2006 National Rowing Championships–
Schoolboys Single Scull
Final G
08:00.81
08:02.57
08:19.03
08:26.15
08:41.31
09:00.20
Final F
08:02.65
08:05.29
08:10.89
08:31.29
09:05.80
Final E
07:47.05
07:48.84
07:59.14
07:59.58
08:00.21
08:04.87
Final D
07:41.17
07:43.90
07:46.48
07:57.42
08:05.70
Final C
07:41.36
07:42.91
07:50.11
07:55.19
07:58.20
Final B
07:38.51
07:38.65
07:48.98
07:51.07
Final A
07:19.21
07:20.13
07:29.79
07:36.36
07:36.48
Final G
1st Muray Bridge High School - Jason Fiegert, Cch: Ron Mobbs
2nd St Johns Belair - Steyson Ellames, Cch: Christine MacLaren
3rd Footscray City Rowing Club - Max Valentine-van Dijk, Cch: Peter McSweeney
4th Leichhardt Rowing Club - Charles Stanistreet, Cch: Frank Thorn
5th The Cathedral School - Kristoffer Vucak, Cch: Chic Graham
6th The Hutchins School - Alistair Deane, Cch: Daryl Balding
Final F
1st Footscray City Rowing Club - Josh Haynes, Cch: Tony Lawless
2nd Catholic College - Sale - Lachlan Baker, Cch: Frank Stone
3rd Ulverstone Rowing Club - Aaron Dodd, Cch: Kerry Gretton
4th Mercedes College - Daniel Marryat, Cch: Christine MacLaren
5th The Friends School - Adam Roberts
Final E
1st Grafton High School - Lewis Hemphill, Cch: Colin Lang
2nd Nepean Rowing Club - Alexander Sutton, Cch: Lindsay Callaghan
3rd Scotch College - Davis Yu
4th Gippsland Grammar School - Anthony Drew, Cch: Frank Stone
5th Canberra Grammar School - Andreas Preiner, Cch: Jaime Fernandez
6th Hillcrest Christian College - Luke Rowell, Cch: Robert Thomason
1st Catholic College - Sale - Paul Collins, Cch: Frank Stone
2nd Leichhardt Rowing Club - Troy Douglas, Cch: Frank Thorn, Tim Clare
3rd Gippsland Grammar School - Sam Crawford, Cch: Frank Stone
4th The Cathedral School - Jon Entriken, Cch: Chic Graham
5th The Hutchins School - Daniel Causon, Cch: Daryl Balding, Lindsay Ims
Scratched Somerset Boat Club - Cale Davis, Cch: Peter Miller
Final C
1st Elizabeth College - Byron Gehrich, Cch: Darryl Smith
2nd Bunbury Cathedral Grammar - James Clarke, Cch: Jamie Jones
3rd Grafton Rowing Club - Brenton Ford, Cch: Ronald Beattie, Kenneth Maughan
4th Richmond Rowing Club - Rob Schouten, Cch: Ian Taylor
5th Curtin University Boat Club - Michael Jones
Final B
1st Unley High School - Liam Ball
2nd Canberra Rowing Club - Reece Graham, Cch: Andrew MacKenzie
3rd Canberra Rowing Club - Zac Cleaver, Cch: Paul Cowan, Ian Mongan
4th St Brendan Shaw College - William Hansen, Cch: Merv Tippett
Final A
1st Manning River Rowing Club - Bede Clarke, Cch: John Corbett
2nd Newington College - Kurt Spencer, Cch: Simon Pennington, Phillip Cayzer
3rd Somerset College - Daniel Blank, Cch: Robert Thomason
4th St Ignatius College (SASI) - Turon White, Cch: Zoltan Shepherd
5th Somerset Boat Club - Lewis Price, Cch: Peter Miller
Scratched Guildford Young College - Mark Smith, Cch: Darryl Smith
See all results from the 2006 National Rowing Championships >>