2009 National Rowing Championships–
Schoolboys Coxed Eight
Final C
06:14.71
06:15.65
06:17.70
06:20.34
06:26.44
06:28.84
Final B
06:08.68
06:11.13
06:13.61
06:14.05
06:15.09
06:25.15
Final A
05:49.71
05:50.53
05:57.06
05:57.54
05:57.65
06:04.22
Final C
1st Haileybury - Bow: Peter Shakalis, 2: Shaun Tyler, 3: Wade Hunt, 4: Patrick Van Orsouw, 5: David Hardman, 6: Michael Meehan, 7: John Aldred, Str: Jackson Parker, Cox: Anthony Nicolette, Cch: Mark Doyle
2nd Geelong College - Bow: Darcy Hare, 2: Angus Seller, 3: Lachlan Morrison, 4: John Angliss, 5: Russell George, 6: Trent Sullivan, 7: Jack Richardson, Str: Tim Cleary, Cox: Oliver Grinter, Cch: Neil Myers, Scott Penning
3rd Kinross Wolaroi - Bow: Michael Pickford, 2: Matthew Simpson, 3: Declan Michell, 4: Daniel Whitehead, 5: Jim Head, 6: Michael Nagy, 7: Tom Borowski, Str: Tobias Crouch, Cox: Angus Rogers, Cch: Joseph Donnelly
4th Geelong Grammar - Bow: Haydon Knights, 2: William Thompson, 3: Alastair Commins, 4: Lachlan Hamilton, 5: Christopher Jordan, 6: Henry Meek, 7: Joe Patrick, Str: Nathan Mundy, Cox: Alexander Hargrave, Cch: Phil Gardiner
5th Pembroke - Bow: Luke Kuchel, 2: Alistair Reeve, 3: Miles Leslie, 4: Alexander Eames, 5: Hamish McKay, 6: Heath Batten, 7: Patrick Ey, Str: Lachlan Ward, Cox: Clancy Ireland-Larritt, Cch: Roger Moore
6th Caulfield GS - Bow: Callum Hogan, 2: Daniel Scully, 3: Will Badge, 4: Henry Webster, 5: tom shannon, 6: Will Logan, 7: stephen castle, Str: Tom McCurdy, Cox: Jared Speirs, Cch: David Doyle
Final B
1st Brighton GS - Bow: Alexander Dick, 2: Alistair Johnson, 3: Grant Maglio, 4: Harrison Bade, 5: Matthew Gnauck, 6: Matthew Cook, 7: Benjamin Andrews, Str: James Redhead, Cox: Benjamin Phillips, Cch: David Pincus, Simon Gadsden
2nd Carey GS - Bow: Tim McKay, 2: Jack O'Toole-Johnston, 3: Lewis Fotheringham, 4: Jonathon Coco, 5: Morgan Evans, 6: Tom Nairn, 7: Arjuna Benson, Str: Sam Fisher, Cox: Andrew De Morton, Cch: Thomas Howgate, Craig Adrians
3rd St Peters - Bow: Edward Morcombe, 2: Richard Astley, 3: Andrew Thompson, 4: Mitchell Virgin, 5: Stephen Pelkas, 6: Oliver Sainsbury, 7: James Virgin, Str: Nicholas Boundy, Cox: Alexander Norton, Cch: David Bishop
4th Newington - Bow: Thomas Patterson, 2: Nick Grogin, 3: Hugh Roach, 4: Jack Richards, 5: Mitchell Wherry, 6: Patrick McKenzie, 7: Daniel Crockford, Str: Hugh Stanistreet, Cox: Daniel Claydon, Cch: Simon Pennington, Samuel Loch
5th Geelong Grammar - Bow: Douglas Cameron, 2: Ross de Clifford, 3: Seamus Hart, 4: Sian Martin-Jankowski, 5: Cameron Sherwin, 6: Edward Levy, 7: Lawrence Carr, Str: Nick Pembroke, Cox: Henry Voss, Cch: Geoffrey Hunter, Stewart Edge, Ross Featherston
6th Xavier - Bow: Louis Denton, 2: Michael McNamara, 3: Nathaniel Hiscock, 4: Darcy Frawley, 5: Arden Chlebra, 6: Simon Keenan, 7: Max Rowan, Str: Edward O'Bryan, Cox: Benjamin Burger, Cch: Julian Whitehead, Brian Dalton
Final A
1st Melbourne GS - Bow: Jordan Hooper, 2: Sam Hookaway, 3: Benjamin Coombs, 4: William Hannemann, 5: Matthew Ridgeway, 6: Charles Risbey, 7: Tim Masters, Str: Stephen Blakeney, Cox: Lachlan Carter, Cch: Nick Lloyd
2nd Shore - Bow: Angus Irving, 2: Scott Ellice- Flint, 3: Lachlan Beatty, 4: Angus Macgregor, 5: Tom Gunton, 6: Phillip Blacklaw, 7: Hamish Playfair, Str: Louis Snelson, Cox: Jack Alpe, Cch: David Jennings, Robert Shirlaw
3rd Scots - Bow: Angus Burrell, 2: Richard Quigley, 3: Gabriel Brown, 4: Aaron Wright, 5: Joel Reardon, 6: Geoffrey Hunt, 7: William Tresidder, Str: Lachlan Weir, Cox: Andrew Harrigan, Cch: Robert Williams, Matthew Ryan
4th Scotch College - Bow: Jonny O'Brien, 2: Nick Bernard, 3: Andrew Emmett, 4: Henry Thomas, 5: Alex King, 6: Harrison Casey, 7: Alistair McLean, Str: Nicholas Watson, Cox: Charles Houghton, Cch: Jeff Watt
5th Kings - Bow: Miles Martin, 2: Hugh Miller, 3: Lachlan Girling-Butler, 4: Henry Cranney, 5: Harry Thomson, 6: Christopher Cunningham-Reid, 7: Charles Boyce, Str: Scott Hubbard, Cox: Simon Kensit, Cch: James Tyree, Andrew Randell
6th Wesley - Bow: Darcy Holdsworth, 2: Andrew Thompson, 3: Sam Doupe-Watt, 4: James Kus, 5: Owen Symington, 6: Benjamin Fisher, 7: Jonathan Rundle, Str: Jesse Cardamone, Cox: George Athanasakis, Cch: Anthony Johnson, Martin Francis
See all results from the 2009 National Rowing Championships >>