2010 National Rowing Championships–
Schoolgirl's Coxed Eight
Final D
07:17.70
07:20.43
07:20.81
07:25.26
07:26.81
07:34.40
07:34.52
Final C
07:15.15
07:23.32
07:24.95
07:26.05
07:27.57
Final B
07:08.02
07:10.93
07:12.67
07:13.46
07:16.06
Final A
06:50.77
06:53.38
06:54.77
07:00.10
07:03.09
07:08.37
Final D
1st Genazzano - Bow: Georgina O'Halloran, 2: Siobhan Ward, 3: Madeleine Farrar, 4: Alice Skidmore, 5: Prip Lodge, 6: Naomi Lang, 7: Emily Massey, Str: Chloe Jones, Cox: Sarah Banting, Cch: Lachlan Beckett, Stewart Edge
2nd Wesley - Bow: Sara Baker, 2: Alice Arch, 3: Ailish Regan, 4: Antonia Niteros, 5: Wilde Anderson, 6: Rachel McCloskey, 7: Emma Cook, Str: Ellen Walls, Cox: Talyshia Kainey, Cch: Samara Quinlan, Fiona Milne
3rd St Catherine's - Bow: Millie Fox, 2: Luciana Darling, 3: Sophie Holmes, 4: Alex Hinchcliff, 5: Annabelle Atkins, 6: Cate Cormie, 7: Emma Clark, Str: Hilary Grover, Cox: Bronte Ratcliffe, Cch: Ben Bailey, Paul Blanchfield
4th Wilderness - Bow: Emma Grant, 2: Shannen McDonald, 3: Catherine McDougall, 4: Georgia Bishop Dunne, 5: Alice Hayward, 6: Molly Goodman, 7: Rachel Wall, Str: Katherine Grant, Cox: Rebecca Proudman, Cch: Amy Charlick
5th Melbourne Girls' GS - Bow: Lily Johnson, 2: Annabelle Thompson, 3: Sammy Lynch, 4: Nina Breidahl, 5: Alice Taylor, 6: Bridget McDonald, 7: Georgia Lee, Str: Claire Peake, Cox: Louise Kelly, Cch: Michael Steele, Annabelle Eaton
6th Loreto Kirribilli - Bow: Georgina Irons, 2: Katie Ridgeway, 3: Ella Halliwell, 4: Anna Dooley, 5: Morgan Checkly, 6: Lauren Caldwell, 7: Sarah Horton, Str: Louisa Beale, Cox: Isabelle Ticehurst, Cch: William Townsend, Jessica Andrews
7th Stuartholme - Bow: Emily Ganko, 2: Georgia Mackie, 3: Elise Thomson, 4: Nicole Petrie, 5: Kate Abbott, 6: Lucille Danks, 7: Alice Doring, Str: Caitlin Ferguson, Cox: Daniella Serra, Cch: David Abbott, Emma Vanderzant
Final C
1st Caulfield GS - Bow: Lucy Anderson, 2: Jessica Rice, 3: Lauren Herkess, 4: Alex Bartram, 5: Verity Nunan, 6: Jessica Jackson, 7: Georgina Ingleton, Str: Raine Thomson, Cox: Jami Klisaris, Cch: Nick Edwards
2nd Pymble Ladies - Bow: Harriet Coles, 2: Kate Peper, 3: Sarah Bird, 4: Zara Tonkin, 5: Emma Sykes, 6: Grace Swain, 7: Emma Chadwick, Str: Lucinda O'Regan, Cox: Tahnee De Souza, Cch: Nina Dowling
3rd CGGS - Bow: Nia Stamatis, 2: Lara Hutcheson, 3: Lizzie Kaye, 4: Colette Lipp, 5: Nicola Metcalfe, 6: Tim Jacobs, 7: Amanda Clifford, Str: Jessica Williams, Cox: Nicole Sims, Cch: Dafydd Gwynn-Jones
4th Methodist LC - Bow: Alexandra Searles, 2: Amelia Webster, 3: Alex Feehan, 4: Amy Crosthwaite, 5: Elodie Honore, 6: Georgie Lanyon, 7: Laura Whitelaw, Str: Lucy Volard, Cox: Matilda Barrie, Cch: Meg Hutchins, Katie Minogue, Tim Dolphin
5th PLC Sydney - Bow: Lara Chapman, 2: Nicole Petrin, 3: India Evans, 4: Luisa Mascitelli, 5: Clare Moran, 6: Annie Achie, 7: Amy Thielemans, Str: Ellena Winstanley, Cox: Laura Lyons
Scratched Scotch - Bow: Kelly Pigot, 2: Hannah Wertheim, 3: Victoria Ludlow, 4: Lauren Camens, 5: Alex Miles, 6: Charlotte Treloar, 7: Rachael Wertheim, Str: Anjelica Alanne, Cox: Jessy Stewart, Cch: Denis Perry
Final B
1st Melbourne Girls' GS - Bow: Asta Cameron, 2: Emily Brockhoff, 3: Rachael Hooper, 4: Natassia Smith, 5: Holly Gillham, 6: Lilli Craig, 7: Madison Pyke, Str: Imogen Blanch, Cox: Georgia Firth, Cch: Stephen Craig, Lizzie Patrick
2nd Pymble Ladies - Bow: Alexandra Dalton, 2: Madeleine Battersby, 3: Leah Sackville, 4: Rebecca Keating, 5: Victoria Wallace, 6: Rachael Kiely, 7: Samantha Campbell, Str: Eliza Flint, Cox: Vivien Tse, Cch: Gillian Campbell, Mark Campbell
3rd Carey GS - Bow: Tori Gluning, 2: Hannah Roberts, 3: Elly Fennessy, 4: Victoria Steel, 5: Eliza Dyer, 6: Ashleigh McBean, 7: Melanie Davey, Str: Deborah Yann, Cox: Emily Avery, Cch: Pam Westendorf
4th Geelong College - Bow: Alexandra Kvant, 2: Katherine Monotti, 3: Rebecca Widdicombe, 4: Sarah Sturges, 5: Jennifer Cleary, 6: Addy Dunkley-Smith, 7: Hannah Welleman, Str: Georgia Ratcliffe, Cox: Emily Carr, Cch: Alan Darker
5th Seymour - Bow: Emma Pittman, 2: Erica Webb, 3: Belinda Symons, 4: Eddi Jackson, 5: Lizzie Newland, 6: Louisa Stuart, 7: Bec King, Str: Lily Morgan, Cox: Siobhan Misan, Cch: David Eichler, Shannon Le Blanc, Tricia King
Scratched Grammar - Bow: Gabriella Conti, 2: Halle Pearce, 3: Dani Cresswell, 4: Ellie Hewitt, 5: Sophie Ellis, 6: Alex Viney, 7: Ciona Wilson, Str: Josie Gibson, Cox: Louisa Rostron, Cch: John Hewitt
Final A
1st Loreto Kirribilli - Bow: Emily Deegan, 2: Lucy Sutherland, 3: Amelia Halley, 4: Emmalene Fick, 5: Madeleine Cavanagh, 6: Kelly Parker, 7: Katherine Molloy, Str: Ellen Bluett, Cox: Jessica Leask, Cch: Christopher Holliday
2nd Methodist LC - Bow: Jane McMahon, 2: Georgia Watson, 3: Phoebe Hill, 4: Sarah Watson, 5: Alex Waddell, 6: Felicity Jacob, 7: Lucca Meagher, Str: Olympia Ward, Cox: Frances Rickard, Cch: Pete Kupcis, Tim Dolphin
3rd Loreto Normanhust - Bow: Isobel Mort, 2: Georgia Smith, 3: Caitlin Illek, 4: Zara Thomas, 5: Georgia Rush, 6: Isabelle Wright, 7: Emily Rowe, Str: Georgia Dirkis, Cox: Kate Whittaker, Cch: Terry O'Hanlon, David Gely
4th Walford - Bow: Megan Bobrige, 2: Kate Harris, 3: Hannah Greig, 4: Amelia Moyes, 5: Georgie Parletta, 6: Elise Lavers, 7: Lydia Yerrell, Str: Alex Taliangis, Cox: Min Eaton, Cch: Vicky Spencer
5th Geelong Grammar - Bow: Lucy Harkin, 2: Zoe Sleigh, 3: Hannah Robertson, 4: Phoebe Rothfield, 5: Georgina Farrell, 6: Liv Fish, 7: Alexandra Thompson, Str: Grace Morrison, Cox: Elizabeth Lingard, Cch: Ross Featherston, Geoffrey Hunter, Tony Green
6th Haileybury - Bow: Ewa Potoczny, 2: Maddi Moncrieff, 3: Bridget Jones, 4: Lauren Oliver, 5: Chelsea Frawley, 6: Rebecca Ball, 7: Gemma Walter, Str: Georgina Janssen, Cox: Tegan McHugh, Cch: Guy Begley
See all results from the 2010 National Rowing Championships >>