Skip navigation

2011 World Championships—
Bled Slovenia

click here to see Photo Gallery Photo Gallery

Men's Eight Race

Photographer: Peter Spurrier

This was a great Championship for Australia with a strong showing in the medal standings finishing third. The following commentary is extracted from the Rowing Australia website.

The Australian Rowing Team’s season has been focused on the build up to the 2011 FISA World Rowing Championships given the regatta serves as the major qualification event for next year’s Olympic and Paralympic Games.

The majority of the Australian team was selected based on results from the 2011 National Selection Trials at the Sydney International Regatta Centre held in April.
Australian crews have competed at four international regattas to date in 2011, starting with Australia’s adaptive crews at the International Adaptive Regatta and World Cup 1.

The bulk of Australia’s team arrived in Europe in time to compete at the 2011 Henley Royal Regatta in England (June 30-July 3), before also participating at World Cup 3 in Lucerne, Switzerland.

Following the conclusion of World Cup 3, the Australian team descended upon the Australian Institute of Sport’s European Training Centre in Italy, where they completed a six week training block in preparation for the world championships.

The athletes were able to make use of the state of the art facilities as well as the beautiful rowing conditions in Varese.

In an eye catching performance at the world championships Australia firmly stated its intentions for next year.

Australian crews reached 16 A Finals in the 18 events it competed in, which led to the record breaking ten medals the team picked up.

In Olympic class boats Australia ranked third behind Great Britain and New Zealand, while in total medals won Australia finished equal second with Germany, four behind Great Britain’s 14.

The team qualified 10 of the 11 boats it attempted to qualify for the 2012 London Olympic Games, while both adaptive crews won qualification for the 2012 London Paralympic Games.

Rowing Australia National High Performance Director Andrew Matheson said the team had built good momentum ahead of London next year.

“We are really pleased with our work at the regatta and it is a great step forward for us ahead of London next year,” Matheson said. “Across all boat classes our crews put their hands up and showed what the team is capable of.

“We have received great support from the Australian Government through the Australian Sports Commission, as well as the Australian Institute of Sport, and the high performance funding received has certainly been a factor behind our success.

“The team will now move on from this regatta, re-assess and then firmly fix our sights on London next year.”

Daily Results Summaries

Day 1 - 28th August 2011
Day 2 - 29th August 2011
Day 3 - 30th August 2011
Day 4 - 31st August 2011
Day 5 - 1st September 2011
Day 6 - 2nd September 2011
Day 7 - 3rd September 2011
Day 8 - 4th September 2011

Results—Men

Men's Scull

Event results summary

Men's Double Scull

Event results summary

Men's Quad Scull

Event results summary

Men's Pair

Event results summary

Men's Coxed Pair

Event results summary

Men's Four

Event results summary

Men's Eight

Event results summary

Men's Lightweight Scull

Event results summary

Men's Lightweight Double Scull

Event results summary

Men's Lightweight Quad Scull

Event results summary

Men's Lightweight Pair

Event results summary

Men's Lightweight Four

Event results summary

Men's Lightweight Eight

Event results summary

Arms Shoulder Men's Single Scull

Event results summary

ID Mixed Four

Event results summary

Legs Trunk Arms Mixed Four

Event results summary

Australian Team

Men's Scull - 18th
Nick Hudson (NSW)
Cch : Rhett Ayliffe

Men's Double Scull - 4th
Bow: David Crawshay (VIC)
Str: Scott Brennan (TAS)
Cch: Rhett Ayliffe

Men's Quad Scull - Gold
Bow: Chris Morgan SA
2: James McRae SA
3: Karsten Forsterling VIC
Str: Daniel Noonan NSW
Cch: John Driessen

Men's Coxless Pair - 7th
Bow: Tom Larkins (VIC)
Str: Cameron McKenzie-McHarg (VIC)
Coach: Tim Conrad

Men's Coxed Pair - Silver
Bow: Will Lockwood (VIC)
Str: James Chapman (VIC)
Cox: David Webster

Men's Four - Bronze
Bow: Sam Loch (NSW
2: Drew Ginn VIC
3: Nicholas Purnell NSW
Str: Joshua Dunkley Smith VIC
Cch: Chris O'Brien

Men's Eight - 4th
Bow: John Linke (VIC)
2: James Marburg (VIC)
3: Josh Booth (VIC)
4: Francis Hegerty (NSW)
5: Tom Swann (VIC)
6: Bryn Coudraye (SA)
7: Matt Ryan (NSW)
Str: Fergus Pragnell (NSW)
Cox: Toby Lister (NSW)
Cch: Noel Donaldson

Men's Lightweight Pair - 5th
Bow: Tom Gibson (TAS)
Str: Blair Tunevitsch (TAS)
Cch: Brett Crow

Men's Lightweight Four - Gold
Bow: Anthony Edwards (TAS)
2: Sam Beltz (TAS)
3: Ben Cureton (WA)
Str: Todd Skipworth (WA)
Cch: Brett Crow

Men's Lightweight Eight - Gold
Bow: Tom Bertrand (VIC)
2: Ross Brown (WA)
3: Blair Tunevitsch (TAS)
4: Tom Gibson (TAS)
5: Ali Foot (TAS)
6: Rod Chisholm (NSW)
7: Nick Baker (VIC)
Str: Darryn Purcell (QLD)
Cox: David Webster (VIC)
Cchs: Curtin Jordan & Lincoln Handley

Women's Double Scull - Silver
Bow: Kerry Hore (TAS)
Str: Kim Crow (VIC)
Cch: Lyall McCarthy

Women's Quad Scull - 4th
Bow: Amy Ives (NSW)
2: Sarah Cook (ACT)
3: Brooke Pratley (NSW)
Str: Sally Kehoe (QLD)
Cch: Jason Lane

Women's Pair - Bronze
Bow: Kate Hornsey (VIC)
Str: Sarah Tait (VIC)
Cch: Bill Tait

Women's Four - Silver
Bow: Peta White (SA)
2: Renee Chatterton (SA)
3: Pauline Frasca (VIC)
Str: Kate Hornsey (VIC)
Cch: Bill Tait

Women's Lightweight Double Scull - 5th
Bow: Alice McNamara (VIC)
Str: Hannah Every-Hall (QLD)
Cch: Laryssa Biesenthal

Women's Lightweight Quad Scull - 6th
Bow: Alexandra Hayes (WA)
2: Hannah Jansen (WA)
3: Maia Simmonds (WA)
Str: Ella Flecker (TAS)
Cch: Ellen Randell

Arms Only Men's Scull - Bronze
Erik Horrie (QLD)

Trunk and Arms Mixed Double Scull - Bronze
Bow: John Maclean (NSW)
Str: Kathryn Ross (VIC)
Cch: Chad King

National Men’s Captain: David Crawshay
National Women’s Captain: Sarah Tait

National High Performance Director: Andrew Matheson
National Men’s Head Coach: Noel Donaldson
National Women’s Head Coach: Lyall McCarthy

Results—Women

Women's Scull

Event results summary

Women's Double Scull

Event results summary

Women's Quad Scull

Event results summary

Women's Pair

Event results summary

Women's Four

Event results summary

Women's Eight

Event results summary

Women's Lightweight Scull

Event results summary

Women's Lightweight Double Scull

Event results summary

Women's Lightweight Quad Scull

Event results summary

Arms Shoulders Women's Single Scull

Event results summary

Truck Arms Mixed Double Scull

Event results summary

click here to see Photo Gallery Photo Gallery

 

< previous 2010 Lake Karapiro

> next 2012 Plovdiv

 

top of page