Skip navigation

2014 World Championships—
Amsterdam, The Netherlands

click here to see Photo Gallery Photo Gallery

This was the New Zealanders regatta whose performances were superb. They are on track for a very succesful Olympic Games with four gold, two silvers and a bronze medal in Olympic classes.

The Australian team were again wonderfully served by the para rowers who performed with distinction. Alas the Olympic classes were not as successful as anticipated but Australia still finished well on the medal table.

Ranking Country Gold Silver Bronze Total
1 New Zealand 6 2 1 9
2 Great Britain 4 4 2 10
3 Australia 2 3 3 8
4 Germany 2 3 3 8
5 Ukraine 2 0 0 2

Gavin Bellis and Kathryn Ross

In the Olympic classes, Australia ended up without a gold medal and so behind expectations. However some great performances were seen in the women's single, men's four and in the men's and women's double sculls. Australia did not leave empty handed.

Women's Double Scull
Bow: Olympia Aldersey, Str: Sally Kehoe

Results—Men

Men's Scull

E1: 1st CAN, 2nd FIN, 3rd CUB, 4th ARG, 5th SUI, 6th PAR
E2: 1st LTU, 2nd BLR, 3rd NOR, 4th CRO, 5th ZIM
E3:1st GER, 2nd DEN, 3rd FRA, 4th ROU, 5th UKR
E4: 1st CZE, 2nd ITA, 3rd CHN, 4th ESP, 5th QAT
E5: 1st NZL, 2nd MEX, 3rd AUS, 4th PER, 5th PUR
E6: 1st AZE, 2nd BEL, 3rd NED, 4th USA, 5th SLO
R1: 1st CRO, 2nd SLO, 3rd PER, 4th UKR, 5th PAR
R2: 1st ARG, 2nd ESP, 3rd ZIM, 4th PUR
R3: 1st ROU, 2nd SUI, 3rd USA, 4th QAT
QF1: 1st AZE, 2nd CAN, 3rd SUI, 4th CHN, 5th MEX, 6th ARG
QF2: 1st NZL, 2nd LTU, 3rd ITA, 4th ROU, 5th FRA, 6th SLO
QF3: 1st GER, 2nd NED, 3rd BLR, 4th AUS, 5th CRO, 6th FIN
QF4: 1st CZE, 2nd CUB, 3rd BEL, 4th NOR, 5th DEN, 6th ESP
SF EF1: 1st USA, 2nd PER, 3rd PUR
SF EF2: 1st UKR, 2nd PAR, 3rd ZIM, 4th QAT
SF CD1: 1st DEN, 2nd FIN, 3rd CRO, 4th CHN, 5th ASRG, 6th ROU
SF CD2: 1st AUS, 2nd NOR, 3rd MEX, 4th FRA, 5th ESP, 6th SLO
SF AB1: 1st CZE, 2nd LTU, 3rd AZE, 4th BLR, 5th NED, 6th SUI
SF AB2: 1st GER, 2nd NZL, 3rd CUB, 4th CAN, 5th BEL, 6th ITA
FF: 30th PUR, 31st QAT
FE: 25th USA, 26th PER, 27th UKR, 28th ZIM, 29th PAR
FD: 19th CHN, 20th ESP, 21st FRA, 22nd ARG, 23rd ROU, 24th SLO
FC: 13th AUS, 14th NOR, 15th FIN, 16th CRO, 17th DEN, 18th MEX
FB: 7th BLR, 8th BEL, 9th NED, 10th CAN, 11th ITA, 12th SUI
FA: 1st CZE, 2nd NZL, 3rd CUB, 4th LTU, 5th GER, 6th AZE

Nick Purnell in Lucerne

Men's Double Scull

E1: 1st CRO, 2nd BUL, 2nd SRB, 4th ISR, 5th CAN, 6th RUS
E2: 1st GER, 2nd GBR, 3rd DEN, 4th NED, 5th ESP, 6th HUN
E3:1st ITA, 2nd AUS, 3rd NOR, 4th USA, 5th EST, 6th LAT
E4: 1st NZL, 2nd LTU, 3rd CHN, 4th ARG, 5th AUT
R1: 1st LTU, 2nd NOR, 3rd NED, 4th CAN
R2: 1st AUS, 2nd DEN, 3rd AUT, 4th ISR, 5th LAT
R3: 1st GBR, 2nd SRB, 3rd EST, 4th HUN, 5th ARG
R4: 1st BUL, 2nd CHN, 3rd ESP, 4th RUS, 5th USA
SF CD1: 1st NED, 2nd ISR, 3rd ESP, 4th HUN, 5th USA
SF CD2: 1st EST, 2nd ARG, 3rd CAN, 4th RUS, 5th AUT, 6th LAT
SF AB1: 1st CRO, 2nd GER, 3rd BUL, 4th NOR, 5th GBR, 6th DEN
SF AB2: 1st LTU, 2nd ITA, 3rd AUS, 4th NZL, 5th SRB, 6th CHN
FD: 19th AUT, 20th USA, 21st HUN, 22nd RUS, 23rd LAT
FC: 13th ISR, 14th NED, 15th CAN, 16th EST, 17th ARG, 18th ESP
FB: 7th GBR, 8th NZL, 9th SRB, 10th NOR, 11th CHN, 12th DEN
FA: 1st CRO, 2nd ITA, 3rd AUS, 4th LTU, 5th GER, 6th BUL

Men's Quad Scull

E1: 1st EST, 2nd NZL, 3rd SUI, 4th NED, 5th KAZ
E2: 1st UKR, 2nd GER, 3rd FRA, 4th CAN, 5th NOR
E3: 1st GBR, 2nd POL, 3rd CZE, 4th SLO, 5th ITA
E4: 1st CHN, 2nd RUS, 3rd USA, 4th AUS, 5th EGY
R1: 1st SUI, 2nd CAN, 3rd AUS, 4th CZE, 5th EGY, 6th KAZ
R2: 1st FRA, 2nd USA, 3rd NED, 4th NOR, 5th ITA, 6th SLO
SF CD1: 1st5 ITA, 2nd AUS, 3rd NOR, 4th KAZ
SF CD2: 1st SLO, 2nd CZE, 3rd NED, 4th EGY
SF AB1: 1st GBR, 2nd GER, 3rd EST, 4th FRA, 5th RUS, 6th CAN
SF AB2: 1st UKR, 2nd CHN, 3rd SUI, 4th POL, 5th USA, 6th NZL
FD: 19th EGY, 20th KAZ
FC: 13th SLO, 14th NED, 15th AUS, 16th ITA, 17th CZE, 18th NOR
FB: 7th CAN, 8th USA, 9th FRA, 10th POL, 11th RUS, 12th NZL
FA: 1st UKR, 2nd GBR, 3rd GER, 4th CHN, 5th EST, 6th SUI

Men's Pair

E1: 1st GER, 2nd NED, 3rd AZE, 4th MEX, 5th EGY
E2: 1st NZL, 2nd ARG, 3rd TUR, 4th GRE, 5th SLO
E3: 1st RSA, 2nd ITA, 3rd CHI, 4th CHN, 5th FIN
E4: 1st GBR, 2nd ESP, 3rd USA, 4th HUN, 5th CRO
R1: 1st CHI, 2nd CRO, 3rd AZE, 4th HUN, 5th GRE, 6th EGY
R2: 1st TUR, 2nd USA, 3rd CHN, 4th MEX, 5th FIN, 6th SLO
SF CD1: 1st AZE, 2nd MEX, 3rd FIN, 4th EGY
SF CD2: 1st HUN, 2nd GRE, 3rd CHN, 4th SLO
SF AB1: 1st GER, 2nd ESP, 3rd RSA, 4th TUR, 5th ARG, 6th CRO
SF AB2: 1st NZL, 2nd GBR, 3rd USA, 4th NED, 5th ITA, 6th CHI
FD: 19th SLO, 20th EGY
FC: 13th HUN, 14th AZE, 15th CHN, 16th MEX, 17th GRE, 18th FIN
FB: 7th ITA, 8th TUR, 9th ARG, 10th NED, 11th CHI, 12th CRO
FA: 1st NZL, 2nd GBR, 3rd RSA, 4th ESP, 5th GER, 6th USA

Men's Coxed Pair

E1: 1st GBR, 2nd ITA, 3rd GER, 4th AUS, 5th RUS, 6th FRA
E2: 1st NZL, 2nd NED, 3rd ARG, 4th USA, 5th RSA, 6th UKR
R1: 1st ARG, 2nd RSA, 3rd ITA, 4th AUS, 5th FRA
R2: 1st GER, 2nd NED, 3rd USA, 4th UKR, 5th RUS
FB: 7th ITA, 8th USA, 9th AUS, 10th UKR, 11th RUS, 12th FRA |
F: 1st NZL, 2nd GBR, 3rd GER, 4th ARG, 5th RSA, 6th NED

Men's Four

E1: 1st NED, 2nd USA, 3rd SRB, 4th CZE, 5th ROU, 6th ESP
E2: 1st GRE, 2nd CAN, 3rd CHN, 4th PO, 5th UKR, 6th ITA
E3: 1st GBR, 2nd AUS, 3rd FRA, 4th GER, 5th RUS
R1: 1st ITA, 2nd SRB, 3rd RUS, 4th POL, 5th FRA, 6th ESP
R2: 1st GER, 2nd ROU, 3rd UKR, 4th CZE, 5th CHN
SF AB1: 1st AUS, 2nd GRE, 3rd NED, 4th SRB, 5th GER, 6th UKR
SF AB2: 1st GBR, 2nd USA, 3rd CAN, 4th ITA, 5th RUS, 6th ROU
FC: 13th FRA, 14th CZE, 15th ESP, 16th POL, 17th CHN
FB: 7th ITA, 8th GER, 9th SRB, 10th RUS, 11th ROU, 12th UKR
FA: 1st GBR, 2nd USA, 3rd AUS, 4th NED, 5th CAN, 6th GRE

Men's Eight

E1: 1st GER, 2nd GBR, 3rd FRA, 4th AUS, 5th BLR, 6th ESP
E2: 1st POL, 2nd USA, 3rd RUS, 4th ITA, 5th CHN, 6th NED
R1: 1st GBR, 2nd RUS, 3rd AUS, 4th CHN, 5th ESP
R2: 1st FRA, 2nd USA, 3rd BLR, 4th NED, 5th ITA
FB: 7th AUS, 8th NED, 9th ITA, 10th CHN, 11th BLR, 12th ESP
FA: 1st GBR, 2nd GER, 3rd POL, 4th USA, 5th FRA, 6th RUS

Men's Lightweight Scull

E1: 1st ITA, 2nd DEN, 3rd JPN, 4th TUN, 5th ALG, 6th LIB
E2: 1st POR, 2nd AUS, 3rd IRL, 4th CHN, 5th SVK, 6th QAT
E3: 1st USA, 2nd SLO, 3rd ESP, 4th RUS, 5th PER, 6th ARM
E4: 1st GER, 2nd SRB, 3rd HUN, 4th FRA, 5th GBR
E5: 1st SUI, 2nd AZE, 3rd BUL, 4th ARG, 5th VAN
R1: 1st SVK, 2nd ALG, 3rd VAN, 4th ARM
R2: 1st GBR, 2nd PER, 3rd QAT
QF1: 1st ITA, 2nd POR, 3rd HUN, 4th ESP, 5th ARG, 6th PER
QF2: 1st CHN, 2nd GBR, 3rd JPN, 4th SRB, 5th BUL, 6th USA
QF3: 1st GER, 2nd IRL, 3rg DEN, 4th AZE, 5th RUS, 6th ALG
QF4: 1st SUI, 2nd AUS, 3rd SVK, 4th FRA, 4th SLO, 6th TUN
SF CD1: 1st SLO, 2nd ESP, 3rd RUS, 4th ALG, 5th PER, 6th SRB
SF CD2: 1st USA, 2nd FRA, 3rd ARG, 4th AZE, 5th BUL, 6th TUN
SF AB1: 1st ITA, 2nd IRL, 3rd AUS, 4th CHN, 5th DEN, 6th HUN
SF AB2: 1st SUI, 2nd GER, 3rd POR, 4th SVK, 5th GBR, 6th JPN
FE: 25th VAN, 26th ARM, 27th QAT
FD: 19th AZE, 20th BUL, 21st TUN, 22nd ALG, 23rd PER, 24th SRB
FC: 13th USA, 14th ESP, 15th RUS, 16th FRA, 17th SLO, 18th ARG
FB: 7th CHN, 8th DEN, 9th SVK, 10th GBR, 11th HUN, 12th JPN
F: 1st ITA, 2nd GER, 3rd SUI, 4th IRL, 5th AUS, 6th POR

Men's Lightweight Double Scull

E1: 1st FRA, 2nd GRE, 3rd JPN, 4th UKR, 5th CHI, 6th ARM
E2: 1st GBR, 2nd USA, 3rd ESP, 4th CAN, 5th RUS
E3: 1st ITA, 2nd GER, 3rd DEN, 4th NZL, 5th MEX
E4: 1st RSA, 2nd SUI, 3rd CZE, 4th BRA, 5th ANG
E5: 1st NOR, 2nd CHN, 3rd NED, 4th AUT, 5th HUN
R: 1st RUS, 2nd HUN, 3rd CHI, 4th MEX, 5th ANG, 6th ARM
QF1: 1st FRA, 2nd DEN, 3rd USA, 4th CHN, 5th BRA, 6th CHI
QF2: 1st SUI, 2nd GBR, 3rd AUT, 4th NZL, 5th GRE, 6th RUS
QF3: 1st ITA, 2nd NOR, 3rd CZE, 4th UKR, 5th ESP, 6th MEX
QF4: 1st GER, 2nd RSA, 3rd NED, 4th JPN, 5th HUN, 6th CAN
SF CD1: 1st CHN, 2nd NZL, 3rd HUN, 4th CHI, 5th ESP, 6th MEX
SF CD2: 1st UKR, 2nd RUS, 3rd CAN, 4th BRA, 5th JON, 6th GRE
SF AB1: 1st FRA, 2nd NOR, 3rd RSA, 4th USA, 5th SUI, 6th CZE
SF AB2: 1st ITA, 2nd GER, 3rd NED, 4th DEN, 5th GBR, 6th AUT
FE: 24th ANG, 25th ARM
FD: 19th ESP, 20th CHI, 21st JPN, 22nd MEX, 23rd BRA
FC: 13th CHN, 14th UKR, 15th CAN, 16th RUS, 17th HUN, 18th NZL
FB: 7th GBR, 8th CZE, 8th SUI, 10th USA, 11th DEN, 12th AUT
FA: 1st RSA, 2nd FRA, 3rd NOR, 4th ITA, 5th GER, 6th NED

Men's Lightweight Quad Scull

E1: 1st GER, 2nd CHN, 3rd DEN, 4th MEX, 5th BRA
E2: 1st GRE, 2nd ITA, 3rd NED, 4th USA, 5th URU
R: 1st DEN, 2nd NED, 3rd USA, 4th MEX, 5th BRA, 6th URU
FB: 7th USA, 8th MEX, 9th URU, 10th BRA
F: 1st GRE, 2nd GER, 3rd CHN, 4th ITA, 5th DEN, 6th NED

Men's Lightweight Pair

E1: 1st FRA, 2nd CZE, 3rd JPN, 4th ITA, 5th GER, 6th USA
E2: 1st IRL, 2nd CHN, 3rd SUI, 4th AUS, 5th BUL, 6th AUT
E3: 1st GBR, 2nd NED, 3rd CHI, 4th MEX, 5th ARG
R1: 1st AUT, 2nd AUS, 3rd CHI, 4th JPN, 5th ARG, 6th USA
R2: 1st SUI, 2nd ITA, 3rd BUL, 4th GER, 5th MEX
SF AB1: 1st SUI, 2nd FRA, 3rd AUS, 4th BUL, 5th NED, 6th IRL
SF AB2: 1st GBR, 2nd ITA, 3rd CZE, 4th CHN, 5th AUT, 6th CHI
FC: 13th JPN, 14th MEX, 15th USA, 16th GER, 17th ARG
FB: 7th CHN, 8th BUL, 9th NED, 10th IRL, 11th AUT, 12th CHI
F: 1st SUI, 2nd FRA, 3rd GBR, 4th CZE, 5th ITA, 6th AUS

Men's Lightweight Four

E1: 1st DEN, 2nd FRA, 3rd CHN, 4th GER, 5th CAN, 6th CHI
E2: 1st AUS, 2nd NZL, 3rd ITA, 4th AUT, 5th ESP
E3: 1st GBR, 2nd NED, 3rd USA, 4th RUS, 5th JPN
R1: 1st CHN, 2nd AUT, 3rd USA, 4th JPN, 5th CHI
R2: 1st GER, 2nd ITA, 3rd ESP, 4th RUS, 5th CAN
SF AB1: 1st DEN, 2nd GBR, 3rd NZL, 4th CHN, 5th ITA, 6th USA
SF AB2: 1st FRA, 2nd AUS, 3rd NED, 4th GER, 5th ESP, 6th AUT
FC: 13th CAN, 14th RUS, 15th JPN, 16th CHI
FB: 7th CHN, 8th GER, 9th ESP, 10th USA, 11th AUT, 12th ITA
FA: 1st DEN, 2nd NZL, 3rd GBR, 4th FRA, 5th AUS, 6th NED

Men's Lightweight Four in Lucerne

Men's Lightweight Eight

P: 1st ITA, 2nd GER, 3rd TUR, 4th USA, 5th NED
F: 1st GER, 2nd ITA, 3rd TUR, 4th NED, 5th USA

Men's Arms Shoulders Scull

E1: 1st AUS, 2nd GER, 3rd BLR, 4th ESP, 5th EST, 6th POL
E2: 1st GBR, 2nd RUS, 3r USA, 4th BRA, 5th ITA, 6th NED
R1: 1st ITA, 2nd USA, 3rd ESP, 4th GER, 5th POL
R2: 1st RUS, 2nd BRA, 3rd NED, 4th BLR, 5th EST
FB: 7th GER, 8th ESP, 9th BLR, 10th NED, 11th EST, 12th POL
FA: 1st AUS, 2nd GBR, 3rd RUS, 4th USA, 5th ITA, 6th BRA

Mixed Trunks Arms Double Scull

E1: 1st FRA, 2nd UKR, 3rd POL, 4th RUS, 5th GER
E2: 1st AUS, 2nd NED, 3rd BRA, 4th ISR
R: 1st BRA, 2nd ISR, 3rd POL, 4th RUS, 5th GER
FB: 7th POL, 8th RUS, 9th GER
F: 1st AUS, 2nd FRA, 3rd BRA, 4th UKR, 5th NED, 6th ISR

Mixed Legs Truck Arms Double Scull

E1: 1st UKR, 2nd GER, 3rd BRA, 4th USA
E2: 1st AUS, 2nd FRA, 3rd ITA
R: 1st FRA, 2nd GER, 3rd ITA, 4th BRA, 5th USA
F: 1st UKR, 2nd AUS, 3rd FRA, 4th GER, 5th BRA, 6th ITA

Mixed Leg Truck Arms Coxed Four

E1: 1st GBR, 2nd USA, 3rd FRA, 4th BLR
E2: 1st ITA, 2nd RSA, 3rd BRA
R: 1st USA, 2nd RSA, 3rd FRA, 4th BRA, 5th BLR
F: 1st GBR, 2nd USA, 3rd ITA, 4th RSA, 5th BRA, 6th FRA

 

Australian Team

Men's Scull - Thirteenth

Nicholas Purnell (NSW)
Cch: Tim McLaren (NSW)

Men's Double Scull - Bronze

Bow: James McRae (SA)
Str: Alexander Belonogoff (NSW)
Cch: Rhett Ayliffe (WA)

Men's Quad Scull - Fifteenth

Bow: Christopher Morgan (SA)
2: Rhys Grant (WA)
3: Cameron Girdlestone (NSW)
Str: Kieran Kobelke (NSW)
Cch: Tim McLaren (NSW)

Men's Coxed Pair - Ninth

Bow: George Ellis (VIC)
Str: Christopher Cunningham-Reid (NSW)
cox: Timothy Webster (VIC)
Cch: John Driessen (TAS)

Men's Four - Bronze

Bow: Fergus Pragnell (NSW)
2: Joshus Dunkley-Smith (VIC)
3: Spencer Turrin (NSW)
Str: Alexander Lloyd (NSW)
Cch: Tom Laurich (VIC)

Men's Eight - Seventh

Bow: Thomas Larkins (VIC)
2: David Crawshay (VIC)
3: James Chapman (NSW)
4: Alexander Hill (SA)
5: William Lockwood (VIC)
6: Scott Laidler (QLD)
7: Angus Moore (ACT)
Str: Joshua Hicks (WA)
Cox: David Webster (VIC)
Cch: John Driessen (TAS)

Men's Lightweight Scull - Fifth

Perry Ward (WA)
Cch: Mark Prater (NSW)

Men's Lightweight Pair - Sixth

Bow: Darryn Purcell (QLD)
Str: Alister Foot (TAS)
Cch: Brett Crow (TAS)

Men's Lightweight Four - Fifth

Bow: Nicholas Silcox (QLD)
2: Samuel Beltz (TAS)
3: Blair Tunevitsch (TAS)
Str: Thomas Gibson (TAS)
Cch: Brett Crow (TAS)

Women's Single Scull - Silver

Kim Crow (VIC)
Cch: Lyall McCarthy (RA)

Women's Double Scull - Bronze

Bow: Olympia Aldersey (SA)
Str: Sally Kehoe (QLD)
Cch: Jason Lane (SA)

Women's Quad Scull - Fourth

Bow: Jessica Hall (QLD)
2: Kerry Hore (TAS)
3: Madeleine Edmunds (QLD)
Str: Jennifer Cleary (VIC)
Cch: Thomas Westgarth (QLD)

Women's Pair - Fifth

Bow: Charlotte Sutherland (VIC)
Str: Lucy Stephan (VIC)
Cchs: Jaime Fernandez (RA) and Bill Tait (VIC)

Women's Eight - Tenth

Bow: Hannah Vermeersch (WA)
2: Renee Chatterton (SA)
3: Katrina Bateman (VIC)
4: Alexandra Hagan (WA)
5: Pauline Frasca (VIC)
6: Molly Goodman (SA)
7: Michelle Yann (VIC)
Str: Kate Hornsey (VIC)
Cox: Elizabeth Patrick (VIC)
Cchs: Jaime Fernandez (RA) and Bill Tait (VIC)

Women's Lightweight Double Scull - Fifth

Bow: Alice McNamara (VIC)
Str: Ella Flecker (TAS)
Cch: Mark Fangen-Hall (VIC)

Women's Lightweight Quad Scull - Silver

Bow: Laura Dunn (NSW)
2: Sarah Pound (NSW)
3: Maia Simmonds (WA)
Str: Hannah Every-Hall (QLD)
Cch: Ellen Randell (NSW)

Men's Arms and Shoulders Scull - Gold

Erik Horrie (NSW)
Cch: Jason Baker (NSW)

Mixed Trunk Arms Double Scull - Gold

Bow: Gavin Bellis (VIC)
Str: Kathryn Ross (VIC)
Cch: Gordon Marcks (RA)

Mixed Legs Trunk and Arms Double Scull - Silver

Bow: Jeremy McGrath
Str: Kathleen Murdoch
Cch: Lindsay Callaghan (NSW)

Team Manager: Ray Ebert
Team Manager: Dean Oakman (Para-Rowing)
Assistant Team Manager: Wayne Diplock
Head Coach: Drew Ginn
Boatmen: Urs Graf and Simon Booth

Medical Team covering World Cups and Championships
Doctor: Dr Larissa Trease
Doctor: Dr Steve Reid
Doctor: Dr Jeff Conn
Physio: Kellie Wilkie
Physio: Flo Gutschlag
Physio: Kingsley Gibson
Physio: Andrew Fooks
Physio: Leon Vogels
Physio: Andrew Darcey
Massage Therapist: Georgie Stephens
Massage Therapist: Scott Smith
Massage Therapist: Lauren van Leent
Massage Therapist: Delwyn Griffiths
Nutrition: Bronwen Lundy
Physiologist: Dr Tony Rice

Men's Double Scull

Bow: James McRae, Str: Alexander Belonogoff

Results—Women

Women's Scull

E1: 1st NZL, 2nd BLR, 3rd LAT, 4th SUI, 5th HUN, 6th DEN
E2: 1st CZE, 2nd GBR, 3rd LTU, 4th UKR, 5th ARG, 6th ZIM
E3: 1st AUT, 2nd USA, 3rd SWE, 4th NOR, 5th PUR, 6th QAT
E4: 1st IRL, 2nd NED, 3rd CHN, 4th CRO, 5th ITA
E5: 1st AUS, 2nd RUS, 3rd SRB, 4th GER, 5th ARM
R1: 1st ZIM, 2nd HUN, 3rd PUR, 4th ARM
R2: 1st DEN, 2nd ARG, 3rd ITA, 4th QAT
QF1: 1st NZL, 2nd CHN, 3rd CZE, 4th ARG, 5th SWE, 6th GER
QF2:1st AUT, 2nd DEN, 3rd NED, 4th LAT, 45th UKR, 6th SRB
QF3: 1st RUS, 2nd IRL, 3rd LTU, 4th BLR, 5th NOR, 6th HUN
QF4: 1st AUS, 2nd USA, 3rd GBr, 4th ZIM, 5th SUI, 6th CRO
SF CD1: 1st GER, 2nd SUI, 3rd ARG, 4th LAT, 5th HUN, 6th NOR
SF CD2: 1st SWE, 2nd SRB, 3rd CRO, 4th ZIM, 5th CLR, 6th UKR
SF AB1: 1st NZL, 2nd AUT, 3rd IRL, 4th USA, 5th LTU, 6th CZE
SF AB2: 1st CHN, 2nd AUS, 3rd RUS, 4th GBR, 5th DEN, 6th NED
FE: 24th ITA, 25th PUR, 26th QAT, 27th ARM
FD: 19th LAT, 20th ZIM,21st HUn,22nd BLR, 23rd NOR
FC: 13th SRB, 14th ARG, 15th SUI, 16th CRO, 17th SWE, 18th GER
FB: 7th CZE, 8th GBR, 9th USA, 10th LTU, 11th DEN, 12th NED
FA: 1st NZL, 2nd AUS, 3rd CHN, 4th IRL, 5th AUT, 6th RUS

Kim Crow off the blocks in Lucerne

Women's Double Scull

E1: 1st LTU, 2nd UKR, 3rd DEN, 4th IRL, 5th AUT, 6th BUL
E2: 1st CHN, 2nd NZL, 3rd GER, 4th FIN, 5th EST, 6th NOR
E3: 1st AUS, 2nd USA, 3rd RUS, 4th ITA, 5th ESP
E4: 1st POL, 2nd NED, 3rd ROU, 4th CZE, 5th SWE
R1: 1st GER, 2nd UKR, 3rd SWE, 4th ITA, 5th BUL
R2: 1st NZL, 2nd RUS, 3rd CZE, 4th AUT, 5th NOR
R3: 1st USA, 2nd IRL, 3rd ROU, 4th EST
R4: 1st NED, 2nd DEN, 3rd ESP, 4th FIN
SF CD1: 1st ROU, 2nd FIN, 3rd AUT, 4th SWE, 5th BUL
SF CD2: 1st CZE, 2nd ESP, 3rd ITA, 4th NOR, 5th EST
SF AB1: 1st AUS, 2nd LTU, 3rd NZL, 4th NED, 5th UKR, 6th IRL
SF AB2: 1st POL, 2nd CHN, 3rd USA, 4th GER, 5th RUS, 6th DEN
FD: 19th SWE, 20th NOR, 21st EST, 22nd BUL
FC: 13th CZE, 14th ROU, 15th AUT, 16th FIN, 17th ESP, 18th ITA
FB: 7th NED, 8th GER, 9th RUS, 10th UKR, 11th IRL, 12th DEN
FA: 1st NZL, 2nd POL, 3rd AUS, 4th LTU, 5th CHN, 6th USA

Women's Double off the blocks in Lucerne

Women's Quad Scull

E1: 1st USA, 2nd CAN, 3rd NED, 4th ITA, 5th KAZ
E2: 1st GER, 2nd NZL, 3rd POL, 4th GBR
E3: 1st CHN, 2nd AUS, 3rd BLR, 4th RUS
R: 1st GBR, 2nd ITA, 3rd RUS, 4th KAZ
SF AB1: 1st CHN, 2nd USA, 3rd NZL, 4th BLR, 5th GBR, 6th ITA
SF AB2: 1st GER, 2nd AUS, 3rd CAN, 4th POL, 5th NED, 6th RUS
FB: 7th NED, 8th POL, 9th GBR, 10th BLR, 11th RUS, 12th ITA
FA: 1st GER, 2nd CHN, 3rd USA, 4th AUS, 5th NZL, 6th CAN

Women's Pair

E1: 1st RSA, 2nd NZL, 3rd AUS, 4th GER, 5th ITA
E2: 1st GBR, 2nd IRL, 3rd CAN, 4th SRB, 5th RUS
E3: 1st USA, 2nd ROU, 3rd CZE, 4th UKR, 5th FRA
R: 1st RUS, 2nd SRB, 3rd UKR, 4th GER, 5th ITA, 6th FRA
SF AB1: 1st GBR, 2nd ROU, 3rd RSA, 4th CAN, 5th UKR, 6th RUS
SF AB2: 1st USA, 2nd NZL, 3rd AUS, 4th SRB, 5th IRL, 6th CZE
FC: 13th GER, 14th FRA, 15th ITA
FB: 7th RUS, 8th IRL, 9th SRB, 10th CAN, 11th UKR, 12th CZE
FA: 1st GBR, 2nd USA, 3rd NZL, 4th ROU, 5th AUS, 6th RSA

Women's Four

E1: 1st NZL, 2nd FRA, 3rd CAN, 4th ITA, 5th IRL
E2: 1st USA, 2nd CHN, 3rd NED, 4th UKR, 5th GER
R: 1st CAN, 2nd UKR, 3rd NED, 4th GER, 5th ITA, 6th IRL
FB: 7th NED, 8th ITA, 9th GER, 10th IRL
F: 1st NZL, 2nd USA, 3rd CHN, 4th FRA, 5th CAN, 6th UKR

Women's Eight

E1: 1st USA, 2nd GBR, 3rd CHN, 4th GER, 5th NED, 6th BLR
E2: 1st CAN, 2nd RUS, 3rd ROU, 4th AUS, 5th FRA
R1: 1st ROU, 2nd GBR, 3rd GER, 4th BLR, 5th FRA
R2: 1st CHN, 2nd RUS, 3rd NED, 4th AUS
FB: 7th GER, 8th NED, 9th FRA, 10th AUS, 11th BLR
FA: 1st USA, 2nd CAN, 3rd CHN, 4th ROU, 5th RUS, 6th GBR

Women's Eight in Lucerne

Women's Lightweight Scull

E1: 1st GER, 2nd USA, 3rd DEN, 4th JPN, 5th ALG
E2: 1st BEL, 2nd CHN, 3rd NED, 4th ISR
E3: 1st GRE, 2nd CAN, 3rd RSA, 4th ITA
R: 1st JPN, 2nd ALG, 3rd ISR, 4th ITA
SF AB1: 1st BEL, 2nd CAN, 3rd GER, 4th NED, 5th JPN, 6th ISR
SF AB2: 1st USA, 2nd GRE, 3rd CHN, 4th RSA, 5th DEN, 6th ALG
FB: 7th DEN, 8th NED, 9th RSA, 10th JPN, 11th ISR, 12th ALG
F: 1st BEL, 2nd GRE, 3rd USA, 4th GER, 5th CAN, 6th CHN

Women's Lightweight Double Scull

E1: 1st AUS,2nd GER, 3rd IRL, 4th RUS, 5th DEN, 6th CHN
E2: 1st RSA, 2nd USA, 3rd CAN, 4th SWE, 5th GRE, 6th BRA
E3: 1st GBR, 2nd POL, 3rd CZE, 4th ARG, 5th BLR
E4: 1st NZL, 2nd ITA, 3rd AUT, 4th SUI, 5th JPN
R1: 1st CHN, 2nd CAN, 3rd GER, 4th ARG, 5th JPN
R2: 1st USA, 2nd CZE, 3rd DEN, 4th SUI
R3: 1st POL, 2nd AUT, 3rd GRE, 4th RUS
R4: 1st ITA, 2nd SWE, 3rd IRL, 4th BLR
SF CD1: 1st5 SUI, 2nd GRE, 3rd BLR, 4th JPN, 5th GER
SF CD2: 1st DEN, 2nd IRTL, 3rd RUS, 4th ARG
SF AB1: 1st CAN, 2nd AUS, 3rd ITA, 4th GBR, 5th USA, 6th AUT
SF AB2: 1st RSA, 2nd NZL, 3rd CHN, 4th SWE, 5th POL, 6th CZE
FD: 19th ARG, 20th JPN
FC: 13th RUS, 14th IRL, 15th DEN, 16th SUI, 17th BLR, 18th GRE
FB: 7th GBR, 8th POL, 9th SWE, 10th USA, 11th AUT, 12th CZE
FA: 1st NZL, 2nd CAN, 3rd CHN, 4th RSA, 5th AUS, 6th ITA

Women's Lightweight Quad Scull

E1: 1st GER, 2nd ITA, 3rd USA, 4th MEX, 5th CZE
E2: 1st NED, 2nd AUS, 3rd CHN, 4th GBR
R: 1st GBR, 2nd CHN, 3rd USA, 4th MEX, 5th CZE
FB: 7th USA, 8th MEX, 9th CZE
F: 1st NED, 2nd AUS, 3rd GER, 4th CHN, 5th ITA, 6th GBR

Women's Arms Shoulders Scull

E1: 1st NOR, 2nd ISR, 3rd BRA, 4th ITA, 5th RSA
E2: 1st GBR, 2nd BLR, 3rd UKR, 4th NED, 5th USA
R: 1st UKR, 2nd RSA, 3rd BRA, 4th USA, 5th ITA, 6th NED
FB: 7th BRA, 8th USA, 9th ITA, 10th NED
FA: 1st NOR, 2nd ISR, 3rd BLR, 4th UKR, 5th GBR, 6th RSA

Erik Horrie

click here to see Photo Gallery Photo Gallery

 

< previous 2013 Chungju

> next 2015 Aiguebelette

 

top of page