Scroll To Top
History of Ballarat Head of the Lake rowing regatta

1987 SATIS Head of the River

Lake Barrington

First Eight:

Scotch Oakburn College ended Hutchins School's seven-year winning streak in the First Eight by defeating them by just 1 canvas.

 

Organising Committee:

Tasmanian Rowing Association

Officials:

(unknown)


First Eight

Golden Fleece Cup

1500m

Time:

Margins: 1 canvas

1st Scotch Oakburn College 

2nd Hutchins School – A. Bye, M. Spooner, B. Connor, K. Kingston, R. Hickton, M. Pooley, C. Parnham, Str: S. Cummins, Cox: S. Harvey

3rd 

4th 

5th 

6th 


Under 16 Eight

1500m

Time:

Margins:

1st Hutchins School – M. Page, A. Wilkinson, S. Tisch, J. Munnings, C. Kemp, J. Pitt, D. Herman, Str: D. Palmer, Cox: S. Harvey

2nd 

3rd 

4th 

5th 

6th 


Open Four

1500m

Time:

Margins: 5 lengths

1st Hutchins School – K. Chung, B. Suhr, J. Downie, Str: W. Colhoun, Cox: M. Bale

2nd 

3rd 

4th 

5th 

6th 


Under 16 Four

1500m

Time:

Margins:

Starters:

Hutchins School – J. Harper, M. Vincent, G. Fisher, Str: C. Watson, Cox: D. Stanton


Schoolboy Under 16 Lightweight Four


Under 15 Four (Division 1)

1500m

Time:

Margins:

1st Hutchins School – R. Bloomfield, R. Piulson, J. Shoobridge, Str: A. Jones, Cox: N. Watson

2nd 

3rd 

4th 

5th 

6th 


Under 15 Four (Division 2)

1500m

Time:

Margins:

1st Hutchins School 2 – J. Breheny, P. Parsons, S. Poole, Str: R. Boyle, Cox: D. French

2nd Hutchins School 1 – L. Downes, R. Harris, S. Buddle, Str: R. Grant, Cox: L. Searle

3rd 

4th 

5th 

6th 


Under 14 Four (Division 1)

1500m

Time:

Margins:

1st 

2nd 

3rd 

4th Hutchins School – I. Napthali, M. Merchant, A. Bird, Str: J. O’Neil, Cox: S. Warden

5th 

6th 

7th


Under 14 Four (Division 2)

1500m

Time:

Margins:

1st 

2nd Hutchins School – D. Matthewson, B. Palmer, C. Johns, Str: M. Cummins, Cox: J. Erp

3rd 

4th 

5th 

6th 

7th

8th


Under 13 Four (Division 1)

1500m

Time:

Margins:

1st Hutchins School – J. Woods, N. Johnston, D. Whelan, Str: S. Salter, Cox: N. Headlam

2nd 

3rd 

4th 

5th 

6th 


Lightweight Four

1500m

Time:

Margins:

Starters:

Hutchins School – R. Salter, G. Jones, I. Clark, Str: R. Lincolne, Cox: P. Forbes


Under 13 Four (Division 2)

1500m

Time:

Margins:

1st Hutchins School – L. Watchorn, J. Reed, S. McWhirter, Str: S. Poulson, Cox: P. Miles

2nd 

3rd 

4th 

5th 

6th 


Sources

Hutchins School Magazine, 1987

< previous 1986

> next 1988

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management