Skip navigation

1994 Australian University Championships—
Lake Barrington TAS

These Championships were conducted on 30th September and 1st October 1994 at Lake Barrington. As expected at that time of the year, there was weather ranging from snow to sunshine during the week. Fortunately the heats, repechages and semi finals were rowed in great conditions.

The Centenary Cup for the Champion University went to the University of WA on 61 points, followed by Melbourne and Sydney on 58 points, Adelaide on 39, Tasmania on 35, University of NSW on 34, RMIT 28, LaTrobe 20, ADFA 16, ANU 15, Ballarat 10, ACPE, Macquarie and Monash on 4, and the others with no points.

 

 

Hosts: University of Tasmania

Men's Scull

Time: Unknown

1st RMIT University
2nd Melbourne University
3rd Australian National University

Men's Double Scull

Time: Unknown

1st Australian Defence Force Academy
2nd Melbourne University
3rd Sydney University

Men's Pair

Time: Unknown

1st RMIT University
2nd Melbourne University
3rd ACPE

Men's Four

Time: Unknown

1st LaTrobe University
2nd Ballarat University
3rd Sydney University

Men's Eight

Time: 5:50

1st University of Tasmania - Bow: James Alexander, 2: Matt Hobbs, 3: Stuart Poole, 4: Darren Fenton, 5: Ralph Hobbs, 6: Sam Manson, 7: Dimitri Colebatch, Str: Rob Grant, Cox: Gavin Wakefield
2nd Sydney University
3rd Melbourne University

Men's Lightweight Four

Time: Unknown

1st University of Western Australia
2nd Melbourne University
3rd University of Tasmania

Women's Scull

Time: Unknown

1st Australian National University - Fleur Spriggs
2nd Sydney University
- Chris Gosling
3rd Adelaide University

Women's Double Scull

Time: Unknown

1st University of Western Australia
2nd Sydney University
3rd Macquarie University

Women's Pair

Time: Unknown

1st Adelaide University - Bow: Emma Southcott, Str: Hayley Bignell, cchs: Brenton Terrell and Lindsay Southcott
2nd University of Western Australia
3rd Monash University

Women's Four

Time: Unknown

1st Adelaide University - Bow: Ella Maughan, 2: Kate Nicholls, 3: Emma Southcott, Str: Hayley Bignell, Cox: Sally Haynes, cchs: Brenton Terrell and Lindsay Southcott
2nd University of New South Wales
- Bow: Maggie Hansing, 2: Cindy Ewton, 3: Emma O'Connor, Str: Fiona McDonald, Cox: Rachel Ely, Cch: Murray Clarke
3rd Sydney University

AUBC

Adelaide University with the Lady Margaret Cup

Photo from Australian Rowing

Women's Eight

Time: Unknown

1st University of New South Wales - Bow: Nerida Palmer, 2: Meg De Brandt, 3: Mandy Robinson, 4: Shiona Wilson, 5: Maggie Hansing, 6: Cindy Ewton, 7: Emma O'Connor, Str: Fiona McDonald, Cox: Rachel Ely, Cch: Murray Clarke
2nd University of Western Australia
3rd University of Tasmania

Women's Lightweight Four

Time: Unknown

1st Melbourne University
2nd Sydney University
3rd University of Western Australia

SUBC

Silver medallists Sydney University with coach Sandy Burt

Photo from Australian Rowing

< previous 1993
> next 1995

top of page