Skip navigation

1989 Australian University Championships—
National Water Sports Centre Carrum VIC

These Championships were conducted on 7- 8th July 1989 at the new course at Carrum Victoria. The conditions on the finals day were bad with gusty cross winds which made starting and rowing very difficult.

Melbourne University again won the Centenary Cup easily with 132 points, followed by Queensland 58 points, LaTrobe 32 points, Monash 29 points, Adelaide 20 points, Sydney 19 points, ADFA 8, UNSW 5 and Macquarie 0.

Sprint races were conducted on 5th July.

 

 

Hosts: Melbourne University

Men's Scull

Time: 8:05.87
Margins: 26.04, 43.7 & 160.6 secs.

1st University of Queensland - Wayne Diplock
2nd LaTrobe University - Nick Weston
3rd Australian National University - P O'Farrell
4th University of New South Wales

Other scullers included:
Sydney University - Mark Hoffman, Cch: Jacqui Marshall

Men's Pair

Time: 7:55.46
Margins: 5.23, 29.3 & 23.1 secs

1st University of Queensland
2nd Australian Defence Academy
3rd Melbourne University
4th University of New South Wales

Men's Four

Time: 7:12.8
Margins: 12.06, 6.3 & 0.8 secs

1st Adelaide University
2nd Melbourne University
3rd University of New South Wales
4th LaTrobe University
5th Sydney University
- Bow: Nick Murray, 2: Peter Stokes, 3: Jason Falinski, Str: Peter Aston, Cox: Annabelle Leach, Cch: Jacqui Marshall

Men's Eight

Time: 6:22.7
Margins: 6.0 & 2.7 secs

1st Monash University - Bow: William James, 2: Jason Platts, 3: Brad Kininmonth, 4: Simon Spriggs, 5: Eugene Kininmonth, 6: Justin Negri, 7: Andrew Cohen, Str: Simon Quirk, Cox: Vanessa Cohen, Cch: Chris Dane
2nd Melbourne University
3rd University of Queensland
4th Adelaide University
- Bow: Alistair Miller, 2: Mark J Miller, 3: N A Smith, 4: William R Thompson, 5: Alistair D Beard, 6: Richard G Wiseman, 7: Murray L Southcott, Str: Angus J Ross, Cox: Elizabeth A Mapletoft, Cchs: Denise J Collins and Amanda J Cross
5th Sydney University - Bow: Mark Harris,2: Don Johnston, 3: Sean Cunial, 4: Richard Hogg, 5: Andrew Ward, 6: Tom Biddulph, 7: Bob Tucker, Str: Guy Morgan, Cox: Dave Andrews, Cch: Rob Britt
6th LaTrobe University

Royal Melbourne Institute of Technology raced by invitation and finished second. They were regarded as favourites as they included James Tomkins and Mal Batten and were coached by Noel Donaldson. However they were given the disadvantaged lane 7 with Monash on the other side of the course on lane 2.

Men's Lightweight Four

Time: 7:19.0
Margins: 7.08, 1.2 & 3.0 secs

1st Melbourne University - -Bow: Tom Rickards, 2: Tom Serong, 3: Stuart Peele, Str: Stewart Jessup, Cox: unknown, Cch: Rod Maule
2nd Australian National University
3rd Monash University
4th Sydney University
- Bow: Chris O'Hara, 2: Paul Cottee, 3: Will Stevenson, Str: Mark Hoffman, Cox: Adrienne Cahalan
5th Macquarie University
6th Adelaide University

Royal Melbourne University of Technology raced by invitation and finished fifth.

Women's Scull

Time: NTT
Margins: 19.9, 44.4 & 53.0 secs

1st University of Queensland - Makki Takken
2nd Melbourne University - C Burge
3rd Australian National University - Margaret Kitchen
4th Sydney University

Royal Melbourne Institute of Technology raced by invitation and finished fifth.

Women's Pair

Time: 8:53.09
Margin: 56.01 secs

1st Melbourne University - Bow: Jodie Dobson, Str: Fleur Worboys
2nd Sydney University

The Australian Under 23 Women's Pair of Celia Patterson and Fleur Spriggs raced by invitation and won.

Women's Four

Time: 10:04.38

1st Melbourne University
2nd LaTrobe University
3rd Sydney University
4th Australian National University

Women's Eight

Time: NTT
Margins: 12.11 & 2.8 secs

1st Melbourne University
2nd University of Queensland
3rd LaTrobe University
4th Monash University
5th Sydney University

Royal Melbourne Institute of Technology raced by invitation and finished sixth.

Women's Lightweight Four

Time: 8:41.45
Margins: 9.38 & 64.0 secs

1st Melbourne University
2nd LaTrobe University
3rd Sydney University

Sprint races

Times: Not available

Men's Four
1st Adelaide University
2nd Melbourne University
3rd University of New South Wales
4th Melbourne University
5th Sydney University
6th Sydney University
7th Adelaide University

Women's Four
1st LaTrobe University
2nd LaTrobe University
3rd University of New South Wales
4th Australian National University
5th Adelaide University
6th Sydney University

Men's Eight
1st University of Queensland
2nd Melbourne University
3rd Sydney University
4th Adelaide University
5th Australian National University

Women's Eight
1st University of Queensland
2nd Sydney University
3rd Monash University

< previous 1988
> next 1990

top of page