Scroll To Top
Australian Rowing History

2020 National Rowing Championships–
Schoolboy's Single Scull

Event cancelled - no results

Scullers entered were:

Sydney RC - Gabriel Carmody, Coach: Brendan Longman, Donovan Cech

Sydney RC - Henry Furrer, Coach: Brendan Longman, Donovan Cech

ACGS - Harry Nott

Adelaide High - Callum Deckers

Adelaide RC - Cooper Williams, Coach: Daniel Ralph

Brighton Grammar - Ethan Calcatjicos, Coach: David Colvin

Brisbane Boys - Thomas Clarke, Coach: Andrej Pistotnik

Brisbane Grammar - Clancy Doe

Canterbury - Jarrod Lord, Coach: Emmanuel Hatzioannou

Damascus - Tim Collins, Coach: Matthew Ashley, Hamish Walsh

Damascus - Angus Shillito, Coach: Matthew Ashley, Paul Blanchfield

Essendon - William Tozer, Coach: Trevor Wilson

Essendon - Isaac Sirotic, Coach: Trevor Wilson

Essendon - Samuel Owens, Coach: Trevor Wilson

Footscray City - Sam Wilson, Coach: Kevin Bourke, Peter McSweeney

Fremantle - Jack Hendricks, Coach: Tom Gatti

Fremantle - Samuel Dyball, Coach: Tom Gatti

Friends - James Wilson, Coach: Jacob Crow, Alec Paterson

Friends - Harry Bevan, Coach: Harry Peel

Gippsland Grammar - Lachy Rose, Coach: Nick Bartlett, Peter Frederick

Guildford WA - Zane Harding, Coach: Greg Willson

Hawthorn - Jackson Morrish

Hunter Valley Grammar - Ben Vickery, Coach: Rowan Hislop, Tom Herborn

Hunter Valley Grammar - Finley Moffitt, Coach: Rowan Hislop, Tom Herborn

Kings - Max Von Appen, Coach: Julian Huxley

Kinross Wolaroi - Thomas Richardson, Coach: Eloise Thompson, Tobias Wehr-Candler, Sarah Cook

Marist College ACT - Cormac Hayes, Coach: Tom Hayes, Mark Kwiatkowski

McCarthy Catholic - Liam Taylor, Coach: Lindsay Callaghan, Charlotte Toose-Cutler

Newcastle Grammar - Jadon Routley, Coach: Odin Mackintosh

Newcastle Grammar - Kyle Riley, Coach: Odin Mackintosh

Newington - Hamish Danks, Coach: Piak Moses

Newington - Luka Stefanovic, Coach: Piak Moses

Norwood Morialta High - Andre Colotti-Perez

Nudgee - Ben McMillan, Coach: John Bowes

Nudgee - Noah Nelson, Coach: John Bowes

Nudgee - Angus Rhodes, Coach: John Bowes

Pembroke School - Nick Blackman, Coach: Simon Lane

Rockhampton Grammar - Joshua O'Regan, Coach: John Smyth, Matthew Bell

Rockhampton Grammar - William Howland, Coach: John Smyth, Matthew Bell

Rockhampton Grammar - Lachlan Johnson, Coach: John Smyth, Matthew Bell

Somerset College - Callum McClure

St Dominics College - Bradley Moran, Coach: Charlotte Toose-Cutler

St Josephs NSW - Joe McCauley, Coach: Ross Tong, Charles Rowe

St Luke's Anglican - Tom Dexter, Coach: John Pressler, Ralph Brown

St Patricks College TAS - Ryan Anderson, Coach: Andrew Smith, Deon Birtwistle

The Southport School - Jack Lomax

Trinity Grammar VIC - Ethan Orr

University of WA - Blake Whyatt, Coach: Stefano Balosso

 

See all results from the 2020 National Rowing Championships >>

Website by Hope Stewart—Website Design & Management