2014 National Rowing Championships–
Schoolgirl Eight
Final B
07:01.53
07:02.30
07:07.02
07:08.44
07:10.80
07:15.48
07:26.40
Final A
06:46.02
06:50.50
06:51.92
06:55.06
06:56.97
06:57.57
07:01.72
07:03.23
Final B
1st Loreto Normanhurst - Bow: Madelyn Picone, 2: Alexandra Cooksey, 3: Jane Cavanagh, 4: Lara Wainwright, 5: Olivia Dressler-Smith, 6: Emma Fessey, 7: Rose Beasley, Str: Caroline Flynn, Cox: Annabelle Gray, Cch: David Gely, Justin Quigley, Terry O'Hanlon
2nd Pymble Ladies - Bow: Olivia Morrison, 2: Hannah Chadwick, 3: Lara Campbell, 4: Genevieve Kour, 5: Georgia Smith, 6: Madeleine Lee, 7: Tali Gordon, Str: Charlotte Medway, Cox: Miriam Borrey, Cch: Mark Campbell, Annabel Arnheim
3rd Plc Perth - Bow: Kathryn Froend, 2: Eleanor Lammers-Lewis, 3: Keely Atchison, 4: Emma Bruce, 5: Sienna Zamin, 6: Kailey Creeger, 7: Charlotte Hill, Str: Isobel Payne, Cox: Stella Brackenridge, Cch: David Milne
4th Canberra Girls Grammar - Bow: Keely Lodding, 2: Ruby Hammond, 3: Molly Roberts, 4: Yasmin Abhayaratna, 5: Gemma Spencer, 6: Caitlin Gwynn-Jones, 7: Taylor Caudle, Str: Elizabeth Tridgell, Cox: Matilda Hammond, Cch: Dafydd Gwynn-Jones
5th Loreto - Toorak - Bow: Sarah McNamara, 2: Ruby McDonald, 3: Esther Lavelle, 4: Mia Tiernan, 5: Emily Caulfield, 6: Harriet Gaffey, 7: Kate Pereira, Str: Madeleine Smith, Cox: Sophie O'Sullivan, Cch: Claire Saundry, Darcy Frawley, Martin Francis
6th Geelong College - Bow: Zoe Dixon, 2: Annanbel Scott, 3: Morgan Perry, 4: Kirsten Caithness, 5: Rebecca Finlay, 6: Zoe Gorell, 7: Katie-Rose Campbell, Str: Ella Vernon, Cox: Madeleine Brown, Cch: Alan Darker
7th Methodist Ladies College - Bow: Harrie Oates, 2: Monica Coleman, 3: Olivia O'Connor, 4: Alice Spencer, 5: Anna Fisher, 6: Charlotte Serafini, 7: Annabel Lanyon, Str: Georgia Fink, Cox: Pip Clark, Cch: Tim Dolphin, Angus Tyers, Chloe Sanford
Final A
1st Loreto - Toorak - Bow: Katherine Kennedy, 2: Maggie Dunn, 3: Ruby Johnson, 4: Clare Ward, 5: Bronte Evans, 6: Georgia Woodley, 7: Jessica Kilroe-Smith, Str: Jacqueline Hart, Cox: Eliza Lincoln-Price, Cch: Tom Gibson, Annabelle Orr, Alexandra Saundry
2nd Geelong Grammar - Bow: Morgan Salt, 2: Phoebe Chirnside, 3: Amy Graves, 4: Kirstie Green, 5: Lucy Moore, 6: Bridgette Hardy, 7: Lotti Spence-Fletcher, Str: Xenia Brookes, Cox: Erin Strong, Cch: Rob England, Debbie Clingeleffer-Woodford
3rd Genazzano - Bow: Ciara Jackson, 2: Ciara O'Keeffe, 3: Stephanie Gleeson, 4: Chloe Becerra, 5: Gemma Sibillin, 6: Sophia Bendall, 7: Emma Lincoln, Str: Ciara Ward, Cox: Alice Dowell, Cch: Brigette Carlile
4th Collegiate - Bow: Sarah Leon, 2: Eleanor Vogel, 3: Adeline Gabriel, 4: Maggie Bones, 5: Lauren Burrows-Cheng, 6: Jacqueline Hancock, 7: Katlin Leon, Str: Emma Waldron, Cox: Daisy Moore, Cch: Sam Mollard, Fraser Simpson
5th Methodist Ladies College - Bow: Millie St Hill, 2: Stephanie Michelmore, 3: Georgia Sheed, 4: India Dempsey, 5: Bec Joyce, 6: Emily Andolfatto, 7: Elise Franetic, Str: Madeline Bernard, Cox: Sarah Ben-David, Cch: Alison Crowe
6th Walford Anglican - Bow: Rosie Barnett, 2: Tessa Randello, 3: Sophie Hall, 4: Matilda Nugent, 5: Sophie Riley, 6: Lucy Aylward, 7: Ruby McFall, Str: Ella Fairweather, Cox: Hannah Gordon, Cch: Vicky Spencer, Yannik Bauer
7th Melbourne Girls Grammar - Bow: Olivia Grimwade, 2: Georgina Fowler, 3: Diamantina Kloufetos, 4: Isabella Darby, 5: Arabella Fox, 6: Ellie Howe, 7: Jackie Parry, Str: Lucy Gough, Cox: Lucinda Ralph, Cch: Annabelle Eaton, Kade Greenland
8th Scotch - Bow: Kate Chard, 2: Emily Henshaw, 3: Jessica Morrison, 4: Bethany Slaughter, 5: Amy Day, 6: Lizzie Treloar, 7: Amelia Gibson, Str: Tess Robertson, Cox: Madeline Rock, Cch: Amber Halliday, Toby Lister
See all results from the 2014 National Rowing Championships >>