Scroll To Top
History of the Victorian APS Head of the River rowing regatta

2013 APS Head of the River

The 146th boys Head of the River and the 33rd girls Head of the River were conducted on Saturday 16th March 2013 at Nagambie Lakes.

A moderate cross head breeze in the morning freshened by late morning. This led to a redraw of lanes in the finals to place the seeded crews into the favoured lanes. In the end the breeze moderated and the redraw was unnecessary. However it could not be undone.

There was controversy before the regatta began with Melbourne Grammar first and second crews being relegated to last in their heats due to an infringement of APS training rules. With seeded heats from the results of the racing at the Scotch Mercantile regatta, this could have been an issue in adverse weather conditions and lane seeding being implemented.

Full results can be found through this link.

Scotch leading Geelong Grammar in the final of the Boys Head of the River

2013 program cover

2013 program cover

Scotch won their fourth Head of the River in a row whilst Caulfield won their second in a row in the girls. Both races were fiercely contested. Scotch had a field day wining all the senior races with large margins.

 

Officials

Regatta Manager: Luke Soulos

Regatta Secretary: Troy R Durham

Broadcaster: Roger B Wilson

Adjuvants: Maurice B Brown and Frank C Covill

Referee: Andrew N Guerin

Jury: Eric Waller, William Webster, Terry Blyth,  Peter Darbyshire, Graeme Boykett, Rod Kemp, David Pitt, Bill Day, Reg McKay, David Grubits

Committee: D W Meyer Caulfield (Chair, boys), E G Lewin Haileybury (Chair, girls), G P McPhee BGS, P A Jepson Carey, N A Gibbons MGS, C J Rowland Caulfield, M D Cheatley, P Porter GC, G D Schneiders, J R Davenport SKC, R J McLaren SC, P B Hawkins, J L Mitchell, S E Nairn WC, C J Matthews XC, P J La Cava GGS.

Boys Open & Year 10

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Boys Head of the River

2000m

Final A

6:13.36

6:16.20

6:28.09

6:29.33

6:31.44

6:34.89

Final B

6:33.74

6:38.69

6:41.21

6:50.10

6:55.60


Final A

1st Scotch College

2nd Geelong Grammar

3rd Melbourne Grammar

4th Geelong College

5th St Kevin's College

6th Wesley College

Final B

1st Brighton Grammar

2nd Xavier College

3rd Carey Grammar

4th Caulfield Grammar

5th Haileybury College

Boys Second Eight

2000m

Final A

6:26.82

6:36.51

6:43.24

6:44.20

6:48.11

6:51.82

Final B

6:50.27

7:09.43

7:11.83

7:13.52

7:19.28

Final A

1st Scotch College

2nd Melbourne Grammar

3rd Geelong College

4th Wesley College

5th Brighton Grammar

6th St Kevin's College

Final B

1st Geelong Grammar

2nd Carey Grammar

3rd Caulfield Grammar

4th Xavier College

5th Haileybury College

Boys Third Eight

2000m

Final A

6:48.96

7:08.22

7:10.43

7:12.73

7:15.15

7:19.02

Final B

7:10.28

7:18.60

7:55.88

Final A

1st Scotch College

2nd Melbourne Grammar

3rd Geelong Grammar

4th Xavier College

5th Geelong College

6th Caulfield Grammar

Final B

1st Brighton Grammar

2nd Wesley College

3rd St Kevin's College

Boys Fourth Eight

2000m

Final A

7:02.80

7:17.20

7:18.93

7:44.47

7:52.20

Final B

7:31.45

7:58.03

Final A

1st Scotch College

2nd Xavier College

3rd Scotch College

4th Caulfield Grammar

5th Geelong College

Final B

1st Geelong Grammar

2nd Wesley College

Boys Open Coxed Four

1000m

Final

3:35.23

3:43.82

3:59.66

4:14.69

Final

1st Wesley College

2nd Carey Grammar

3rd Brighton Grammar

4th Xavier College

Boys Year 10 Eight Division A

2000m

Final A

6:43.66

6:55.60

7:02.25

7:05.40

7:14.87

7:22.37

Final B

7:04.56

7:08.61

7:12.61

7:17.20

7:29.11

Final A

1st Scotch College

2nd Melbourne Grammar

3rd Wesley College

4th Carey Grammar

5th Brighton Grammar

6th Xavier College

Final B

1st St Kevin's College

2nd Haileybury College

3rd Geelong College

4th Geelong Grammar

5th Caulfield Grammar

Boys Year 10 Eight Division B

2000m

Final A

6:59.44

7:09.28

7:12.04

7:13.01

7:18.06

7:25.04

Final B

7:25.55

7:29.45

7:42.63

7:52.45

7:52.98

Final A

1st Scotch College

2nd Wesley College

3rd St Kevin's College

4th Xavier College

5th Carey Grammar

6th Caulfield Grammar

Final B

1st Melbourne Grammar

2nd Geelong Grammar

3rd Brighton Grammar

4th Geelong College

5th Haileybury College

Boys Year 10 Eight Division C

2000m

Final A

7:13.84

7:16.90

7:32.44

7:33.00

7:49.19

7:56.71

Final B

7:36.20

7:39.66

7:47.50

7:57.77

8:01.81

No time recorded

Final A

1st Melbourne Grammar

2nd Scotch College

3rd Caulfield Grammar

4th Wesley College

5th St Kevin's College

6th Melbourne Grammar

Final B

1st Scotch College

2nd Xavier College

3rd Geelong Grammar

4th Scotch College

5th Brighton Grammar

6th Geelong Grammar

Boys Year 10 Coxed Four Division A

1000m

Final

4:05.98

4:11.48

4:28.48

4:38.79

Final

1st Carey Grammar

2nd Wesley College

3rd Caulfield Grammar

4th St Kevin's College

Girls Open, Year 10 & Year 9

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Girls Head of the River

2000m

Final

7:25.64

7:27.58

7:30.38

7:48.64

7:54.45

8:13.55

Final

1st Caulfield Grammar

2nd Geelong Grammar

3rd Carey Grammar

4th Geelong College

5th Wesley College

6th Haileybury College

Girls Second Eight

2000m

Final

7:47.23

7:58.03

8:01.50

8:04.11

Final

1st Geelong Grammar

2nd Geelong College

3rd Caulfield Grammar

4th Wesley College

Girls Third Eight

2000m

Final

7:51.32

8:11.32

8:30.02

8:39.32

Final

1st Geelong Grammar

2nd Geelong Grammar

3rd Geelong College

4th Caulfield Grammar

Girls Open Four

1000m

Final

4:12.29

4:33.48

Final

1st Carey Grammar

2nd Wesley College

Girls Year 10 Four Division A

1000m

Final

4:07.38

4:12.42

4:13.59

4:20.08

Final

1st Geelong College

2nd Haileybury College

3rd Geelong Grammar

4th Wesley College

Girls Year 10 Four Division B

1000m

Final

4:13.11

4:17.75

4:22.44

4:38.97

Final

1st Geelong College

2nd Haileybury College

3rd Wesley College

4th Geelong Grammar

Girls Year 10 Four Division C

1000m

Final

4:28.69

4:39.87

4:44.22

4:44.52

4:50.65

Final

1st Geelong College

2nd Wesley College

3rd Geelong Grammar

4th Geelong Grammar

5th Haileybury College

Girls Year 10 Four Division D

1000m

Final

4:44.68

4:51.31

5:06.11

Final

1st Geelong College

2nd Geelong Grammar

3rd Geelong Grammar

Girls Year 10 Four Division E

1000m

Final

4:49.88

4:51.34

4:54.84

5:03.51

5:07.21

Final

1st Geelong College

2nd Geelong Grammar

3rd Geelong College

4th Geelong Grammar

5th Geelong Grammar

Girls Year 9 Four Division A

1000m

Final

4:18.95

4:20.02

4:28.38

Final

1st Geelong College

2nd Wesley College

3rd Haileybury College

Girls Year 9 Four Division B

1000m

Final

4:25.82

4:42.89

4:51.69

4:53.52

Final

1st Wesley College

2nd Geelong College

3rd Haileybury College

4th Geelong College

Girls Year 9 Four Division C

1000m

Final

4:40.25

4:46.39

4:51.54

4:59.70

Final

1st Wesley College

2nd Haileybury College

3rd Geelong College

4th Geelong College

Girls Year 9 Four Division D

1000m

Final

4:49.60

5:03.31

5:12.04

5:51.09

Final

1st Geelong College

2nd Geelong College

3rd Wesley College

4th Haileybury College

Boys Year 9

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Boys Year 9 Eight Division A

1000m

Final

3:26.64

3:33.66

3:37.94

3:48.22

Final

1st Wesley College

2nd Carey Grammar

3rd Melbourne Grammar

4th Xavier College

Boys Year 9 Eight Division B

1000m

Final

3:36.99

3:39.87

3:45.02

Final

1st Melbourne Grammar

2nd Carey Grammar

3rd Xavier College

Boys Year 9 Eight Division C

1000m

Final

3:50.89

3:51.78

3:55.11

3:59.93

4:15.94

Final

1st Melbourne Grammar

2nd Geelong College

3rd Caulfield Grammar

4th Carey Grammar

5th Xavier College

Boys Year 9 Eight Division D

1000m

Final 

3:59.30

4:17.75

4:24.32

5:10.88

Final

1st Melbourne Grammar

2nd Caulfield Grammar

3rd Haileybury College

4th Caulfield Grammar

Boys Year 9 Quad Scull Division A

1000m

Final A

3:30.24

3:33.27

3:36.05

3:38.86

3:46.86

3:48.74

Final B

3:52.74

3:52.84

4:09.23

Final A

1st St Kevin's College

2nd Xavier College

3rd Scotch College

4th Scotch College

5th Melbourne Grammar

6th Caulfield Grammar

Final B

1st Geelong College

2nd Haileybury College

3rd Brighton Grammar

Boys Year 9 Quad Scull Division B

1000m

Final A

3:41.33

3:43.33

3:48.73

3:50.01

3:51.34

3:56.71

Final B

3:47.19

3:51.80

4:06.68

4:07.38

Final A

1st Melbourne Grammar

2nd Scotch College

3rd St Kevin's College

4th Wesley College

5th Haileybury College

6th Scotch College

Final B

1st Xavier College

2nd Caulfield Grammat

3rd Brighton Grammar

4th Geelong College

Boys Year 9 Quad Scull Division C

1000m

Final A

3:57.00

3:59.84

4:01.93

4:03.61

4:04.01

4:04.31

Final B

4:11.65

4:15.92

4:17.37

Final A

1st Scotch College

2nd Melbourne Grammar

3rd Scotch College

4th Haileybury College

5th Wesley College

6th St Kevin's College

Final B

1st Geelong College

2nd Caulfield Grammar

3rd Brighton Grammar

Boys Year 9 Quad Scull Division D

1000m

Final A

4:07.70

4:17.96

4:20.66

4:34.34

4:34.34

5:17.75

Final B

4:10.10

4:19.18

4:21.21

4:30.38

4:33.28

4:41.27

Final A

1st Wesley College

2nd Caulfield Grammar

3rd St Kevin's College

=4th Xavier College

=4th Haileybury College

6th Scotch College

Final B

1st Melbourne Grammar

2nd Brighton Grammar

3rd Scotch College

4th Scotch College

5th Scotch College

6th St Kevin's College

Boys Year 9 Quad Scull Division E

1000m

Final A

4:09.05

4:17.27

4:27.74

4:32.43

4:32.54

5:09.53

Final B

4:28.90

4:41.44

4:42.63

4:53.81

Final A

1st Scotch College

2nd Wesley College

3rd Scotch College

4th Xavier College

5th St Kevin's College

6th St Kevin's College

Final B

1st Haileybury College

2nd Brighton Grammar

3rd Scotch College

4th Xavier College

Boys Year 9 Quad Scull Division F

1000m

Final A

4:11.82

4:24.35

4:26.53

4:33.47

4:35.47

5:14.10

Final B

4:21.31

4:36.85

4:53.92

5:07.39

Final A

1st Scotch College

2nd Scotch College

3rd Wesley College

4th Haileybury College

5th Melbourne Grammar

6th St Kevin's College

Final B

1st St Kevin's College

2nd Brighton Grammar

3rd Scotch College

4th Caulfield Grammar

Sources

  • Regatta manager system for results
  • Regatta program
  • Unless otherwise marked, photos - Andrew Guerin

< previous 2012

> next 2014

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management