


Winning Crew: Gregory Terrace Open Fourth VIII 


Boys Under 16 First Eight

Distance: 2000 Metres

Winning Time: 5:59.00

1st Brisbane Boys' College

2nd Brisbane Grammar School 

3rd St. Joseph's Nudgee College

4th The Southport School 

5th Anglican Church Grammar School 

6th Gregory Terrace - Bow: William Anderson, 2: Robert McConachie, 3: Paul O'Brien, 4: Benedict Farrell, 5: Ben Chardon, 6: Matthew Horrocks, 7: Christopher Jardim, Str: Thomas Beaton, Cox: Joseph Tynan, Coaches: Mr. Rob McNeil & Mr. Mitchell Rosenlund

7th Brisbane State High School 


Boys Under 16 Second Eight

Distance: 2000 Metres

Winning Time: 6:24.00

1st Brisbane Grammar School 

2nd Anglican Church Grammar School

3rd Brisbane Boys' College

4th St. Joseph's College, Gregory Terrace - Bow: James Kenny, 2: Jack Stevenson, 3: Ryan Lomsargis, 4: Mitchell Spowart, 5: Kevin Tanner, 6: Francesco Tigari, 7: Luke Bertini, Str: Nicholas Marrinan, Cox: Jan Novak, Coaches: Mr. Christain Oneto & Mr. Paul Christensen 

5th The Southport School 

6th St. Joseph's Nudgee College


Boys Under 16 Third Eight

Distance: 2000 Metres

Winning Time: 6:36.20

1st Anglican Church Grammar School 

2nd Brisbane Boys' College

3rd Brisbane Grammar School 

4th Gregory Terrace - Bow: Gerard Corbin, 2: Christopher Henderson, 3: Liam Barrett, 4: Anthony Sexton, 5: Jackson George, 6: Gary Boyle, 7: Nicholas Bond, Str: Zachary Walsh, Cox: Darcy Rosenlund, Coaches: Mr. Matthew Cole & Mr Dennis Taylor

5th The Southport School


Boys Under 15 First Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:09.00

1st Brisbane Boys' College

2nd Anglican Church Grammar School & The Southport School 

4th St. Joseph's Nudgee College 

5th Brisbane Grammar School

6th Brisbane State High School 

7th Gregory Terrace - Bow: Andrew Cook, 2: Jeremy Davis, 3: Dominic Wachtel, Str: Timothy McDonnell, Cox: Lachlan Nally, Coach: Mr. Simon Daly 


Boys Under 15 Second Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:15.00

1st Anglican Church Grammar School

2nd Brisbane Boys' College

3rd Gregory Terrace - Bow: Andreas George, 2: Christopher Bowes, 3: Henry Bryan, Str: Edward Bryan, Cox: Anthony Rosengren, Coach: Mr. Simon Daly

4th Brisbane State High School 

5th Brisbane Grammar School 

6th St. Joseph's Nudgee College

7th The Southport School 


Gregory Terrace Under 15 Second IV


Boys Under 15 Third Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:25.00

1st Brisbane Boys' College

2nd Anglican Church Grammar School 

3rd The Southport School

4th Brisbane Grammar School 

5th Gregory Terrace - Bow: Daniel Barrett, 2: David Dancer, 3 James Batch, Str: Luke Mortimer, Cox: Michael Jennings, Coaches: Mr. Scott Warren & Mr. David Zajdlewicz 

6th Brisbane State High School 

7th St . Joseph's Nudgee College  



Boys Under 15 Fourth Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:39.00


1st Brisbane Boys College

2nd Anglican Church Grammar School 

3rd Brisbane Grammar School 

4th The Southport School 

5th St. Joseph's Nudgee College

6th Gregory Terrace - Bow: Andrew Watson, 2: Nicholas Marden, 3: James Coughlan, Str: Daniel Barrett, Cox: James Dean, Coaches: Mr. Matthew Bint & Mr. David Clarke 

7th Brisbane State High School 


Boys Under 15 Fifth Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 5:25.00

1st Brisbane Grammar School

2nd Anglican Church Grammar School 

3rd Brisbane Boys' College

4th The Southport School 

5th Gregory Terrace 


Boys Under 15 Sixth Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 6:09.00


1st Brisbane Boys' College

2nd Anglican Church Grammar School

3rd Brisbane Grammar School

4th Gregory Terrace - Bow: Bradley Garrett, 2: Jarryd Lazzarini, 3: Joel Townsend, Str: Kieran Cook, Cox: James Dean, Coach: Mr. Geoff Galt

5th The Southport School 


Boys Under 15 Seventh Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: 6:08.00


1st Anglican Church Grammar School 

2nd Brisbane Grammar School

3rd Gregory Terrace - Bow: Michael Watson, 2: Jarryd Lazzarini, 3: Stephen Rigg, Str: William Godsall-Smith, Cox: Lachlan Nally

4th Brisbane Boys' College 


Boys Under 15 Eighth Four

Distance: 1500 Metres

Winning Time: NTT

1st Brisbane Boys' College

2nd Anglican Church Grammar School 9th Crew

3rd Anglican Church Grammar School 8th Crew

4th Gregory Terrace - Bow: Matthew Richards, 2: Daniel Fludder, 3: James Cissoldi, Str: Max Watterson, Cox: Anthony Rosengren 

5th Anglican Church Grammar School 10th Crew

6th Anglican Church Grammar School 11th Crew

7th Brisbane Grammar School 


Sources

Page 128-135, St. Joseph's College, Gregory Terrace 2001 Newsletter https://media.digistormhosting.com.au/sjgt-au-qld-91-oldboys/documents/2001_web.pdf?mtime=20190427132606

GPS Head of the River Rowing Championship - Open First VIII Winners https://websites.sportstg.com/get_file.cgi?id=2291530

Pages 1-30, Churchie Rowing by Peter Jell, Published by Anglican Church Grammar School 

Pages 45-52, Churchie Rowing by Peter Jell, Published by Anglican Church Grammar School

Page 90, Churchie Rowing by Peter Jell, Published by Anglican Church Grammar School 

Page 123, The Sunday Mail, Sunday 25th March 2001 Edition https://archive.org/details/img-20210120113002

Page 127, The Sunday Mail, Sunday 25th March 2001 Edition https://archive.org/details/img-20210120113032

< previous 2000

> next 2002

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management