2008 National Rowing Championships–
Schoolboys Coxed Four
Final C
07:01.13
07:03.72
07:08.30
07:11.95
07:16.34
07:24.00
Final B
06:53.28
06:53.85
06:57.52
07:01.34
07:04.85
07:05.47
Final A
06:43.58
06:44.19
06:46.30
06:46.33
06:50.60
06:59.32
Final C
1st Ballarat Grammar 2 - Bow: Richard Martin, 2: Alex Armstrong, 3: Ben Wilkie, Str: Alistar Dugdale, Cox: Peter Rennie, Cch: Sam Gray
2nd Unley - Bow: Adam Delaine, 2: Aidan Ferris, 3: Josh Blake, Str: Delwyn McInnes, Cox: Hayley Adams, Cch: Tate McInnes, Anita Hughes
3rd Redlands 2 - Bow: John Cook, 2: Sam Griffith, 3: Huntley Gordon, Str: James Talbot, Cox: Benedict Earl
4th Pulteney - Bow: Michael Harris, 2: Alexander Cramond, 3: Jack Jones, Str: Michael De Ieso, Cox: Emma Doolan, Cch: Fearnley Szuster
5th Centenary - Bow: Elliott Martin, 2: Kurt Ponton, 3: Yannick Dixon, Str: Chris Dixon, Cox: Kevin Bildmann, Cch: Mark Newcomb
6th Scots 1 - Bow: Oliver Connell, 2: Stephen Scoines, 3: Thomas Heslop, Str: Jack Keeping, Cox: James Collison, Cch: Alistair Matthews
Scratched Xavier 2 - Bow: Frank Mooney, 2: Thomas O'Dwyer, 3: Nathaniel Hiscock, Str: Michael McNamara, Cox: Benjamin Burger, Cch: Josh Sadler
Final B
1st Redlands 1 - Bow: Bradley Isaac, 2: Chris Shearman, 3: Cameron Thomas, Str: Charles Marriott, Cox: Kate Hollings
2nd Shore 4 - Bow: Jonathon Twyble, 2: William Spiers, 3: Tristan Jensen, Str: Tom Gunton, Cox: Nick Smidmore, Cch: Mark Ticehurst
3rd Shore 3 - Bow: Robert Hudson, 2: Hugh Cropley, 3: Alex Morris, Str: Stephen Londish, Cox: Ben Gowing, Cch: Mark Ticehurst
4th Ballarat HS - Bow: Daniel Hobbs, 2: Ben Hobbs, 3: Josh Boon, Str: Matt Jeffery, Cox: Clare Ellis, Cch: Glenn Kallio
5th St Patrick's 1 - Bow: Joe Ford, 2: Sammuel Howard, 3: Daniel Sharp, Str: Andrew McNiece, Cox: Ash Haase, Cch: Cam Rowe, Paul Hamm
6th Scots 2 - Bow: James Crowe, 2: James Irvine, 3: Sebastian Frechtling, Str: Samuel Taylor, Cox: Alexander Stephens, Cch: Alistair Matthews
Final A
1st Shore 2 - Bow: James Thomas, 2: Matthew Hannibal, 3: Charles Begg, Str: Stuart Jackson, Cox: Jack Alpe, Cch: Garry Uebergang
2nd Shore 1 - Bow: William Torode, 2: Angus Macgregor, 3: Lachlan Beatty, Str: Scott Ellice- Flint, Cox: Charlie Prior, Cch: Garry Uebergang
3rd St Patrick's 2 - Bow: Matthew Gillett, 2: Michael Treppo, 3: Daniel Ross-Smith, Str: Tom Kavanagh, Cox: Sam Morrissey, Cch: Terry Austin
4th Ballarat Grammar 1 - Bow: Hugh Bucknall, 2: William Mann, 3: Mathew Freeman, Str: Kieren Paton, Cox: Bronte Wright, Cch: Bradd Denham
5th Ballarat & Clarendon - Bow: Alexander Caine, 2: Travis Hoyle, 3: Benjamin Corden-McKinley, Str: Alistair Stewart, Cox: Nicholas Marshall, Cch: Ian Peele
6th St Ignatius - Bow: Thomas Kertesz, 2: Sean Rushton, 3: Gabriel Passmore, Str: Jack Masi, Cox: Phillip Joseph
See all results from the 2008 National Rowing Championships >>