Scroll To Top
history of the brisbane schoolgirls rowing association head of the river queensland

1998 BSRA Head of the River

The 1998 BSRA Head of the River was conducted on Saturday 29th August 1998 at Lake Wivenhoe, Queensland. 

Program Cover

Program Cover

 

Organising Committee 

Brisbane Schoolgirls Rowing Association 

Starter: Mr. Roy Hinchy

Aligner: Mr. Malcolm Price

Judges: Mrs Trish Burton & Mr. Roger Karrasch

Umpires: Mr. Peter Huggett, Mr. Tony Levick

Regatta Chairman: Mr. Wayne Diplock


Open First Eight

Distance: 2000 Metres



1st Stuartholme School - Bow: E. Harrley, 2: N. Bone, 3: S. McDonald, 4: A. Dunworth, 5: L. Auld, 6: N. Williams, 7: P. Beatty, Str: L. Richards, Cox: L. Major, Coach/s: T. Juratowitch

2nd St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Winbourne, 2: S. Wallace, 3: D. Berger, 4: S. Worrell, 5: W. Falkenhagen, 6: N. Rogers, 7: K. McLean, Str: L. Webb, Cox: S. Horsley, Coach/s: G. Morrison & C. A. A. Elliot

3rd Somerville House - Bow: B. Harris, 2: M. Early, 3: K. Duce, 4: K. Gothman, 5: R. Merrin, 6: K. Polson, 7: H. Cameron, Str: G. Townsend, Cox: M. Rendell, Coach/s: C. Grummitt & M. Rendell

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - Bow: M. Lemon, 2: S. Bayley, 3: A. Darvall, 4: E. Gilbertson, 5: R. Bolot, 6: S. McDonald, 7: M. Langfield, Str: S. Mengler, Cox: T. Brown, Coach/s: G. Kernot

St. Peter’s Lutheran College - Bow: S. Madden, 2: M. Benseman, 3: C. Ballinger, 4: L. Medley, 5: J. Kroon, 6: L. Stratosch, 7: R. Otjen, Str: J. Manlapig, Cox: C. Cooper, Coach/s: J. Dzenis

All Hallows’ School - Bow: A. Beh, 2: S. Carmichael, 3: N. Edwards, 4: M. Houston, 5: G. Rodney, 6: A. Milanovic, 7: A. Graham, Str: D. Pickersgill, Cox: C. D’Alterio, Coach/s: P. Howard & J. Lawson

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: J. Bowser, 2: E. Rose, 3: J. Russell, 4: R. Clarke, 5: H. Jensen, 6: A. Hawkins, 7: G. Elliot, Str: N. Kuth, Cox: M. Collie, Coach/s: A. Service & N. Jacks

Brisbane State High School - Bow: E. Enright, 2: J. Perkins, 3: K. Lange, 4: J. Tokesi, 5: J. Elsemann, 6: E. Grealy, 7: J. Marter, Str: H. Maloney, Cox: C. Smally, Coach/s: C. Brett

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: K. Clarkson, 2: C. Alexander, 3: S. Addis, 4: S. O’Rourke, 5: J. Addis, 6: E. Wanchap, 7: V. Godfrey, Str: S. Finch, Cox: L. Barkla, Coach/s: J. Edmunds



Open Second Eight

Distance: 2000 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Morrison, 2: V. Earle, 3: M. Buttla, 4: C. Nimmo, 5: K. Newstead, 6: K. Butler, 7: S. Walters, Str: R. Stevens, Cox: E. Winbourne, Coach/s: A. Carswell & D. Holland

Other Participating Crews:

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: A. Williams, 2: M. Schmidt, 3: D. Harrison, 4: P. Shaw, 5: M. Tulcolo, 6: E. McGrath, 7: E. Seppanen, Str: T. Baruksopulo, Cox: K. Fleming, Coach/s: P. Finch & G. Reich

Stuartholme School - Bow: P. Crimmins, 2: T. McGready, 3: C. Swiss, 4: T. Hodges, 5: A. Clearly, 6: E. Barclay, 7: A. O’Toole, Str: S. McLay, Cox: L. Briggs, Coach/s: G. Brown & N. Crimmins

All Hallows’ School - Bow: A. Flanagan, 2: E. Mollee, 3: P. Boyce, 4: S. Hawkins, 5: J. Marklewicz, 6: S. Procopis, 7: A. Stewart, Str: A. McKee, Cox: R. Stewart, Coach/s: T. Xavier & J. Slvyer

Brisbane State High School - Bow: C. Ryan, 2: B. Newman, 3: A. Ellades, 4: B. Beavis, 5: A. McGregor, 6: C. Dunlam, 7: J. Turner, Str: J. Enevoldsen, Cox: C. Jackson, Coach/s: A. Crawford

Somerville House - Bow: L. Savage, 2: S. Barley, 3: K. Revie, 4: K. Robinson, 5: N. Darvall, 6: N. Muller, 7: L. Bird, Str: F. Fraser, Cox: J. Graham, Coach/s: P. Bourgulgnon & J. Graham

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: R. Wurth, 2: N. Coxon, 3: K. Poulter, 4: V. McColl, 5: R. Page, 6: Z. Watters, 7: A. Skrobin, Str: B. Reynolds, Cox: M. Borchett, Coach/s: L. Schoeffler



Open First Four

Distance: 1500 Metres



1st St. Hilda’s School - Bow: M. Lemon, 2: S. McDonald, 3: R. Bolot, Str: S. Mengler, Cox: T. Brown, Coach/s: G. Kernot

Other Participating Crews:

St. Peter’s Lutheran College - Bow: S. Madden, 2: M. Benseman, 3: L. Medley, Str: R. Oljen, Cox: H. Malter, Coach/s: J. Dzenis

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: S. Addis, 2: K. Cranstoun, 3: S. O’Rourke, Str: J. Addis, Cox: S. Finch, Coach/s: L. Barkla

Brisbane State High School - Bow: E. Enright, 2: J. Takesi, 3: J. Elsemann, Str: E. Grealy, Cox: L. Geddes, Coach/s: C. Brett

Stuartholme School - Bow: L. Auld, 2: L. Richards, 3: N. Williams, Str: P. Beatty, Cox: L. Major, Coach/s: T. Juratowitch

All Hallows’ School - Bow: G. Rodney, 2: M. Houston, 3: A. Graham, Str: D. Pickersgill, Cox: C. D’Alterio, Coach/s: P. Howard & J. Lawson

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: J. Bowser, 2: A. Hawkins, 3: G. Elliot, Str: N. Kuth, Cox: M. Collie, Coach/s: A. Service & N. Jacks

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: N. Rogers, 2: D. Berger, 3: S. Worrall, Str: W. Falkenhagen, Cox: S. Horsley, Coach/s: G. Morrison & T. Elliot

Somerville House - Bow: R. Merrin, 2: R. Merrin, 3: M. Early, Str: H. Cameron, Cox: G. Townsend, Coach/s: A. Hsu & C. Grummitt



Open Second Four

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: F. Fraser, 2: N. Darvall, 3: N. Muller, Str: L. Bird, Cox: S. Thomson, Coach/s: P. Bourgulgnon

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - Bow: M. Speirs, 2: K. Lowe, 3: C. Lipp, Str: C. Grenenger-Quinn, Cox: H. Cantrill, Coach/s: J. Johns

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Green, 2: C. Hood, 3: S. Green, Str: K. Woodman, Cox: A. Edser, Coach/s: J. Woodman

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Morrison, 2: V. Earle, 3: K. Newstead, Str: C. Nimmo, Cox: E. Winbourne, Coach/s: A. Carswell

All Hallows’ School - Bow: A. Beh, 2: S. Carmichael, 3: N. Edwards, Str: A. Milanovic, Cox: C. D’Alterio, Coach/s: P. Howard & J. Lawson

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: M. Tuicolo, 2: E. McGrath, 3: E. Seppanen, Str: T. Baruksopulo, Cox: K. Fleming, Coach/s: P. Finch



Open Third Four

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Russell, 2: P. Morrow, 3: A. Moran, Str: T. Archer, Cox: A. Archer, Coach/s: R. Earle

Other Participating Crews:

All Hallows’ School - Bow: A. Flanagan, 2: E. Mollee, 3: P. Boyce, Str: S. Hawkins, Cox: R. Stewart, Coach/s: T. Xavier & J. Slvyer

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: A. Whittington, 2: K. Butjor, 3: P. Lynch, Str:   S. Ford, Cox: A. Falcke, Coach/s: C. Tuicolo

Somerville House - Bow: A. Engwich, 2: E. Lim, 3: E. Benson, Str: A. McPhee, Cox: E. Gillies, Coach/s: A. Henning



Open Single Scull

Distance: 1000 Metres



1st St. Hilda’s School - S. Mengler, Coach/s: C. Graham

Other Participating Crews:

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - N. Rogers, Coach/s: G. Morrison & T. Elliot

Stuartholme School - L. Richards, Coach/s: T. Juratowitch

All Hallows’ School - J. Callanan, Coach/s: P. Callanan

Brisbane Girls’ Grammar School - S. O’Rourke, Coach/s: L. Barkla

Brisbane State High School - E. Enright

Somerville House - R. Cockrell

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - R. Clarke, Coach/s: A. Service & N. Jacks



Year 11 Four Division 1

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: B. Harris, 2: K. Gothman, 3: K. Duce, Str: K. Polson, Cox: M. Rendell, Coach/s: C. Grummitt

Other Participating Crews:

Stuartholme School - Bow: N. Bone, 2: E. Hartley, 3: A. Dunworth, Str: S. McDonald, Cox: L. Major, Coach/s: T. Juratowitch

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: M. Collie, 2: R. Clarke, 3: H. Jensen, Str: E. Rose, Cox: J. Russell, Coach/s: A. Service & N. Jacks

Brisbane State High School - Bow: K. Lange, 2: J. Perkins, 3: J. Marler, Str: H. Maloney, Cox: L. Geddes, Coach/s: C. Brett

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Winbourne, 2: S. Wallace, 3: K. McLean, Str: L. Webb, Cox: A. McLeod, Coach/s: T. Elliot & G. Morrison

All Hallows’ School - Bow: A. Stewart, 2: S. Procopis, 3: J. Markiewicz, Str: A. McKee, Cox: R. Stewart, Coach/s: T. Xavier & J. Slvyer

St. Peter’s Lutheran College - Bow: C. Ballinger, 2: E. Stratosch, 3: J. Kroon, Str: J. Manlapig, Cox: C. Cooper, Coach/s: J. Dzenis

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: K. Clarkson, 2: K. Alexander, 3: E. Wanchap, Str: V. Godfrey, Cox: A. Slvyer, Coach/s: J. Edmunds



Year 11 Four Division 2

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: M. Buttle, 2: K. Butler, 3: S. Walters, Str: R. Stevens, Cox: A. McLeod, Coach/s: D. Holland

Other Participating Crews:

St. Peter’s Lutheran College - Bow: S. Coales, 2: S. Edwards, 3: G. Hartley, Str: A. Strong, Cox: R. Chambers, Coach/s: S. Davis

Brisbane State High School - Bow: A. Ellades, 2: C. Dunlam, 3: A. McGregor, Str: J. Turner, Cox: C. Jackson, Coach/s: A. Crawford

Stuartholme School - Bow: P. Crimmins, 2: T. McGready, 3: A. O’Toole, Str: E. Barclay, Cox: L. Briggs, Coach/s: G. Brown & C. Bedford

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: R. Page, 2: Z. Watters, 3: A. Skroblin, Str: N. Coxon, Cox: M. Borchert, Coach/s: L. Schoeffler

Somerville House - Bow: S. Barley, 2: K. Revie, 3: K. Robinson, Str: L. Savage, Cox: J. Graham, Coach/s: P. Bourgulgnon

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: A. Williams, 2: M. Schmidt, 3: D. Harrison, Str: P. Shaw, Cox: A. Slvyer, Coach/s: G. Reich



Year 11 Four Division 3

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: J. Mitchell, 2: S. Baker, 3: S. Reinhardt, Str: H. Conrad, Cox: S. Hartland, Coach/s: S. Parsons

Other Participating Crews:

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: R. Wurth, 2: V. McColl, 3: K. Poulter, Str: B. Reynolds, Cox: M. Borchert, Coach/s: L. Schoeffler

Brisbane State High School - Bow: C. Ryan, 2: B. Newman, 3: B. Beavis, Str: J. Enevoldsen, Cox: C. Jackson, Coach/s: A. Crawford

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: K. Bligh, 2: C. Juhasz, 3: L. Risby, Str: K. Matthews, Cox: K. Ryan, Coach/s: K. Dwyer & S. Kassim

Stuartholme School - Bow: C. Juratowitch, 2: T. Hodges, 3: A. Cleary, Str: S. McLay, Cox: M. Cummins, Coach/s: C. Bedford & N. Crimmins

Somerville House - Bow: K. Tvede, 2: A. Appleton, 3: J. Murray, Str: E. O’Neill, Cox: S. MacIndoe, Coach/s: D. Haigh



Year 11 Four Division 4

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: S. Schlecht, 2: M. Kite, 3: L. Campbell, Str: C. Leggatt, Cox: K. Adsett, Coach/s: A. Hsu

Other Participating Crews:

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: J. Evans, 2: E. Coleridge, 3: A. Bell, Str: G. Skardoon, Cox: J. Hoad, Coach/s: S. Nelson

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: V. Reilly, 2: L. Foreman, 3: A. Lyons, Str: L. Humphreys, Cox: S. Hartland, Coach/s: A. Wehl



Year 11 Single Scull

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane State High School - J. Marler

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - M. Langfield, Coach/s: C. Graham

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - K. Matthews, Coach/s: K. Dwyer & S. Kassim

All Hallows’ School - R. Bliss, Coach/s: J. Bliss

Stuartholme School - A. Dunworth, Coach/s: T. Juratowitch

Somerville House - R. Pitt, Coach/s: K. Bird & N. Everett

Brisbane Girls’ Grammar School - V. Godfrey, Coach/s: L. Barkla

St. Peter’s Lutheran College - A. Hirsch, Coach/s: F. Carl

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - G. Elliott, Coach/s: A. Service & N. Jacks



Year 10 Quad Division 1

Distance: 1500 Metres



1st St. Hilda’s School - Bow: C. McDermott, 2: E. Brown, 3: J. Clarke, Str: F. Saxon-Campbell, Cox: A. Young, Coach/s: E. Kassulke

Other Participating Crews:

St. Peter’s Lutheran College - Bow: Z. Dierselhuis, 2: P. Stute, 3: A. Hirsch, Str: H. Sheldon, Cox: E. Brown, Coach/s: F. Carl

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: J. Heading, 2: J. Withrow, 3: V. Weekes, Str: T. Mac Ginnley, Cox: J. Heatley, Coach/s: A. Channer

All Hallows’ School - Bow: S. Boyce, 2: S. Spencer, 3: R. Bliss, Str: A. Doilibi, Cox: P. Willis, Coach/s: J. Currey

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Green, 2: V. Schulte, 3: S. Green, Str: K. Woodman, Cox: A. Edser, Coach/s: J. Woodman & J. Dee

Somerville House - Bow: E. Claire, 2: R. Pitt, 3: G. Muller, Str: A. Kelly, Cox: A. Heaslop, Coach/s: K. Bird & N. Everett

Stuartholme School - Bow: B. Green, 2: S. Warby, 3: M. Butel, Str: A. Patch, Cox: S. Roberts, Coach/s: L. Davies

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Minuzzo, 2: P. Davis, 3: T. Slawson, Str: K. Markey, Cox: J. McLay, Coach/s: L. Sampson

Brisbane State High School - Bow: S. Nicholls, 2: K. Fitzgerald, 3: J. Burt, Str: R. Ryan, Cox: C. Senelhep, Coach/s: S. Cook



Year 10 Quad Division 2

Distance: 1500 Metres



1st All Hallows’ School - Bow: E. Goeldner, 2: A. Doyle, 3: R. Kriukelis, Str: C. McCormack, Cox: D. Dunstan, Coach/s: M. Cole

Other Participating Crews:

Somerville House - Bow: C. Leslie, 2: K. Woodcroft-Brown, 3: M. McIntyre, Str: A. Waters, Cox: S. Fisher, Coach/s: Z. Morton & K. Cater

St. Peter’s Lutheran College - Bow: C. Ellender, 2: S. Adams, 3: L. Horton, Str: A. McPherson, Cox: E. Atwell, Coach/s: R. Kingsford-Smith

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: D. Ross, 2: C. Forbes, 3: V. Hasker, Str: A. Taylor, Cox: R. Early, Coach/s: S. Parry

Brisbane State High School - Bow: S. Legge, 2: S. Collins, 3: B. McLeod, Str: D. Percival, Cox: H. Lewin, Coach/s: H. Fitzgerald

St. Hilda’s School - Bow: J. Jackson, 2: A. Jones, 3: S. Stephens, Str: A. Perdacher, Cox: Y. Phipps, Coach/s: E. Kassulke

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Maynard, 2: B. Scott, 3: M. Britton, Str: J. de Groot, Cox: S. Leishman, Coach/s: M. Potts

Stuartholme School - Bow: L. Ryan, 2: A. Watson-Brown, 3: J. Swan, Str: K. Connell, Cox: L. Dark, Coach/s: A. Hart

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: K. Gray, 2: G. Pearce, 3: A. Peters, Str: J. Holland, Cox: F. Gray, Coach/s: M. Smout & S. Black



Year 10 Quad Division 3

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: N. Burns, 2: A. Beagrie, 3: B. Simmonds, Str: S. Webb, Cox: V. Heath, Coach/s: S. Taylor & P. Taylor

Other Participating Crews:

Stuartholme School - Bow: J. Hurley, 2: A. Lang, 3: L. Holford, Str: S. Henderson, Cox: L. Kenny, Coach/s: K. Swiss

All Hallows’ School - Bow: C. Schleger, 2: R. Larsen, 3: D. Receveur, Str: M. Tigani, Cox: C. Larkins, Coach/s: S. Norden

St. Peter’s Lutheran College - Bow: J. Wakefield, 2: J. Eagles, 3: J. Harper, Str: C. Young, Cox: C. Kloeden, Coach/s: R. Kingsford-Smith

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: B. Lewington, 2: S. Johnston, 3: K. Conrad, Str: L. Gately, Cox: A. Lewington, Coach/s: K. Goodwin

Brisbane State High School - Bow: N. Chisholm-O’Brien, 2: M. Jun, 3: K. Perry, Str: T. Talbot, Cox: M. Slapsak, Coach/s: K. Leftwich

Somerville House - Bow: M. Smart, 2: E. Zekic, 3: E. Thomson, Str: A. Hart, Cox: J. Prince, Coach/s: D. Rodmell

St. Hilda’s School - Bow: A. Dyson, 2: K. Hampton, 3: K. Kennedy, Str: H. Maddern, Cox: S. Harphern, Coach/s: R. Lowe

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: E. Boyle, 2: S. Woods, 3: A. Langton, Str: B. Lund, Cox: K. Cameron, Coach/s: S. Cantarnessa-Heatley



Year 10 Quad Division 4

Distance: 1500 Metres



1st All Hallows’ School - Bow: L. Johnston, 2: L. Horrocks, 3: A. O’Driscall, Str: B. Honan, Cox: C. Larkins, Coach/s: J. Bliss

Other Participating Crews:

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: P. Gumbley, 2: L. Ritchie, 3: K. Ballantyne, Str: L. Phegan, Cox: L. Mason, Coach/s: D. Kee & G. Finch

Brisbane State High School - Bow: K. Ryan, 2: I. Erbracher, 3: M. Lord, Str: A. Hampson, Cox: K. Stergou, Coach/s: J. Moloney & B. Hampson

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: M-L. Fuery, 2: J. Cunningham, 3: J. Hill-Broderick, Str: E. Hay, Cox: L. Pearson, Coach/s: R. Earle

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Laurie, 2: A. Wilson, 3: A. Burnett, Str: K. Cruickshank, Cox: K. Fisher, Coach/s: C. Clarke

Somerville House - Bow: F. Gibson, 2: J. Pope, 3: A. Kotis, Str: J. Gravenall, Cox: C. Wong, Coach/s: R. Sutherland

Stuartholme School - Bow: K. Lewis, 2: M. Hacon, 3: K. Marlin, Str: E. Cottee, Cox: L. Finn, Coach/s: A. Martin



Year 10 Quad Division 5

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: H-L. Peters, 2: E. Sellens, 3: S. Alexander, Str: R. Kennedy, Cox: M. Taylor, Coach/s: R. Rezes & B. Tidey

Other Participating Crews:

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Marjason, 2: S. Dilon, 3: C. Murray, Str: J. Beauchamp, Cox: K. Steward, Coach/s: K. Worrell

Somerville House - Bow: M. Egglington, 2: K. Baran, 3: J. McKeague, Str: L. Stroebel, Cox: I. Tvede, Coach/s: B. Bishop



Year 10 Single Scull

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - A. Kelly, Coach/s: K. Bird & N. Everett

Other Participating Crews:

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - C. Hood, Coach/s: J. Larsen

Brisbane State High School - H. Maloney, Coach/s: C. Brett

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - K. Markey, Coach/s: L. Sampson & D. Stokes

Stuartholme School - A. Patch, Coach/s: L. Davies

St. Peter’s Lutheran College - H. Sheldon, Coach/s: A. Patterson

St. Hilda’s School - F. Saxon-Campbell, Coach/s: E. Kassulke

Somerville House - A. Kelly, Coach/s: K. Bird & N. Everett

Brisbane Girls’ Grammar School - T. Mac Ginnley, Coach/s: A. Channer

All Hallows’ School - S. Spencer, Coach/s: P. Cosgrove



Year 9 Quad Division 1

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: J. Campbell, 2: L. Miller, 3: K. Campbell, Str: T. Dreaver, Cox: H. Anderson, Coach/s: C. White

Other Participating Crews:

St. Peter’s Lutheran College - Bow: M. Ghadiri, 2: A. Woodall, 3: T. Matthews, Str: R. Offerman, Cox: A. Mackensie, Coach/s: H. Wregg

All Hallows’ School - Bow: L. Bridges, 2: J. McKee, 3: M. Hefferan, Str: G. Kilroy, Cox: C. Larkins, Coach/s: P. Cosgrove

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: C. Gumbley, 2: S. Ohtomo, 3: G. Morrison, Str: A. Luxton, Cox: A. Douglas, Coach/s: M. Hawkins

Brisbane State High School - Bow: I. Balyat, 2: C. St. John, 3: E. Shurte, Str: T. Leon, Cox: M. Dunlam, Coach/s: T. Kanaras

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: K. Stoneman-McAdam, 2: C. Tynan, 3: E. Davis, Str: S. Hind, Cox: S. Togl, Coach/s: N. Simmonds

Stuartholme School - Bow: K. Doyle, 2: R. Quinn, 3: T. Gimpel, Str: K. Jones, Cox: E. Stewart, Coach/s: T. Kerrison

St. Hilda’s School - Bow: M. White, 2: E. Savill, 3: H. Cantroll, Str: C. Witty, Cox: A. Ramsay, Coach/s: R. Bailey & C. White



Year 9 Quad Division 2

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: C. Goss, 2: L. Robson, 3: S. Hills, Str: K. Lyons, Cox: A. Prokudia, Coach/s: P. Drennan & N. Searle

Other Participating Crews:

St. Peter’s Lutheran College - Bow: C. Dyason, 2: L. Nash, 3: E. Schultz, Str: N. Pase, Cox: R. WIley, Coach/s: L. McDaniel

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: R. Mason, 2: K. Jolly, 3: R. Matthews, Str: Z. Burr, Cox: K. O’Brien, Coach/s: B. Hind

Stuartholme School - Bow: L. Morrissey, 2: A. Duncombe, 3: L. Tomasei, Str: B. Mee, Cox: E. Bagdon, Coach/s: S. Turner

Brisbane State High School - Bow: M. Hall, 2: E. Tynan, 3: C. Aitkenhead, Str: A. Tarrago, Cox: H. Lam, Coach/s: A. Jackson

St. Hilda’s School - Bow: E. O’Reilly, 2: J. Brooker, 3: A. Tilley, Str: L. Darby, Cox: N. Gabboni, Coach/s: R. Bailey & C. White

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Oswald, 2: K. Laidley, 3: A. Fry, Str: S. Forrest, Cox: N. Gales, Coach/s: B. Goff

Somerville House - Bow: F. Hartnell, 2: G. Sheldon, 3: S. Ison, Str: K. Haddan, Cox: I. Barnes, Coach/s: A. Clarkson

All Hallows’ School - Bow: E. Grugan, 2: L. Lomsargis, 3: E. Anderson, Str: M. Martin, Cox: C. Larkins, Coach/s: P. Callanan & D. Martin



Year 9 Quad Division 3

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: A. Griffin, 2: J. Copland, 3: J. Campbell, Str: A. Hillhouse, Cox: A. O’Rourke, Coach/s: N. Brown

Other Participating Crews:

Stuartholme School - Bow: B. Carroll, 2: V. Mutton, 3: J. Wallrock, Str: E. Turner, Cox: E. Stewart, Coach/s: M. Doyle

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Fenner, 2: R. French, 3: B. Williamson, Str: J. Fox, Cox: H. Bligh, Coach/s: M. Robinson

Brisbane State High School - Bow: K. Smith, 2: N. Zuk, 3: E. Wifesinghe, Str: R. Lowe, Cox: K. Durante, Coach/s: L. Dunlam & J. Slumer

Somerville House - Bow: K. Peppin, 2: T. Hardie, 3: S. Gault, Str: F. Perkov, Cox: A. Mironov, Coach/s: J. Searle

All Hallows’ School - Bow: H. Webb, 2: L. Ritchie, 3: M. Fallon, Str: H. Tohill, Cox: E. O’Brien, Coach/s: G. Webb

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: R. Tyndale, 2: J. Delport, 3: R. Armstrong, Str: G. Blair, Cox: M. Furness, Coach/s: N. Blair

St. Hilda’s School - Bow: S. Byers, 2: A. Brine, 3: C. Thompson, Str: A. Buller-Davis, Cox: E. King, Coach/s: C. White & M. Witty



Year 9 Quad Division 4

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: L. McGruther, 2: D. Favell, 3: S. Came, Str: A. Wanchap, Cox: N. Cranstoun, Coach/s: B. Frostick

Other Participating Crews:

Stuartholme School - Bow: B. Bryan, 2: X. Lindholm, 3: L. Fenwick, Str: T. Harris, Cox: T. Watson, Coach/s: B. Jones

All Hallows’ School - Bow: K. Scholtes, 2: J. Doutre, 3: P. Martin, Str: B. Delahunty, Cox: M. Mapleston, Coach/s: J. Hefferan

Somerville House - Bow: L. Bright-Davis, 2: J. Miller, 3: L. Deutrom, Str: C. Lowes, Cox: A. Smith, Coach/s: L. McCracken

Brisbane State High School - Bow: G. Blair, 2: T. Moore, 3: K. Boomer, Str: L. Jensen, Cox: K. Durante, Coach/s: L. Duniam & T. Kanaras

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: B. Thompson, 2: B. Walker, 3: A. Nason, Str: A. Schmidt, Cox: A. Judge, Coach/s: S. Judge



Year 9 Quad Division 5

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: L. Petlin, 2: S. Rowland, 3: S. Simmonds, Str: N. Hardie, Cox: J. Wood, Coach/s: G. Nicholson

Other Participating Crews:

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: A. Smith, 2: L. Chai, 3: J. Turner, Str: E. Cunningham, Cox: L. Slater, Coach/s: A. Craig

All Hallows’ School - Bow: M. Mapleston, 2: J. Curtis, 3: E. Williams, Str: S. Bevacqua, Cox: E. O’Brien, Coach/s: G. Webb

Stuartholme School - Bow: A. Lavan, 2: E. Reuter, 3: N. Santoro, Str: Ash, Cox: T. Stracusa, Coach/s: B. Jones

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Corcoran, 2: A. Lockwood, 3: V. Moran, Str: R. Ward, Cox: R. Impey, Coach/s: A. Martyn & M. Oswald



Year 9 Quad Division 6

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: S. Rouse, 2: A. Pirio, 3: M. Jennins, Str: S. Maris, Cox: S. Cheang, Coach/s: A. Geer & J. Hetherington

Other Participating Crews:

Somerville House - Bow: N. Seebeck, 2: K. Yee, 3: S. Petrie, Str: J. Cunningham, Cox: H. Thompson, Coach/s: F. Cutts

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: J. Luckhurst-Smith, 2: P. Watkins, 3: H. Wiseman, Str: N. Cutts, Cox: R. Lavelle, Coach/s: C. Slawson

Stuartholme School - Bow: J. Cross, 2: K. Newsham, 3: L. Webb, Str: F. McCafferty, Cox: M. Barry, Coach/s: M. Doyle

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: L. Gill, 2: L. Steele, 3: V. Downey, Str: D. Griffin, Cox: C. Olive, Coach/s: S. Griffin



Year 9 Single Scull

Distance: 1500 Metres

1st Brisbane State High School - Bow: Tessa Leon, Coach/s: C. Brett & J. Stumer

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - M. Witty, Coach/s: R. Bailey

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - E. Brown, Coach/s: D. Stokes & A. Spring

Somerville House - L. Miller, Coach/s: C. White

Stuartholme School - K. Jones, Coach/s: T. Kerrison

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - E. Davis, Coach/s: N. Simmonds

Brisbane Girls’ Grammar School - C. Gumbley, Coach/s: M. Hawkins

All Hallows’ School - M. Hefferan, Coach/s: P. Cosgrove

Brisbane State High School - Tessa Leon, Coach/s: C. Brett & J. Stumer  



Year Quad Division 1

Distance: 1500 Metres

1st St. Hilda’s School - Bow: A. Glover, 2: S. Robertson, 3: D. Morgan, Str: E. O’Callaghan, Cox: V. Bhindi, Coach/s: R. Thomason

Other Participating Crews:

All Hallows’ School - Bow: R. Meltdes, 2: K. VanDanBroucke, 3: K. Larsen, Str: S. Daff, Cox: S. Madden, Coach/s: P. Cosgrove

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Gilchrist, 2: M. Lenz, 3: E. Osborne, Str: J. Venables, Cox: S. Peterson, Coach/s: S. Potts

Brisbane State High School - Bow: K. Lewis, 2: G. Marler, 3: T. Curran, Str: E. Lee, Cox: L. Cadell, Coach/s: J. Kubale & M. Legge

St. Peter’s Lutheran College - Bow: L. Wallace, 2: K. Hooper, 3: L. Stephens, Str: R. Kennedy, Cox: V. Grote, Coach/s: J. Driver

Stuartholme School - Bow: L. Steinke, 2: N. Conton, 3: L. Butel, Str: A. Nelson, Cox: G. McSweeney, Coach/s: K. Mercer

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Alexander, 2: P. Boydell, 3: P. Elliot, Str: S. Bligh, Cox: S. Rushton, Coach/s: L. Covacevich

Somerville House - Bow: E. True, 2: K. Cowen, 3: L. Gravenall, Str: K. Kedwell, Cox: K. Barr, Coach/s: C. Everett

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: H. Bailey, 2: S. Usasz, 3: T. O’Gorman, Str: S. Hiley, Cox: A. Matthews, Coach/s: H. Trueman



Year 8 Quad Division 2

Distance: 1000 Metres

1st Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: K. Lockhart, 2: K. McBryde, 3: L. Beatlie, Str: A. Heading, Cox: F. Bennets, Coach/s: K. Conomos & J. Bailey

Other Participating Crews:

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Faulkner, 2: K. Musson, 3: M. Clarke, Str: C. Gemmell, Cox: K. Oldmeadow, Coach/s: S. Anderson & C. McMaugh

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: G. Skerrett, 2: D. Lafebvre, 3: J. Betts, Str: E. Tedesco, Cox: S. Hulse, Coach/s: A. Hawley

All Hallows’ School - Bow: M. Anderson, 2: C. Horgan, 3: R. Caughley, Str: K. Thompson, Cox: C. McDowell, Coach/s: P. Cosgrove

Stuartholme School - Bow: L. Bryan, 2: E. Campbell, 3: C. Mactaggart, Str: K. Mears, Cox: E. Hogan, Coach/s: K. Mercer

St. Peter’s Lutheran College - Bow: T. Farnan, 2: T. Cumerford, 3: L. Nash, Str: C. Wilson, Cox: C. Prior, Coach/s: D. Miller

St. Hilda’s School - Bow: R. Presser, 2: T. Royce, 3: B. Morahan, Str: A-L. Hoare, Cox: K. Cooper, Coach/s: M. Kealey & E. Bartram



Year 8 Quad Division 3

Distance: 1000 Metres

1st Somerville House - Bow: E. Engwich, 2: E. Lim, 3: E. Benson, Str: A. McPhee, Cox: E. Gillies, Coach/s: A. Henning

Other Participating Crews:

All Hallows’ School - Bow: A. Flanagan, 2: E. Mollee, 3: P. Boyce, Str: S. Hawkins, Cox: R. Stewart, Coach/s: T. Xavier & J. Slvyer

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: A. Whittington, 2: K. Butjor, 3: P. Lynch, Str: S. Ford, Cox: A. Falcke, Coach/s: C. Tuicolo

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Russell, 2: P. Morrow, 3: A. Moran, Str: T. Archer, Cox: A. Archer, Coach/s: R. Earle



Year 8 Quad Division 4

Distance: 1000 Metres

1st Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: S. McCallum, 2: A. Humphries, 3: C. Duncombe, Str: G. Peard, Cox: J. Harding, Coach/s: P. Ring

Other Participating Crews:

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: L. Tomkins, 2: B. Adams, 3: K. Best, Str: L. Douglas, Cox: A. Dugan, Coach/s: D. Bosher

St. Hilda’s School - Bow: E. Miller, 2: E. Lagoon, 3: C. Hansen, Str: N. Murphy, Cox: K. Larkin, Coach/s: K. Drake

Somerville House - Bow: M. Lynch, 2: J. Bates, 3: K. Gallagher, Str: B. Mitzel-Moss, Cox: E. Weldon, Coach/s: K. Robertson

St. Peter’s Lutheran College - Bow: S. Haskell, 2: L. East, 3: A. Cruickshank, Str: P. Patanasinth, Cox: C. Crouch, Coach/s: J. Copley

Stuartholme School - Bow: I. MacDonald, 2: T. McDiarmid, 3: N. Gearon, Str: L. Bellew, Cox: J. Halpin, Coach/s: R. Bedford

All Hallows’ School - Bow: A. Ritchie, 2: E. Bettenay, 3: L. Marinan, Str: P. Krupa, Cox: T. Irwin-Hobbs, Coach/s: S. Kerr & P. Kerr

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Kontoleon, 2: M. Carter, 3: S. Seelo, Str: R. Lewis, Cox: V. Foxton, Coach/s: B. Griffith & A. Noble



Year 8 Quad Division 5

Distance: 1000 Metres

1st Somerville House - Bow: H. Levien, 2: M. Griffiths, 3: A. Hart, Str: A. Martin, Cox: A. Shepherd, Coach/s: R. Cockrell

Other Participating Crews:

St. Peter’s Lutheran College - Bow: V. Versander, 2: E. Endre, 3: N. Andrews, Str: K. Laird, Cox: S. Van Hees, Coach/s: V. Lee

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: M. Downey, 2: A. Clarke, 3: J. Wade, Str: D. Fraser, Cox: M. Jones, Coach/s: K. Russell & S. Horsley

All Hallows’ School - Bow: J. Ogilvie, 2: C. Jones, 3: J. Quinn, Str: C. Ryan, Cox: G. Fisher, Coach/s: D. Croft & T. Bettenay

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: S. Sheu, 2: J. Alexander, 3: S. Grierson, Str: A. Johnson, Cox: G. Matthews, Coach/s: M. Clarke



Year 8 Quad Division 6

Distance: 1000 Metres

1st Somerville House - Bow: I. Thompson, 2: K. Stallman, 3: K. Souvlis, Str: C. Talbot, Cox: P-R. Kennedy, Coach/s: G. McCleod-Carey

Other Participating Crews:

Somerville House - Bow: K. Young, 2: G. Tavener, 3: I. Kuo, Str: E. Winstanley, Cox: J. Collyear, Coach/s: E. Zetlin & J. Stevens

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: P. Davidson, 2: G. Neels, 3: E. Cochrane, Str: E. Luke, Cox: S. Elliot, Coach/s: J. McGarry & A. Kershaw

All Hallows’ School - Bow: L. Martin, 2: A. McGoffin, 3: , Str: E. Dellitt, Cox: S. Toomey, Coach/s: S. Madden & S. Kerr

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: D. Hay, 2: P. Huybers, 3: S. Moore, Str: S. Blumer, Cox: T. Carter, Coach/s: R. Bliss & K. Harris

All Hallows’ School - Bow: J. Croft, 2: G. Deschamps, 3: E. Gaggin, Str: E. Catchpote, Cox: C. McDowell, Coach/s: P. Cosgrove



Year 8 Single Scull

Distance: 1000 Metres

1st Somerville House - K. Kedwell, Coach/s: C. Everett

Other Participating Crews:

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: L. Wright, Coach/s: D. Bosher

St. Hilda’s School - D. Morgan, Coach/s: T. Thomason

All Hallows’ School - R. Metides, Coach/s: P. Cosgrove

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - S. Alexander, Coach/s: L. Covacevich

Brisbane Girls’ Grammar School - S. Hiley, H. Trueman

Brisbane State High School - G. Marler, Coach/s: C. Brett

St. Peter’s Lutheran College - R. Kennedy, Coach/s: J. Driver



Sources

1998 Brisbane Schoolgirls Rowing Regatta Programme https://bsra.org.au/historical-programmes/


< previous 1997

> next 1999

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management