2008 National Rowing Championships–
Schoolboys Single Scull
Final G
07:59.13
08:06.73
08:10.07
08:10.61
08:14.77
08:17.78
Final F
08:06.58
08:12.61
08:50.58
Final E
07:49.00
07:52.92
07:56.25
07:59.00
08:01.24
08:02.14
Final D
07:40.88
07:42.98
07:46.83
07:54.69
08:00.11
08:01.04
Final C
07:36.45
07:45.03
07:54.25
08:01.72
08:07.74
Final B
07:28.88
07:33.89
07:34.41
07:44.23
07:44.72
07:51.17
Final A
07:16.78
07:23.36
07:26.66
07:27.59
07:40.64
07:42.94
Final G
1st Fremantle - Caine Bristow
2nd Nepean 1 - Christopher Hartley, Cch: Neil Holmes, Lindsay Callaghan
3rd Kinross Wolaroi 1 - Angus Morrison, Cch: Joseph Donnelly, Crina Dihel
4th St Ignatius - Daniel Jackson
5th St George 2 - Ryan Macready, Cch: Stephen Luker
6th Somerset College - Wilson Price, Cch: Peter Miller
Final F
1st Noosa - Alexander Cattaneo
2nd Cathedral School 1 - Sam Dawes, Cch: Stephan Muhlenberg
3rd Hutchins - Wilson Mure
Final E
1st St George 3 - Karl Finnerty, Cch: Stephen Luker
2nd Marryatville - Michael Gratton, Cch: Anna Tree
3rd St George 1 - Sebastien McCulloch, Cch: Stephen Luker
4th Scotch - Andrew White
5th Don College - Alexander Williams, Cch: Robert Williams
6th Cathedral School 2 - Jordan Ryter, Cch: Stephan Muhlenberg
Final D
1st Surfers 1 - Thomas McAuley, Cch: Robert Thomason
2nd Grafton - Brenton Ford, Cch: Kenneth Maughan, Ronald Beattie
3rd Marist - Henry Waldren, Cch: Andrew MacKenzie
4th Lyneham High - Callum Mackenzie, Cch: Andrew MacKenzie, Katrina MacKenzie
5th Footscray - Max Valentine-van Dijk, Cch: Tony Lawless
6th Nepean 3 - Alexander Boon Von Oohsee, Cch: Neil Holmes, Lindsay Callaghan
Final C
1st Lower Clarence 2 - Isaac Bolton, Cch: Harold Kratz
2nd Kinross Wolaroi 2 - Borjan Kosarac, Cch: Joseph Donnelly
3rd Drummoyne - Timothy Stanway, Cch: Robyn Mackney
4th Endeavour - Craig Adlam
5th Xavier - Michael McNamara, Cch: Josh Sadler
Scratched Mosman 2 - James Frankie, Cch: David Wear
Final B
1st Churchlands - David Watts, Cch: Sean Leyland
2nd Rockhampton Grammar - Ben Morley, Cch: Alan Bromiley
3rd Sacred Heart - Max Tonkin, Cch: Andrew Butler
4th Barwon - Marcus Tomczak, Cch: Dick Garrard
5th Friends School - Edward Kay
6th Lower Clarence 1 - Brendan Fischer, Cch: Harold Kratz
Final A
1st St Brendan Shaw - Taylor Wilczynski, Cch: Robert Williams
2nd Dickson - Riley Owen, Cch: Jaime Fernandez, Gordon Marcks
3rd Canberra Grammar - Nicholas Barnier, Cch: Jaime Fernandez, Gordon Marcks
4th Sydney Grammar - Matthew Dignan, Cch: Michael Smith
5th Nepean 2 - Jason Waddell, Cch: Neil Holmes, Lindsay Callaghan
6th Bunbury - David Prosser, Cch: Jamie Jones
See all results from the 2008 National Rowing Championships >>