Skip navigation

2003 Australian University Championships—
Wivenhoe Dam Ipswich QLD

These Championships were held on 2-4 Ocober 2003 and resulted in the following placings for the Centenary Cup for the champion university:

Placing University Points
1st Sydney 352
2nd Queensland 303
3rd Melbourne 300
4th UTS 288
5th Western Australia 185
6th New South Wales 137
7th Monash 126
8th Adelaide 83
9th Western Sydney 77
10th Queensland Uni Technology 63
11th Newcastle 59
12th Macquarie 54
13th ADFA 42
14th Deakin 40
15th Swinburne 33
16th Flinders 30

The University of Sydney also won the women's point score trophy.

 

The Victorious Sydney University Centenary Cup Team

Photo courtesy of Chris Noel

Men's Scull

Time:
7:09

1st University of Western Sydney
2nd University of Sydney
3rd University of Queensland
4th University of Technology Sydney
5th Melbourne University
6th Australian Defence Force Academy

Men's Double Scull

Time:
6:39

Final B:
7:42.3

1st Queensland University of Technology
2nd Melbourne University
3rd Sydney University
4th University of Technology Sydney
5th Queensland University
6th Swinburne University

Final B:
1st University of Western Australia
2nd Australian Defence Force Academy

Men's Pair

Time:
6:39

1st University of Technology Sydney
2nd University of New South Wales
- Bow: Nick Baxter, Str: Zac Kirkham
3rd Queensland University
4th Sydney University
5th Swinburne University
6th Melbourne University

Men's Four

Time:
6:18

Final B:
7:15

1st University of Queensland
2nd Uiversity of Technology Sydney
3rd University of Western Australia
4th Sydney University
5th Melbourne University
6th Australian Defence Force Academy

Final B:
1st Monash University
2nd University of New South Wales
- Bow: Won Cho, 2: Hal Nuttall-Smith, 3: Steve Trelor, Str: Andrew Stiel, Cox: Rod Jamison
3rd Macquarie University

Men's Eight

Time: 5:41.0
Margin: 3/4 length

Final B:
6:12

 

1st University of Technology Sydney
2nd Sydney University
- Bow: Damien Hietbrink, 2: Andrew Viquerat, 3: Alex Field, 4: Chris Clyne, 5: Andrew Wilson, 6: Tim Williams, 7: Mike Valli, Str: Dan Burke, Cox: Unknown, Coach: Andrew Randell
3rd University of Queensland
4th Melbourne University
5th University of Western Australia
6th Adelaide University
- Bow: Steve Perry, 2: T Radzevicus, 3: C J Morgan, 4: D R Cregan, 5: P Lydell, 6: P V Richards, 7: Edwin Michell, Str: Adrian Oest, Cox: Thomas Game, Cch: Thomas Cornelius

Final B:
1st Monash University
2nd University of New South Wales
- Bow: Steve Trelor, 2: Brad Melman, 3: Tom Travers, 4: Hal Nuttall-Smith, 5: Greg Shar, 6: Andrew Stiel, 7: Charlie Smithers, Str: Adrian Frecklington, Cox: Rod Jamison
3rd Macquarie University

Men's Lightweight Scull

Time:
7:21

1st Melbourne University - Andrew Sypkens
2nd Sydney University
3rd University of Queensland
4th University of New South Wales
- Bow: Anthony Jack, 2: Brad Melman, 3: Greg Shar, Str: George Barris, Cch: Mickey McCormick

Men's Lightweight Four

Time:
6:51

1st University of Queensland
2nd Adelaide University
3rd University of Western Australia
4th Newcastle University
5th University of New South Wales
6th Macquarie University

Women's Scull

Time:
7:47

Final B:
8:15.16

1st University of Western Sydney
2nd University of Queensland
3rd Queensland University of Technology
4th Sydney University
5th Melbourne University
6th University of Technology Sydney

Final B:
1st Flinders University
2nd Adelaide University

DNF University of New South Wales - Chris McAlisiter

Women's Double Scull

Time:
7:47

Final B:
8:35

1st University of Queensland
2nd Flinders University
3rd Adelaide University
4th Queensland University of Technology
5th Sydney University

Final B:
1st Swinburne University
2nd Newcastle University

Women's Pair

Time:
7:43.7

1st Sydney University
2nd University of Technology Sydney
3rd Melbourne University
4th University of New South Wales
- Bow: Heidi Carlyle, Str: Tori Armling, Cch: Roger Wong

Women's Four

Time:
7:21

Final B:
8:02

1st Sydney University
2nd University of Western Australia
3rd Melbourne University
4th University of Technology Sydney
5th Monash University
6th Australian Defence Force Academy

Final B:
1st Newcastle University
2nd University of New South Wales
- Bow: Heidi Carlyle, 2: Jo Mycroft, 3: Chris McAlister, Str: Tori Armling, Cox: Steph Butterworth, Cch: Roger Wong

The Medallists in the Women's Four

Photo courtesy of Chris Noel

Women's Eight

Time:
6:40

Final B:
7:28

1st Sydney University
2nd Melbourne University
3rd University of Technology Sydney
4th Monash University
5th University of Western Australia
6th University of Queensland

Final B:
1st Deakin University
2nd University of New South Wales
- Bow: Caitlin Elliott, 2: Tracy Bullivant, 3: Phillipa Hixley, 4: Wiebke Kaufold, 5: Heidi Carlyle, 6: Jo Mycroft, 7: Chris McAlister, Str: Tori Armling, Cox: Steph Butterworth , Cch: Roger Wong
3rd Macquarie University

Women's Lightweight Scull

Time:
8:01

1st University of Queensland
2nd Deakin University
3rd Melbourne University
4th University of New South Wales
- Steph Butterworth
5th University of Western Sydney

Women's Lightweight Quad Scull

Time:
7:09

1st Melbourne University - Bow: Karien Giniven, 2: unknown, 3: unknown, Str: Edwina Dane, Cch: Cameron Muir
2nd Monash University
3rd University of Western Australia
4th University of Western Sydney
5th Newcastle University

< previous 2002
> next 2004

top of page