Skip navigation

2017 Under 23 World Championships —
Plovdic, Bulgaria

World Rowing Under-23 Championships were held at the Maritsa River venue in Plovdiv, Bulgaria. 845 athletes from 54 nations gathered for the 21 events. According to FISA, the regatta course is considered to be one of the fastest with the fairest conditions in the world. This venue also hosted the 2015 World Rowing Under-23 Championships and will host the 2018 World Rowing Championships.

The Australian crews trained across the country before departing for Europe and basing themselves at the AIS European Training Centre in Gavirate, Italy for a period of time ahead of the event.

Two of Australia’s crews featured 2016 World Rowing U23 Champions, in the form of Caleb Antill in the Men’s Single Scull and Rob Black in the Men’s Four. In 2016 the duo combined, along with Luke Letcher and Tom Schramko, to win the U23 Men’s Quadruple Scull.

Meanwhile, Australia’s U23 Women’s Quadruple Scull includes three members of the Australian Senior Team who recently won silver and bronze medals at the World Rowing Cups. 2017 World Rowing Cup medallists Genevieve Horton, Rowena Meredith and Caitlin Cronin will be joined in the U23 Women’s Quadruple Scull by Harriet Hudson for this event.

The youngest crew of the team is the exciting combination of the Lightweight Women’s Quadruple Scull made up of Georgina Masters (20), Wallis Russell (17), Madeleine Williams (18) and Verayna Zilm (19). Russell and Williams were part of Queensland’s Lightweight Women’s Quadruple Scull that won the 2017 Interstate Regatta, and the young looking Quad looks to have plenty of years of racing ahead of it.

Results

 

Australian Team

U23 Men’s Single Scull

Caleb Antill (Australian National University BC/RBNTC/ACT)
Coach: Rhett Ayliffe (WAIS/WA)

U23 Men’s Four

Harley Moore (University of Queensland BC/QAS/QLD)
Adam Bakker (University of Queensland BC/QAS/QLD)
Liam Donald (Mercantile RC/VIS/VIC)
Rob Black (Mercantile RC/NSWIS/NSW)
Coach: Antonio Maurogiovanni (Swan River RC/WA)

U23 Men’s Coxed Four

Henry Youl (Tamar RC/TIS/TAS)
Sam Hardy (Harvard University/Sydney RC/NSW)
Sam Marsh (Swan River RC/WAIS/WA)
Andrew Judge (Sydney University BC/NSW)
Coxswain – Georgia Litt (Adelaide University BC/SA)
Coach: Ben Southwell (QAS/QLD)

U23 Women’s Pair

Annabelle McIntyre (Fremantle RC/WAIS/WA)
Bronwyn Cox (University of WA/WAIS/WA)
Coach: Rhett Ayliffe (WAIS/WA)

U23 Women’s Four

Rafaela Stalph (Harvard/Sydney University BC/NSW)
Amanda Bateman (Mercantile RC/VIC)
India Dempsey (Mercantile RC/VIC)
Elise Franetic (Melbourne University BC/VIC)
Coach: Annabelle Eaton (Melbourne University BC/VIC)

U23 Women’s Quadruple Scull

Caitlin Cronin (University of Queensland BC/HPWNTC/QLD)
Rowena Meredith (Sydney University BC/HPWNTC/NSW)
Genevieve Horton (Sydney University BC/HPWNTC/NSW)
Harriet Hudson (Sydney RC/NSWIS/NSW)
Coach: Ellen Randell (HPWNTC)

U23 Lightweight Women’s Quadruple Scull

Wallis Russell (Sydney University BC/QAS/QLD)
Verayna Zlim (Adelaide RC/SASI/SA)
Madeleine Williams (University of Queensland BC/QLD)
Georgina Masters (UTS RC/NSWIS/NSW)
Coach: Alfie Young (Sydney University BC/NSW)

Team Manager: Andrew Service
Head coach:
Lyall McCarthy

< previous 2016 World Under 23 Championships
> next 2018 World Under 23 Championships

top of page