Skip navigation

2000 Australian University Championships—
Lake Wendouree Ballarat VIC

Unfortunately insufficient is known of this regatta and contributions are welcomed to the email address listed below.

The regatta was sponsored by Cadbury and was held on 4th - 6th October 2000.

 

Jury:

Robin Murphy, Ralph Murphy, Emma Kelson, Ron Mitchell, Jim Skidmore, Jim Spithill, Catherine Currie, Chris O'Brien and Rod Florence.

 

Men's Scull

Time: unknown

1st University of Canberra - Mitchell Punch
2nd Melbourne University - Sam Golding
3rd University of SA
4th unknown
5th Curtin University
Newcastle University - did not start

Final B
1st Sydney University
2nd Victorian University of Technology
3rd Australian National University
4th University of NSW
- Robert Plater

Men's Double Scull

Time: Unknown

1st UTS Sydney
2nd Canterbury University
3rd Newcastle University
4th Australian National University
5th Canterbury University
6th Adelaide University
- Bow: Will Farghar, Str: Timothy Harland

Final B:
1st Melbourne University
2nd Macquarie University
3rd University of NSW
- Bow: Yaz Balasingham, Str: Dan Simpkins

Men's Pair

Time: Unknown

1st Monash University
2nd UTS Sydney
3rd RMIT
4th Melbourne University
5th Australian National University

Men's Four

Times: Unknown

1st Curtin University
2nd University of Queensland
3rd Ballarat University
4th Australian National University
5th Monash University
6th Melbourne University

Final B:
1st RMIT
2nd Deakin University - Geelong
3rd University of NSW

Curtain University with the other place getter Queensland and Ballarat

Photo courtesy of Jane Spring

Men's Eight

Time: Unknown

1st Melbourne University - Bow: unknown, 2: unknown, 3: Jono Stone, 4: Dan Meehan, 5: David Crawshay, 6: Peter Moore, 7: Michael Raisbeck, Str: Paul Grey, Cox: Cameron Muir, Cch: Paul Reedy
2nd Monash University
3rd University of Technology Sydney
4th University of Queensland
5th RMIT
6th Sydney University

Final B
1st Canterbury University
2nd Ballarat University
3rd Deakin University - Geelong
4th Australian National University

Men's Lightweight Scull

Times: unknown

1st Melbourne University - Andrew Latreille, Cch: Paul Reedy
2nd Canterbury University
3rd Deakin University - Geelong
4th University of Tasmania - Launceston
5th Sydney University
6th University of NSW
- Simon Prendergast

Men's Lightweight Four

Time: Unknown

1st Sydney University - Bow: Dom Bressan, 2: Stuart Anderson, 3: Stewart Old, Str: Tim O'Callaghan, Cox: Michael Tong, Coach: Joe Rodrigues
2nd Australian National University
3rd Macquarie University
4th University of NSW
- 2: Jason Everett, Str: Simon Prendergast

Women's Scull

Times: unknown

1st Canberra University
2nd Melbourne University
3rd Sydney University
4th Auckland University
5th Deakin University - Melbourne
Curtin University - did not start

Women's Double Scull

Times: unknown

1st Canberra University
2nd Sydney University
3rd University of NSW
4th Melbourne University
5th Adelaide University
6th UTS Sydney

Final B
1st Newcastle University
2nd Australian National University

Women's Pair

Times: unknown

1st Melbourne University
2nd RMIT
3rd UTS Sydney
4th Macquarie University
5th University of NSW
- Bow: Jessica Dawson, Str: Rowena Bull
6th Sydney University

Melbourne celebrates with other place getters from RMIT and UTS

Photo courtesy of Jane Spring

Women's Four

Times: unknown

1st Sydney University
2nd University of WA
3rd RMIT
4th Australian National University
5th UTS Sydney
6th Melbourne University

Final B
1st Deakin University - Geelong
2nd Ballarat University
3rd University of NSW
4th Adelaide University
5th Macquarie University

Women's Eight

Times: unknown

1st Melbourne University
2nd Adelaide University
- Bow: Amelia L Cappella, 2: Amber J Halliday, 3: F E Constable, 4: Hayley E Bignall, 5: Catherine Skinner, 6: Belinda Rowe, 7: Elizabeth Windle, Str: Christina A Bursill, Cox: S J Wise, Cch: Christine MacLaren
3rd RMIT
4th University of WA
5th Australian National University
6th Sydney University

Final B
1st Deakin University
2nd Monash University
3rd LaTrobe University - Bundoora
4th Macquarie University
Ballarat University - did not start

Women's Lightweight Scull

Times: unknown

1st Melbourne University
2nd Sydney University
3rd LaTrobe Bundoora
4th Australian National Unversity
5th Canberra University

Final B
1st Curtin University
2nd University of SA

Women's Lightweight Quad Scull

Times: unknown

1st Melbourne University
2nd Sydney University
3rd Adelaide University
4th Australian National University
5th Cook

< previous 1999
> next 2001

top of page