Scroll To Top
Australian Rowing History

2004 National Rowing Championships–
Schoolgirls Coxed Quad Scull

Final C

8:11.42

8:12.50

8:17.90

8:19.63

8:21.83

8:24.95

8:28.19

Final B

8:04.71

8:10.66

8:12.78

8:13.99

8:16.07

8:30.54

Final A

7:41.66

7:52.20

7:53.02

7:58.08

7:59.17

8:08.70

Final C

1st Gippsland - Bow: Katie Butcher, 2: Amanda Scrivenor, 3: Kylie Lilburne, Str: Phoebe Smith, Cox: Marianne McCormack, Cch: Jen Ablitt, Graham Wells

2nd Firbank - Bow: Kate O’Halloran, 2: Courtney Hughes, 3: Briony Clark, Str: Clair Dahm, Cox: Emily Fisher, Och: Sarah Forsterling

3rd Sacred Heart VIC - Bow: Rebecca Fletcher, 2: Jessica Larkins, 3: Rebecca Reivers, Str: Madeleine Lindquist, Cox: Aimee Campbell, Cch: Leisa Wilson, Stuwart Wilson

4th Walford - Bow: Annie Walker, 2: Rachel Evans, 3: Alice Lathean, Str: Georgia Bain, Cox: Lucy Hyde, Cch: Brooke Cooper

5th Roseville - Bow: Tess Matthews, 2: Jacqueline Morton, 3: Tahni Blessington, Str: Steph Stradwick, Cox: Rachel Norton, Cch: Glenn Bates, Nick Hudson

6th MLC - Bow: Celcelia Riley, 2: Amy Dixon, 3: Elise Ryan, Str: Zara Dawes, Cox: Julia Kayge, Cch: Vanessa Atkins

7th Unley - Bow: Emma Alexander, 2: Kate Burns, 3: Tegan Bowden, Str: Megan Richardson, Cox: Claire Bailes, Cch: Jo Picton

Final B

1st Pymble - Bow: Alicia Boem, 2: Chole Nicholls, 3: Chole O’Regan, Str: Erika Forest, Cox: Josephine Hende, Cch: Guy Shrosbree

2nd Firbank - Bow: Georgina Mayo, 2: Eve Gill, 3: Paisley Ross, Str: Jacqueline May, Cox: Tegan Reincke, Ach: Brea Eastaugh

3rd MGGS - Bow: Samantha Strange, 2: Sofia Lane, 3: Stephanie Freeman, Str: Sarah Inman, Cox: Amanda Crofts, Cch: Andrew Latreille

4th Loreto Mandeville Hall - Bow: Bridget Moran, 2: Amy Noonan, 3: Kesiah Madden, Str: Emily Freezer, Cox: Romy Low, Cch: Mark Dwyer

5th Genazzarno - Bow: Lauren Wilton, 2: Liz Capell, 3: Madeline Ellis, Str: Margot Lodge, Cox: Amy Cantrell, Cch: Connie Vanderwerp

6th Loreto Mandevile Hall - Bow: Sophie Strong, 2: Elizabeth O’Dowd, 3: Emma Kingsbury, Str: Alex Bingham, Cox: Nicola Rawling, Cch: Georgie Coleman


Final A

1st Firbank - Bow: Lisa Szatszarjder, 2: Alison McAtamney, 3: Lucy Peatling, Str: Alex Hall, Cox: Leanne Lau, Ach: Brenton Terrell, Lisa Farrelly

2nd Sacred Heart VIC - Bow: Tyla Bound, 2: Caitlin Grace, 3: Rachel Fry, Str: Hayley Stevenson, Cox: Shannon Landers, Cch: Stuart Wilson, Leisa Wilson

3rd PLC Perth - Bow: Emily Pandle, 2: Caitlin Trumble, 3: Olivia Gardner, Str: Katherine Park, Cox: , Cch: Hanah Snell, Marc Corser

4th MLC - Bow: Emma Cocks, 2: Elise Fredrick, 3: Charlotte McNamara, Str: Diana Arden, Cox: Alex Robertson, Cch: Bree Harris

5th Penrhos - Bow: Angela Coote, 2: Chloe Smith, 3: Goergina Baker, Str: Gemma Lyon, Cox: Casey Harman, Cch: Mike Quinn

6th St Patricks TAS - Bow: Jessica Rafferty, 2: Emma Wilson, 3: Alison Muller, Str: Rebecca Trethewie, Cox: Liz Tolputt

 

See all results from the 2004 National Rowing Championships >>

Website by Hope Stewart—Website Design & Management