Skip navigation

2004 Australian University Championships—
Lake Barrington TAS

The Championships returned to Barrington with Melbourne University taking out the Champion University point score with a good lead over the other universities. The point score finished as follows:

University Points
Melbourne 479
Sydney 356
University of Tasmania - Hobart 219
University of Western Australia 201
Adelaide 192
Macquarie 171
UTS 170
University NSW 162
Queensland 148
Monash 104
Newcastle 76
Victoria 72
University of Tasmania - Launceston 63
ADFA 45
Swinburne 44
AMC 27
Deakin 13
LaTrobe 12
Canberra 5

The men's & women's point scores were as follows:

Men's   Women's  
USYD 235 MELB 229
MELB
186 UTS 116
UQ 88 UWA 106
TUH 84 TUH 103
AU 82 AU 101
UNSW 76 USYD 93
MQU 73 VU 72
MON 62 UNSW 69
UTS 54 UQ 60
UWA 53 TUL 56
AMC 51 MQU 46
NCLE 46 NCLE 46
ADFA 30 ANU 29
SWIN 16 SWIN 28
LTBU 12 MON 16
ANU 9 DEAK 13
TUL 7 UC 5
DEAK 0 ADFA 0
UC 0 AMC 0
VU 0 LTBU 0

 

 

Melbourne University Women's Eight

Winners of Professor Godfrey Tanner Cup

Men's Scull

Times:
7.20.36
7.24.37
7.29.33
7.35.22
7.42.55

Final B:
8.17.92
8.49.71

1st Macquarie University
2nd Swinburne University
- Alistair Taylor
3rd University of Tasmania - Hobart
4th Newcastle University
- Patrick Bird
5th Sydney University

Final B:
1st Melbourne University
2nd University of NSW


Men's Double Scull

Times:
6.45.47
6.48.03
6.51.67
6.55.77
7.32.73
7.48.87

Final B:

7.31.30
7.47.31
7.55.83
8.18.05

1st Sydney University - Bow: Andrew Wilson, Str: Nick Hudson, Cchs: Marty Rabjohns & Andrew Randell
2nd Monash University
3rd University of Technology Sydney
4th Macquarie University
5th Melbourne University
6th Australian Defence Force Academy

Final B:
1st Australian National University
2nd Australian Maritime College
3rd University of NSW
4th University of Tasmania - Hobart

Sydney University Double Scull

Men's Pair

Times:
7.07.85
7.18.98
7.23.71
7.26.30
7.42.01
8.04.55

Final B:
9.20.45

1st University of Technology Sydney
2nd University of Queensland
3rd Sydney University
4th University of WA
5th Melbourne University
6th University of NSW

Final B:
1st Macquarie University

Men's Four

Times:
6.41.41
6.46.34
6.51.94
7.02.05
7.07.23

Final B:
7.06.03
7.12.61
7.14.61
7.18.22
7.44.50
8.05.20

1st Melbourne University - Bow: Tim Allen, 2: Jono Conn, 3: Tom Paton, Str: James Plunket, Cox: unknown
2nd Sydney University
3rd University of Queensland
4th Australian Maritime College
5th University of WA

Final B:
1st Newcastle University - Bow: Will Huynh, 2: James Deaton, 3: Andrew Percival, Str: Patrick Bird, Cox Bronwyn Deane, Cch: Hugh Dunstan
2nd University of NSW
3rd Australian Defence Force Academy
4th LaTrobe University
- Bow: Simon Gandolfo, 2: Michael Hedger, 3: Simon Herd, Str: Oliver Keen, Cox: Jules Poulton
5th Macquarie University
6th Monash University

Men's Eight

Times:
5.57.20
6.00.38
6.02.04
6.08.33
6.09.23
6.10.79

Final B:
6.29.73
6.39.96
6.54.62
7.13.10

1st Sydney University - Bow: Mark Flower, 2: Patrick Wilson, 3: Damon Hietbrink, 4: Chris Clyne, 5: Fergus Pragnell, 6: Andrew Wilson, 7: Francis Hegerty, Str: Michael Valli, Cox: Marty Rabjohns, Cchs: Andrew Randell & Marty Rabjohns
2nd Adelaide University - Bow: Edwin Michell, 2: Ross Wakeham, 3: Luke Willshire, 4: Michael Shannon, 5: Alex Worthington, 6: Nick Andrew, 7: Adrian Oest, Str: Alistair Walsh, Cox: Thomas Game, Cch: Roger Moore
3rd Melbourne University
4th University of Queensland
5th Monash University -
Bow: Scott Cosgriff, 2: Jared Otto, 3: Morgan Squires, 4: Shayne Barnett, 5: Scott Mitchell, 6: Leigh Chivers, 7: Nick Edwards, Str: Nick Mitchell, Cox: Andrew Sim, Cch: David Fraumano
6th University of Tasmania - Hobart
- Bow: David Whyte, 2: Wills Hedberg, 3: Nick Carr, 4: Jacob McCormick, 5: Anthony Males, 6: Alex Farmer, 7: Shaun Finlayson, Str: Sam Lovibond, Cox: Aiden Lewis

Men's Eight Presentation

Final B:
1st Newcastle University - Bow: Will Huynh, 2: Dan Crawter, 3: Patrick Meehan, 4: David Reece, 5: Nathan Roberts, 6: James Deaton, 7: Andrew Percival, Str: Patrick Bird, Cox Marcia King, Cchs: Hugh Dunstan & Nathan Blair
2nd University of NSW
3rd Macquarie University
4th Australian Defence Force Academy

Monash

Monash Crew

Men's Lightweight Scull

Times:
7.26.73
7.31.63
7.51.64
8.00.75
8.14.39

Final B:
8.10.99
8.20.01
9.03.49

1st Australian National University - Dan Coombes
2nd University of Tasmania - Hobart
3rd Sydney University
4th University of NSW
5th Melbourne University

Final B:
1st University of Tasmania - Launceston
2nd LaTrobe University
- Jamie Robertson
3rd Macquarie University


Men's Lightweight Four (first year coxless)

Times:
6.32.76
6.37.32
6.51.76
6.57.86
7.11.50
7.13.09

1st Melbourne University - Tim Smith, 2: Alistair Carter, 3: Andrew Sypkens, Str: Josh Fahy, Cch: John Cumper
2nd Sydney University
3rd University of Tasmania - Hobart
4th University of WA
5th Adelaide University
6th University of NSW

Women's Scull

Times:
8.28.43
8.35.75
8.42.00
8.51.12
8.55.52
9.10.00

Final B:
9.03.92
9.04.20

1st University of Queensland
2nd University of Technology Sydney
3rd Macquarie University
4th Melbourne University
5th University of WA
6th University of Tasmania - Hobart

Final B:
1st Sydney University
2nd University of Canberra


Women's Double Scull

Times:
7.40.12
8.07.26
8.09.19
8.09.83
8.18.36
8.21.35

Final B:
8.21.51
8.29.17
8.46.68
8.59.53

1st University of Queensland
2nd University of Tasmania - Launceston
3rd Swinburne University
- Bow: Fluer Iannazano, Str: Nicole Richardson
4th Melbourne University
5th Australian National University
6th Sydney University

Final B:
1st Deakin University
2nd Adelaide University
3rd University of NSW
4th University of WA

Women's Pair

Times:
7.53.90
7.56.36
8.01.31
8.36.74
8.39.30

Final B:
8.05.24

1st University of Technology Sydney
2nd Victoria University
3rd Melbourne University
4th Macquarie University
5th Sydney University

Final B:
1st University of NSW

Women's Four

Times:
7.31.67
7.34.92
7.35.27
7.46.54
7.56.08
8.01.60

Final B:

7.55.46
7.55.72
8.04.27
8.08.41
8.16.44
8.31.56

Final C:
8.14.57
8.26.22
8.32.62
8.45.56

1st Victoria University
2nd University of Tasmania - Hobart
3rd University of Technology Sydney
4th University of WA
5th Melbourne University
6th Newcastle University
- Bow: Bronwyn Deane, 2: Alice Wythes, 3: Leah Doman, Str: Elissa Calderwood, Cox: Michelle Floyd, Cch: Hugh Dunstan

Final B:
1st University of Tasmania - Launceston
2nd Adelaide University
3rd Sydney University
4th Australian National University
5th Deakin University
6th Macquarie University

Final C:
1st Monash University
2nd University of NSW
3rd Australian Defence Force Academy
4th LaTrobe University
- Bow: Jacqualine Le Gassick, 2: Catherine Parle, 3: Jess Bibby, Str: Leah Pugh-Uren, Cox: Jules Poulton

Women's Eight

Times:
6.58.16
7.04.47
7.08.46
7.13.68
7.16.34
7.35.54

Final B:

7.22.76
7.28.29
7.39.66
7.55.35

1st Melbourne University - 4: Alex Clark, 5: Phoebe Stanley, 6: Ronnie Clark, 7: Sarah Lazar, Str: Kate Hutchinson, Cox: Sarah Smith, Cchs: Dan Fahy & Cameron Muir
2nd University of Tasmania - Hobart
3rd University of WA
4th University of Technology Sydney
5th Adelaide University
- Bow: Alexandra Bennett, 2: Adelaide L Boylan, 3: Amanda Ventura, 4: Frances Carter, 5: E M H Baker, 6: Sally Sandow, 7: Brooke Willshire, Str: Fiona Paton, cox: Araminta Dunstone, Cch: Steve Perry
6th Newcastle University
- Bow: Bronwyn Deane, 2: Michelle Floyd, 3: Amanda Buckles, 4: Sarah Dunn, 5: Katrina Reynolds, 6: Alice Wythes, 7: Leah Doman, Str: Elissa Calderwood, Cox: Marcia King, Cch: Daniel Bishop

Final B:
1st University of NSW
2nd Sydney University
3rd Monash University
4th Macquarie University

MUBC Eight

 

Monash W8

Monash Women's Eight

Women's Lightweight Scull

Times:
8.19.64
8.32.46
8.36.15
8.43.24
9.09.85
9.16.59

Final B:
9.30.00
9.35.32

1st Melbourne University
2nd Adelaide University
3rd Sydney University
4th Swinburne University
- Fluer Iannazano
5th University of NSW
6th University of WA

Final B:
1st University of Tasmania - Launceston
2nd Macquarie University


Women's Lightweight Quad Scull

Times:
7.11.10
7.27.41
7.42.30
7.47.28
7.48.28
8.04.60

Final B:
8.17.88
8.51.99

1st Melbourne University
2nd Adelaide University
3rd Sydney University
4th University of NSW
5th University of WA
6th University of Tasmania - Launceston

Final B:
1st Newcastle University - Bow: Marcia King, 2: Michelle Floyd, 3: Amanda Buckles, Str: Annette Weir, Cch: Wayne Reynolds
2nd Australian National University


Mixed Four

Times:
3.22.24
3.27.06
3.28.61
3.29.58
3.30.48
3.59.34

Final B:
3.43.75
3.44.76
4.15.64

1st University of WA
2nd Melbourne University
3rd Australian National University
4th Sydney University
5th Adelaide University
6th Australian Defence Force Academy

Final B:
1st Monash University
2nd University of NSW
3rd Macquarie University


Mixed Eight

Times:
2.59.92
3.07.93
3.09.51
3.11.69
3.13.83
3.16.63

Final B:
3.22.83
3.23.98
3.26.19

1st Melbourne University
2nd University of Tasmania - Hobart
3rd University of WA
4th Monash University
5th Sydney University
6th Newcastle University
- Bow: Bronwyn Deane, 2: Pip Thornberry, 3: William Huynh, 4: Ben Darlington, 5: Andrew Perciva, 6: Daniel Crawter, 7: Leah Doman, Str: Elissa Calderwood, Cox: Michelle Floyd

Final B:
1st University of NSW
2nd Macquarie University
3rd Australian Defence Force Academy


< previous 2003
> next 2005

top of page