Scroll To Top
Australian Rowing History

2021 National Rowing Championships–
Schoolgirl's Coxed Eight

Final A

7:17.77

7:22.82

7:25.65

7:30.21

7:32.25

7:33.93

7:37.48

7:43.44

Final B

6:57.22

6:58.00

6:59.42

7:05.66

7:05.82

7:05.99

7:07.49

7:19.21

Final C

7:14.68

7:18.55

7:23.21


Final A

1st Melbourne Girls Grammar - Lily Hockings, Georgie Gough, Zoe McKernan, Zoe O'Connell, Juliette Roysmith, Olivia Nairn, Elsa Ajani, Phoebe Faulks, Cox: Alexandra Williams

2nd St Catherine's School - Bronte Cullen, Claire Gray, Alexandra Demetriou, Zara Bongiorno, Chloe Cooper, Sarah Marriott, Francesca Demetriou, Isabella Bufe, Cox: Summer Balla-Kellett, Coaches: John Saunders, Brigette Carlile

3rd MLC Kew - Anthea Grutzner, Amelie Alleva, Ayesha Cameron, Olivia Franc, Tiffany Crosthwaite, Steph Gordon, Char Will, Bridgette Harwood, Cox: Riya Fordyce, Coach: Pete Kupcis

4th Wesley College VIC - Leyla Kenneally, Saskia Blackburn, Emily Hill, Lauren Mayhood, Lucy Thomson, Thea Coull, Christina Kamenev, Zara Lavery, Cox: Fiona Dow, Coach: Hannah Every-Hall

5th Canberra Girls Grammar - Neve James, Lauren Goldie, Olivia Nattey, Charlotte Grose, Georgina Wallace, Jenna Oerder, Ashleigh Burns, Madeline McGinness, Cox: Andrea Newham, Coach: Caroline Pijpers

6th Queenwood - Bronte Blackmore Cram, Madeleine Newman, Madeline Nicol, Beth McLellan, Chelsea Proutt, Chloe Driver, Tiffany Botha, Stefanie Preller, Cox: Lucy Anderson, Coaches: Ciaran Glynn, Ray Boyle

7th Loreto Normanhurst - Paige Critchlow, Madeline Studdert, Madison Webster, Ella McKenzie, Lillian Dean, Brynnin Barr, Alexandra O'Brien, Grace Gillies, Cox: Elizabeth Bolster, Coaches: Jeff Paterson, Georgia Boric

8th Pymble Ladies' - Liesel Page, Tilly Morgan, Sophie Graham, Georgina Seymour, Jessica Colbran, Philippa Austin, Georgina Ericsson, Lilian Huntley, Cox: Mehreen Khan, Coaches: Ali Williams, Stephen Evans

Final B

1st Kinross Wolaroi - Sally Carter, Ella Kirby, Lucy Scammell, Lucy Searle, Annabelle Woods, Hannah Richardson, Freya Neville, Isabella Scammell, Cox: Georgia Robson, Coaches: Alexandra Cropley, Andrew Gannon, Benjamin Watt

2nd Geelong Grammar - Chloe Paton, Luka Currell, Alice Peddie, Ava Grylewicz, Star Rose Miller, Hannah Bufton, Lilli Cowan, Gillian Walton, Cox: Cate Blyth

3rd Loreto Toorak - Tully Walford, Alice Buffham, Isobel Thomson, Zoe Keating, Phoebe Lovell, Lexi Picciani, Maddie Hill, Isabella Blackney, Cox: Esther Wells, Coach: Mitchell Nelson

4th St Catherine's School VIC - Ika O'Halloran, Jessica Yang, Tamsin Sleigh, Clarence Houle-O'Connor, Olivia Nash, Adelaide Mitchell, Sophie Williams, Clementine Newton-Brown, Cox: Arabella Hall, Coach: Max Arundel

5th Fahan - Marlo Jones, Hannah Riches, Stella Lambert, Miranda Jones, Laura Cooper, Lilly Ansell, Olivia Wilkins, Daisy Maning, Cox: Sophie Bury, Coaches: Sam Manson, Chris Parnham

6th Seymour College - Alice Montgomery, Farah McConnell-Psaltis, Lilah McRoe, Grace Foster, Molly Duggan, Eliza Wenk, Jemima Whitton, Charlotte Heeson, Cox: Sessy Walker, Coach: Catherine McDougall

7th St Michael's Collegiate - Rosie Forsyth, Aida McCoid, Hannah Gregory, Alice McMahon, Olivia Viney, Elise Bird, Heather Curry, Phoebe Davis, Cox: Claudia Bayley, Coach: Neil Stump

8th Scotch Oakburn - Millie Duigan, Olivia Willows, Alecia Jepson, Charlotte Loane, Lindsay Calvert, Amy Florance, Jessica Finnigan, Heidi Schouten, Cox: Lily Cleeland, Coaches: Alister Foot, Stuart Guest

Final C

1st Scotch College Adelaide - Charlotte Durrant, Lulu Colgrave, Sabine Keenan, Imogeone Mons, Alexis Dorogi, Sophie Hurst, Matilda Scholz, Grace Seppelt, Cox: Evie McRitchie, Coach: Bryn Coudraye

2nd Canberra Girls Grammar - Holly Irvine, Savannah Van Geelen, Alexandra Malegan, Sophia Champion de Crespigny, Amelia Farrell, Alice Collins, Abigail Merkel, Addie Curlewis, Cox: Georgia Gathercole, Coach: Nigel Miller

3rd Walford Anglican - Madeleine Bardy, Scarlett Wisman, Imke Mentz, Georgina Southcott, Lilli Richter, Alexandra Williams, Imogen Alford, Isabella Wirth, Cox: Molly Olafsen, Coach: Patrick Ey

 

See all results from the 2021 National Rowing Championships >>

Website by Hope Stewart—Website Design & Management