Skip navigation

2012 World Under 23 Championships —
Trakai, Lithuania

This was a bery successful Australian team with one gold, two silver and two bronze medals. This left Australia sixth on the medal tally.

  Country Gold Silver Bronze Total
1 Germany 4 6 5 15
2 Italy 3 2 1 6
3 USA 2 1 0 3
4

New Zealand

2 0 3 5
5 Austria 2 0 0 2
6 Australia 1 2 2 5
7 Great Britain 1 1 1 3
7 Greece 1 1 1 3
9 Belarus 1 0 1 2
9 Canada 1 0 1 2

As the table demonstrates, the German result was sensational.

The Australian team also competed at Henley Royal Regatta which proved to be very popular.

Results - Daily Summaries

Day 1 - 11th July 2012
Day 2 - 12th July 2012
Day 3 - 13th July 2012
Day 4 - 14th July 2012
Day 5 - 15th July 2012

Results - Men

Men's Scull

Event results summary

Men's Double Scull

Event results summary

Men's Quad Scull

Event results summary

Men's Pair

Event results summary

Men's Four

Event results summary

Men's Coxed Four

Event results summary

Men's Eight

Event results summary

Men's Lightweight Scull

Event results summary

Men's Lightweight Double Scull

Event results summary

Men's Lightweight Quad Scull

Event results summary

Men's Lightweight Pair

Event results summary

Men's Lightweight Four

Event results summary

 

Australian Team

Men's Quad Scull - Bronze

Bow: Jay Ditmarsch (NSW)
2: Benjamin Morley (QLD)
3: Alexander Belonogoff (NSW)
Str: Ryan Edwards (NSW)
Cch: Mark Prater (NSW)

Men's Four - Silver

Bow: Owen Symington (VIC)
2: Joshua Hicks (WA)
3: Louis Snelson (NSW)
Str: Timothy Masters (VIC)
Cch: Thomas Laurich (VIC)

Men's Coxed Four - Fifth

Bow: Scott Laidler (QLD)
2: Scott Woodward (NSW)
3: George Ellis (VIC)
Str: Aaron Wright (NSW)
Cox William Raven (NSW)
Cch: Alexander Henshilwood (VIC)

Men's Eight - Bronze

Bow: Angus Moore (ACT)
2: Alexander Hill (SA)
3: Brendan Murray (WA)
4: Matthew Cochran (WA)
5: David Watts (WA)
6: Alexander Lloyd (NSW)
7: Spencer Turrin (NSW)
Str: Samuel Hookway (VIC)
Cox: Timothy Webster (VIC)
Cch: Tom Morris

Men's Lightweight Four - Sixth

Bow: Thomas Meares (WA)
2: Timothy Widdicombe (WA)
3: Sean Lake (VIC)
Str: David de Lang (VIC)
Cch: Lincoln Handley (WA)

Women's Quad Scull - Gold

Bow: Jessica Hall (QLD)
2: Olympia Aldersey (SA)
3: Madeleine Edmunds (QLD)
Str: Rebekah Hooper (VIC)
Coach Thomas Westgarth

Women's Four - Silver

Bow: Charlotte Travers (QLD)
2: Fiona Albert (QLD)
3: Katrina Bateman (VIC)
Str: Lucy Stephan (VIC)
Coach Mark Fangen-Hall (VIC)

Women's Lightweight Double Scull - Tenth

Bow: Thea Adamson (WA)
Str: Hannah Jansen (WA)
Cch: Lincoln Handley (WA)

Team manager: Bob Cook (ACT)
Head coach:
Doctor:
Physiotherapist:
Selectors: Andrew Matheson (Chairman), David Yates, Noel Donaldson, Lyall McCarthy, Peter Shakespear, Jaime Fernandez
Jury member: Phil Fraser (TAS)

Results - Women

Women's Scull

Event results summary

Women's Double Scull

Event results summary

Women's Quad Scull

Event results summary

Women's Pair

Event results summary

Women's Four

Event results summary

Women's Eight

Event results summary

Women's Lightweight Scull

Event results summary

Women's Lightweight Double Scull

Event results summary

 

< previous 2011 Amsterdam
> next 2013 Linz

top of page