Skip navigation

1995 Trans Tasman Junior Challenge Regattas—
Lake Karapiro NZ

The series took on a very different format this year with Australia using many of itís World Junior rowers again. Australia won the series comfortably taking 24 of the 27 races.

Results

Day 1 - 11th May 1995

Men's Double Scull

1st AUS No 1 6:37, 2nd AUS No 2 6:40, 3rd NZL 6:48

Women's Double Scull

1st NZL No 2 7:24, 2nd AUS No 2 7:27, 3rd AUS No 1 7:36

Women's Four

1st AUS No 1 7:00, 2nd AUS No 2 7:05, 3rd NZL 7:07

Men's Four

1st AUS No 1 6:21, 2nd NZL No 1 6:36, 3rd SA 6:38

Men's Coxed Four

1st AUS No 1 6:24, 2nd NZL No 1 6:40, 3rd NZL No 2 6:48

Men's Eight

1st AUS 6:17, 2nd NZ: 6:42, 3rd SA 6:49

Women's Eight

1st AUS 7:16, 2nd NZ: 7:21, 3rd SA 6:49

Men's Quad

1st AUS 6:45, 2nd NZL 6:59, 3rd SA 7:05

Women's Quad

1st 7:44, 2nd SA 7:59, 3d NZL 8:02

Australian Team

  • Men's Junior Double Scull #1
    • Bow: Alex Worthington (SA)
    • Str: Jonothan Fievez (WA)
    • Cchs: Lindsay Callaghan (NSW) & Barb Gillett (SA)
  • Men's Junior Double Scull #2
    • Bow: Tom Edwards (TAS)
    • Str: Karl Parker (NSW)
    • Cchs: Lindsay Callaghan (NSW) & Barb Gillett (SA)
  • Men's Junior Quad Scull
    • Bow: Tom Edwards (TAS)
    • 2: Alex Worthington (SA)
    • 3: Jonothan Fievez (WA)
    • Str: Karl Parker (NSW)
    • Cchs: Lindsay Callaghan (NSW) & Barb Gillett (SA)
  • Men's Junior Coxless Four
    • Bow: Alex Headley (NSW)
    • 2: Grant Precians (NSW)
    • 3: Stephen Stewart (NSW)
    • Str: Michael Parkes (NSW)
    • Cch: Andrew Randell (NSW)
  • Men's Junior Coxed Four
    • Bow: Sam Mower (NSW)
    • 2: Stuart Welch (NSW)
    • 3: Daniel Noble (NSW)
    • Str: Adam Woodward (NSW)
    • Cox: Oliver Pennington (NSW)
    • Cch: Andrew Randell (NSW)
  • Men's Junior Eight
    • Bow: Alex Headley (NSW)
    • 2: Grant Precians (NSW)
    • 3: Sam Mower (NSW)
    • 4: Stuart Welch (NSW)
    • 5: Daniel Noble (NSW)
    • 6: Adam Woodward (NSW)
    • 7: Stephen Stewart (NSW)
    • Str: Michael Parkes (NSW)
    • Cox: Oliver Pennington (NSW)
    • Cch: Andrew Randell (NSW)
  • Women's Double Scull #1
    • Bow: Stephanie Fast (VIC)
    • Str: Emily Grant (TAS)
    • Cch: M Reardon (TAS)
  • Women's Double Scull #2
    • Bow: Lydia Blundell (TAS)
    • Str: Karen Worrell (QLD)
    • Cch: M Reardon (TAS)
  • Women's Quad Scull
    • Bow: Stephanie Fast (VIC)
    • Str: Emily Grant (TAS)
    • 3: Lydia Blundell (TAS)
    • Str: Karen Worrell (QLD)
    • Cch: M Reardon (TAS)
  • Women's Junior Four #1
    • Bow: Deidre Coates (NSW)
    • 2: Mina Obradivic (NSW)
    • 3: Jenni Vesnaver (SA)
    • Str: Melissa Nyveld (SA)
    • Cchs: Debbie Fox (NSW) & Andrew Pierce (SA)
  • Women's Junior Four #2
    • Bow: Kerryn Hill (SA)
    • 2: Shea Crumlin (NSW)
    • 3: Kristina Larsen (NSW)
    • Str: Emily Haynes (SA)
    • Cchs: Debbie Fox (NSW) & Andrew Pierce (SA)
  • Women's Junior Eight
    • Bow: KerrynHill (SA)
    • 2: Melissa Nyveld (SA)
    • 3: Jenni Vesnaver (SA)
    • 4: Deidre Coates (NSW)
    • 5: Mina Obradovic (NSW)
    • 6: Shea Crumlin (NSW)
    • 7: Kristina Larsen (NSW)
    • Str: Emily Haynes (SA)
    • Cox: E Bishop (NSW)
    • Cchs: Debbie Fox (NSW) & Andrew Pierce (SA)
  • Manager: Graeme Boykett (VIC)
    Head Coach: Simon Gillett

< previous 1995 Under 22 Regattas

> next 1996 Under 22 Regattas

 

top of page