Skip navigation

1969 Australian University Championships—
Lake Wendouree, Ballarat VIC - Men

Canning River, Perth - Women

For the first time, all men's Championships were raced over 2000 metres. The regatta had also expanded over three days to allow for heats, repechages and finals. The new event of men's Pair was also added. They raced for the Carlton & United Goblets.

The location and full results of the women's championships are unknown to the author.

1969 Program

 

Men's Scull

Time: 7 mins 59.4 secs
Margin: 6 lengths

 

Petite final
Time: 8:37
Margin: 1.5 lengths

1st University of Queensland - Michael J Reynolds
2nd University of New South Wales - G Robert Drury
3rd Melbourne University - Stephen F Shanasy
4th Sydney University - Richard M Reddel
5th Monash University - William E John

Petite final:
1st University of Tasmania - J Woudwyk
2nd Flinders University - D J Munro

Other placings or whether the follwong raced are unknown
Adelaide University - P R Brebner
LaTrobe University - R S P Coutts
Macquarie University - R A Watson
Newcastle University - Vernon James Gippel Dunning
University of Western Australia - R Anderson

M J Reynolds from the University of Queensland

 

 

Men's Pair

Time: 7 mins 53.1 secs
Margin: 1 3/4 lengths

1st Melbourne University - Bow: Robert S Benson, Str: Will G Magennis
2nd Sydney University
- Bow: Larry D Cornell, Str: David A P Waugh, Cch: Alan Callaway
3rd Monash University
- Bow: Peter J McMahon, Str: Evan M Thompson
4th Newcastle University - Bow: P K McLeod, Str: Edward Lewis, Cch: James Kenneth MacMillan

MUBC Men's Pair

Men's Eight

Time: 6 mins 26.9 secs
Margins: 1 length and a canvas

Final B:
Time: 6 mins 46.4 secs
Margin: 3/4 length

1st Melbourne University - Bow: William F Christopherson, 2: Peter S Wilson, 3: Phil M Norman, 4: Ian G Farran, 5: Paul D McSweeney, 6: Geoff N Withers, 7: David T Hornsby, Str: Angus (Guss) K Ferguson, Cox: B Richard Kendall, Cch: G Harvey Nicholson
2nd Sydney University - Bow: R (Bob) Danton, 2. Chris G Noel, 3. W Stan Perkowicz, 4. Col P Allsop, 5. John A Curtin, 6. John B St Vincent Welch, 7. John B Sivewright, Str: R (Bob) F P Piggott, Cox: John F Boultbee, Cch: Alan Callaway
3rd Adelaide University - Bow: Gregory Rino Minuzzo, 2: Reginald Frank Agnew Wills, 3: Andrew David Crompton, 4: Desmond Lee Speakman, 5: Michael Page, 6: Rod Elleway, 7: Michael Magarey, Str: Ian Stuart Munro, Cox: Anthony Francis Johnson, Cch: P Cronin
4th Monash University - Bow: Paul R Espie, 2: William P J Gurry, 3: K J Ross McKenzie, 4: John B Blanch, 5: Sam F Mollard, 6: Peter K Reith, 8: Les F Ayres, Str: James E Bourke, Cox: J F O Bilson, Cchs: Robert R Aitken & Michael F McKenna
5th University of Western Australia- Bow: Robin C Wright, 2: Jonathon Meyer, 3: John A Tilbury, 4: J R Abbott, 5: David J Pickett, 6: John C Whitehand, 7: Richard Porter, Str: Robert M Rowell, Cox: M John Hanrahan, Emerg: J S D'Espeissis, Cch: Neil L Marsh

MUBC Eight in training

 

SUBC Eight in training

Final B :
1st Australian National University - Bow: D L Edmunds, 2: David W Walters, 3: M J Kent, 4: A C Snedden, 5: Alistair B Urquhart, 6: B G Moore, 7: Peter J Setchell, Str: A Griffiths, Cox: Malcolm L Lamb, Cch: William Webb
2nd University of New South Wales - Bow: Craig Burton, 2: Robert Richardson, 3: David Chapman, 4: P David Finley, 5: Gary Khan, 6: Rick Gillespie, 7: Brian Curtin, Str: James Brennan, Cox: P Hardgraves, Cch: Wim Sirks
3rd LaTrobe University - Bow: A L Maine, 2: R S Orchard, 3: M R Reid, 4: A G Robertson, 5: J C Tarrant, 6: C R Wood, 7: R Simms, Str: John Swaney, Cox: S Tang, Cchs: David H Boykett and Simon H Newcomb
4th University of Tasmania - Bow: Peter John Raymond Collins, 2: Paul Geoffrey Harris, 3: J Campbell-Smith, 4: Roger Leslie Granville Martin, 5: Christopher John Jones, 6: S Luttrell, 7: Piet Anthony Schouten, Str: Andrew Harold Edwards, Cox: A Scott-Bell, Cch: Graham Squires
5th
University of Queensland - Bow: Anthony T Philbrick, 2: Geoffery A Brooke, 3: Christopher H Gasteen, 4: Gary Roubin, 5: Walter Cawthorn, 6: John M Moffat, 7: Jeffrey F Clewett, Str: Jonathan G Ricketts, Cox: Russell Bellis, Cch: Ian Buchanan
Newcastle University - Bow: John William Lamb, 2: Robert Wayne Richards, 3: James William Wafer, 4: Douglas Raymond Flynn, 5: William Dennis Hainsworth, 6: K Massey, 7: John Scott McLeod, Str: Edward Lewis, Cox: Robert Charles Hannah, Cch: James Kenneth MacMillan, Emergs: Peter John Eadington and Wayne Maxwell Reynolds


Men's Lightweight Four

Time: 7 mins 14 secs
Margin: 3 lengths

1st Melbourne University - Bow: Kim A Abbott, 2: Andrew G McKinley, 3: Brian C Clarke, Str: T Campbell Johnson, Cox: Anthony C Richards, Cch: Mark A Schapper, Emergs: Robert J Stewart & William Ethridge
2nd University of Western Australia - Bow: Joseph Wyche, 2: M T Srack, 3: David Hurley, Str: Michael E Connor, Cox: M J Hanrahan, Emerg: J Pierce, Cch: Ken D Grant
3rd Adelaide University - Bow: Forest Stuart Gordon, 2: Louis Lippis, 3: William Robert Fawcett, Str: Henry Simpson Newland, Cox: P Asche, Emerg: P Brebner
4th Australian National University - Bow: R C Clarkson, 2: John Kinley Gibson, 3: A Hill, Str: Roger W Paltridge, Cox: C M MacDonald, Cch: F P Nolan
5th University of Queensland - Bow: Graham C King, 2: John B Kluver, 3: John Miles Alden, Str: Richard William Gerard Kaye, Cox: P Halliday, Cch: Alan Bromiley

MUBC Lightweight Four

Final B:
1st University of New South Wales - Bow: Thomas H Thompson, 2: Kim Rudder, 3: Paul Christianson, Str: David Bagnall, Cox: J Stanton, Cch: Ray Green
2nd Sydney University - Bow: Richard J Ennis, 2: Norman C Croker, 3: R J Hartman, Str: A G Pettigrew, Cox: R J Madden, Cchs: C F Moore & Iain A MacDonald
3rd University of Tasmania - Bow: Lionel Mark Wilson Legget, 2: William Paul Anderson, 3: Edward Benedict Wronski, Str: Christopher James Schrosbree, Cox: Andrew David Norris, Cch: T Salisbury
4th LaTrobe University - Bow: E J Ward, 2: P R Lawford, 3: N J Stanley, Str: D W G Hanlon, Cox: D J Liversidge, Emerg: A H G Armstrong, Cch: B J Pollock

Women's Scull

Time: Not known
Margin: 8 lengths

1st Sydney University - Anne Ellison, Cch: Phillip Titterton
2nd Newcastle University
3rd
University of Western Australia

Women's Coxed Pair

Time: Not known
Margins: 1 length and 0.5 length

1st Newcastle University - Str: K Price
2nd University of Western Australia - Str: P Cruikshank
3rd Sydney University - Str: R Freeman, Cox: Susie Edwards, Cch: Phillip Titterton

Women's Coxed Four

Time: 4:03.5
Margins: 4 lengths and 3 lengths

1st Sydney University - Bow: Anne Ellison, 2: Therese Clancy, 3: Liz Monti, Str: Louise Childs, Cox: Susie Edwards, Cch: Phillip Titterton
2nd University of Western Australia - Bow: Margie Martin, 2: Sue Parker, 3: Gaye Garrett, Str: Steph Greenway
3rd Newcastle University - Str: K Price

< previous 1968
> next 1970

top of page