Skip navigation

1973 Australian University Championships—
Murray River Mildura VIC - Men

The men's Championships were conducted on the Murray River at Mildura for the first time on 18th and 19th May 1973. The heats and repechages were held on 18th and finals on 19th May.

Newcastle University dominated the women's events winning all three. Also had their men's lightweight four was their first men's crew to make a final.

1973 programme

 

Host: Melbourne University

Men's Scull

Time: 6 mins 37.4 secs
Margin: 27 secs

1st Sydney University - Islay Lee
2nd University of Western Australia - George Larkins
3rd Monash University - David Worthley
4th Flinders University - H E Mitchell

Islay Lee

Islay Lee from Sydney

Men's Pair

Time: 6:36.4
Margins: 6.2, 2.2 & 26.2 secs

1st Melbourne University - Bow: Geoff Rees, Str: Andrew Michelmore, Cch: William R Stokes
2nd Monash University
- Bow: Ian D Holyman, Str: James H Yuncken, Cch: David Bishop
3rd University of Queensland
- Bow: W S Bewg, Str: R J Conrad
4th University of New South Wales
- Bow: S Willard, Str: A Fairbairn

Other Crews:
Adelaide University - Bow: Richard William Parker, Str: A Hardy
Flinders University - Bow: M Higgs, Str: Douglas Fotheringham
Sydney University - Bow: Eric F Carter, Str: Malcolm E Ritchie
University of Western Australia - Bow: Rodney Q Cooper, Str: Alan Wilkins

Monsah University

Monash University Pair

Men's Eight

Time: 5 mins 31.2 secs
Margins: 0.05, 8.6 & 1.3 secs

1st Monash University - Bow: Geoff W Green, 2: Michael J Kerin, 3: James E Bourke, 4: David A Worthley, 5: Bruno Romanin, 6: Michael J Slee, 7: John G L McKeand, Str: Stephen B Jelbart, Cox: Alexander J Hancock, J H Marshall
2nd Melbourne University - Bow: Ian Lyle Cochran, 2: Keith R Richardson, 3: Murray Ross, 4: Robert Zahara, 5: Jolyon Shelton, 6: David R English, 7: Richard P Widmer, Str: Richard J Atkinson, Cox: Patrick J Howman, Cch: William R Stokes
3rd Sydney University - Bow: Austin M Curtin, 2: Allan R Simson, 3: Don E Roberts, 4: John B Sivewright, 5: Richard M Reddell, 6: Doug N Burrell, 7: Steve C Newnham, Str: Chris D Shinners, Cox: Terry O'Hanlon, Cch: Maurice C Grace
4th Adelaide University - Bow: James C Paton, 2: Mark Hebblewhite, 3: Rod F Ellaway, 4: Fearnley S P Szuster, 5: Charles W Lott, 6: Michael G Page, 7: Dennis Hatcher, Str: Brian J Richardson, Cox: Anthony F Johnson, Cch: Roger Moore

Final B :
University of Tasmania - Bow: Michael Bommer, 2: Robert Hobart Castleden, 3: Michael Edward Stuart Powell, 4: Ian Guest, 5: Kerry Braslin, 6: Craig Jackson Henderson, 7: Geoff Hall, Str: Simon Dean, Cox: Chris Wojtas, Cch: James Turner
University of Western Australia - Bow: Geoffrey Rudeforth, 2: D Ransom, 3: John Jecks, 4: David Bean, 5: Michael Scott, 6: Craig James, 7: Chris Curry, Str: Roger Fitzhardinge, Cox: R McLellan, Cch: John Reddaway
University of New South Wales - Bow: Peter Katz, 2: Andrew Horsley, 3: James Taylor, 4: Brian Weir, 5: John Punshon, 6: Rod Paver, 7: Alastair Lee, Str: Phillip Wilkinson, Cox: J "Crash" Carlisle
LaTrobe University - Bow: P Unwin, 2: J Frearson, 3: G Boxhall, 4: A White, 5: D Craig, 6: I Knox, 7: Peter Atkinson, Str: J Kettlewell, Cox: Simon Tulloch, Cch: P Royal
Australian National University - Bow: K Postlewaite, 2: C Roberts, 3: M Body, 4: D Gane, 5: D Walters, 6: K Currie, 7: D Munro, Str: N Cooper, Cox: J O'Brien, Cch: Barry Ninham

Other Crews:
Macquarie University - Bow: G Buttres-Grove, 2: G Cameron, 3: I Robertson, 4: J Clowes, 5: J Sharp, 6: E Dobbin, 7: J McCann, Str: P Fox, Cox: L Kennedy, Cchs: Tony Wimble & Ron Bath
Newcastle University - Bow: Andrew Ross Johnson, 2: B Couper, 3: Brian Douglas Yates, 4: P Legge, 5: Philip John Comerford, 6: Peter Leonard Muller, 7: Ted Lotszczk, Str: Hans Umlauff

E1: 1st ANU, 2nd UNSW, 3rd UWA
E2: 1st Monash, 2nd MUBC, 3rd LaTrobe, 4th Macquarie
E3: 1st AUBC, 2nd SUBC, 3rd Newcastle, 4th Tasmania
R: 1st UWA, 2nd Newcastle
SF1: 1st MUBC, 2nd SUBC, 3rd UWA, 4th ANU
SF2: 1st AUBC, 2nd Monash, 3rd UNSW, 4th Newcastle

Monash Eight

The winning Monash University Eight

Men's Lightweight Four

Time: 6:09.6 secs
Margin: 5.2, 9.8 & 20.8 secs

1st Melbourne University - Stewart Tuck, 2: Doug Lord, 3: Frank Saccardo, Str: Michael C B Cox, Cox: Bob Brownlee, Cch: G Harvey Nicholson
2nd Adelaide University - Bow: G P McNeil, 2: William Scott Young, 3: N J Birdseye, Str: William Steven Moody, Cox: Jerry W Lemon, Cch: Dean Clayton
3rd University of New South Wales - Bow: G Huggins, 2: J Carpenter, 3: W Klintworth, Str: P Duncan, Cox: D Pascoe
4th Newcastle University - Bow: Tom Osborn, 2: Neil Ritchie, 3: Peter Bond, Str: Stephen Martin Hughes, Cox: Colin James Parkes, Cch: Joe Fazio

Final B:
1st Monash University - Bow: T J Porter, 2: John A C Nevitt, 3: Andrew P Williams, Str: Martin F Owen, Cox: O Wells, Cch: Anthony J Smith
2nd University of Tasmania
- Bow: J Schouter, 2: R Burn, 3: A Edwards, Str: Christopher James Shrosbree, Cox: J Burn, Cch: A Edwards
3rd Sydney University
- Bow: D Mitchell, 2: T Vinson, 3: J Mack, Str: Harold Barrell, Cox: D Blomberg, Cch: Iain MacDonald, Emerg: J Mitchell
4th Australian National University
- Bow: P Stolz, 2: N Dwyer, 3: M Callaghan, Str: Peter H Nevett, Cox: M Lamb, Cch: B Skinner

E1: 1st MUBC, 2nd Newcastle, 3rd Monash, 4th SUBC
E2: 1st AUBC, 2nd UNSW, 3rd Tasmania, 4th ANU
Final B: 1st Monash, 2nd Tasmania, 3rd SUBC, 4th ANU
Final: 1st MUBC, 2nd AUBC, 3rd UNSW, 4th Newcastle

MUBC ML4

Melbourne University in Training on the Yarra River

Women's Scull

Time: Unknown

1st Newcastle University - Sue Kemp

Women's Coxed Pair

Time: Unknown

1st Newcastle University - Bow: M Ranzenbacher, Str: P Vick, Cox: Judith Patricia Fairweather

Women's Coxed Four

Time: Unknown

1st Newcastle University - Bow: Margaret Roper, 2: Andrea Vick, 3: Diana Smith, Str: Jennifer Maree Skinner, Cox: Judith Patricia Fairweather

Other crews:
LaTrobe University
- Str: N Barnes
University of Tasmania
- Str: Helen Patricia Knight
University of Western Australia
- Str: W Pullin

< previous 1972
> next 1974

top of page