Scroll To Top
history of australian national rowing championships

Women's Under 23 Lightweight Double Scull

1995

Essendon / Ballarat City - Bow: Marion Taffe, Str: Christine Camiller, Cch: Kevin Bourke

7:39.89

1996

Riverside / Murray Bridge - Bow: Kisahn Lamshed, Str: Josephine Lips, Cch: Uwe Bender

8:55.91

1997

Torrens - Bow: Kisahn Lamshed, Str: Josephine Lips, Cch: Uwe Bender

7:38.67

1998

St George / Mosman - Bow: Bronwyn Watson, Str: Bronwyn Greenaway, Cch: Greg Howell, Peter Lanigan

7:29.21

1999

Torrens / AUBC - Bow: Amber Halliday, Str: Kisahn Lamshed, Cch: Adrian David

7:13.47

2000

Torrens / AUBC - Bow: Miranda Bennett, Str: Amber Halliday, Cch: Andrew Stunell

7:21.11

2001

North Esk / Huon - Bow: Molly Hill, Str: Sarah Bird, Cch: Paul Bird, Paul Newbon

7:07.72

2002

Toowong - Bow: Marguerite Houston, Str: NA , Cch: Tim Kerrison

7:26.51

2003

MUBC / Mercantile - Bow: Sally Muir, Str: Alison Withers, Cch: John Acton, David Colvin

7:30.29

2004

AUBC / Mercantile - Bow: Alison Withers, Str: Jacqui Bain, Cch: Stani Slavova

7:49.03

2005

Torrens / Mercantile - Bow: Sarah-Jane Blunt [MERC], Str: Maja Fiddler [TORR], Cch: Stani Slavova, David Colvin

7:19.07

2006

Tamar - Bow: Ingrid Fenger, Str: Megan Hibbs, Cch: Vicky Spencer

7:14.64

2007

Tamar - Bow: Carly Cottam, Str: Ingrid Fenger

7:20.51

2008

Tamar / Huon - Bow: Ella Flecker [HUON], Str: Carly Cottam [TAMAR]

7:29.21

2009

UQBC - Bow: Catriona Rose, Str: Alison Scobbie, Cch: Honor Conrad, Richard Fryer

7:53.21

2010

ANA - Bow: Alexandra Hayes, Str: Hannah Jansen, Cch: Mike Quinn, David Milne

7:25.89

2011

Brisbane GPS - Bow: Alana Hewish, Str: Amy James, Cch: Cameron Kennedy

8:07.80

2012

UWABC / ANA - Bow: Emma Jones [ANA], Str: Thea Adamson [UWABC], Cch: Jamie Hewlett, Rolland Warren

7:23.12

2013

MUBC / ANA - Bow: Hannah Jansen [ANA], Str: Hannah Clark [MUBC], Cch: Lincoln Handley, Bill Tait

7:23.01

2014

SUBC / UTS - Bow: Sophie Jerapetritis [UTS], Str: Holly Lawrence [SUBC], Cches: Deborah Fox, Ellen Randell

7:24.72

2015

Toowong - Bow: Amy James, Str: Alice Doring, Cch: Alex Field, Keiran Dwyer

7:25.66

2016

MUBC - Bow: Alice Arch, Str: India McKenzie, Cch: Bert Cocu

7:28.98

2017

Adelaide / SUBC - Bow: Wallis Russell [SUBC], Str: Verayna Zilm [ADEL], Cch: Alfie Young, Jason Lane

7:34.00

2018

SUBC / UTS - Bow: Georgina Masters [UTS], Str: Wallis Russell [SUBC], Cch: Alfie Young, David Gely

7:28.77

2019

Toowong / ANU - Bow: Jilly Roberts [ANU], Str: Katelin Douglas [TOOW], Cch: Leo Karadimitris, Nick Garratt, Keiran Dwyer

7:26.96

2020

Regatta cancelled

2021

UQBC / SUBC - Wallis Russell [SUBC], Madeleine Williams [UQBC], Coaches: Agustin Radero, Alfie Young 7:21.82

Website by Hope Stewart—Website Design & Management