Scroll To Top
history of the brisbane schoolgirls rowing association head of the river queensland

1997 BSRA Head of the River

The 1997 BSRA Head of the River was conducted on Saturday 30th August 1997 at Lake Wivenhoe, Queensland. 

Program Cover

Program Cover

 

Organising Committee 

Brisbane Schoolgirls Rowing Association 



Open First Eight

Distance: 2000 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: N. Rogers, 2: P. Morrow, 3: A. Moran, 4: W. Falkenhagen, 5: K. McLean, 6: S. North, 7: S. Anderson, Str: L. Covacevich, Cox: S. Horsley, Coach/s: D. Stokes & C. A. A. Elliot

2nd All Hallows’ School - Bow: E. Doilibis, 2: M. Houston, 3: G. Rooney, 4: R. Callanan, 5: S. Bridges, 6: D. Pickersgill, 7: A. Graham, Str: A. Tyszkiewcz, Cox: C. D’Alteno, Coach/s: P. Howard

3rd Somerville House - Bow: M. Early, 2: R. Cockrell, 3: B. Brown, 4: K. Duce, 5: G. Townsend, 6: H. Cameron, 7: K. Polson, Str: A. Clarkson, Cox: A. Hsu, Coach/s: C. Grummitt

Other Participating Crews

Stuartholme School - Bow: N. Williams, 2: E. Baillie, 3: E. Macgregor, 4: L. Auld, 5: A. Martin, 6: P. Beatly, 7: L. Richards, Str: K. Mercer, Cox: J. Muir-McCarey, Coach/s: T. Juratowich & C. Raven

Brisbane State High School - Bow: M.Geddes, 2: E. Enright, 3: A. Jackson, 4: J. Eiseman, 5: K. Daley, 6: J. Marler, 7: M. Andrews, Str: J. Stumer, Cox: T. Percival, Coach/s: J. Kubale & M. Baker

St. Hilda’s School - Bow: E. Gilbertson, 2: R. Barrow, 3: C. Faes, 4: R. Bolot, 5: S. Mengler, 6: V. De Groot, 7: S. MacDonald, Str: M. Lemon, Cox: S. Madrers, Coach/s: A. Duvall & E. Kassulke

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: N. Searle, 2: K. Meynink, 3: S. O’ROurke, 4: J. Addis, 5: S. Heatley, 6: A. Craig, 7: A. Wehl, Str: K. Fletcher, Cox: S. Finch, Coach/s: P. McKellar & I. Barkla

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Baker, 2: E. Rose, 3: R. Page, 4: N. Kuth, 5: G. Elliot, 6: R. Clarke, 7: J. Bowser, Str: X. Ryan, Cox: M. Collie, Coach/s: G. Pearson 


Open Second Eight

Distance: 2000 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Russell, 2: T. Archer, 3: C. Nimmo, 4: V. Earle, 5: K. Newstead, 6: S. Worrall, 7: S. Morrison, Str: A. Martyn, Cox: E. Winbourne, Coach/s: A. Carswell & B. Goff

Other Participating Crews

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: H. Blair, 2: A. Quall, 3: L. Stangle, 4: H. Jensen, 5: D. Thomas, 6: K. Scott, 7: S. Rowell, Str: L. Tamaschke, Cox: K. Goodwin, Coach/s: K. Leftwich & K. Goodwin

All Hallows’ School - Bow: S. Meldon, 2: S. McElhone, 3: S. Hawkins, 4: J. Currey,5: N. Edwards, 6: D. Johnston, 7: C. Stojanovic, Str: C. Davies, Cox: M. Myers, Coach/s: G. Gall

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: R. Lewis, 2: K. Mitchell, 3: J. McGarry, 4: G. Johnson, 5: E. Seppanen, 6: S. Addis, 7: T. Baruksopulo, Str: K. Cranstoun, Cox: A. Kershaw, Coach/s: G. Rech & L. Rech

Somerville House - Bow: A. Curtis, 2: R. Merrin, 3: N. Muller, 4: A. Drinan, 5: H. Dodd, 6: H. Moody, 7: F. Quarterman, Str: R. Sutherland, Cox: M. Heaslop, Coach/s: A. Henning & J. Whitten


Open Four Division 1

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: G. Townsend, 2: R. Cockrell, 3: B. Brown, Str: A. Clarkson, Cox: A. Hsu, Coach: C. Grummitt

Other Participating Crews

St. Peter’s Lutheran College - Bow: J. Muir, 2: L. Gardner, 3: J. Watt, Str: C. Ballinger, Cox: L. Tjeong, Coach/s: N. Williams

Brisbane State High School - Bow: K. Daley, 2: J. Marler, 3: M. Andrews, Str: J. Stumer, Cox: T. Percival, Coach/s: J. Kubale & M. Baker

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: K. McLean, 2: S. North, 3: S. Anderson, Str: L. Covacevich, Cox: E. Coleridge, Coach/s: D. Stokes

Stuartholme School - Bow: A. Martin, 2: R. Beatly, 3: L. Richards, Str: K. Mercer, Cox: J. Muir-McCarey, Coach/s: T. Juratowitch & C. Raven

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: S. Heatley, 2: A. Craig, 3: A. Wehl, Str: K. Fletcher, Cox: S. Finch, Coach/s: P. Mckellar

All Hallows’ School - Bow: E. Doilibi, 2: D. Pickersgill, 3: A. Graham, Str: A. Tyszkiewicz, Cox: C. D’Alterio, Coach/s: P. Howard

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: K. Scott, 2: D. Thomas, 3: S. Rowell, Str: L. Tamaschke, Cox: K. Goodwin, Coach/s: K. Leftwich


Open Four Division 2

Distance: 1500 Metres



1st All Hallows’ School - Bow: R. Callanan, 2: G. Rodney, 3: M. Houston, Str: S. Bridges, Cox: C. D’Alterio, Coach/s: P. Howard

Other Participating Crews:

Somerville House - Bow: A. Cutts, 2: H. Dodd, 3: H. Moody, Str: R. Sutherland, Cox: M. Heaslop, Coach/s: J. Whitten

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: A. O’Mara, 2: A. Griffith, 3: G. Tod, Str: K. Fuery, Cox: C. Evans, Coach/s: P. Anderson

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: N. Searle, 2: K. Mitchell, 3: J. McGarry, Str: R. Lewis, Cox: A. Kershaw, Coach/s: G. Rech

Brisbane State High School - Bow: E. Enright, 2: A. Jackson, 3: J. Eisemann, Str: M. Geddes, Cox: T. Percival, Coach/s: J. Kubale & M. Baker


Open Four Division 3

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane State High School - Bow: L. Dunram, 2: F. Blake, 3: R. Moffatt, Str: L. Grealy, Cox: L. Geddes, Coach/s: M. Legge

Other Participating Crews:

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: N. Curley, 2: S. Judge, 3: S. Cooper, Str: A. Martyn, Cox: A. Archer, Coach/s: C. Slawson & D. Stokes

All Hallows’ School - Bow: S. Meldon, 2: J. Currey, 3: C. Stojanovic, Str: C. Davies, Cox: M. Myers, Coach/s: G. Gait

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: E. Chenoweth, 2: E. Watt, 3: H. Mooney, Str: G. Johnson, Cox: L. Simpson, Coach/s: L. Rech

Somerville House - Bow: J. Hetherington, 2: A. Geer, 3: E. Lockhardt, Str: C. Young, Cox: V. Heaslop, Coach/s: R. Bowes



Open Single Scull

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane State High School - J. Stumer, Coach/s: R. Keruger & T. Martin

Other Participating Crews

Brisbane Girls’ Grammar School - H. Conrad, Coach/s: T. Conrad

Stuartholme School - K. Mercer, Coach/s: T. Juratowitch & C. Raven

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - S. Cooper & D. Stokes

St. Hilda’s School - C. Faes, Coach/s: E. Kassulke

St. Peter’s Lutheran College - J. Watt, Coach/s: J. Sargeant

Somerville House - F. Fraser, Coach/s: N. Everett & K. Bird

All Hallows’ School - J. Callanan, Coach/s: A. Xavier

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - C. Baker, Coach/s: G. Pearson



Year 11 Quad Division 1

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: N. Rogers, 2: P. Morrow, 3: A. Moran, Str: W. Falkenhagen, Cox: S. Horsely, Coach/s: T. Elliot

Other Participating Crews:

All Hallows’ School - Bow: D. Sutton, 2: S. McElhone, 3: S. Hawkins, Str: N. Edwards, Cox: C. D’Alterio, Coach/s: G. Galt

Somerville House - Bow: M. Early, 2: K. Duce, 3: K. Polson, Str: H. Cameron, Cox: A. Hsu, Coach/s: C. Grummitt

St. Hilda’s School - Bow: E. Gilbertson, 2: R. Bolot, 3: S. Mengler, Str: S. MacDonald, Cox: T. Brown, Coach/s: A. Duvall & E. Kassulke

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: E. Wanchap, 2: K. Meynink, 3: S. O’Rourke, Str: J. Addis, Cox: S. Finch, Coach/s: P. McKellar

Stuartholme School - Bow: N. Williams, 2: L. Auld, 3: E. Macgregor, Str: E. Baillie, Cox: J. Muir-McCarey, Coach/s: T. Juratowitch & C. Raven

St. Peter’s Lutheran College - Bow: R. Oljen, 2: L. Medley, 3: C. Chamberlin, Str: C. Bramald, Cox: L. Tjeong, Coach/s: N. Williams

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: H. Blair, 2: E. Rose, 3: R. Page, Str: H. Jensen, Cox: K. Goodwin, Coach/s: G. Pearson



Year 11 Quad Division 2

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: K. Newstead, 2: T. Archer, 3: S. Morrison, Str: S. Worrall, Cox: E. Reynolds, Coach/s: A. Carswell

Other Participating Crews:

All Hallows’ School - Bow: S. Maguire, 2: A. Hogan, 3: P. Miller, Str: C. Joseph, Cox: L. Sullivan, Coach/s: J. Lawson

Somerville House - Bow: F. Quarterman, 2: N. Muller, 3: A. Drinan, Str: R. Merrin, Cox: A. Wybird, Coach/s: A. Henning

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: T. Baruksopulo, 2: S. Addis, 3: E. Seppanen, Str: K. Cranstoun, Cox: K. Fleming, Coach/s: P. Finch

St. Hilda’s School - Bow: C. Polson, 2: C. Bill, 3: V. De Groot, Str: C. Faes, Cox: T. Brown, Coach/s: E. Kassulke & A. Duvall

Stuartholme School - Bow: R-M. Moore, 2: C. Peterson, 3: R. Forde, Str: K. Turner, Cox: T. Williams, Coach/s: P. Macgregor



Year 11 Quad Division 3

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Russell, 2: F. Garr, 3: C. Nimmo, Str: V. Earle, Cox: E. Winbourne, Coach/s: B. Goff

Other Participating Crews:

All Hallows’ School - Bow: M. Bird, 2: K. Hourigan, 3: G. Marshall, Str: J. Smith, Cox: K. Quinlivan, Coach/s: J. Slvyer & J. Vandenloos

Somerville House - Bow: N. Seymour, 2: A. Reid, 3: G. Andrews, Str: J. Turner, Cox: J. Ingles, Coach/s: R. Townsend & J. Searle

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: D. Harnson, 2: C. Nunn, 3: E. McGrath, Str: M. Tuicolo, Cox: C. Wharton, Coach/s: M. Rigg & M. Weston

Stuartholme School - n/a



Year 11 Quad Division 4

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: D. Berger, 2: S. Howe, 3: A. Marks, Str: S. Angel, Cox: J. Williams, Coach/s: R. Earle

Other Participating Crews:

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: A. Varma, 2: A. Whittington, 3: R. Farley, Str: S. Ford, Cox: M. Boyd, Coach/s: M. Weston

Somerville House - Bow: M. Pavla, 2: S. Hollingworth, 3: E. Benson, Str: A. Engwich, Cox: E. Gillies, Coach/s: R. Daniels



Year 11 Single Scull

Distance: 1500 Metres



1st Stuartholme - L. Richards, Coach/s: T. Juratowitch & C. Raven

Other Participating Crews:

Somerville House - K. Gothman, Coach/s: C. White

All Hallows’ School - A. Beh, Coach/s: A. Xavier

St. Hilda’s School - S. Mengler, Coach/s: E. Kassulke

Brisbane Girls’ Grammar School - C. Alexander, Coach/s: T. Conrad

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - G. Elliott, Coach/s: G. Pearson

Brisbane State High School - E. Enright, Coach/s: R. Keniger

St. Peter’s Lutheran College - L. Medley, Coach/s: N. Williams

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - S. Morrison, Coach/s: A. Carswell



Year 10 Quad Division 1

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: K. Fraser, 2: S. Barley, 3: L. Bird, Str: B. Harris, Cox: J. Graham, Coach/s: K. Bird & N. Everett

Other Participating Crews:

All Hallows’ School - Bow: A. Beh, 2: J. Callanan, 3: P. Boyce, Str: A. Milanovic, Cox: S. Cavanagh, Coach/s: A. Xavier

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: C. Alexander, 2: S. Baker, 3: H. Conrad, Str: V. Godfrey, Cox: A. Slvyer, Coach/s: T. Conrad

St. Peter’s Lutheran College - Bow: D. Rimmer, 2: J. Manlapig, 3: J. Young, Str: J. Kroon, Cox: K. Centikowski, Coach/s: S. Daves & M. Takken

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: N. Kuth, 2: G. Elliot, 3: R. Clarke, Str: J. Bowser, Cox: M. Collie, Coach/s: G. Pearson

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Wallace, 2: S. Walters, 3: R. Stevens, Str: L. Webb, Cox: A. McLeod, Coach/s: G. Morrison

Brisbane State High School - Bow: C. Brewer, 2: G. Ballard, 3: J. Perkins, Str: B. Wellington, Cox: C. Dunham, Coach/s: A. Baker & T. Kanaris

St. Hilda’s School - Bow: K. Lowe, 2: K. Lund, 3: C. Grenunger-Quinn, Str: A. Keenan-Dunn, Cox: J. Anderson, Coach/s: R. Lowe

Stuartholme School - Bow: R. Cooksley, 2: N. Bone, 3: A. Dunworth, Str: S. McDonald, Cox: K. McSweeney, Coach/s: C. Bedford



Year 10 Quad Division 2

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: L. Savage, 2: K. Powell, 3: N. Darvall, Str: K. Rovie, Cox: M. Rendel, Coach/s: D. Rodmell

Other Participating Crews:

St. Peter’s Lutheran College - Bow: H. Maller, 2: L. Dull-Richardson, 3: K. Burton, Str: G. Staines, Cox: E. Alwell, Coach/s: S. Davis & M. Takken

Brisbane State High School - Bow: C. Jackson, 2: K. Lang, 3: H. West, Str: J. Meyer, Cox: P. Wellington, Coach/s: A. Crawford

All Hallows’ School - Bow: C. Crawford, 2: A. McKee, 3: S. Procopis, Str: A. Stewart, Cox: R. Stewart, Coach/s: D. Martin

Stuartholme School - Bow: A. Tynan, 2: E. Hartley, 3: E. Barclay, Str: S. McLay, Cox: L. Major, Coach/s: S. Turner

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: J. Mitcheil, 2: P. Shaw, 3: A. Williams, Str: S. Reinhardt, Cox: A. Falcke, Coach/s: A. Channer

St. Hilda’s School - Bow: J. Walker, 2: J. Hancock, 3: A. Darvil, Str: J. Hutcheon, Cox: K. Small, Coach/s: R. Lowe

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: M. Buttle, 2: K. Cook, 3: S. Winborne, Str: A. Reeve, Cox: A. Archer, Coach/s: S. Parry

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: L. Barnard, 2: A. Matthews, 3: A. Hawkins, Str: K. Poulter, Cox: R. Parker, Coach/s: K. Leftwich



Year 10 Quad Division 3

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Juhasz, 2: K. Bligh, 3: Z. Noble, Str: K. Butler, Cox: J. Hoad, Coach/s: D. Holland & S. Molloy

Other Participating Crews:

Somerville House - Bow: K. Robinson, 2: M. Dzakula, 3: H. Preston, Str: M. Cannon, Cox: S. Thomson, Coach/s: B. Smart

Stuartholme School - Bow: M. Mee, 2: S. Phillips, 3: N. Patch, Str: P. Crimmins, Cox: E. Brown, Coach/s: N. Crimmins

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: M. Flaherty, 2: A. Harvey, 3: Z. Diss, Str: J. Castinsos, Cox: L. Slater, Coach/s: S. Thelander

All Hallows’ School - Bow: D. Allen, 2: R. O’Donnell, 3: C. Cosgrove, Str: N. Horgan, Cox: A. Copley, Coach/s: P. Callanan

Brisbane State High School - Bow: A. Prasher, 2: W. Jien, 3: E. Bolt, Str: J. Cook, Cox: L. Mahoney, Coach/s: S. Lewis

St. Hilda’s School - Bow: M. Speirs, 2: L. Tuhlan, 3: S. Lipp, Str: T. Wisfell, Cox: K. Eastgate, Coach/s: R. Lowe

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: J. O’ Brien, 2: A. Ford, 3: A. Skrobin, Str: S. Reynolds, Cox: R. Wurth, Coach/s: R. Jenson



Year 10 Quad Division 4

Distance: 1500 Metres



1st St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Caruthers, 2: A. Bell, 3: L. Risby, Str: G. Wilke, Cox: S. Stewart, Coach/s: S. Scott

Other Participating Crews:

Brisbane State High School - Bow: A. Elindes, 2: B. Newman, 3: D. Percival, Str: C. McFarlane, Cox: C. Smalley, Coach/s: C. Rowe

Stuartholme School - Bow: T. Hodges, 2: T. McGready, 3: C. Goosem, Str: A. O’Toole, Cox: M. Cummins, Coach/s: R. Butler

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: L. McLune, 2: C. Slater, 3: J. Russell, Str: Z. Walters, Cox: M. Borchert, Coach/s: C. Clarke

Somerville House - Bow: P. Collom, 2: A. McPhee, 3: G. Robinson, Str: K. Cochrane, Cox: A. Clarkson, Coach/s: C. Piper

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: R. Olive, 2: M. Schmidt, 3: T. Nall, Str: G. Dent, Cox: C. Olive, Coach/s: S. Black

All Hallows’ School - Bow: L. Johnston, 2: C. Jermanus, 3: R. Krukelis, Str: D. Pittis, Cox: M. Bulner, Coach/s: H. Williams & S. Norden

St. Margaret’s Anglican Girl’s School - Bow: E. Colleridge, 2: M. Dunn, 3: M. Fuery, Str: G. Skardoon, Cox: M. Gales, Coach/s: K. Dwyer

Stuartholme School - Bow: C. Jurakowitch, 2: E. Doneley, 3: F. Ford, Str: L. Briggs, Cox: R. Watson, Coach/s: S. Richards



Year 10 Single Scull

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane State High School - J. Marler, Coach/s: R. Keniger & T. Martin

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - M. Lemon, Coach/s: E. Kassulke

Stuartholme School - R. Cooksley, Coach/s: C. Bedford

Brisbane Girls’ Grammar School - V. Godfrey, Coach/s: T. Conrad

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - L. Webb, Coach/s: G. Morrison

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - R. Clarke, Coach/s: G. Pearson & C. Clarke

St. Peter’s Lutheran College - C. Ballinger, Coach/s: S. Davis & M. Takken

All Hallows’ School - A. Milanovic, Coach/s: P. Cosgrave

Somerville House - B. Harris, Coach/s: K. Bird & N. Everett



Year 9 Quad Division 1

Distance: 1500 Metres



1st All Hallows’ School - Bow: A. Pszczonka, 2: S. Boyce, 3: S. Spencer, Str: A. Doilibi, Cox: C. Quinlivan, Coach/s: J. Bliss & A. Howard

Other Participating Crews:

Brisbane State High School - Bow: S. Nicholls, 2: R. Ryan, 3: H. Moloney, Str: K. Markey, Cox: L. Warszawski, Coach/s: C. Brett

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: M. Britton, 2: T. Slawson, 3: S. Minuzzo, Str: C. Winks, Cox: R. Early, Coach/s: K.Scribner

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Brown, 2: T. Slawson, 3: S. Minuzzo, Str: C. Winks, Cox: R. Early, Coach/s: K. Scribner

Somerville House - Bow: E. Clarre, 2: A. Kelly, 3: K. Gothman, Str: R. Pitt, Cox: C. Wong, Coach/s: C. White

St. Hilda’s School - Bow: E. Brown, 2: A. Perdacher, 3: M. Langfield, Str: J. Clarke, Cox: Z. Smith, Coach/s: R. Thomason

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: D. Ferrier, 2: A. Irvine, 3: J. Holland, Str: V. Weekes, Cox: K. Cameron, Coach/s: I. Royston

St. Peter’s Lutheran College - Bow: A. Barrett, 2: H. Sheldon, 3: A. Hursch, Str: F. Saxon-Campbell, Cox: C. Cooper, Coach/s: J. Driver

Stuartholme School - Bow: D. Langlous, 2: L. Higham, 3: M. Butel, Str: A. Patch, Cox: S. Roberts, Coach/s: R. Bedford



Year 9 Quad Division 2

Distance: 1500 Metres



1st St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Green, 2: Galichet, 3: L. Weston, Str: K. Woodman, Cox: S. Leishman, Coach/s: J. Woodman

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - Bow: A. Jones, 2: J. Sargent, 3: S. Stephens, Str: H. Maddern, Cox: D. Carroll, Coach/s: S. Maddern & L. Kuran

Somerville House - Bow: A. Wuudcruft-Bruan, 2: G. Muller, 3: E. Thompson, Str: A. Hart, Cox: A. Heaslop, Coach/s: R. Cruickshank

All Hallows’ School - Bow: L. Rush, 2: A. O’Driscoll, 3: R. Bliss, Str: B. Honan, Cox: A. Thomson, Coach/s: J. Bliss & A. Howard

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: J. Cunningham, 2: D. Ross, 3: B. Simmonds, Str: S. Webb, Cox: J. McLay, Coach/s: L. Sampson

Stuartholme School - Bow: K. Marlin, 2: M. McGroarty, 3: B. Green, Str: E. Cottee, Cox: E. Dark, Coach/s: L. Davies & A. Hart

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: K. Clarkson, 2: L. Armstrong, 3: J. Heading, Str: T. MacGinley, Cox: E. Jerrard, Coach/s: M. Smout

St. Peter’s Lutheran College - Bow: P. Stule, 2: S. Coates, 3: G. Hartley, Str: A. Strong, Cox: R. Milham, Coach/s: F. Carl

Brisbane State High School - Bow: K. Fitzgerald, 2: L. Zienlinski, 3: A. Blake, Str: S. Legge, Cox: M. Brink, Coach/s: H. Fitzgerald



Year 9 Quad Division 3

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: E. O’Neil, 2: A. Waters, 3: E. Zekic, Str: M. McIntyre, Cox: S. Fisher, Coach/s: Z. Morton & A. Loane

Other Participating Crews:

St. Peter’s Lutheran College - Bow: L. Horton, 2: S. Edwards, 3: Z. Dierselhurs, Str: K. Post, Cox: E. Brown, Coach/s: H. Wregg

Somerville House - Bow: E. O’Neil, 2: A. Waters, 3: E. Zekic, Str: M. McIntyre, Cox: S. Fisher, Coach/s: Z. Morton & A. Loane

St. Hilda’s School - Bow: S. Hart, 2: J. Hunt, 3: C. Turner, Str: S. McDermott, Cox: A. Ramsey, Coach/s: G. Kernot

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: N. Martin, 2: I. Allen, 3: J. Withrow, Str: J. Heatley, Cox: L. Phegan, Coach/s: M. Smout

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: L. Gately, 2: C. Maynard, 3: B. Scott, Str: J. deGroot, Cox: J. Sword, Coach/s: M. Potts

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: E. Hay, 2: K. Shannon, 3: V. Hasker, Str: S. Gair, Cox: B. Vestvik, Coach/s: M. Robinson

All Hallows’ School - Bow: K. Fitzpatrick, 2: A. Doyle, 3: C. Redmond, Str: S. Kerr, Cox: C. Gardiner, Coach/s: P. Kerr

Stuartholme School - Bow: M. Hacon, 2: F. Dyball, 3: J. Swan, Str: K. Connell, Cox: E. Finn, Coach/s: L. Davies & A. Hart



Year 9 Quad Division 4

Distance: 1500 Metres



1st All Hallows’ School - Bow: J. Lacey, 2: L. Horrocks, 3: S. Bell, Str: E. Canniffe, Cox: P. Willis, Coach/s: T. Mahoney & J. O’Rourke

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - Bow: K. Ryals, 2: M. Ferner, 3: A. Ezzy, Str: S. Kernot, Cox: A. Lever, Coach/s: G. Kernot

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: J. Hills-Broderick, 2: H. Peters, 3: A. Taylor, Str: R. Kennedy, Cox: M. Fuery, Coach/s: M. Morrison

Stuartholme School - Bow: K. Lewis, 2: S. Henderson, 3: J. Hurley, Str: L. Hannam, Cox: A-M Kellett, Coach/s: W. Gora

St. Peter’s Lutheran College - Bow: S. Adams, 2: A. Mcpherson, 3: S. Brautigam, Str: A. Logan, Cox: A. Woodall, Coach/s: V. Lee

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: P. Lynch, 2: K. Batantyne, 3: A. Langton, Str: A. Peters, Cox: L. Mason, Coach/s: A. Ritchie

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: N. Freeman, 2: S. Johnson, 3: A. Hancock, Str: E. Janus, Cox: K. Fischer, Coach/s: N. Blarr

Somerville House - Bow: A. Appleton, 2: A. Cunningham, 3: C. Lesley, Str: J. Gravenall, Cox: S. McIndoe, Coach/s: S. Taylor & C. Taylor



Year 9 Quad Division 5

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: G. Pearce, 2: B. Lund, 3: P. Warner, Str: K. Grey, Cox: F. Grey, Coach/s: M. Hawkins

Other Participating Crews:

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: F. Bradley, 2: A. Beagrie, 3: P. Davis, Str: C. Forbes, Cox: K. Steward, Coach/s: I. Evans

St. Hilda’s School - Bow: K. Handy, 2: K. Hampton, 3: K. Kennedy, Str: N. Taylor, Cox: K. Dawe, Coach/s: J. Smith

Somerville House - Bow: L. Campbell, 2: K. Tvede, 3: K. Leggate, Str: M. Smart, Cox: C. Adsett, Coach/s: P. Cray

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: S. Hind, 2: G. Blair, 3: A. Laurie, Str: B. Lewington, Cox: C. Hopper, Coach/s: N. Blair

All Hallows’ School - Bow: K. Horgan, 2: C. McCormack, 3: D. Recevaur, Str: M. Tigani, Cox: E. Kavanagh, Coach/s: S. Norden & H. Williams



Year 9 Quad Division 6

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: J. McGeague, 2: Z. Harrold, 3: S. Miller, Str: S. Schlect, Cox: K. Baran, Coach/s: R. Searle & C. McFarlane

Other Participating Crews:

Somerville House - Bow: L. Stroebel, 2: E. Smith, 3: J. Pope, Str: F. Gibson, Cox: J. Prince, Coach/s: R. Stevenson

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: J. Beauchamp, 2: A. Marjason, 3: E. Sellens, Str: Y. Heath, Cox: Z. Poole, Coach/s: S. Kassim

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Murray, 2: H. Prentice, 3: N. Burns, Str: S. Alexander, Cox: V. Heath, Coach/s: K. Russell

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: L. Ritchie, 2: M. O’Halloren, 3: S. Wood, Str: L. Boyle, Cox: A. Flacke, Coach/s: M. Hawkins

All Hallows’ School - Bow: A. Pearcy, 2: S. McGillion, 3: B. Sorenson, Str: E. Goeldner, Cox: K. Brown, Coach/s: S. Norden & H. Williams

St. Hilda’s School - Bow: H. Cantrill, 2: C. Nysl, 3: J. Jackson, Str: T. Brown, Cox: A. Cosh, Coach/s: O. Fung & K. Walker-Munro



Year 9 Single Scull

Distance: 1000 Metres



1st St. Peter’s Lutheran College - F. Saxon-Campbell, Coach/s: A. Patterson

Other Participating Crews:

Stuartholme School - D. Langlois, Coach/s: R. Bedford

All Hallows’ School - S. Spencer, Coach/s: P. Cosgrave

Brisbane State High School - K. Markey, Coach/s: C. Brett

St. Hilda’s School - J. Clarke, Coach/s: R. Thomason

Somerville House - R. Pitt, Coach/s: C. White

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - P. Davis, Coach/s: A. Spring

Brisbane Girls’ Grammar School - D. Ferrier, Coach/s: I Royston

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - S. Green, Coach/s: A. Verney



Year 8 Quad Division 1

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: L. Muller, 2: J. Campbell, 3: T. Dreaver, Str: K. Campbell, Cox: J. Woods, Coach/s: S. Martin & E. Brown

Other Participating Crews:

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: R. Ward, 2: K. Oswald, 3: C. Wright, Str: E. Brown, Cox: L. Bliss, Coach/s: D. Stokes

St. Peter’s Lutheran College - Bow: L. Wallis, 2: T. Matthews, 3: A. Mackensie, Str: E. Schultz, Cox: A. Svilvans, Coach/s: J. Woodford

All Hallows’ School - Bow: L. Lomsargis, 2: G. Bell, 3: E. Anderson, Str: M. Hefferan, Cox: A. Morretto, Coach/s: A. Howard

Brisbane State High School - Bow: L. Keniger, 2: L. Spreadborough, 3: T. Leon, Str: Z. Bews, Cox: M. Dunram, Coach/s: S. Cook

St. Hilda’s School - Bow: M. White, 2: C. Witty, 3: A. Tilley, Str: S. Savill, Cox: A. Ramsey, Coach/s: R. Bailey & C. Lynton

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: G. Morrison, 2: S. Hills, 3: K. Lyons, Str: A. Luxton, Cox: A. O’Rourke, Coach/s: P. McKellar

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Sparks, 2: C. Tynan, 3: E. Davis, Str: R. Armstrong, Cox: S. Togi, Coach/s: J. Absolon & D. Bosher



Year 8 Quad Division 2

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: L. Bright-Davies, 2: S. Simmonds, 3: J. Stewart, Str: S. Jarrod, Cox: H. Anderson, Coach/s: C. Everett

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - Bow: M. Kuslak, 2: D. Tuituha, 3: S. Davidson, Str: L. Darby, Cox: A. Jones, Coach/s: R. Bailey & C. Lynton

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: R. Mason, 2: J. Simmonds, 3: R. Matthews, Str: Z. Blurr, Cox: K. O’Brien, Coach/s: A. Hawley & D. Bosher

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: R. French, 2: A. Oswald, 3: N. Cutts, Str: A. Fenner, Cox: N. Gates, Coach/s: K. Jansen

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: C. Gumbley, 2: L. McGruther, 3: S. Carne, Str: A. Wanchap, Cox: N. Cranstoun, Coach/s: K. Conomos

All Hallows’ School - Bow: A. Polomo, 2: M. Martin, 3: J. Doutre, Str: H. Tohill, Cox: R. Wallis, Coach/s: J. Harse & P. Howe

Brisbane State High School - Bow: A. Taragon, 2: T. Richardson-Gool, 3: C. St. John, Str: E. Shurte, Cox: H. Lam, Coach/s: C. Perkins



Year 8 Quad Division 3

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: K. Hadden, 2: T. Hardie, 3: F. Hartnell, Str: S. Gault, Cox: D. Stevenson, Coach/s: M. Greenwood

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - Bow: L. Davis, 2: J. Brooker, 3: S. Fogarty, Str: B. Smith, Cox: H. Cantrill, Coach/s: R. Bailey & C. Lynton

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: D. Griffin, 2: J. Copland, 3: L. Chai, Str: J. Campbell, Cox: A. Douglas, Coach/s: M. de Laat

All Hallows’ School - Bow: G. Kilroy, 2: Z. Marshall, 3: S. Smith, Str: M. Donohoe, Cox: C. Larkins, Coach/s: M. Cole

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Fitzsimmons, 2: B. Walker, 3: K. Barton, Str: B. Williamson, Cox: T. Patel, Coach/s: E. Rezes

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Hyatt, 2: G. Blair, 3: J. Delport, Str: S. Hind, Cox: P. Rogers, Coach/s: S. Potts & D. Bosher

Brisbane State High School - Bow: E. Wijesinghe, 2: A. Willersdorf, 3: D. Synadinos, Str: R. Brewer, Cox: K. Durante, Coach/s: B. Barrett



Year 8 Quad Division 4

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - Bow: K. Hadden, 2: T. Hardie, 3: F. Hartnell, Str: S. Gault, Cox: D. Stevenson, Coach/s: M. Greenwood

Other Participating Crews:

St. Hilda’s School - Bow: L. Davis, 2: J. Brooker, 3: S. Fogarty, Str: B. Smith, Cox: H. Cantrill, Coach/s: R. Bailey & C. Lynton

Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: D. Griffin, 2: J. Copland, 3: L. Chai, Str: J. Campbell, Cox: A. Douglas, Coach/s: M. de Laat

All Hallows’ School - Bow: G. Kilroy, 2: Z. Marshall, 3: S. Smith, Str: M. Donohoe, Cox: C. Larkins, Coach/s: M. Cole

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: C. Fitzsimmons, 2: B. Walker, 3: K. Barton, Str: B. Williamson, Cox: T. Patel, Coach/s: E. Rezes

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Hyatt, 2: G. Blair, 3: J. Delport, Str: S. Hind, Cox: P. Rogers, Coach/s: S. Potts & D. Bosher

Brisbane State High School - Bow: E. Wijesinghe, 2: A. Willersdorf, 3: D. Synadinos, Str: R. Brewer, Cox: K. Durante, Coach/s: B. Barrett



Year 8 Quad Division 5

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: S. Spooner, 2: C. Goss, 3: A. Hilhouse, Str: E. Cunningham, Cox: R. Downing, Coach/s: P. Drennan

Other Participating Crews

All Hallows’ School - Bow: J. Gomi, 2: B. Delahunty, 3: L. Clarke, Str: K. Phillips, Cox: S. Cerimovic, Coach/s: L. Vievers & E. Preston

Somerville House - Bow: C. Cowell, 2: S. Petrie, 3: C. Loane, Str: A. Pirlo, Cox: L. Barnes, Coach/s: N. Loane

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: A. Schmidt, 2: K. Wilson, 3: A. Nason, Str: H. Wiseman, Cox: H. Bligh, Coach/s: A. Noble



Year 8 Quad Division 6

Distance: 1500 Metres



1st Brisbane Girls’ Grammar School - Bow: G. Fleming, 2: N. Lamprell, 3: M. Brady, Str: E. Baker, Cox: L. McIvor, Coach/s: P. Ring

Other Participating Crews:

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - Bow: E. Gittens, 2: T. Olive-Seymour, 3: E. Barker, Str: J. Fox, Cox: A. Lockwood, Coach/s: R. Bliss

Somerville House - Bow: S. Rouse, 2: J. Cunningham, 3: K. Kilvert, Str: F. Perkov, Cox: A. Mironov, Coach/s: E. Dodd

Somerville House - Bow: K. Peppin, 2: S. Ison, 3: S. Rowland, Str: N. Hardie, Cox: N. Seebeck, Coach/s: J. Hetherington & S. O’Brien



Year 8 Single Scull

Distance: 1500 Metres



1st Somerville House - L. Miller, Coach/s: S. Martin & E. Brown

Other Participating Crews:

St. Margaret’s Anglican Girls’ School - E. Brown, Coach/s: D. Stokes

St. Aidan’s Anglican Girls’ School - E. Davis, Coach/s: H. Patterson & J. Absolon

Brisbane Girls’ Grammar School - S. Hills, Coach/s: P. McKellar

Brisbane State High School - T. Leon, Coach/s: R. Keniger

St. Hilda’s School - A. Tilley, Coach/s: C. Lynton & R. Bailey

All Hallows’ School - L. Lomsargis, Coach/s: A. Howard

St. Peter’s Lutheran College - E. Schultz, Coach/s: J. Woodford



Sources

1997 Brisbane Schoolgirls Rowing Regatta Programme https://bsra.org.au/historical-programmes/


< previous 1996

> next 1998

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management