Skip navigation

2009 World Under 23 Championships —
Racice Czech Republic

Selection for this team was targetted with the emphasis on talent development. In other words, selection had future gold medallists in mind.

The regatta was at a well known course but unfortunately, a cyclonic weather hit the regatta with several boat racks overturned and many boats destroyed.

The Australian team finished with two bronze medals which placed it equal twentieth on the medla standings.

Results - Men

Men's Scull

Final A results
Final B results
Final C results

Men's Double Scull

Final A results
Final B results
Final C results

Men's Quad Scull

Final A results
Final B results
Final C results

Men's Pair

Final A results
Final B results

Men's Four

Final A results
Final B results
Final C results

Men's Coxed Four

Final A results
Final B results

Men's Eight

Final A results
Final B results

Men's Lightweight Scull

Final A results
Final B results
Final C results

Men's Lightweight Double Scull

Final A results
Final B results
Final C results

Men's Lightweight Quad Scull

Final A results
Final B results

Men's Lightweight Pair

Final A results
Final B results

Men's Lightweight Four

Final A results
Final B results
Final C results

 

Australian Team

Men's Quad - Bronze

Bow: Matthew Bolt (SA)
2: Dvid Wright (ACT)
3: James McRae (SA)
Str: Alexander Belonogoff (QLD)
Cch: Zoltan Shepherd (SA)

Men's Eight - Fourth

Bow: William Lockwood (VIC)
2: Alexander Scharp (VIC)
3: James Goswell (NSW)
4: Cameron Brewer (WA)
5: Nicholas Purnell (NSW)
6: Ned Kinnear (SA)
7: Rhys Grant (WA)
Str: Joshua Dunkley-Smith (VIC)
Cox: David Webster (VIC)
Cch: Rhett Ayliffe (ACT)

Men's Lightweight Double Scull - Fifteenth

Bow: Angus Moreton (QLD)
Str: Alister Foot (TAS)
Cch: Ron Batt (TAS)

Men's Lightweight Four - Ninth

Bow: Edward White (NSW)
2: Charles Budd (NSW)
3: Thomas Bertrand (VIC)
Str: Perry Ward (WA)
Cch: William Tait (VIC)

Women's Quad Scull - Eighth

Bow: Peta Eddington (QLD)
2: Charlotte Walters (TAS)
3: Alison Crowe (VIC)
Str: Georgie Baker (WA)
Cch: Gordon Marcks (ACT)

Women's Four - Ninth

Bow: Philippa Lindley (QLD)
2: Louise Kilby (ACT)
3: Alexandra Hill (VIC)
Str: Jessica Hill (VIC)
Cch: Ian Wright (VIC)

Women's Lightweight Quad Scull - Bronze

Bow: Gabrielle Kukla (QLD)
2: Alison Scobie (QLD)
3: Lauren Burraston (ACT)
Str: Ella Flecker (TAS)
Cch: Jason Lane (SA)

Manager: Dean Oakman
Head Coach: Peter Shakespear
Doctor: Ian Beltz
Physiotherapist: Kellie Wilkie
Boatman: Urs Graf
Selectors: David Yates, Barbar Fenner and Wayne Diplock
Jury member: Kelly Jenkins (VIC)

Results - Women

Women's Scull

Final A results
Final B results
Final C results

Women's Double Scull

Final A results
Final B results

Women's Quad Scull

Final A results
Final B results

Women's Pair

Final A results
Final B results

Women's Four

Final A results
Final B results

Women's Eight

Final A results

Women's Lightweight Scull

Final A results
Final B results
Final C results

Women's Lightweight Double Scull

Final A results
Final B results
Final C results

Women's Lightweight Quad Scull

Final A results
Final B results

 

< previous 2008 Brandenburg
> next 2010 Brest

top of page