Skip navigation

History of Mercantile Rowing Club

Appendix 4 - Mercantile's Interstate Representatives (2000-2005)

Appendix Four page 1 2 3 4 5

Event Place Mercantile Members
2000 Men's Eight 1st Bill Tait, Robert Douglas, Ben Dodwell, Drew Ginn, James Tomkins, Mike McKay, David Colvin (cox), Noel Donaldson (coach)
2000 Women's Eight 1st Georgina Douglas, Katie Foulkes (cox)
2000 Women's Scull 1st Georgina Douglas, Noel Donaldson (coach)
2000 Women's Youth Eight 1st Emily Wilmonth, Eleanor Garnys
2001 Men's Eight 1st Robert Douglas (bow), Travis Johnstone (2), Bill Tait (4)
2001 Women's Eight 1st Robyn Selby-Smith, Laura Blunden (5), Anthea Pyers (7), Danielle Ackland (str), Tom Courtney (coach)
2001 Women's Lightweight Quad 2nd Lisa Farrelly
2001 Women's Youth Eight 2nd Rosie Bell (4), Emily Wilmonth (bow)
2002 Men's Eight 1st Robert Douglas (2), Matthew Long (5), Drew Ginn (7), James Tomkins (str)
2002 Men's Scull 5th David Crawshay, Ian Dryden (coach)
2002 Men's Youth Eight 2nd Alex Brawn (4)
2002 Women's Eight 2nd Dannielle Ackland (2), Sara Richards (3), Georgina Douglas (5), Robyn Selby-Smith (6), Tom Courtney (coach)
2003 Men's Eight 1st Michael McKay (2), Travis Johnston (5), Drew Ginn (7), James Tomkins (str)
2003 Men's Scull 4th David Crawshay, Ian Dryden (coach)
2003 Men's Youth Eight 4th Corey Hester (3), Tyson Chambers (4), Tim Linke (5), David Fraumano (cox)
2003 Women's Eight 2nd Pauline Frasca (bow), Sara Richards (2), Fleur Chew (4), Sara Chibnell (5), Robyn Selby-Smith (6), Tom Courtney (coach)
2003 Women's Lightweight Quad 2nd Alison Withers (3)
2003 Women's Youth Eight 3rd Rachel Skevington (3), Sarah Forbes (4)
2004 Men's Eight 2nd Michael McKay (5), James Tomkins (6), Drew Ginn (7)
2004 Men's Scull 3rd David Crawshay, Noel Donaldson (coach)
2004 Men's Youth Eight 2nd Tim Linke (3), Nicholas Mitchell (5), Steve Rowley (6), Blair Hasforth & Noel Donaldson (coaches)
2004 Women's Eight 3rd Fleur Chew (3), Sara Richards (4), Robyn Selby-Smith (5), Pauline Frasca (6), Tom Courtney (coach)
2004 Women's Lightweight Quad 3rd Alison Withers (bow)
2004 Women's Youth Eight 3rd Sarah Forbes (5)
2005 Men's Eight 2nd David Crawshay (5), Drew Ginn (str)
2005 Men's Scull 3rd Alistair Taylor
2005 Men's Youth Eight 6th Alexander Machin (bow), Courtney Date (2), Nick Mitchell (3), Christopher Riddell (str)
2005 Women's Eight 1st Sarah Forbes (2), Siska Concannon (3), Robyn Selby-Smith (4), Fleur Chew (6), Pauline Frasca (7), Bill Tait (coach)
2005 Women's Scull 6th Robyn Selby Smith
2005 Women's Lightweight Quad 1st Sarah Jane Blunt (bow), Alison Withers (str)

Appendix Four page 1 2 3 4 5

< previous Appendix 3
> next Appendix 5

top of page