Scroll To Top
Rowing Victoria State Championships

1987 Rowing Victoria State Championships

These Championships were conducted at various regattas. The senior Championships were conducted as part of the Australian selection process and so crews from throughout Australia competed at them.

The dominant reign of Tomkins, Patten and McKay began.

Men's Senior A Coxed Four Champions

 

Men's Race Results

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Men's Senior A Sinlge Scull

2000 metres

Time – Not recorded

1st Richard Powell, A I S

Holder – Richard Powell, Australian Institute of Sport.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 23rd – 25th January, 1987. 

 

Men's Senior A Coxless Pair

2000 metres

Time – Not recorded

1st Mercantile – Bow: Sam Patten, Str: James Tomkins, Cchs: Martin Aitken and Brian Richardson

Holders – Mosman Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 23rd – 25th January, 1987.

Mercantile pair of James Tomkins and Sam Patten in 1987

Men's Senior A Coxed Four

2000 metres

Time – Not recorded

1st Mercantile – Bow: Richard Howden, 2: Michael McKay, 3: Sam Patten, Str: James Tomkins, Cox: Graeme Barns, Cchs: Martin Aitken and Brian Richardson

Holders – Mosman Rowing Club. Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 22nd November, 1986.

The winning Mercantile four at Ballarat

Left to right: Richard Howden, Michael McKay, Sam Patten, James Tomkins and Graham Barns

The crew after the medal ceremony

Men's Senior A Eight

2000 metres

Time – Not recorded

1st Mercantile – Bow: John Lisetto, David Doyle, Ian Belot, Michael McKay, Sam Patten, James Tomkins, Mark Doyle, Neil Myers, Cox: Graeme Barns, Cchs: Martin Aitken and Brian Richardson

Holders – Mercantile Rowing Club. Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 13th December, 1986. 

 

Men's Senior A Lightweight Single Scull

2000 metres

Time – Not recorded

1st Peter Antonie, Melbourne University

Holder – P. Antonie, Melbourne University Boat Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 23rd – 25th January, 1987. 

Men's Senior A Lightweight Coxless Pair

(Distance – Not recorded)

Time – Not recorded

1st A N U – Nick Hunter, Merrick Howes

Holders – A. N. U.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 23rd – 25th January, 1987. 

Men's Senior A Lightweight Coxless Four

(Distance – Not recorded)

Time – Not recorded

1st Mercantile – Malcolm Robertson, Tom Sanchez, Anthony Inglis, Alan Borger, Cch: Martin Owen

Holders – Barwon/Mercantile/Melbourne University Composite crew. Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 13th December, 1986.

Men's Senior A Lightweight Eight

(Distance – Not recorded)

Time – Not recorded

 

1st Essendon – Neil Rycroft, P Keighery, Simon Langenbacher, Ian Rycroft, Grant Williamson, Andrew McCubbery, William Nugent, T Dwyer, Cox: S Tregoning

Holders – Mercantile Rowing Club. Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 13th December, 1986. 

 

Men's Youth Eight

2000 metres

Time – Not recorded

1st Mercantile – Tim Blackett, Chris Smith, Robert Manning, Dane Manzie, Jason Kovacic, Simon Quirk, Warwick Hooper, Jason Kerr, Cox: William Webster, Cch: David Pincus

Holders – Mercantile Rowing Club. Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 9th March, 1987. Won by Mercantile Rowing Club.

Men's Junior Single Scull

1500 metres

Time – Not recorded

1st Jason Day, Bendigo

Holder – K. Schidt, Rutherglen Lake Rowing Club.

Rowed on Barwon River, 7th March, 1987. 

Men's Junior Coxed Four

1500 metres

Time – Not recorded

1st Mercantile – Simon Morrison, Cam Begley, Peter Schreier, Peter Somerville, Cox: Guy Begley, Cch: Phil Ainsworth

Holders – Essendon Rowing Club.

Rowed on Barwon River, Geelong, 7th March, 1987. 

Men's Junior Eight

(Distance – Not recorded)

Time – Not recorded

1st Scotch College – P Millington, M Patience, J Richardson, R Loadman, Richard Law, M Tucker, M Leake, S Boykett, Cox: J Read

Holders – Melbourne High School.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 9th March, 1987. 

Schoolboy Eight

1500 metres

Time – Not recorded

1st Geelong Grammar – W Morgan, M Yenkon, S Furphy, P Arms, T Bright, C Ward, T Vahl-Meyer, D Calvert-Jones, Cox: C Dawson

Holders – Melbourne Grammar School.

Rowed on Barwon River, Geelong, 7th March, 1987. 

Men's Senior B Single Scull

(Distance – Not recorded)

Time – Not recorded

1st S Reynolds, Banks

Holder – Andrew Herold, Banks Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 22nd November, 1986. 

Men's Senior B Coxless Pair

2000 metres

Time – Not recorded

1st Mercantile – Tim Howes, Anthony Johnson, Cchs: Paul McGann and John Leeming

Holders – Mercantile Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 22nd November, 1986. 

Men's Senior B Eight

2000 metres

Time – Not recorded

1st Mercantile – Andrew Cohen, Geoff Barden, Simon Kay, Justin Negri, David Fogarty, Paul Somerville, Tim Howes, Anthony Johnson, Cox: Peter Scott, Cchs: Paul McGann and John Leeming

Holders – Mercantile Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 13th December, 1986. 

Men's Senior B Lightweight Single Scull

2000 metres

Time – Not recorded

1st Sam Golding, Corio Bay

Holder – Sam Golding, Corio Bay Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 22nd November, 1986. 

Men's Senior B Lightweight Coxless Pair

2000 metres

Time – Not recorded

1st Essendon – P Keighery, S Curwood

Holders – Melbourne Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 13th December, 1986. 

Men's Senior B Lightweight Coxless Four

2000 metres

Time – Not recorded

1st Essendon – T R Dwyer, Simon L Langenbacher, Andrew M McCubbery, Grant A Williamson

Holders – Mercantile Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 22nd November, 1986.

 

Men's Senior C Single Scull

(Distance – Not recorded)

Time – Not recorded

1st Jason Day, Bendigo

Holder – A Palmer, University of Tasmania Boat Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 9th March, 1987. 

Men's Senior C Coxed Pair

(Distance – Not recorded)

Time – Not recorded

1st Ballarat City – James McKee, Tim Wise, Cox: M Gilbert

Holders – Essendon Rowing Club.

Rowed on Barwon River, Geelong, 7th March, 1987. 

 

Men's Senior C Coxed Four

1500 metres

Time – Not recorded

1st Mercantile – Simon Morrison, Cam Begley, Peter Schreier, Peter Somerville, Cox: Guy Begley, Cch: Phil Ainsworth

Holders – Essendon Rowing Club.

Rowed on Barwon River, Geelong, 7th March, 1987. 

 

Men's Senior C Eight

2000 metres

Time – Not recorded

1st Mercantile – Bow: Tim Blackett, 2: Chris Smith, 3: Robert Manning, 4: Dane Manzie, 5: Jason Kovacic, 6: Simon Quirk, 7: Warwick Hooper, Str: Jason Kerr, Cox: William Webster, Cch: David Pincus

Holders – Mercantile Rowing Club. Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 9th March, 1987.

The winning crew

 

Women's Race Results

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Women's Senior A Single Scull

2000 metres

Time – Not recorded

1st Ceinwen Frisch, University of Queensland

Holder – F. Frisch, University of Queensland Boat Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 23rd – 25th January, 1987. 

Women's Senior A Coxless Pair

2000 metres

Time – Not recorded

1st A I S – Rachel McInnes, Felicity McCall

Holders – Melbourne University Ladies Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 23rd – 25th January, 1987. 

Women's Senior A Coxed Four

2000 metres

Time – Not recorded

1st A I S – Rachel McInnes, Felicity McCall, Robyn Grey-Gardiner, Debbie Bassett, Cox: Kay Jorgensen-Fry

Holders – Australian Institute of Sport.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 13th December, 1986. 

Women's Senior A Lightweight Single Scull

2000 metres

Time – Not recorded

1st Kate Elliott, Ballarat City

Holder – Adair Ferguson, Commercial Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 23rd – 25th January, 1987. 

Women's Senior A Lightweight Coxless Pair

2000 metres

Time – Not recorded

1st Mosman – Debbie Clingleffer, G Horan

Holders – Adelaide University Boat Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 23rd – 25th January, 1987. 

 

Women's Senior A Lightweight Coxless Four

2000 metres

Time – Not recorded

1st Melbourne University – T Fortune, Felicity Brake, Marina Cade, Gayle Toogood

Holders – M. U. L. R. C.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 13th December, 1986. 

Women's Junior Coxed Four

(Distance – Not recorded)

Time – Not recorded

1st Mercantile – Taimi Sanders, L Widdop, V Owen, K Allen, Cox: Andre Teschendorf

Holders – Geelong Grammar School.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 9th March, 1987. 

 

Women's Senior B Single Scull

2000 metres

Time – Not recorded

1st Caroline M Burge, Richmond

Holder – C. M. Burge, Richmond Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 22nd November, 1987. 

Women's Senior B Coxless Pair

2000 metres

Time – Not recorded

1st A I S – Rachel McInnes, Felicity McCall

Holders – Ballarat City Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 13th December, 1986. 

Women's Senior B Coxed Four

2000 metres

Time – Not recorded

1st Power House – A Kinnersley, K Liljegren, L Holloway, S Hyett, Cox: B Mahony

Holders – Mercantile Rowing Club.

Rowed on Lake Wendouree, Ballarat, 22nd November, 1986.

 

Sources

Victorian Rowing Association, Reports 1976 - 1987.

< previous 1986

> next 1988

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management