Scroll To Top
History of the Victorian APS Head of the River rowing regatta

2011 APS Head of the River

The 144th boys Head of the River and the 31st girls Head of the River were conducted on Saturday 2nd April 2011 at Nagambie Lakes. The weather was appropriate with sun and a mild cross head wind.

The format for the senior crews was just heat and final with the heats seeded from the Scotch Mercantile Regatta. Similarly, the junior crews were finals based on the Scotch Mercantile results.

Crowd scene during the final of the Schoolgirl open eight

2011 regatta program cover

2011 regatta program cover

In excellent racing, Scotch College won the boys Head of the River and Geelong Grammar the girls. The biggest margins of the day were Geelong Garmmar's win the girls' second eights, and Scotch College's wins in the second and year 10 A eights.

 

Officials

Regatta Manager: Luke Soulos

Regatta Secretary: Alice B Evans

Broadcaster: Roger B Wilson

Adjuvants: Maurice B Brown and Frank C Covill

Referee: Andrew N Guerin

Jury: Eric Waller, William Webster, Lesley Skevington, Robin Murphy, Ron Widgery, Greg Falk, Peter Darbyshire, Graeme Boykett, Phil Reynolds

Committee: N A Gibbons MGS (Chair, boys), P J La Cava GGS (Chair, girls), B F Matthews BGS, P A Jepson Carey, D W Meyer, C J Rowland Caulfield, M D Cheatley, P Porter GC, G D Schneiders, E G Lewin Haileybury, J R Davenport SKC, R J McLaren SC, P B Hawkins, J L Mitchell, S E Nairn WC, C J Matthews XC.

Boys Open & Year 10

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Boys Head of the River

Boys Second Eight

Boys Third Eight

Boys Fourth Eight

Boys Open Coxed Four

Boys Year 10 Eight Division A

Boys Year 10 Eight Division B

Boys Year 10 Eight Division C

Boys Year 10 Coxed Four Division A

Girls Open & Year 10

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Girls Head of the River

Girls Second Eight

Girls Third Eight

Girls Open Four

Girls Year 10 Four Division A

Girls Year 10 Four Division B

Girls Year 10 Four Division C

Girls Year 10 Four Division D

Girls Year 10 Four Division E

Boys Year 9

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Boys Year 9 Eight Division A

Boys Year 9 Eight Division B

Boys Year 9 Eight Division C

Boys Year 9 Eight Division D

Boys Year 9 Quad Scull Division A

Boys Year 9 Quad Scull Division B

Boys Year 9 Quad Scull Division C

Boys Year 9 Quad Scull Division D

Boys Year 9 Quad Scull Division E

Boys Year 9 Quad Scull Division F

Boys Year 9 Quad Scull Division G

Boys Year 9 Quad Scull Division H

Boys Year 9 Quad Scull Division I

Girls Year 9

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Girls Year 9 Four Division A

Girls Year 9 Four Division B

Girls Year 9 Four Division C

Girls Year 9 Four Division D

Girls Year 9 Four Division E

Girls Year 9 Four Division F

Girls Year 9 Four Division G

Sources

  • Regatta manager for results
  • Regatta program
  • Photos - Andrew Guerin

< previous 2010

> next 2012

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management