Scroll To Top
History of the Victorian APS Head of the River rowing regatta

2014 APS Head of the River

The 147th boys Head of the River and the 34th girls Head of the River were conducted on Saturday 22nd March 2014 at Nagambie Lakes.

A stiff cross head breeze grew during the day necessitating the finals of the senior crews to be seeded giving the best crews the best lanes.

Racing was conducted using seeded heats from the recently conducted Scotch Mercantile regatta with the first three progressing to the final.

Full results can be found through this link.

Scotch, MGS and BGS battle out for placings in the final of the boys Head of the River

2014 regatta program

2014 regatta program

Scotch College first crew made it five in a row and their second crew won by a massive 15 seconds. Melbourne Grammar won both the Year 10 A and B eight showing that Scotch may be challenged in years to come. Geelong Grammar returned to form in the girls Head of the River with a dominating win over Carey. Their second crew also won comfortably over Geelong College.

 

Officials

Regatta Manager: Luke Soulos

Regatta Secretary: Laura J Schouten

Broadcaster: Roger B Wilson

Adjuvants: Maurice B Brown and Frank C Covill

Referee: Andrew N Guerin

Jury: Eric Waller, William Webster, Greg Falk, Peter Darbyshire, Graeme Boykett, Robin Murphy, Lesley Skevington, David Pitt,

Committee: D W Meyer Caulfield (Chair, boys), E G Lewin Haileybury (Chair, girls), G P McPhee BGS, P A Jepson Carey, N A Gibbons MGS, C J Rowland Caulfield, M D Cheatley, P Porter GC, G D Schneiders, J R Davenport SKC, R J McLaren SC, P B Hawkins, J L Mitchell, S E Nairn WC, C J Matthews XC, P J La Cava GGS.

Boys Open & Year 10

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Boys Head of the River

Boys Second Eight

Boys Third Eight

Boys Fourth Eight

Boys Open Coxed Four

Boys Year 10 Eight Division A

Boys Year 10 Eight Division B

Boys Year 10 Eight Division C

Boys Year 10 Coxed Four Division A

Girls Open & Year 10

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Girls Head of the River

Girls Second Eight

Girls Third Eight

Girls Open Four

Girls Year 10 Four Division A

Girls Year 10 Four Division B

Girls Year 10 Four Division C

Girls Year 10 Four Division D

Girls Year 10 Four Division E

Girls Year 10 Four Division F

Boys Year 9

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Boys Year 9 Eight Division A

Boys Year 9 Eight Division B

Boys Year 9 Quad Scull Division A

Boys Year 9 Quad Scull Division B

Boys Year 9 Quad Scull Division C

Boys Year 9 Quad Scull Division D

Boys Year 9 Quad Scull Division E

Boys Year 9 Quad Scull Division F

Boys Year 9 Quad Scull Division G

Girls Year 9

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Girls Year 9 Four Division A

Girls Year 9 Four Division B

Girls Year 9 Four Division C

Girls Year 9 Four Division D

Girls Year 9 Four Division E

Girls Year 9 Four Division F

Girls Year 9 Four Division G

Girls Year 9 Four Division H

Sources

  • Regatta manager system for results
  • Regatta program
  • Unless noted otherwise, photos - Andrew Guerin

< previous 2013

> next 2015

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management