Scroll To Top
Head of Schoolgirls Rowing Regatta History

1999 VIC Head of Schoolgirls' Regatta

The regatta was conducted on the weekend of 20-21 March 1999 and the host school this year was Firbank Grammar School.

33 events were conducted this year, up two from the previous years. 

The regatta was considered by this year to be the largest and the most successful school regatta in Australia with over 1300 schoolgirls from over 40 schools.

MLC won the first four, Geelong Grammar won the eight and Genazzano won the first quad scull.

The Head of the Schoolgirls Committee reported in the programme as follows:

 

The HOSG Committee has always aimed to provide the fairest possible environment for schoolgirl rowing competition and as such has faced the need for change and development many times since the regatta's inception in 1985.

Originally just 7 races at Ballarat, the HOSG Regatta has blossomed into what is now the biggest annual regatta in the Southern Hemisphere with some 270 races crammed into two days. To make this possible, a plethora of people have contributed innumerable hours of hard work over 24 months of preparation. On behalf of the HOSG Committee I would like to offer our heart-felt thanks to the hosts of this regatta, Firbank Grammar School and in particular to Firbank's Regatta Organising Committee who have worked tirelessly to ensure that this weekend is a success. They have covered every base at least twice and have been a pleasure to work with in the long lead up to the 1999 Regatta.

 

 

 


Programme Cover

 


Organising Committee and Officials

Head of the Schoolgirls Committee:

President: Susie Palfreyman (Life Member), Vice-President: Rob Zahara

Secretary: Josie Millard

Treasurer: Georgia Radcliffe-Smith

Committee: Stephen Mollard, Jim Spithill (Life Member), Brenton Terrell, Ron Podbury, Pam Westendorf, Geoff Barden, Rene Klupacs, Craig Adrians, Robert Blair

Regatta Committee

Convenors: Allan and Michelle Strain

Regatta Secretary: Robert Blair. Assistant Regatta Secretary: Jim Spithill

Commentator: Roger Wilson

Timing: Field Rickards

Course: Bob Morell

Jury

Referee: Ron Podbury

Robert Allen, Rod Florence, Sophie Lloyd, Natalie Brown, Nadia Gishen, Ralph Murphy, Noel Clark, Jane Greig, Robin Murphy, Sandy Collins, Kelly Jenkins, Ian Murray, Bernie Crimmin, Danielle Jenkins, Jane Withers, Catherine Currie


Open Race Results

Single Scull Open Division 1

Coxed Quad Scull Open Division 1

Coxed Four Open Division 1

Eight Open Division 1

Single Scull Open Division 2

Coxed Quad Scull Open Division 2

Coxed Four Open Division 2

Eight Open Division 2

Coxed Quad Scull Open Division 3

Coxed Four Open Division 3

Coxed Quad Scull Open Division 4

Coxed Four Open Division 4

Coxed Four Open Division 5

Coxed Four Open Division 6

Single Scull Year 10 Division 1

Coxed Quad Scull Year 10 Division 1

Coxed Four Year 10 Division 1

Coxed Quad Scull Year 10 Division 2

Coxed Four Year 10 Division 2

Coxed Quad Scull Year 10 Division 3

Coxed Four Year 10 Division 3

Coxed Four Year 10 Division 4

Coxed Four Year 10 Division 5

Single Scull Year 9 Division 1

Coxed Quad Scull Year 9 Division 1

Coxed Four Year 9 Division 1

Coxed Quad Scull Year 9 Division 2

Coxed Four Year 9 Division 2

Coxed Quad Scull Year 9 Division 3

Coxed Four Year 9 Division 3

Coxed Four Year 9 Division 4

Coxed Four Year 9 Division 5

Year 10 Race Results

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Single Scull Year 10 Division 1

Coxed Quad Scull Year 10 Division 1

Coxed Four Year 10 Division 1

Coxed Quad Scull Year 10 Division 2

Coxed Four Year 10 Division 2

Coxed Quad Scull Year 10 Division 3

Coxed Four Year 10 Division 3

Coxed Four Year 10 Division 4

Coxed Four Year 10 Division 5

Year 9 Race Results

Click on the race of interest and the results will appear below the buttons:

Single Scull Year 9 Division 1

Coxed Quad Scull Year 9 Division 1

Coxed Four Year 9 Division 1

Coxed Quad Scull Year 9 Division 2

Coxed Four Year 9 Division 2

Coxed Quad Scull Year 9 Division 3

Coxed Four Year 9 Division 3

Coxed Four Year 9 Division 4

Coxed Four Year 9 Division 5

Sources

1999 Regatta Programme

Rowing Victoria: www.rowingvictoria.asn.au/competition/HOSG/

< previous 1998

> next 2000

top of page

Website by Hope Stewart—Website Design & Management