Skip navigation

1991 World Junior Championships—
Banyoles Spain

Results—Men

Men's Junior Single Scull

E1: 1st AUS, 2nd FRA, 3rd CAN, 4th BUL, 5th ARG
E2: 1st GER, 2nd URS, 3rd USA , 4th DEN
E3: 1st TUR, 2nd HUN, 3rd SWE, 4th JPN
R: 1st DEN, 2nd JPN, 3rd BUL, 4th ARG
SF1: 1st AUS, 2nd URS, 3rd TUR, 4th CAN, 5th SWE, 6th JPN
SF2: 1st GER, 2nd USA , 3rd DEN, 4th FRA, 5th HUN, 6th BUL
Final B: 7th HUN, 8th FRA, 9th CAN, 10th SWE, 11th BUL 12th JPN
Final: 1st GER (Marco Schwalbe) 7:05.61, 2nd AUS 7:11.01, 3rd URS 7:11.21, 4th USA 7:12.78, 5th TUR 7:21.62, 6th DEN 7:28.39

Men's Junior Double Scull

Final: 1st GER, 2nd NOR, 3rd BEL, 4th TCH, 5th GBR, 6th YUG

Men's Junior Quad Scull

Final: 1st GER, 2nd ITA, 3rd URS, 4th FRA, 5th POL, 6th POR

Men's Junior Coxless Pair

Final: 1st TCH, 2nd GER, 3rd FRA, 4th YUG, 5th GRE, 6th AUT

Men's Junior Coxed Pair

Final: 1st GER, 2nd ROM, 3rd POL, 4th FRA, 5th TCH, 6th ITA

Men's Junior Coxless Four

E1: 1st TCH, 2nd NOR, 3rd FRA, 4th SUI, 5th FIN
E2: 1st GBR, 2nd AUS, 3rd GER, 4th ESP, 5th ITA
R1: 1st GER, 2nd NOR, 3rd ITA, 4th SUI
R2: 1st AUS, 2nd ESP, 3rd FRA, 4th FIN
Final B: 7th ITA, 8th SUI, 9th FIN
Final: 1st GBR (Richard Rogers, Graham Smith, Harry Turnbull, Richard Hamilton) 6:14.66, 2nd AUS 6:14.95, 3rd GER 6:18.09, 4th NOR 6:20.07, 5th ESP 6:21.06, 6th TCH 6:27.56

Men's Junior Coxed Four

Final: 1st ROM, 2nd TCH, 3rd ITA, 4th FRA, 5th GBR, 6th GER

Men's Junior Eight

Final: 1st URS, 2nd GER, 3rd ESP, 4th GBR, 5th USA, 6th ITA

Australian Team

Men's Junior Single Scull – Silver

  • Duncan Free (QLD)
  • Coach: Reg Free (QLD)

Men's Junior Coxless Four – Silver

  • Bow: Randall Martin (QLD)
  • 2: Andrew Moore (QLD)
  • 3: John Pettigrew (QLD)
  • Stroke: Bo Hanson (QLD)
  • Cch: Alan Bromiley (QLD)

Women's Junior Double Scull – Fifth

  • Bow: Anna Ozolins (SA)
  • Str: Carmen Klomp (SA)
  • Cch: Brenton Terrell (SA)

Women's Junior Four – Fourth

  • Bow: Caitlin Fraser (VIC)
  • 2: Thane Dumbrell (VIC)
  • 3: Bronwyn Thompson (VIC)
  • Str: Felicity Moore (ACT)
  • Cch: Ellen Randell (ACT)

Manager: David Taylor (NSW)
Doctor: Dr David Coles (ACT)
Selectors: David Yates (VIC), Dennis Hatcher (VIC), David Poulson (TAS)

Results—Women

Women's Junior Single Scull

Final: 1st BUL, 2nd GER, 3rd DEN, 4th BEL, 5th ROM, 6th AUT

Women's Junior Double Scull

E1: 1st URS, 2nd TCH, 3rd BUL, 4th YUG, 5th BEL, 6th GBR
E2: 1st GER, 2nd SWE, 3rd AUS, 4th DEN, 5th NED, 6th AUT
E3: 1st FRA, 2nd JPN, 3rd CAN, 4th FIN, 5th ITA, 6th POR
R1: 1st AUS, 2nd TCH, 3rd BEL, 4th AUT, 5th FIN
R2: 1st SWE, 2nd NED, 3rd YUG, 4th CAN, 5th POR
R3: 1st DEN, 2nd BUL, 3rd JPN, 4th GBR, th ITA
SF1: 1st YUG, 2nd SWE, 3rd TCH, 4th URS, 5 h BUL, 6th FRA
SF2: 1st GER, 2nd AUS, 3rd DEN, 4th NED, 5th BEL, 6th JPN
Final C: 13th AUT, 14th CAN, 15th GBR, 16th FIN, 17th POR, 18th ITA
Final B: 7th URS, 8th HOL, 9th BUL, 10th FRA, 11th BEL, 12th JPN
Final: 1st GER (Andrea Gesch & Anke Brinkmann) 7:18.37, 2nd YUG 7:22.42, 3rd TCH 7:26.11, 4th DEN 7:26.83, 5th AUS 7:29.57, 6th SWE 7:30.22

Women's Junior Quad Scull

Final: 1st GER, 2nd TCH, 3rd ITA, 4th POR, 5th HUN, 6th AUT

Women's Junior Pair

Final: 1st GER, 2nd URS, 3rd FRA, 4th ROM, 5th GER, 6th USA

Women's Junior Four

E1: 1st TCH, 2nd GBR, 3rd GER, 4th CAN, 5th ROM
E2: 1st AUS, 2nd FRA, 3rd BUL, 4th USA
R: 1st GBR, 2nd ROM, 3rd USA , 4th BUL
Final B: 7th BUL, 8th USA, 9th CAN
Final: 1st GER (Silke Bottcher, Antje Naass, Nicole Flack, Daniela Knauth) 7:03.31, 2nd TCH 7:04.41, 3rd ROM 7:04.64, 4th AUS 7:06.02, 5th GBR 7:08.43, th FRA 7:17.66

Women's Junior Eight

Final: 1st TCH, 2nd GER, 3rd URS, 4th ESP, 5th USA , 6th ROM

< previous 1990 Aiguebelette
> next 1992 Montreal

top of page