2019 National Rowing Championships–
Schoolgirl's Coxed Eight
Final C
07:15.58
07:44.44
Final B
07:03.62
07:07.90
07:11.14
07:11.79
07:12.72
07:12.88
07:15.85
07:26.60
Final A
06:53.67
06:56.63
06:57.88
06:59.49
07:04.99
07:06.57
07:09.85
07:18.42
Final C
1st St Hilda'S Wa - Bow: Eloise Young, 2: Nellie Grayling, 3: Tamsyn Bruce, 4: Flora Smith, 5: Genevieve Hart, 6: Ruby Warren-Hicks, 7: Nadia Pereira, Str: Claire Rogers, Cox: Keana Hall, Coaches: Charles Somerset, Emme Wild
2nd St Hilda'S Wa - Bow: Megan Bateman, 2: Jordi Grobler, 3: Caitlin Bruce, 4: Hayley Cooke, 5: Mahla Warren-Hicks, 6: Ruby Warren-Hicks, 7: Flora Smith, Str: Julia Howie, Cox: India Aniere,
Final B
1st Scotch College Adel - Bow: Georgina Taeger, 2: Harriet Watson, 3: Chloe Hooper, 4: Grace Seppelt, 5: Philippa Smith, 6: Lucy Kittel, 7: Lucie Spurling, Str: Charlotte McTaggart, Cox: Chloe Morris,
2nd Collegiate - Bow: Georgia Sayers, 2: Ellia Kelleher, 3: Ebony Taylor, 4: Annie Bignell, 5: Penelope Boman, 6: Lily Fisher, 7: Jessica Stephens, Str: Eva Davis, Cox: Clementine Harris, Coaches: Neil Stump, Courtney Blyth
3rd St Catherine'S School Vic - Bow: Sophie Hogan, 2: Georgie Green, 3: Allie Hall, 4: Francesca King, 5: Chloe Rodgers, 6: Lucy Motteram, 7: Lara Nattrass, Str: Charlotte Murdoch, Cox: Ella Carton, Coaches: Max Arundel, Brigette Carlile
4th Mlc Kew - Bow: Madeleine Narguet, 2: Elisabeth Fraser, 3: Ella Innes, 4: Anna Morrison, 5: Lucy Wentworth, 6: Charlotte Allanson, 7: Siena Koh, Str: Philippa Byrnes, Cox: Annabelle Johnson-King, Coach: Stacey Mastras
5th Melbourne Girls Grammar - Bow: Mia Bongiorno, 2: Zara Shepherd, 3: Katherine May, 4: Helena Wong Hansen, 5: Anna Roxburgh, 6: Millie Bennetts, 7: Clio Nash, Str: Lily Turner, Cox: Estelle Harper,
6th Seymour College - Bow: Jocelyn Kelly, 2: Eliza Whetstone, 3: Ruby Bater, 4: Alexis Dorogi, 5: Ruby Hetherington, 6: Gabby Huxtable, 7: Dayna Higginbottom, Str: Nicola Gordon, Cox: Charlotte Arbon, Coach: Eleanor Wilson
7th Genazzano - Bow: Emily Condon, 2: Bridgette Fox, 3: Miranda Scott, 4: Eleanor MacIsaac, 5: Elouise Barlow, 6: Lucy Dowdell, 7: Amelia James, Str: Isabelle Passaris, Cox: Emilie West, Coach: Michelle Yann
8th Geelong Grammar - Bow: Eliza Leckey, 2: Aurora Kisvarda, 3: Saskia Trevor-Jones, 4: Eddi McDonald, 5: Annabel McLachlan, 6: Chandra Pickard, 7: Sophie Browne, Str: Millie Mackirdy, Cox: Lulu Brumby,
Final A
1st Mlc Kew - Bow: Brooke Doolan, 2: Scarlett Hanna, 3: Sara de Uray, 4: Isabella Combes, 5: Kate Russell, 6: Caitlin Powell, 7: Emily Giffard, Str: Katie Easton, Cox: Goldie O'Gorman, Coach: Pete Kupcis
2nd Pymble Ladies' - Bow: Rebecca Jones, 2: Madison Arthur, 3: Jasmine Bowers, 4: Evie Thomson, 5: Eliza Johnson, 6: Sophia Carmody, 7: Gemma Campbell, Str: Olivia Hunt, Cox: Matilda Pennington, Coaches: Simon Pennington, Jeff Paterson
3rd Geelong Grammar - Bow: Flora Mackenzie, 2: Sophie Ward, 3: Mili Friday, 4: Emma Kent, 5: Sarah Mactaggart, 6: Olivia Moore, 7: Brooke Pithie, Str: Maddy Atkins, Cox: Meg Watkins,
4th St Catherine'S School Vic - Bow: Mardi Bray, 2: Jen Madgwick, 3: Romy Cantwell, 4: Harriet Fortey, 5: Harriette Dryden, 6: Lulu Murrell, 7: Emily Sutherland, Str: Henrietta Paterson, Cox: Heidi Tokatlidis, Coaches: David Fraumano, John Saunders
5th Geelong College - Bow: Lilly Tierney, 2: Emily Bagnara, 3: Tessa Longden, 4: Amy Thornton, 5: Holly Lazarus, 6: Lily Mathews, 7: Olivia Mathias, Str: Kate Dowling, Cox: Eliza Gross,
6th Loreto - Toorak - Bow: Tallulah Frigo, 2: Millie Baxter, 3: Yasmin Fuller, 4: Annie Trainor, 5: Katerina Bitzios, 6: Mackenzie Howard, 7: Alexandra Desmond, Str: Anneka Davys, Cox: Jessica Canning, Coach: Mitchell Nelson
7th Melbourne Girls Grammar - Bow: Claudia Stewart, 2: Grace Graham, 3: Beatrix Appleton, 4: Harriet Birks, 5: Gabi Logie-Smith, 6: Beatrix Chirnside, 7: Ruby Lewis, Str: Yolunda Hooper, Cox: Sophie Black,
8th Walford Anglican - Bow: Mackenzie Francis-Brown, 2: Olivia Tsantes, 3: Jemima Richter, 4: Simone Marchesan, 5: Hannah Ewart, 6: Sophie Waters, 7: Sophie Tickner, Str: Gemma Voss, Cox: Lara Mann, Coach: Andrew Swift
See all results from the 2019 National Rowing Championships >>